TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пожарите во Амазонија разгореа битка со меѓусебни обвинувања во Бразил

Н.Македонија - 22.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ги обвини организациите за заштита на животната средина за предизвикување на пожарите во Амазонија, во обидот за смирување на се поголемиот број на критики од меѓународната јавност поради неговиот неуспех за ...

(Видео) Горат „белите дробови“ на планетава: Во Амазон пожар на територија голема колку Велика Британија

еМагазин - 22.08.2019

До несогледливи последици по населението во светот може да доведат големите шумски пожари што го зафатија Амазон. Сателитските снимки покажуваат дека гори шума на површина колку што е територијата на Велика Британија и се смета дека ова се најголеми ...

Пожарите во Амазонија надвор од контрола (ВИДЕО + ФОТО)

+инфо - 22.08.2019

Големи пожари се ширеле низ Амазонија, а немало знаци дека ќе бидат запрени за брзо време, пренесува „ The Sun “. Поединци го обвинувале претседателот на Бразил, Болсонаро, за овие пожари, велејќи дека тој ги охрабрувал фармерите да ја исчистат ...

Гори амазонската прашума – Пожарите се гледаат од вселената (ФОТО)

Канал5 - 22.08.2019

Бразилската вселенска агенција соопшти дека бројот на пожарите што беснеат низ Амазонија се за 83 проценти повеќе од лани. Поради илјадниците пожари , бразилскиот град Сао Паоло вчера среде бел дена беше во мрак и обвиен во чад.

Бразилскиот претседател ги обвини невладините организации дека подметнуваат пожари во Амазон

Сакам да кажам - 22.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ги обвини еколошките групи и невладините организации дека подметнуваат пожари во Амазон, обидувајќи се да им контрира на зголемените меѓународни критики дека не успеал да ја заштити најголемата дождовна шума на ...

Амазон гори, светот во опасност

Р.С.Европа - 22.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, без да наведе докази, ги обвини невладините организации за наглото зголемување на пожарите во Амазон годинава. Според него, тие сакале да му наштетат на Бразил. Експертите пак.

Амазонија гори, чадот се гледа од вселената

Кајгана - 22.08.2019

Бразилската вселенска агенција извести дека бројот на пожари кои ја зафатија Амазонската прашума, како последица од сечењето на шумите, во однос на минатата година е пораснат за 83 проценти.

Амазон не гори, Амазон е запален!

Антропол - 22.08.2019

Амазон не гори, Амазон е *запален*, прашумата која произведува 20% од воздухот кој го дишеме ја сечат и палат за да направат простор за палмино масло, соја и крави. Додека сите стоиме забезекнати по социјалниве мрежи и трубиме што и како, ...

Леонардо Ди Каприо алармира: Амазон гори а никој не е загрижен

ММС - 22.08.2019

Леонардо Ди Каприо на својот инстаграм алармираше за пожарот на најголемата дождовна шума Амазон, која 16 дена гори а ниту еден медиум нема објавено. По објавата изутрината веста ја споделија BBC, CNN и други светски медиуми.

Рекорден број на пожари во џунглата на Амазон во Бразил

Локално - 22.08.2019

Рекорден број пожари се регистрирани во џунглата Амазон во Бразил годинава,покажуваат новите податоци од Националниот институт за истражување на вселената (Инпе), пренесува BBC. Институтот соопшти дека неговите сателитски податоци покажуваат пораст ...

Среде ден – мрак во Сао Паоло

Локално - 22.08.2019

Најголемиот град во Бразил, Сао Паоло, во понеделникот потонал во мрак среде ден откако над него се надвил облак чад од пожарот во Амазонија. Над градот се формирале црни облаци, кои се заджале околу еден час, јави Фокс њуз.

Огнот ги голта „белите дробови на планетата“, бразилскиот претседател ги обвинува невладините организации (ВИДЕО)

МКД - 22.08.2019

Екстремно десничарскиот претседател на Бразил Жаир Болсонаро навести дека невладините организации можеби ги предизвикале пожарите кои сега беснеат во Амазонија. Тој наведе дека тоа било направено за да се „сврти вниманието“ на укинувањето на ...

