TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Кина расте бројот на заразени луѓе кои немаат никакви симптоми

Макфакс - 06.04.2020

Бројот на асимптоматски случаи на инфекција со коронавирус во Кина е зголемен, а борбата за целосно задушување на инфекцијата продолжува, вклучувајќи ги и континуираните драстични мерки за изолација.

Три нови смртни случаи од коронавирус во земјава

Алсат-М - 06.04.2020

Три лица ноќеска починаа од компликации предизвикани од вирусот Ковид-19, дознава Алсат. Едниот од починатите е од Кочани, а двајца се од ...

Африканскиот „молотов коктел“ од вируси

Н.Македонија - 06.04.2020

Од последните информации во врска со пандемијата на коронавирусот во Африка, на почетокот на месецов беа потврдени 2.500 случаи и вкупно 75 починати, од кои повеќе од половина (42) се од Египет и од Алжир.

Словенците го ставаат под контрола коронавирусот

24Инфо - 06.04.2020

Кога почна да се шири коронавирусот во регионов најтешка беше ситуацијата во Словенија и Романија, каде бројот на инфицираните драстично се зголемуваше од ден во ден. Но, Словенија успеаа да го забави бројот на заразените, па сега лидери според ...

Досега 12-мина од МВР позитивни на Ковид-19

Алсат-М - 06.04.2020

Во МВР досега се регистрирани вкупно 12 случаи на заболени од вирусот Ковид-19, дознава Алсат. Според информациите со кои располагаме, од министерството има 45 лица во самоизолација и 7 во ...

Повик до кочанчани сами да соопштат дека се позитивни на корона вирусот

Мета - 06.04.2020

Институциите немаат право да објавуваат лични податоци и се должни да ги чуваат како приватни податоците од медицинската документација. Тоа е причината поради која институциите не смеат да ги соопштат имињата на заразените граѓани.

„Кризата е далеку од крајот, од овие 5 чекори зависи дали ќе ја запреме епидемијата“ – вести од Италија кои будат ...

Точка - 06.04.2020

Бројот на пациенти кои што се наоѓаат на интензивна нега поради коронавирусот првпат се намали во Италија во саботата, со што во таа земја забележаа и најнизок дневен пораст на број на смртни случаи во рок од две седмици.

Досега 12 од МВР позитивни на Ковид-19

Слободен Печат - 06.04.2020

Oд МВР во самоизолација има 45 лица, а седум се во изолација. Во МВР досега се регистрирани вкупно 12 случаи на заболени од вирусот Ковид-19, дознава Алсат. Oд МВР во самоизолација има 45 лица, а седум се во ...

Старите болки на здравството и новите пробеми со коронавирусот

Р.С.Европа - 06.04.2020

Наталожените проблеми во македонското здравство може само да го отежнат справувањето со коронавирусот, велат дел од лекарската фела. Недостиг на кадар и опрема, како и затворени болнички одделенија и заболен медицински кадар ќе бидат дополнителен ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот: 1,276,117 лицa заразени со новиот коронавирус

А1 On - 06.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1,276,117 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 69.509, а оздравеле 265.944 луѓе. Унгарија – Бројот на потврдени случаи од Ковид-19 се зголеми на 744 откако беа пријавени ...

Пинк отворено за борбата со корона вирусот со 3-годишниот син: „Плачев и се молев“

Црнобело - 06.04.2020

„Се надевам дека е крај, но короната е како ролеркостер. Само што ќе помислиш дека си подобро, нешто друго ти се случува“, изјави Пинк. Пинк пред некое време откри дека со нејзиниот 3-годишен син Џејмисон покажале симптоми на корона, се испитале и ...

Тамам ќе помислиш дека си подобро, пак ќе се влоши, вели Пинк за својата борба со ковид-19

Сакам да кажам - 06.04.2020

Пред неколку дена, пејачката Пинк откри дека имала позитивен тест на коронавирус, исто како и нејзиниот тригодишен син Џејмсон и иако сега се подобро, таа вели дека сѐ уште не се целосно заздравени.

Вирусот го „коси“ медицинскиот персонал- Уште тројца лекари од Куманово се позитивни на Корона

Алфа - 06.04.2020

Тројца ново заразени медицински работници со Ковид- 19 во Куманов – потврди за Алфа директорот на Центар за јавно здравје Ариф Љатифи. Еден од Заразените работел во Здравствениот дом за домашна посета. Другиот заразен е лекар од одделението за ОРЛ.

