TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парламентот на Велика Британија го одобри одложувањето на Брегзит до 30-ти јуни

Локално - 15.03.2019

Британскиот парламент гласаше за одложување на Брекит , објавија британските медиуми. 413 пратеници гласаа за предлогот на Владата, а 202 пратеници гласаа против , со мнозинство од 211 гласови.

Британските пратеници изгласаа одложување на Брегзит

24 Вести - 15.03.2019

Со огромно мнозинство, 412 гласа за наспрема 202 против, британските пратеници вечерва изгласаа одложување на излезот на Британија од Европската Унија. Со тоа на премиерката Тереза Меј и оставија можност наредната недела повторно да се обиде да ...

Британските пратеници изгласаа одложување на Брегзитот- не се знае до кога

Канал5 - 14.03.2019

Со 402 гласа наспрема 202 , британските пратеници изгласаа одложување на излезот на Британија од Европската Унија. Со тоа на премиерката Тереза Меј и оставија можност наредната недела повторно да се обиде да добие поддрѓка за договорот постигнат за ...

Ниту британското „Остани смирен“ не го решава хаосот со Брегзит

Глас на Америка - 14.03.2019

Конзервативците отворија и дијалог за смена на премиерката Тереза Меј. Но, нема гаранции дека нејзиното заминување ќе ја извади Британија од комплексната ситуација за излез од ЕУ Серија гласања, дебати и натаму нејасна ситуација.

Британија ќе бара од ЕУ одложување на Брегзит

Р.С.Европа - 14.03.2019

Британските пратеници гласаа земјата да побара од ЕУ одложување на Брегзит. Пратениците го прифатија предлогот на премиерката Тереза Меј со 412 гласа „за“, а 202 беа против. Пратениците гласаа да се побара одложување за најмалку три месеци, доколку ...

Велика Британија ќе побара одложување на брегзит за три месеци

Сакам да кажам - 14.03.2019

Велика Британија ќе побара од Европската Унија одложување на брегзит, откако британскиот парламент со мнозинство гласови го усвои проширувањето на Членот 50. Според ова, Велика Британија нема да излезе од ЕУ на 29 март, како што беше предвидено со ...

Британија не ја напушта ЕУ на 29 март, брегзитот одложен

МКД - 14.03.2019

Британските пратеници тукушто изгласаа да се одложи крајниот рок за брегзитот, 29 март, и да бараат кратко одложување од Брисел, под услов пратениците да го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј, кој двапати го отфрлија, до идната среда.

Трамп за Брегзит: „Нема потреба од одржување уште еден референдум“

Глас на Америка - 14.03.2019

Претседателот ја советувал британската премиерка Тереза Меј како да преговара за разделба од Унијата, но „таа не го послушала“. Придружувајќи го гостинот од Даблин во Белата куќа, ирскиот премиер Лео Варадкар, претседателот Трамп се произнесе дека ...

Британските пратеници гласаа против втор референдум за брегзит

МКД - 14.03.2019

Амандманот за втор референдум за излегување на Велика Британија од Европската Унија, поднесен од бившата ториевска пратеничка Сара Воластон, не помина, со 334 гласa наспрема 85 - мнозинство од 249, објави Гардијан .

Нема да има нов референдум за Брегзит

Р.С.Европа - 14.03.2019

Британските пратеници гласа против амандманот со кој се повикува Владата на Велика Британија да го одложи напуштањето на ЕУ до 30 јуни и да одржи втор референдум за Брегзит. Три години откако Велика Британија гласаше за напуштање на Европската ...

Британскиот Парламент одобри одлагање на брегзит

Н.Македонија - 14.03.2019

Британските пратеници вечерва со голем мнозинство го одобрија предлогот на Владата на премиерката Тереза Меј за одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ за по 29 март. Како што јави Би-Би-Си, „за“ одлагање на брегзит се изјаснија 412 ...

(Видео) Британските пратеници гласаа за одложување на Брегзит

1tv - 14.03.2019

Британските пратеници со голем мнозинство, 412 „за“ и 202 „против“, гласаа за одложување на Брегзит за да излезат од ќорсокакот во преговорите со ЕУ. Според одкуката, премиерката Тереза Меј ќе бара продолжување на Членот 50 од Лисабонскиот договор.