Рекорден број на пожари во Амазонија - горат белите дробови на Земјата

Факултети - 21.08.2019

Дождовните шуми во бразилскиот дел на Амазонија оваа година се погодени од рекорден број пожари, покажуваат податоците на државната агенција за вселенски истражувања. Годинава во прашумите гореле 84 отсто повеќе пожари отколку во 2018 година, се ...

Дождовните шуми во Бразил се претворија во пепел

Н.Македонија - 21.08.2019

Дождовните шуми во Бразил ги зафатија пожари со рекордна големина и научниците предупредуваат дека оваа катастрофа може да претставува сериозен удар во борбата против климатските промени, објави Си-ен-ен.

Метрополата прекриена од темнина насред бел ден, како да започнал крајот на светот: Зад оваа појава се крие ужас кој ...

Точка - 21.08.2019

Бразилската вселенска агенција соопштила дека бројот на пожари во Амазонија пораснал за 83 проценти во однос на минатата година, поради сечењето на шумите. Прашумите во бразилскиот дел на Амазонија оваа година е погоден од рекорден број на пожари, ...

Рекорден број пожари во прашумите на Амазон, бразилскиот претседател не гледа ништо алармантно (ВИДЕО)

МКД - 21.08.2019

Прашумите на Амазон годинава ги погоди рекорден број пожари – според податоците на бразилскиот Центар за вселенски истражувања (ИНПЕ) досега се откриени 72.843 пожари. Се наведува и дека е голема загриженоста поради политиката на заштита на ...

(ВИДЕО) Денот се претворa во ноќ! Димот од пожарите во Амазон го прекри небото над Сао Пауло

Алсат-М - 21.08.2019

Бразилската агенција за вселенски истражувања соопшти дека бројот на пожари во Амазон е зголемен за 83 проценти во однос на минатата година. Податоците излегуваат на виделина само една недела откако претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, го ...

Во бразилските прашуми за осум месеци регистрирани 72.000 пожари

Р.С.Европа - 21.08.2019

Прашумите на Амазон и Пантанал во Бразил ги погодија најстрашните пожари во последните пет години, соопшти Националниот институт за вселенски истражувања кој регистрирал повеќе од 72.000 жаришта во периодот од 1.

Рекорден број пожари во амазонската прашума

Макфакс - 21.08.2019

Бразилската вселенска агенција соопшти дека бројот на пожари во Амазонија е зголемен за 83 проценти во однос на минатата година, како резултат на сечењето на шумите. Прашумата во бразилскиот дел на Амазонија годинава е погодена од рекорден број ...

Горат „белите дробови“ на светот – рекорден број пожари во Амазон

Радио МОФ - 21.08.2019

Амазонската шума гори со недели. Интензивниот чад, видлив и од вселената, го покри Сао Паоло и уште неколку други градови во понеделникот. Претходно овој месец, Амазонас (најголемата држава во Бразил) прогласи вонредна состојба поради зголемениот ...

Амазонската дождовна шума во пламен, пожарите се гледаат и од вселената

Црнобело - 21.08.2019

Во понеделникот целиот Сао Паоло во Бразил се затемнил. Излегло дека причината за ова затемнување е чадот од пожарите кои гореле на дури 2.700 километри од градот. Според податоците, бразилскиот центар за вселенски истражувања INPE забележал дури ...

Загрозени “белите дробови“ на Земјата: Рекорден број пожари во Амазонија!

Точка - 21.08.2019

Бразилската вселенска агенција соопштила дека бројот на пожарите во Амазонија пораснал за 83 отсто во однос на минатата година. Прашумите во бразилскиот дел на Амазонија оваа година се погодени од рекорден број на пожари, покажуваат податоците од ...

ГОРАТ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ НА СВЕТОТ: Во амазонските прашуми регистрирани 72.000 пожари (ВИДЕО)

Слободен Печат - 21.08.2019

Најтешко погодени подрачја се Амазон, кој зазема голем дел од северот и северозападот на земјата, а следи Пантанал каде исто така во налети избиваат пожари околу некои големи градови, како Сао Пауло.

