TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поздрав од Марс

Кајгана - 09.04.2021

НАСА објави селфи направено од роверот Perseverance со малиот хеликоптер Ingenuity на Марс. Роверот употреби роботска рака за снимање на фотографијата којашто всушност е споена од 62 поединечни слики.

„Поздрав од кратерот Језеро“, НАСА го објави првото селфи од двата робота на Марс

ТВ21 - 10.04.2021

Откако пред неколку дена, малиот хеликоптер „Генијалност“ успешно се одвои од роверот „Упорност“ во кој беше дел, сега успеа да ја направи својата прва „селфи“ фотографија од Марс, објави НАСА.

Роверот на NASA сними „селфи“ со малиот хеликоптер на Марс

Нетпрес - 09.04.2021

Американската агенција за вселенски истражувања NASA објави своевидно „селфи“ коешто го снимило нејзиниот ровер „Perseverance“ со малиот хеликоптер „Ingenuity“ на Марс. Роверот ја користел роботската рака за снимање на фотографијата, која всушност е ...

Селфи од Марс: „Поздрав од кратерот Езеро“

Локално - 09.04.2021

Откако пред неколку дена, малиот хеликоптер „Ingenuity“ успешно се одвои од роверот „Perseverance“ од кој беше дел, сега успеа да ја направи својата прва „селфи“ фотографија од Марс, објави НАСА.

„Поздрав од кратерот Езеро“: НАСА го објави првото селфи на роверот од Марс (ФОТО)

Кумановски м. - 09.04.2021

Откако пред неколку дена, малиот хеликоптер „Генијалност“ успешно се одвои од роверот „Упорност“ од кој беше дел, сега успеа да ја направи својата прва „селфи“ фотографија од Марс, објави НАСА.

Роверот на НАСА направи „селфи“ со малиот хеликоптер на Марс

Денар - 09.04.2021

НАСА објави „селфи“ кое го сними неговиот ровер Perseverance на Марс, со малиот хеликоптер Ingenuity. Роверот користел роботска рака за да ја направи фотографијата, која всушност е споена од 62 единечни слики.

Пред летот од површината на Марс, роверот Perseverance направи „селфи“/ФОТО

Вечер Прес - 08.04.2021

Роверот Perseverance на Црвената планета слета спектакуларно на 18 февруари со дронот Ingenuity прицврстен за неговиот главен дел. Дрон-хеликоптерот ќе биде првото оперативно летало на Марс кога ќе се дигне во воздух на површината на планетата и ќе ...

Роверот на Марс си направи селфи + најдобрите фотографии што ги сподели НАСА

Црнобело - 08.04.2021

НАСА се подготвува за летот на хеликоптерот Ingenuity што го испратија на Марс заедно со Perseverance, а неодамна споделија селфи од роверот и леталото. Покрај истражувањата на роверот Perseverance кој ќе бара траги од живот на Марс, како дел од ...

Perseverance направи селфи на Марс со хеликоптерот Ingenuity

Телефони.мк - 08.04.2021

Роверот Perseverance на Црвената планета слета спектакуларно на 18 февруари со дронот Ingenuity прицврстен на неговата подлога. Дрон-хеликоптерот ќе биде првото оперативно летало на Марс кога ќе се дигне во воздух и ќе почне да ја истражува областа ...