TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАкС со обвинување до ректорите за атак врз синдикалното здружување

Р.С.Европа - 21.01.2020

Претставниците на Независниот академски синдикат (НАкС) денеска на пресс конференција изразија револот од дописот на ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски, со кој на вработените во високото образование им било побарано да формираат синдикат кој ќе ...

НАкС со обвинување до ректорите за мешање во синдикалното здружување

Телма - 21.01.2020

Притисок и уцена е дописот на ректорите до деканите и одговорните да се формира синдикат, реагира Независниот академски синдикат. Во дописот кој ректорите вчера го пратиле до деканите на јавните високо-образовни институции се бара формирање ...

Независниот академски синдикат денеска обвини за обид за упад во синдикалното организирање

Алсат-М - 21.01.2020

Ректорите на државните универзитети заедно со Министерството за образование и наука поттикнуваат формирање нов синдикат за вработените во високото образование. Но, според Законот за работни односи, ректорите имаат статус на работодавачи и тие во ...

Професори: Ректорот на УКИМ со допис уценува да се формира синдикат под негова контрола

Алфа - 21.01.2020

Врие во високото образование. Професорите бараат подобри услови за работа, потпишување на колективен договор, но и повисоки плати не за 10% туку повеќе. Од Независниот академски синдикат бараат раководството на УКИМ, да ги тргне рацете од ...

Универзитетски професори обвинуваат: Ректорот сака да ни формира синдикат и не уценува со ветеното покачување на ...

Слободен Печат - 21.01.2020

Од друга страна, ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски во изјава за „Слободен печат“ вели дека зачленувањето во синдикатот е доброволно. Независниот академски синдикат (НАкС) денеска се спротивстави на наредбата од ректорот на УКИМ, Никола ...

МОН ги условува универзитетските професори: Да формираат синдикат за да добијат зголемување на платите

Фокус - 21.01.2020

Универзитетските професори ќе добијат покачување на платата од 10 отсто само во еден случај. Како што порачаа од Независниот академски синдикат, од Министерството за образование и наука ги советувале да формираат Синдикат на вработените на УКИМ.

Независниот академски синдикат обвинува за обид за разнебитување на синдикалното здружување

Канал5 - 21.01.2020

Второто полугодие од учебната година почна со повисоки плати за професорите, но за да важи и за вработените во високото образование ресорното министерство бара да се формира репрезентативен синдикат.

Реакција на НАкС за повикот од ректорите да се формира синдикат за вработените во високото образование

CivilMedia - 21.01.2020

Независниот академски синдикат (НАкС) денеска реагираше на барањето од ректорите на УКИМ и УКЛО да се формира синдикат на вработените во високото образование, како што од нив побарал министерот за образование и наука на состанок, со цел ...

Најчевска: Ректорот Јанкуловски со допис уценува да се формира синдикат под негова контрола

AKO - 21.01.2020

Професорката Мирјана најчевска на својот Фб профил реагира на дописот што го упатил ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски. Таа вели дека тој врши притисок и уцена да се формира синдикат кој ќе биде под директна контрола на генералниот секретар на ...

Реакција на НАкС за повикот од ректорите да се формира синдикат за вработените во високото образование

Опсервер - 21.01.2020

– Независниот академски синдикат (НАкС) денеска реагираше на барањето од ректорите на УКИМ и УКЛО да се формира синдикат на вработените во високото образование, како што од нив побарал министерот за образование и наука на состанок, со цел ...

НАкС против насоката од МОН за формирање синдикат кој ќе потпише колективен договор со една точка

MakPress - 21.01.2020

Независниот академски синдикат (НАкС) денеска реагираше на барањето од ректорите на УКИМ и УКЛО да се формира синдикат на вработените во високото образование, како што од нив побарал министерот за образование и наука на состанок, со цел ...

НАкС: Ректорите на УКИМ и на УКЛО вршат упад во синдикалното здружување

Факултети - 21.01.2020

Со соопштение до јавноста се огласи и ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски, кој реагираше на фејсбук-статусот на Најчевска кој се однесуваше на темата на прес-конференцијата Независниот академски синдикат (НАкС) денеска реагираше на барањето од ...

Независниот академски синдикат и ректорот на УКИМ Јанкуловски во клинч

Нова ТВ - 21.01.2020

Независниот академски синдикат (НАКС) остро реагира на дописот што го упатил ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски, оценувајќи дека тој заедно со ректорот на УКЛО, Сашо Коруновски, прави обид за дезавуирање на синдикалното организирање во рамките на ...

МОН сака да наметне свој синдикат во високото образование

Expres - 21.01.2020

Независниот академски синдикат (НАкС) денеска обвини дека ректорите на универзитетите „Свети Кирил и Методиј“ и „Свети Климент Охридски“ прават обид за разнебитување на синдикалното здружување во високото образование.

Независниот академски синдикат обвини за обид за упад во синдикалното организирање

Нетпрес - 21.01.2020

Ректорите на државните универзитети заедно со Министерството за образование и наука поттикнуваат формирање нов синдикат за вработените во високото образование. Но, според Законот за работни односи, ректорите имаат статус на работодавачи и тие во ...