Мал пад на бројот на починати во Њујорк, сè уште недостасува медицинска опрема

Макфакс - 06.04.2020

Во последните 24 часа има благ пад на бројот на починати во Њујорк што може да претставува мал зрак на надеж дека ширењето на коронавирусот ќе забави, изјави гувернерот на Соединетите Држави Ендру Куомо, кој објави дека починале уште 594 луѓе, со ...

Умирањето од коронавирус во болница и не е така тешко: Луди Срби со музика и алкохол му пркосат на вирусот од кој се ...

Курир - 06.04.2020

Србија веќе со денови презема сериозни мерки околу справувањето со коронавирусот во нивната земја. Од неодамна сите заразени пациенти се сместуваат во хала на саемот во Белград, а атмосферата таму ниту најмалку наликува на болница и пациенти ...

Како коронавирусот ги бира жртвите

Нетпрес - 06.04.2020

Една од најголемите недоумици со кои се среќаваат лекарите во справувањето со Covid-19 е начинот на кој вирусот ги избира своите жртви. Најчесто од неговите последици умираат постари лица и оние со хронични заболувања, но сѐ повеќе има случаи на ...

Состојба со коронавирусот до 10: Кина ги советуваше странските дипломати да не доаѓаат

Курир - 06.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.018.082 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 53.251, а оздравеле 213.218 луѓе. – Принцот Чарлс ќе отвори болница во Најтингел, која ќе може да прими до 4.000 пациенти ...

Во Хрватска меѓу заразените од коронавирусот има и четиримесечно бебе

24Инфо - 06.04.2020

Во Хрватска се потврдени три нови смртни случаи, а вкупниот број на новорегистирани инфицирани лица од коронавирусот е 56 со што вкупната бројка се искачи на 1.182. Со овие бројки луѓето задолжени за заштита на населението сметаат дека е здржана ...

Андоновиќ: Советот за безбедност на ОН и натаму маргинализиран и парализиран поради несогласувањата на САД и Кина за ...

Слободен Печат - 06.04.2020

Најтешко погодените држави со коронавирусот Италија, Шпанија, Франција и Германија имаа причина за внимателен оптимизам. Според податоците во последните 24 часа укажуваат на намалување на бројката на починати во однос на претходните денови и недели.

Нова стратегија во борбата со коронавирусот: Европските земји се подготвуваат да ги попуштаат мерките, со цел ...

ТВ21 - 06.04.2020

Голем дел од европските земји планираат со нова стратегија да го сопрат вториот бран од епидемијата на коронавирусот. Владите на земјите ширум Европа се подготвуваат за попуштање на мерките за да се спречи епидемијата, но се очекува ограничувањата ...

Германија четврти ден бележи пад на новите случаи со Ковид-19

Мета - 06.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија во последните 24 часа бројот на нови случаи со Ковид-19 изнесувал 3.677. Како што беше соопштено утрово, тоа е четврти ден по ред како се бележи намалување на бројот на ново дијагностицирани со корона ...

Добри вести од Европа: Дневниот број на починати од Ковид-19 опаѓа во Италија, Шпанија, Франција, Германија...

Точка - 06.04.2020

Најтешко погодените европски земји од пандемијата на коронавирусот - Италија, Шпанија, Франција и Германија имаат причини за оптимизам. Имено, податоците за последните 24 часа покажуваат намалување на бројот на починати како последица на Ковид-19 во ...

Во белградскиот институт ,,Дедиње“ од КОВИД 19 се заразени 67 здравствени работници и 9 пациенти

AKO - 06.04.2020

Во Институтот за кардиоваскуларни болести ,,Дедиње“ во Белград, од КОВИД 19 се заразени 67 здравствени работници, од кои 11 се лекари и останатите друг медицински персонал. Оваа информација за српските медиуми ја потврди директорот на институтот, ...

Од Италија стигнуваат вести кои даваат надеж, но и предупредување: Кризата е далеку од завршена

Локално - 06.04.2020

Бројот на пациенти кои се подложени на интензивна нега на коронавирус падна за прв пат во Италија во саботата, а земјата исто така го забележа своето најниско дневно зголемување на бројот на смртни случаи за две недели.

Во Кина 39 новозаразени лица, најмногу загрижува порастот на асимптоматски случаи

Локално - 06.04.2020

Во Кина денес се пријавени 39 нови случаи на заразени од коронавирусот, девет повеќе од претходниот ден, додека бројот на асимптоматски случаи започна да расте, соопшти Националната здравствена комисија.