Британија бара одложување на рокот за излез од Европската Унија

Макфакс - 14.03.2019

Британскиот парламент со мнозинство гласови одлучи да побара согласност од ЕУ за одложување на излезот на Велика Британија од блокот, што беше предвидено да се случи на 29 март. За одлуката гласаа 412 пратеници, а 202 беа против, пренесе „Би-би-си“.

Британските пратеници гласаат за одложување на брегзитот и нов референдум

МКД - 14.03.2019

Британските парламентарци денес ќе гласаат за одржување на втор референдум за брегзитот, јавуваат британските медиуми. Претседавачот на Долниот дом на парламентот неочекувано одобри гласање за одржување втор референдум за излегувањето на Британија ...

Британија се движи кон варијантата „мек Брегзит“

Телма - 14.03.2019

По бурната недела во лондонскиот парлемент, Британија како да се движи кон варијантата „мек Брегзит“. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск смета дека ЕУ треба да и дозволи на Велика Британија да го одложи Брегзитот.

Британскиот Парламент одобри одлагање на Брегзит

+инфо - 14.03.2019

Британските пратеници вечерва со голем мнозинство го одобрија предлогот на Владата на премиерката Тереза Меј за одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ за по 29 март. Како што јави Би-Би-Си, „за“ одлагање на Брегзит се изјаснија 412 ...

Британскиот парламент пресече: Нема да има нов референдум за брегзит

Макфакс - 14.03.2019

Британскиот парламент гласаше против предлогот да се одржи нов референдум за брегзит. Против предлогот со кој се повика на уште едно изјаснување дали Британија треба да остане во Европската Унија или да излезе од неа, гласаа 334, наспроти 85 ...

Трета среќа за Тереза Меј? Британците ги чека агонија поради Брегзит! Еве зошто мора да решат сè за шест дена

Точка - 14.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј ќе мора и трет пат својот предлог да го стави на гласање во парламентот, и тоа најдоцна до 20-ти март, а тамошните медиуми се зафатени со правење на сценарија кои ја чекаат таа земјата во екот на политичката криза.

Британските пратеници ги одбија амандманите за одлагање на Брегзит до 30 јуни и за нов референдум

Локално - 14.03.2019

Британските пратеници доцна попладнево ги одбија предложените амандмани на Одлуката за одлагање на Брегзит, со кои се бараше утврдување на временски рок на одлагањето, како и распишување нов референдум за истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Последен обид, британските парламентарци ќе гласаат за одложување на Брегзит

Глас на Америка - 14.03.2019

За денешното изјаснување има големи очекувања дека ќе биде спротивно од претходните и дека ќе има согласност за продолжување на рокот за разделба од ЕУ Тридневното гласање за Брегзит во Британскиот парламент денеска ќе ја има својата кулминација.

Трамп: Неограничен потенцијал за трговски договор помеѓу САД и Велика Британија

Р.С.Европа - 14.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп вели дека има огромен потенцијал за трговски договор помеѓу САД и Велика Британија, во време кога преговорите заБрегзит во Лондон се најдоа во ќорсокак.

Три гласања и една уцена

Deutsche Welle - 14.03.2019

По хаотичните сцени, британскиот парламент гласаше против тврд Брегзит. Тереза Меј претрпе уште еден пораз и сепак инсистира да има и трето гласање за договорот за истапување од Унијата. Требаше да биде денот кога парламентот ќе ја преземе ...

Брисел попушта под притисокот на Тереза Меј

Н.Македонија - 14.03.2019

По долги натегања и неизвесност, британската премиерка Терезија Меј успеа да ја наговори Европската Унија на промени во договорот за брегзит и тоа оние клучните – што се однесуваат на регулирањето на границата помеѓу Република Ирска и Британија.

Британските пратеници денеска повторно ќе гласаат, овој пат за одложување на излезот од ЕУ

Телма - 14.03.2019

Британските пратеници денеска повторно ќе гласаат. Овојпат за дозвола од ЕУ за одложување на излезот од европското семејство кој е закажан за 29 март. Денешното гласање следува откако синоќа беше одбиен амандманот Брегзитот да биде спроведен без ...

Брегзит – политички хорор во продолженија

Н.Македонија - 14.03.2019

Пред два дена парламентот на Велика Британија, вторпат го отфрли договорот за брегзит, на само две недели од 29 март, од рокот за брегзит. Овој пораз не е со толку голема разлика, со 242 гласа за и 391 против, како претходниот историски пораз, ...

