TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радев: Во РС Македонија има 100.000 граѓани со бугарско државјанство, нивните права мора да се почитуваат

МКД - 23.02.2021

Бугарскиот претседател Румен Радев бара соодветна реакција од одговорните институции во Бугарија и во Македонија, откако добил писмо од „етничките Бугари“ во Македонија во кое изразуваат загриженост од „натамошното дискриминирање во Република ...

Радев: Во Македонија има повеќе од 100.0000 граѓани со бугарски пасош, нивните права мора да се почитуваат

Точка

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

24Инфо

Бугарија бара да се попишат македонските Бугари

Слободен Печат

Радев повикува на заштита на правата на Бугарите во Македонија

Н.Македонија

Радев: Повеќе од 100.000 граѓани имаат бугарско државјанство, мора да имаат еднакви права

Република

РУМЕН РАДЕВ: Повеќе од 100.000 граѓани имаат бугарско државјанство, Бугарите во Македонија мора да имаат еднакви права

Фактор

Press24 Сител Акцент +инфо Алсат-М Фокус Независен Либертас

Бучковски: Прва шанса „за пробив“ со Бугарија во мај, втора во ноември

Р.С.Европа - 23.02.2021

Ние, реално, според моите проценки, ја имаме шансата да го направиме првиот пробив по изборите во Бугарија, значи мај, јуни. Потоа се влегува во предкампања – кај нас се локалните, но и во Бугарија има други избори тоа се претседателските.

(ВИДЕО) Бучковски: Првата шанса за деблокада од Бугарија е мај и јуни

360 степени

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Бугарија е мај и јуни

Press24

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Софија е мај или јуни, по промовирањето на новата бугарска влада

Опсервер

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Софија е мај или јуни

Алсат-М

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Софија е мај или јуни, по промовирањето на новата бугарска влада

Слободен Печат

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Бугарија во мај или јуни

Фокус

Frontline ТВ21 iPortal ММС +инфо Сител Канал5 Нова ТВ

Бугарија поблиску до Конго и до Авганистан отколку до Брисел

Н.Македонија - 23.02.2021

Едно од редовните обвинувања на Бугарија за Македонија пред ЕУ е наводната омраза во македонското општество спрема сѐ што е бугарско. Односно дека во македонските медиуми наводно е присутен говор на омраза спрема Бугарија, а на Бугарите во ...

Секој што на пописот ќе се изјасни за Бугарин, да добие пасош по брза постапка

Република

Со „македонски Бугарин“ до државјанство по скратена постапка

Deutsche Welle

Бугарија со пасоши по брза постапка ќе “купува” етнички Бугари во Македонија?!

Вечер Прес

Битолчани бараат: Секој што ќе се изјасни како Бугарин на пописот, да добие пасош по брза постапка (ФОТО)

Скопје24

Секој што ќе се изјасни како Бугарин на пописот, да добие пасош по брза постапка

24Инфо

Предлог: Бугарско државјанство за сите што ќе се попишат како македонски Бугари!?

Слободен Печат

Канал5 Press24 Centar ММС +инфо Фактор Локално Expres

Невладина од Битола бара секој граѓанин кој на пописот ќе се декларира како македонски Бугарин да добие бугарско ...

Телма - 22.02.2021

Секој граѓанин кој на претстојниот попис во Македонија ќе се декларира како македонски Бугарин да може да добие бугарско државјанство со поедноставена процедура. Писмо со вакво барање до бугарскиот државен врв, претседателот Радев, премиерот ...

КЦ „Иван Михајлов“: Полесна постапка за бугарско државјанство ќе нè заштити од бугарофобијата

Канал5

Сите што на пописот ќе се изјаснат како Бугари да добијат пасош по брза постапка, бара КЦ „Иван Михајлов“ од Битола

Press24

Бугарско државјанство за сите што ќе се попишат како Бугари!?

Н.Македонија

КЦ „Иван Михајлов“: Полесна постапка за бугарско државјанство ќе нè заштити од бугарофобијата

Мак. Весник

Невладина организација од Битола бара сите кои ќе се попишат како Бугари да добијат бугарско државјанство со поедноставна процедура

Република