(ФОТО) Горат „БЕЛИТЕ ДРОБОВИ“ на планетата земја: Рекорден број на пожари во Амазон

Фактор - 21.08.2019

Бразилската вселенска агенција соопшти дека бројот на пожари во Амазон е зголемен за 83 проценти во однос на минатата година, како резултат на уништување на шумите. Дождовните шуми во бразилскиот дел на Амазон годинава погодуваат рекорден број ...

Рекорден број на пожари во дождовната шума Амазонија

1tv - 21.08.2019

Амазонската дождовна шума забележа рекорден број пожари годинава, според новите податоци на агенцијата за вселенско истражување на земјата. Националниот институт за истражување на вселената (Инпе) соопшти дека неговите сателитски податоци покажуваат ...

Хит совет на бразилскиот претседател: Ако сакате да ја спасите планетата, вршете нужда секој втор ден

Кумановски м. - 21.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро смета дека со намалување на апетитот ќе и сепомогне на планетата и им сугерира на луѓето да обавуваат голема нужда секој втор ден за да го спасат светот, пишува ВВС.

Бразилскиот претседател: Ако сакате да ја спасите околината, одете во тоалет секој втор ден

Слободен Печат - 21.08.2019

Научниците наведуваат дека Амазонската прашума претрпела страшни загуби и тоа во краток рок откако одговорноста ја преземал Болсонаро. Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро смета дека намалувањето на апетитот ќе и помогне на планетата и сугерира ...

Амазонија гори поради неконтролирана сеча! Чадот се гледа од Вселената!

Иновативност - 22.08.2019

Бразилската вселенска агенција извести дека бројот на пожари кои ја зафатија Амазонската прашума, како последица од сечењето на шумите, во однос на минатата година е пораснат за 83 проценти Институтот ги собра податоците со помош на сателити, а ги ...

Рекорден број на пожари во џунглата на Амазон во Бразил

Либертас - 22.08.2019

Рекорден број пожари се регистрирани во џунглата Амазон во Бразил годинава,покажуваат новите податоци од Националниот институт за истражување на вселената (Инпе), пренесува BBC. Институтот соопшти дека неговите сателитски податоци покажуваат пораст ...

ФОТО: Среде ден – мрак во Сао Паоло поради пожарот во Амазонија

Курир - 22.08.2019

Најголемиот град во Бразил, Сао Паоло, во понеделникот потонал во мрак среде ден откако над него се надвил облак чад од пожарот во Амазонија. Над градот се формирале црни облаци, кои се задржале околу еден час, јави Фокс њуз.

Хит совет од бразилскиот претседател: Ако сакате да ја спасите околината, одете во тоалет секој втор ден

Точка - 20.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро смета дека намалувањето на апетитот ќе и помогне на планетата и сугерира луѓето да вршат голема нужда секој втор ден за да го спасат светот. Откако неодамна го критикувале поради наглиот пораст на сечењето на ...

Бразилскиот претседател со план за спас на планетата: По голема нужда секој втор ден

PressingTV - 20.08.2019

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро смета дека намалувањето на апетитот ќе и помогне на нашата планета и сугерира луѓето по голема нужда да одат секој втор ден како би се спасил светот, пишува БиБиСи.

(ВИДЕО) ДЕНОТ СТАНА НОЌ: Шумите се претворија во пепел

Фактор - 21.08.2019

Дождовните шуми во Бразил се претворија во пепел. Фотографии од големи облаци на смог и чад ги преплавија социјалните мрежи во Бразил. Чадот достигнал дури и до Сао Паоло, што се наоѓа на речиси 3.000 километри од Амазон.

Прашумите на Амазон и Пантанал погодени од најстрашни пожари со повеќе од 72.000 жаришта

+инфо - 21.08.2019

Прашумите на Амазон и Пантанал во Бразил ги погодија најстрашните пожари во последните пет години, соопшти Националниот институт за вселенски истражувања кој регистрирал повеќе од 72.000 жаришта во периодот од 1.

Бројот на пожари во амазонската прашума пораснал за 83 отсто во однос на минатата година

Точка - 21.08.2019

Бразилската вселенска агенција соопштила дека бројот на пожари во Амазонија е зголемен за 83 проценти во однос на минатата година, како резултат на сечење на шумите. Прашумата во бразилскиот дел на Амазон годинава е погодена од рекорден број пожари, ...