Туск поддржува „долго“ одложување ако Британија „подразмисли“ за брегзит

Локално - 14.03.2019

Претседателот на Советот на Европска Унија, Доналд Туск денеска изјави дека можно е да се одобри „долго“ одложување на Брегзит, во последен обид да ја убедат британската премиерка Тереза Мај да ги смени нејзините црвени линии во преговорите.

Британскиот парламент отвори пат за одложување на брегзитот

Нетпрес - 14.03.2019

Британските пратеници го отфрлија во средата ноќта излегувањето на Обединетото Кралство од Европската унија без договор, со тоа отворајќи го патот за одложувањето на брегзитот и ја натераа премиерката Тереза Меј својот договор за раздружувањето со ...

Германија ја поздрави одлуката на британскиот Парламент

24Инфо - 14.03.2019

Германските власти ја поздравија синоќешната одлука на британскиот Парламент за неприфаќање излез на Велика Британија од Европската унија без претходно постигнат договор за идните односи. – Лондон покажа знаци на разум.

Напнато во Обединетото Кралство: На повидок одложување на Брегзит за 30-ти јуни

Алфа - 14.03.2019

Британскиот парламент одби да има Брегзит без никаков договор, дополнително слабеејќи ја позицијата на премиерката Тереза Меј и подготвувајќи го теренот за одложување на Брегзит барем до крајот на јуни.

ПИСМА ОД ЛОНДОН Аман веќе

+инфо - 14.03.2019

За што ќе пишуваш неделава, ме прашува мојот законит. За Брегзит, нели? Земам длабоко воздух и го прострелувам со поглед. Му упатувам поглед сличен на оној со кој Мишел Барние ја поздравува премиерката Тереза Меј кога ќе ја види пак дојдена во ...

Брегзит: Белгиските цариници нема да смеат да земаат одмор до 5 април

24Инфо - 14.03.2019

Белгиската царина деновиве ќе ги информира своите вработени дека нема да смеат да земаат слободни денови од 26 март до 5 април поради неизвесноста околу Брегзитот, јавуваат белгиските медиуми утрово.

Британските пратеници ќе гласаат за одложување на Брегзит

Локално - 14.03.2019

Претседателот на Долниот дом на Парламентот Џон Баркоу изјави дека британската Влада денеска ќе поднесе во Парламентот предлог за одлагање на Брегзит до 30 јуни ако пратениците до 20 март го одобрат договорот за напуштање на Европската унија.

Макрон: За договорот за брегзитот не може повторно да се преговара

МКД - 14.03.2019

Претседателот на Франција Емануел Макрон истакна дека за договорот кој Лондон и Брисел го постигнаа за излегувањето на Британија од членството во ЕУ не може повторно да се преговара. Макрон ги повика Британците да „излезат од ќорсокакот“.

Одложен Брегзит за 30-ти јуни?

Локално - 14.03.2019

Кабинетот на Тереза Меј ќе поднесе предлог до Парламентот да се одложи Брегзит до 30 јуни , објави АП. Условот е за договорот ако пратениците го одобри договорот за излез од ЕУ до 20 март, рече Џон Берков, претседател на Долниот дом денес.

Британските пратеници ја отфрлија можноста за Брегзит без договор

Канал5 - 13.03.2019

Британските пратеници уште повеќе ја искомплицираа и така тешката положба на премиерката Тереза Меј и нејзиниот план за излез од ЕУ. Пратениците вечерва ја отфрлија можноста за излез на Британија од ЕУ без договор.

Брегзит, владата се подготвува за можни последици

Алсат-М - 13.03.2019

Владата презема превентивни мерки за домашните производи и економијата да не ги почувствуваат последиците од целосниот излез на Велика Британија од Европската унија. На синоќешната седница владата ги разгледала информациите за влијанието на БЕГЗИТ ...

Ако не сакате да заминеме без договор, ќе мора да поддржите некој договор, им рече Меј на пратениците (ВИДЕО)

МКД - 13.03.2019

Вечерашново гласање не го менува основниот проблем, им рече британската премиерка Тереза Меј на пратениците откако тие тесно изгласаа ЕУ да не се напушта без договор. Ако не сакате да заминеме без договор, ќе мора да поддржите некаков договор, им ...

Британските пратеници ја отфлија можноста за Брегзит без договор

24 Вести - 13.03.2019

Британските пратеници вечерва ја отфрлија можноста за излез од ЕУ без договор. Нивната одлука не е правно обврзувачка и не значи дека Брегзит ќе биде спречен, но сега во британскиот Парламент може да се гласа за одложување на напуштањето на ЕУ.

