TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Некогаш бринета, сега блондинка: Федерика Могерини има одличен моден стил

Женски магазин - 14.09.2018

Федерика Могерини една од најмодерните европски политичарки. Таа е висока претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ. Вчера дојде во Скопје како голем поддржувач на Македонија за членство во Европската унија.

(ФОТО) КОЈА Е ФЕДЕРИКА МОГЕРИНИ: Шефица за која велат дека е слаба на Москва а му дава поддршка на Заев

Фактор - 14.09.2018

Федерика Могерини моментално е висока претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ. Таа е голем поддржувач на Македонија за членство во Европската унија и досега неколку пати доаѓаше во Скопје.

Федерика Могерини-некогаш и сега (фото галерија)

AKO - 14.09.2018

Италијанката Федерика Могерини е модерна политичарка, која кулминацијата на својата кариера во Италија ја достигнува како пратеник во италијанскиот Парламент, а потоа, преку министерка за надворешни работи стаса до прв човек на надворешната политика ...

Средба Мицкоски - Могерини

24 Вести - 13.09.2018

Клучот на иднината на земјата е во ваши раце, не смеете да седите дома и да молчите. Вие сте одговорни за иднината на земјата, порача Могерини од Старата скопската чаршија, откако во Скопје следа од Стразбург заедно со премиерот Заев.

Заев-Могерини: Нема простор за неодговорност кога се работи за иднината на Македонија

Press24 - 13.09.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше средба со Високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, која допатува заедно со него, по неговото денешно обраќање во Европскиот ...

Могерини на средба со државниот врв и со опозицијата

24 Вести - 13.09.2018

Премиерот Зоран Заев и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини од Стразбур заедно доаѓаат во Скопје. Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце.

Федерика Могерини на предреферендумски чај во Старата скопска чаршија

Алфа - 13.09.2018

На 30 септември кога ќе одите на гласачките места да гласате за референдумот Вие сте тие што ги држите клучевите на вашата иднина во вашите раце, високата претставничка на Европската Унија Федерика Могерини од Старата Скопска чаршија повторно ги ...

Могерини: Клучот за европската иднина на Македонија е во рацете на граѓаните

Канал5 - 13.09.2018

На пат кон Македонија од Стразбур , премиерот Заев беше придружуван од шефицата на европската надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини со која од старата Скопска чаршија ги повикаа граѓаните да излезат и да гласаат.

Могерини доби подарок брош филигранска пеперутка во скопската Стара чаршија

Сакам да кажам - 13.09.2018

Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ Федерика Могерини, попладнево прошета низ скопската Стара чаршија и, сосем неочекувано, од еден златар доби подарок филигрански брош во форма на пеперутка.

Федерика Могерини во Скопска Чаршија

Кајгана - 13.09.2018

Премиерот Заев и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини во посета на Старата Чаршија во Скопје. (Фото: МИА/Ивана ...

(Видео) Могерини за ставот на ВМРО-ДПМНЕ: Важно е да се гласа, но нема да кажам како да се гласа

Макфакс - 13.09.2018

Одговарајки на новинарско прашање во врска со ставот на ВМРО-ДПМНЕ, шефицата на надворешната и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, индиректоно им испрати порака дека референдумот не смее да се бојкотира, односно дека е важно граѓаните да ...

ФОТО: Димитров ја пречека и Могерини со букет во раката

Press24 - 13.09.2018

Министерот за надворешни работи денеска на аеродромот ја пречека Федерика Могерини со букет цвеќе, исто како и канцеларката Ангела ...

(ВИДЕО) Могерини за ставот на ВМРО-ДПМНЕ: Нема да кажувам дали да гласате „за“ или „против“, но излезете и изразете ја ...

А1 On - 13.09.2018

На новинарско прашање во врска со ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот, еврокомесарката за безбедност и надворешна политика, Федерика Могерини изјави дека не е нејзина улога да се меша во внатрешните работи на земјата, но повика сите да го ...

Могерини : Вратата на Европската Унија е отворена за вас

Канал5 - 13.09.2018

Шефицата на Европската дипломатија , високата претставничка за надворешна политика и безбедност , Федерика Могерини попладнево ги повика граѓаните да излезат и да гласаат за референдумот , зашто тоа е иднината на државата.

Могерини доби брош-пеперутка при прошетката во Старата чаршија ГАЛЕРИЈА

+инфо - 13.09.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини со премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Бујар Османи и мнистерот за надворешни работи Никола Димотров прошетаа по Старта чаршија. Граѓаните и дуќанџиите се поздравуваа и фотографираа со Могерини.

