TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган: Со 2.000 адвокати ќе поднесеме обвинение за геноцид во Газа

Во Центар - 20.11.2023

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ја повика Германија да преземе чекори за ослободување на илјадници Палестинци во израелските затвори. „Израел држи речиси 10.000 заложници. Како Германија, преземете чекори да ги ослободите.

Израел: Ја нападнавме терористичката инфраструктура на Хезболах во Либан

А1 On

Ердоган: Европските лидери се обземени со срамот од холокаустот

24Инфо

Роднините на заложниците во Газа апелираа да не се извршуваат смртни казни против членовите на Хамас

24Инфо

Санчез во посета на Израел и палестинските територии

Курир

Хамас ги негираше информациите за договор за размена на затвореници со Израел

Во Центар

Санчез: Мојата прва заложба ќе биде признавањето на палестинската држава

Локално

Локално Телма Н.Македонија Телма Deutsche Welle Нетпрес Нетпрес еМагазин

Бајден: Верувам дека сме блиску до договор за заложниците

Макфакс - 20.11.2023

Американскиот претседател Џо Бајден верува дека се приближуваат кон договор за ослободување на заложниците што ги држи Хамас во Газа. На прашањето на новинарите дали се блиску до договор, Бајден одговори: „Верувам дека е така“.

Хамас во заложништво држи 239 луѓе од 26 држави, Бајден верува дека наскоро ќе бидат ослободени

Слободен Печат

Бајден: Верувам дека сме блиску до договорот за ослободување на заложниците

А1 On

Бајден верува дека е блиску договорот за заложници меѓу Израел и Хамас

24Инфо

Хамас подготвен да го зголеми бројот на заложници кои би ги ослободил во размена со Израел

Локално

Преговори меѓу Израел и Хамас – ослободување на заложници за прекин на огнот

Мета

Остануваат само мали пречки за договорот за заложници меѓу Израел и Хамас, вели катарскиот премиер

Макфакс

Телма Во Центар Канал5 360 степени МКД Во Центар Независен Слободен Печат

ВИДЕО | ИЗРАЕЛЦИТЕ ВЛЕГОА ВО ДОМОВИТЕ НА ВИСОКИ ФУНКЦИОНЕРИ НА ХАМАС – Се водат тешки улични борби во Појасот Газа

Во Центар - 19.11.2023

Израелските одбранбени сили (ИДФ) извршија рација во домовите на високи функционери на Хамас во луксузната населба Римал во градо Газа и пронајдоа околу 35 тунели и големо количество оружје, соопшти денес портпаролот на ИДФ.

Израелските сили упаднале во домовите на високи функционери на Хамас: Се водат тешки улични борби, две населби на мета, откриени многу работи! (ВИДЕО)

Во Центар

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИЦИ СТИГНАА ДО БАРАНИОТ КВАРТ - таму се домовите на лидерите на Хамас

Фактор

ИДФ: Извршивме рации во домови на високи функционери на Хамас во градот Газа

Канал5

Израелските војници стигнаа до домовите на лидерите на Хамас

Фокус

Израелските војници стигнаа до домовите на лидерите на Хамас

Независен

Израелските војници стигнаа до населбата каде што се наоѓаат домовите на лидерите на Хамас

Zoom

Рацин Слободен Печат Сител Вечер Прес ТВ21 4NEWS +инфо Курир

“НЕ Е ПОСТИГНАТ ДОГОВОР“ – Белата куќа се огласи по повод гласините за наводен прекин на огнот во Појасот Газа

Во Центар - 19.11.2023

Белата куќа негираше дека е постигнат договор за ослободување на заложниците од Појасот Газа во замена за петдневна пауза во борбите. Портпаролот на Белата куќа соопшти дека и Израел и Хамас не постигнале договор за привремен прекин на огнот, ...

Бела куќа: Се уште нема договор меѓу Израел и Хамас

Макфакс

ДОГОВОР ИЗРАЕЛ-ХАМАС: Сите ДЕТАЛИ за привремениот прекин на огнот постигнат со посредство на Катар, Нетанјаху вели „се уште не е“ готов

Во Центар

„Вашингтон пост“: Израел и Хамас се се’ поблиску до договор за прекин на огнот

Бизнис Вести

Ердоган: Турција ќе ја обнови инфраструктурата во Газа откако ќе се постигне прекин на огнот

MakPress

Бела куќа: Се уште нема договор меѓу Израел и Хамас

Опсервер

Бела куќа: Се уште нема договор меѓу Израел и Хамас

Скопје1

Либертас Рацин Точка ТВ21 Бриф Република Zoom Курир

Анкара со армија адвокати ќе го тужи Израел за „геноцид во Газа“

Слободен Печат - 19.11.2023

Турција заедно со повеќе од 2.000 адвокати ќе го тужи Израел за „геноцидот во Појасот Газа“, најави синоќа претседателот Реџеп Таип Ердоган, говорејќи на генералното собрание на Националниот студентски сојуз.

Ердоган: Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

Рацин

Ердоган: Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

Канал5

Ердоган: Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

Бриф

Ердоган најави дека Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

24Инфо

Ердоган: Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

Zoom

Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

Независен

Курир Либертас ТВ21 4NEWS Нетпрес Денешен MakPress