САД: За 24 часа 1.000 починати

Expres - 06.04.2020

Продолжува црниот тренд на САД: Во последните 24 часа починале 1.000 луѓе со што од коронавирус досега умреле вкупно 9.633 лица. Во САД, според најновиот извештај, заразени се 337.072 ...

Лук, алкохол и жешка купка против коронавирус? Еве што вели Светската здравствена организација

Panacea.mk - 06.04.2020

Како најважни мерки на заштита се препорачува темелно и често миење на рацете со сапун и вода или со средство на база на алкохол и држење на социјална дистанца. Д али лукот е добра превенција против заразата од новиот коронавирус? Не штити ли ...

(Мапа) Скопје, Куманово и Дебар со најголем број, во Крушево први случаи на заболени со коронавирусот

еМагазин - 06.04.2020

Моменталниот број на заболени со коронавирусот, според податоци од вчера изнесува 555. “Според место на постојано живеење, случаи на COVID-19 се регистрирани во 18 градови: Скопје (235), Куманово (114), Дебар (49), Прилеп (33), Тетово (28), Струга ...

65 од случаите на заболени со коронавирусот импортирани, 302 лица имале контакт со веќе потврден случај

еМагазин - 06.04.2020

Вкупниот број на заболени со коронавирусот во Македонија, според последните податоци од вчера изнесува 555. “Од вкупниот број на случаи, 65 се импортирани, од нив едно лице е детектирано на точка на влез (Меѓународен аеродром Скопје).

СТРАШНО: Коронавирусот однесе повеќе од 1.200 животи во САД за еден ден!

Локално - 06.04.2020

Во Соединетите држави повеќе од 1.200 луѓе починаа од коронавирусот во последните 24 часа, соопшти универзитетот Џонс Хопкинс доцна синоќа. Досега, вкупно 9.633 починале од вирусот во Америка. Според најновиот извештај, 337.072 лица се заразени.

Со коронавирусот заразени над 1.250.000 луѓе, повеќе од 68.000 починати

Р.С.Европа - 06.04.2020

Повеќе од 1.250.000 луѓе ширум светот се заразени со новиот коронавирус, од кои повеќе од 68.000 починале. Според последните податоци, повеќе од 257.000 луѓе се излечиле од болеста ковид-19 предизвикана од новиот коронавирус.

СЗО: И децата може да развијат тешка клиничка слика и да умрат од вирусот

Фактор - 06.04.2020

Светската здравствена организација повторно со предупредување. Сега се повеќе во светот се зголемува бројот на младите луѓе кои заболуваат од коронавирусот, но и умираат од. - Гледаме се повеќе и повеќе млади лица кои имаат тешки симптоми.

Се намалува бројот на смртни случаи од коронавирус во Франција

Слободен Печат - 06.04.2020

Француското Министерство за здравство синоќа објави дека бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во таа земја почнал да се намалува во изминатите 24 часа. Во тој период, 357 луѓе починале во болниците од Ковид-19, за разлика од претходниот ден ...

Во Кина расте бројот на нови случаи со Ковид-19

Слободен Печат - 06.04.2020

Кинеските власти соопштија за 39 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, и речиси сите без еден се увезени. Ден претходно, бројот на новите случаи беа 30. Бројот на асимптоматски случаи се зголемува.

Панчевски: Короната го нападна новото име на Македонија, донесени итни мерки!!!

Опсервер - 06.04.2020

КОРОНАТА ГО НАПАДНА НОВОТО ИМЕ НА МАКЕДОНИЈА, донесени итни мерки!!! Во време на епидемија која зема човечки животи како нешто што вечно го менува нашиот живот и додека платениците деца и фамилии на судии и обвинители послушници вработени во СЈО ги ...

Во Сараево од Ковид-19 почина истакнат епидемиолог

Опсервер - 06.04.2020

Сараево, 6 април 2020 () – Истакнатиот епидемиолог и член на Светската здравствена организација (СЗО), Шефик Пашагиќ почина вчера во Сараево, како последица од КОвид-19. Пред да се разболи, се занимавал токму со коронавирусот корона и бил во ...

Водечки американски виролог открива многу моќно оружје против коронавирусот

USB - 06.04.2020

Американскиот центар за контрола и превенција (CDC), тамошната агенција за јавно здравство, со децении беше водечка установа кога станува збор за борба со различни здравствени крзи, но на општо изненадување на сите во екот на пандемијата коронавирус ...