Могерини доби неочекуван подарок во Старата чаршија

Press24 - 13.09.2018

Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ Федерика Могерини, попладнево прошета низ скопската Стара чаршија каде доби изненаден подарок. Могерини од еден златар доби подарок филигрански брош во форма на пеперутка, па веднаш си го закачи на ...

Што пишуваат твитерџиите за посетата на Могерини, рефeрендумот, УЈП?

Фактор - 13.09.2018

На Твитер луѓето ја коментираат посетата на шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, за електронското пријавување во УЈП, но и референдумот кој ...

(ГАЛЕРИЈА) Заев ја прошета Могерини во Старата чаршија

Фактор - 13.09.2018

Од Европскиот парламент, премиерот Зоран Заев се врати во Скопје во друштво на високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини. Заедно тие прошетаа во Старата чаршија во Скопје.

Могерини попладне ќе се сретне со Иванов

ТВ21 - 13.09.2018

Како што најавуваат од Кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов, средба со високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на ЕК попладнево ќе остварат средба.

Косовската опозиција со писмо до Могерини: Не поддржуваме корекција на границите

Макфакс - 13.09.2018

Опозициските партии во косовското собрание упатија до високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини писмо во кое се противат на корекцијата на границите. Во писмото што го испратија Демократскиот сојуз на Косово, движењето ...

Косовската опозиција не поддржува корекција на границите

Тера - 13.09.2018

Опозициските партии во косовското собрание упатија до високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини писмо во кое се противат на корекцијата на границите. Во писмото што го испратија Демократскиот сојуз на Косово, движењето ...

Могерини денеска во Македонија

Р.С.Европа - 13.09.2018

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини денеска ќе престојува во Македонија. Таа ќе има средба со премиерот Зоран Заев, со претседателот на државата Ѓорге Иванов и со лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ ...

Средба Иванов-Могерини денес попладне

Курир - 13.09.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска – 13 септември 2018 година, четврток, ќе ја прими Федерика Могерини, в исок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската ...

Која е Федерика Могерини?

Радар - 14.09.2018

Италијанката Федерика Могерини е модерна политичарка, која кулминацијата на својата кариера во Италија ја достигнува како пратеник во италијанскиот Парламент, а потоа, преку министерка за надворешни работи стаса до прв човек на надворешната политика ...

Могерини ќе се смирува со Иванов

Фактор - 13.09.2018

Високата претставничка за надворешни работи на Европската Унија, Федерика Могерини, утре ќе престојува во Скопје и ќе има средби со македонскиот државен врв, меѓу кои и со претседателот Ѓшрѓе Иванов, со кого минатата година имаше „славни дуели“ ...

Могерини утре на средби во Скопје

24 Вести - 12.09.2018

Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, утре ќе престојува во Скопје каде ќе одржи средби со македонскиот државен врв. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, а ќе се ...

Могерини во Скопје на средби со државниот врв

Макфакс - 12.09.2018

Високата претставничка за надворешни работи на Европската Унија, Федерика Могерини, утре ќе престојува во Скопје и ќе има средби со македонскиот државен врв. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот Ѓорѓе Иванов и со лидерот ...

Могерини утре на средби во Скопје

А1 On - 12.09.2018

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини утре ќе престојува во Македонија каде се очекува да има средби со македонскиот државен врв и со лидерот на опозцијата, Христијан Мицкоски.

Утре Могерини во Скопје

Канал5 - 12.09.2018

Скопје е најчестата дестанација на странските државници и дипломати месецов. Утре доаѓа и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ , Федерика Могерини. Според најавата таа ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, а заедно ќе ја ...

Федерика Могерини прошета во Старата скопска чаршија (фото галерија)

AKO - 13.09.2018

Во посета на нашата земја престојуваше Високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини која допатува со авион заедно со Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој, пак, денеска имаше свое ...

Могерини за ставот на ВМРО-ДПМНЕ: Важно е да се гласа, но нема да кажам како да се гласа

Точка - 13.09.2018

Одговарајки на новинарско прашање во врска со ставот на ВМРо-ДПМНЕ, шефицата на надворешната и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини индиректоно им испрати порака, дека референдумот не смее да се бојкотира, односно дека е важно граѓаните да ...

Могерини доби брош-пеперутка од златарските дуќанџии во Старата чаршија

Слободен Печат - 13.09.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини со премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димотров прошетаа по Старта чаршија, пренесува Плусинфо .

