TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зголемен е интересот за вакцинација против пертусис

Канал5 - 22.02.2024

Зголемен е интересот за вакцинација против пертусис или магарешка кашлица во вакциналниот пунт Јане Сандански, изјави заменик министерката за здравство Манолева. Токму во оваа општина регистрирани се најмногу деца со пертусис и заменик министерката ...

Зголемен бројот на вакцинирани деца против кашлица

Алсат-М

ГОЛЕМАТА КАШЛИЦА КАЈ „ГОЛЕМИТЕ“: Од упорното кашлање ве болат сите мускули

Фактор

КЗБ: Состојбата со Пертусис под контрола, но уште не е стабилна - Вакцини и за возрасни

Сител

Здравствените власти повторно повикаа на масовна против голема кашлица

Канал5

Се шири заразата со голема кашлица: Бебињата, дечињата се критични, невакцинираните први на удар

Lider

Во Македонија се набавуваат вакцини против голема кашлица за возрасни, ќе бидат бесплатни

Слободен Печат

Независен Мета Локално Вечер Прес

Зголемен интересот за вакцини против голема кашлица

Курир - 22.02.2024

Заменик министерката уште еднаш ги повика родителите да ги вакцинираат нивните деца, зашто, како што подвлече, тоа е единствената безбедна превенција и најдобра заштита од ова заболување. Зголемен е интересот за вакцинација против пертусис, народски ...

Зголемен интересот за вакцини против голема кашлица, за невакцинираните деца и приемот во градинките треба да ги прашате МТСП, кажа Манолева

Н.Македонија

Зголемен интересот за вакцини против голема кашлица

Независен

Зголемен интересот за вакцини против голема кашлица

Република

Манолева: Зголемен интересот за вакцини против голема кашлица

Бриф

Зголемен интерес за вакцини против голема кашлица

Нетпрес

Зголемен интересот за вакцини против голема кашлица

Lider

Слободен Печат Алсат-М МКД 360 степени Zoom Во Центар MakPress

Следната недела очекуваме вакцини дитепер за возрасни, препорачуваме да ги примат трудници и семејства со деца до една ...

Сакам да кажам - 21.02.2024

Големата кашлица не е страшна болест за возрасните, има лек за неа. Во Македонија во моментов нема ДиТеПер вакцини за возрасни, но очекуваме од понеделник да стигнат, кажа денеска д-р Александар Петличковски, претседател на Комисијата за заразни ...

Состојбата со големата кашлица под контрола, но се уште не е стабилна, од 56 случаи – 46 се во Скопје

А1 On

Состојбата со големата кашлица под контрола, но се уште не е стабилна, од 56 случаи - 46 се во Скопје

Сител

Од 56 случаи на голема кашлица, 46 се во Скопје

Курир

Состојбата со големата кашлица под контрола, но се уште не е стабилна, од 56 случаи – 46 се во Скопје

Frontline

Состојбата со големата кашлица под контрола, но се уште не е стабилна, од 56 случаи – 46 се во Скопје

ММС

Состојбата со големата кашлица под контрола, но се уште не е стабилна, од 56 случаи 46 се во Скопје

OhridNews

Нова ТВ Н.Македонија ТВ21 Канал5 Бриф Нетпрес Денешен Република

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

Макфакс - 21.02.2024

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски кажа дека состојбата со големата кашлица е под контрола, но не е стабилна, бидејќи се уште има пораст на потврдени случаи.

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

Опсервер

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица во земјава

Фокус

Потврдени 56 случаи со голема кашлица

Независен

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

MTM

Во следниот период ќе расте бројот на заболени од голема кашлица кај повозрасната популација

Р.С.Европа

[ВИДЕО] Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

Точка

24 Вести

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

Кајгана - 21.02.2024

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски кажа дека состојбата со големата кашлица е под контрола, но не е стабилна, бидејќи сѐ уште има пораст на потврдени случаи.

Состојбата со големата кашлица е под контрола, но не е стабилна, вели Петличковски

Скопје инфо

Се шири ли масовно големата кашлица, ова се најновите информации

Алсат-М

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

Press24

СИТУАЦИЈАТА ПОД КОНТРОЛА, НО НЕ И НАЈСТАБИЛНА, СЕ ЗАРАЗУВААТ И ВОЗРАСНИ СО ГОЛЕМА КАШЛИЦА: Од 56 потврдени случаи 46 се во Скопје

Фактор

Потврдени 56 случаи на голема кашлица, најголем број во Скопје дури 46

Скопје инфо

Бројот на заболени од голема кашлица се‘ уште расте, 56 вкупно потврдени случаи

Gostivarpress.mk

МКД Либертас Алфа