Рекорден број на пожари во дождовната шума Амазонија

Либертас - 21.08.2019

Амазонската дождовна шума забележа рекорден број пожари годинава, според новите податоци на агенцијата за вселенско истражување на земјата. Националниот институт за истражување на вселената (Инпе) соопшти дека неговите сателитски податоци покажуваат ...

Среде ден – мрак во Сао Паоло од чадот од пожарот во Амазонија

+инфо - 22.08.2019

Тој феномен е резултат на комбинација на неколку фактори: студена струја, влажен воздух и ветрови кои носат честички од пожарите кои беснеат во Парагвај и Боливија, оддалечени повеќе од 2.700 километри од Сао Паоло, велат од Националниот институт за ...

Најголемиот бразилски град потона во темнина додека Амазонија гори

Н.Македонија - 21.08.2019

Бразилската вселенска агенција соопшти дека бројот на пожари во Амазонија е зголемен за 83 отсто во однос на минатата година, како резултат на сечењето на шумите. Прашумата во бразилскиот дел на Амазон годинава е погодена од рекорден број пожари, ...

Среде ден – мрак во Сао Паоло

24Инфо - 22.08.2019

Најголемиот град во Бразил, Сао Паоло, во понеделникот потонал во мрак среде ден откако над него се надвил облак чад од пожарот во Амазонија. Над градот се формирале црни облаци, кои се заджале околу еден час, јави Фокс њуз.

Рекорден број на пожари во амазонската прашума

24Инфо - 21.08.2019

Бразилската вселенска агенција соопшти дека бројот на пожари во Амазонија е зголемен за 83 проценти во однос на минатата година, како резултат на сечењето на шумите. Прашумата во бразилскиот дел на Амазонија годинава е погодена од рекорден број ...

Среде ден – мрак во Сао Паоло

Опсервер - 22.08.2019

Најголемиот град во Бразил, Сао Паоло, во понеделникот потонал во мрак среде ден откако над него се надвил облак чад од пожарот во Амазонија. Над градот се формирале црни облаци, кои се заджале околу еден час, јави Фокс њуз.

Рекорден број пожари во амазонската прашума

Centar - 21.08.2019

Бразилската вселенска агенција соопшти дека бројот на пожари во Амазонија е зголемен 83 проценти во однос на минатата година како резултат на сечењето на шумите. Прашумата во бразилскиот дел на Амазонија годинава е погодена од рекорден број пожари, ...

Облак од чад го замрачи Сао Паоло поради пожарите од Амазонија

Фокус - 22.08.2019

Најголемиот град во Бразил, Сао Паоло, во понеделникот потонал во мрак среде ден откако над него се надвил облак чад од пожарот во Амазонија. Над градот се формирале црни облаци, кои се заджале околу еден час, јави Фокс њуз.

Среде ден – мрак во Сао Паоло

А1 On - 22.08.2019

Најголемиот град во Бразил, Сао Паоло, во понеделникот потонал во мрак среде ден откако над него се надвил облак чад од пожарот во Амазонија. Над градот се формирале црни облаци, кои се заджале околу еден час, јави Фокс њуз.

Среде ден – мрак во Сао Паоло

Либертас - 22.08.2019

Најголемиот град во Бразил, Сао Паоло, во понеделникот потонал во мрак среде ден откако над него се надвил облак чад од пожарот во Амазонија. Над градот се формирале црни облаци, кои се заджале околу еден час, јави Фокс њуз.

Среде ден – мрак во Сао Паоло

CivilMedia - 22.08.2019

Најголемиот град во Бразил, Сао Паоло, во понеделникот потонал во мрак среде ден откако над него се надвил облак чад од пожарот во Амазонија. Над градот се формирале црни облаци, кои се заджале околу еден час, јави Фокс њуз.

Среде ден – мрак во Сао Паоло

MakPress - 22.08.2019

Најголемиот град во Бразил, Сао Паоло, во понеделникот потонал во мрак среде ден откако над него се надвил облак чад од пожарот во Амазонија. Над градот се формирале црни облаци, кои се заджале околу еден час, јави Фокс њуз.