Британскиот парламент изгласа да нема брегзит без договор

МКД - 13.03.2019

Британските пратеници со 312 наспрема 308 гласа изгласаа да се оневозможи напуштањето на ЕУ без договор за повлекување. Пратениците гласаа против излегување од ЕУ без никаков договор, поради стравот дека тоа може да предизвика економски хаос и да ги ...

Британскиот парламент го одби планот за брегзит без договор, утре се гласа за негово одложување

Сакам да кажам - 13.03.2019

Тереза Меј доживеа нов пораз откако британскиот парламент го одби планот за излегување на Велика Британија од Европската Унија без договор, што може да доведе до одложување на процесот. Противниците на планот го добија гласањето со разлика од само ...

Што сега, Британијо?

Deutsche Welle - 13.03.2019

Речиси Шекспировска дилема; Брегзит или не, е прашање сега. Откако Долниот дом во парламентот во Лондон го отфрли Договорот за Брегзит на премиерката Меј, иднината е неизвесна. Меј е соочена со пораз, смета Бернд Ригерт.

Поповски: Брегзитот не треба многу да не загрижува

Телма - 13.03.2019

Владата го вклучи алармот за економијата во пресрет на Брегзитот, откако синоќа повторно беше отфрлен договорот на премиерката Тереза Меј. Ги разгледувале можните сценарија, разговарале со експерти, бизнисмени од стопанските комори, но и со странски ...

Нови проблеми за Меј: Британскиот парламент одби излегување од ЕУ без договор

Независен - 13.03.2019

Членовите на британскиот парламент на денешното гласање одбија излегување од Европската Унија без било каков претходен договор. Исходот на гласањето беше тесен, односно 312 наспроти 308. Ваквиот исход беше очекуван, а воедно значи дека членовите на ...

Лондон брзо ги троши опциите за уреден Брегзит

Телма - 13.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј е во незавидна позиција по синоќешното второ одбивање на договорот со ЕУ од страна на парламентот. Пред пратениците остануваат двете последни опции, да гласаат за напуштање на ЕУ без договор, што речиси сигурно ќе ...

Излез од ЕУ без договор или одложување на Брегзитот, британските пратеници повтрно ќе гласаат

24 Вести - 13.03.2019

Британските пратеници во Долниот дом на Парламентот вечерва повторно ќе гласаат, овојпат за можноста за „Брегзит без договор“. И покрај оценките на аналитичарите дека оваа опција пратениците речиси со сигурност ќе ја отфрлат, а утре ќе гласаат за ...

Британскиот парламент одби излез од ЕУ без договор

Макфакс - 13.03.2019

Пратениците во британскиот парламент одбија излез на земјата од Европската Унија без договор. „За“ излез без договор гласале 308 пратеници, а против биле 312. Ваквиот резултат беше очекуван, а воедно ова значи дека пратениците ќе гласаат за ...

Те едно, те исто, европските медиуми за најновиот брегзит неуспех

Оff.net - 13.03.2019

Би-би-си вонредната вест за гласањето за брегзит ја објави како „спектакуларен пораз за Тереза Меј“. За разлика од нив, европските медиуми само сакаат да заврши сето ова. Ле монд забележува дека со последното гласање договорот за напуштање на ЕУ кој ...

Владата се подготвува за Брегзит

Сител - 13.03.2019

Владата се подготува за Брегзит. Рaзгледувани се можните сценарија, имало консултации со експерти, бизнисмени поесбно од странски компании кои работат овде, а кои извезуваат во Британија. Од надлежните ресори се бараат да предложат мерки, со цел ...

Џонсон: Британија го напушта ЕУ на 29 март

Канал5 - 13.03.2019

Голема Британија ќе ја напушти Европската унија на 29 март, откако ќе се постигне договор во “пет до 12“, изјави поранешниот министер за надворешни работи, Борис Џонсон. Џонсон, еден од најугледните британски лобисти за Брегзит, за радиото „LBC” ...

Британскиот парламент повторно го отфрли планот за Брегзит

Алсат-М - 13.03.2019

Британските пратеници синоќа со големо мнозинство гласаа против ревидираниот Брегзит план на премиерката Тереза Мај, еден ден откако таа рече оти обезбедила “правно обврзувачки” гаранции од Европската унија.