Германија/Ковид-19: Четврти ден по ред намален број заразени

Опсервер - 06.04.2020

Берлин, 6 април 2020 () – Во Германија, во изминатите 24 часа, потврдените случаи на заразени со новиот коронавирус се зголемени за 3.677 и до денеска има вкупно 95 391. Новите случаи за вчерашниот ден беа 5.936.

Заболени тројца свештеници од Московската епархија

Курир - 06.04.2020

Тројца свештеници на московската епархија заразени се со новиот коронавирус, соопшти работната група за одговор на Ковид-19 од московската патријаршија. „Ги повикуваме сите што биле во контакт со свештениците да се погрижат за своето здравје и да се ...

САД убедливо први по заболени од Ковид-19, Италија и Шпанија по починати, но кај нив како пикот да одминува

ММС - 06.04.2020

Бројот на заболени од коронавирус во светот, според синоќешните податоци, е поголем од 1,2 милиона, излекувани се околу 260.000 луѓе, а починати речиси 70.000. Најмногу инфицирани има во САД, а најмногу починати во Италија и во Шпанија, но радува ...

Општина Кочани бара заболените јавно да признаат: Стравуваат за стотици заразени

Фактор - 06.04.2020

Општина Кочани ги повика жителите на овој град кој се позитивни на коронавирусот сами да сооптоат дека се заразени, најмногу поради тоа што така, како што велат заразата поелсно ќе биде совладана.

(Табела) Нов рекорд на заболени со коронавирусот во Македонија на дневно ниво

еМагазин - 06.04.2020

Вчера во Македонија е регистриран нов рекорд на заболени со коронавирусот во Македонија на дневно ниво или 72 случаи за 24 часа. “Најголем дел од регистрираните случаи се на возраст од 50-59 години (20), а во однос на дистрибуцијата по пол, ...

Научниците се загрижени дека корона вирусот може да се шири и преку дишење и разговор

Иновативност - 06.04.2020

Можно е новиот корона вирус да се шири и преку обично дишење и преку зборување, предупреди првиот човек на американскиот Националниот здравствен институт Ентони Фауци, кој е водечки американски експерт во борбата со корона вирусот.

Треба ли некому дома да му се случи коронавирус, за да се престане со политиканство, прашува академик Камбовски

Сакам да кажам - 05.04.2020

Со фотошопирање и вметнување на друг текст и користење на исти фонтови на букви како што користи Владата во објаснување на мерките за справување со кризата, на социјалните мрежи се појавија објави што можат да доведат до забуна, бидејќи визуелно се ...

Дали летните жештини ќе помогнат да се победи Ковид-19?

Независен - 05.04.2020

Научниците немаат вистински одговор дали новиот корона вирус ќе се однесува како другите вируси. Топлите денови можат да понудат само делумен одговор на нивните дилеми Топлото време што наскоро ќе дојде ќе изврши притисок врз властите што се ...

Дали ќе ни помогне сонцето во борбата против коронавирусот?

Макфакс - 05.04.2020

Топлите денови пристигнуваат, а температурата, како што е најавата, ќе надмине 20 степени целзиусови. Убавото време исто така ќе ни овозможи да се стекнеме со нови сознанија за коронавирусот, за тоа како реагира на пристигнувањето на пролетта.

СЗО : Се зголемува бројот на млади со многу тешки симптоми

Канал5 - 05.04.2020

Светската здравствена организација предупреди дека се повеќе млади луѓе се разболуваат сериозно или умираат од коронавирус ширум светот. „Гледаме се повеќе млади луѓе кои имаат сериозни симптоми“, рече лекарот Марија Ван Керхоув, шеф на одделот за ...

Бројот на заболени од сезонски грип да не се споредува со тој од коронавирусот

Нова ТВ - 05.04.2020

Сезонскиот грип да не се споредува со коронавирусот и во никој случај бројот на заболени со обичен грип да не се споредува со новиот вирус, посочија експерите од ИЈЗ на брифингот со новинарите.

Бројот на заболени од сезонски грип да не се споредува со тој од корона вирусот

Фокус - 05.04.2020

Сезонскиот грип да не се споредува со корона вирусот. Во никој случај бројот на заболени со обичен грип да не се споредува со новиот вирус, посочија експерите од ИЈЗ на брифингот со новинарите.

Коронавирусот ја нападна и Барселона

24 Ракомет - 05.04.2020

Екипата на Барселона која сезонава важеше како еден од главните кандидати за освојување на титулата во Лигата на шампионите исто како и сите други тимови низ Европа и светот е на пауза поради коронавирусот.