Заев ја прошета Могерини низ Старата чаршија во Скопје

Тера - 13.09.2018

Од Европскиот парламент, премиерот Зоран Заев се врати во Скопје во друштво на високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини. Заедно тие прошетаа во Старата чаршија во Скопје.

Косовската опозиција со писмо до Могерини: Не поддржуваме корекција на границите

Точка - 13.09.2018

Опозициските партии во косовското собрание упатија до високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини писмо во кое се противат на корекцијата на границите. Во писмото што го испратија Демократскиот сојуз на Косово, движењето ...

Федерика Могерини денеска ќе престојува во Македонија.

Вечер - 13.09.2018

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини денеска ќе престојува во Македонија. Таа ќе има средба со премиерот Зоран Заев, со претседателот на државата Ѓорге Иванов и со лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ ...

Средба Иванов-Могерини денес попладне

Press24 - 13.09.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска – 13 септември 2018 година, четврток, ќе ја прими Федерика Могерини, в исок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската ...

Могерини утре на средби во Скопје, ќе се види и со Иванов

Денешен - 12.09.2018

Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, утре ќе престојува во Скопје каде ќе одржи средби со македонскиот државен врв. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, а ќе се ...

Могерини во Скопје на средби со државниот врв

Точка - 12.09.2018

Високата претставничка за надворешни работи на Европската Унија, Федерика Могерини, утре ќе престојува во Скопје и ќе има средби со македонскиот државен врв. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот Ѓорѓе Иванов и со лидерот ...

Могерини утре на средби во Скопје

Слободен Печат - 12.09.2018

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини утре ќе престојува во Македонија каде се очекува да има средби со македонскиот државен врв и со лидерот на опозцијата Христијан Мицкоски.

Премиерот Заев и Могерини: Поддршката и отворените врати на ЕУ се инспирација за одлука на 30 септември со која ...

Бизнис Вести - 14.09.2018

Во посета на нашата земја престојува Високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини која допатува заедно со Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој, пак, вчера имаше свое обраќање во ...

(Видео) Могерини за ставот на ВМРО-ДПМНЕ: Важно е да се гласа, но нема да кажам како да се гласа

Centar - 13.09.2018

Одговарајки на новинарско прашање во врска со ставот на ВМРО-ДПМНЕ, шефицата на надворешната и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, индиректоно им испрати порака дека референдумот не смее да се бојкотира, односно дека е важно граѓаните да ...

Могерини доби брош-пеперутка при прошетката во Старата чаршија

Бриф - 13.09.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини со премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Бујар Османи и мнистерот за надворешни работи Никола Димотров прошетаа по Старта чаршија. Граѓаните и дуќанџиите се поздравуваа и фотографираа со Могерини.

Могерини денеска во Македонија

Тера - 13.09.2018

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини денеска ќе престојува во Македонија. Таа ќе има средба со премиерот Зоран Заев, со претседателот на државата Ѓорге Иванов и со лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ ...

Средба на Иванов и Могерини денеска попладне

Слободен Печат - 13.09.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе ја прими денеска попладне Федерика Могерини, в исок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската ...

Могерини утре доаѓа во Скопје на средби со државниот врв

Алфа - 12.09.2018

Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, утре ќе престојува во Скопје. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, а ќе се сретне и со лидерот на опозицијата, Христијан ...

Могерини во Скопје на средби со државниот врв

Centar - 12.09.2018

Високата претставничка за надворешни работи на Европската Унија, Федерика Могерини, утре ќе престојува во Скопје и ќе има средби со македонскиот државен врв. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот Ѓорѓе Иванов и со лидерот ...

Могерини утре доаѓа во Скопје, ќе се сретне со Заев и Мицкоски

Фокус - 12.09.2018

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини утре ќе престојува во Македонија каде се очекува да има средби со македонскиот државен врв и со лидерот на опозцијата Христијан Мицкоски.

Премиерот Заев со Могерини

Тера - 14.09.2018

Премиерот Заев по средбата со Високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могеринии истакна дека таа, со оваа посета, уште еднаш ја сподели нејзината силна лична поддршка на нашиот пат кон Европската Унија, и со тоа ги ...

Иванов ќе се сретне со Могерини попладнево во Вила Водно

Република - 13.09.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе ја прими Федерика Могерини, висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија.

Могерини во Скопје на средби со државниот врв

Press24 - 13.09.2018

Високата претставничка за недворешни работи на ЕУ Федерика Могерини денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија за поддршка на референдумот за Договорот од Преспа. Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот ...