TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

5 ПОСНИ КОЛАЧИ БЕ3 КАПКА МАСЛО: Манастирски рецепти за пoст на вода

НМД - 05.12.2021

Доколку сте во потрага по вкусни рецепт за посни колачи, особено оние што се приготвуваат без масло, тогаш сте на вистинското место. Одберете некој од предложените 5 рецепти од нашата архива и одберете го највкусниот, па споделете во коментарите под ...

КОКОС КОЛАЧ СО КЕКСИ: Незаборавна комбинација од вкусови, десерт за 15 минути

НМД - 05.12.2021

Кремасто задоволство со кокос и кекси – за 15 минути е готов, а никој не може да му одолее. Колачот се приготвува толку лесно и брзо, што може и дете да го направи. За да го направите потребни се вашите омилени состојки: пудинг од ванила, кекси и ...

Вкусни печени ѓевреци – посно

Gotvi.mk - 05.12.2021

Лесно печиво со крцкава кора и мека средина. Состојки: 300 мл топла вода 1 лажичка шеќер 1,5 лажичка сув квасец 2 лажици масло 550 гр брашно 1 лажичка сол Останати состојки: 100 гр сусам 80 мл млака вода 1 лажичка мед Начин на подготовка: Измешајте ...

Неодоливи посни палачинки

Gotvi.mk - 05.12.2021

Брз и едноставен рецепт за посни палачинки. Состојки: 500 мл топла вода 250 гр брашно 1/2 лажичка прашок за печиво или сода 10 гр ванилин шеќер прстофат сол 3 лажици масло + масло за пржење Начин на подготовка: Во топла вода додајте прашок за печиво ...

ЈОГУРТНА ПОГАЧА МЕКА КАКО ПАМУК: 25 минути печење, идеална за секоја празнична трпеза

НМД - 05.12.2021

„Ова тесто е навистина предобро. Меко и вкусно како памук, а толку лесно се подготвува. Најмногу ми се допаѓа кога по изгледот на тестото се забележува какво ќе биде на вкус, а овој рецепт е навистина одличен“, вели Александра.

Брза подготовка: Посна бајадера

Gotvi.mk - 05.12.2021

Брза подготовка, фантастичен вкус! Состојки за темен дел: 1 дл вода 150 гр шеќер 125 гр посен маргарин 1 кесичка ванилин шеќер 1 кафена лажица какао 300 гр мелени посни бисквити Состојки за светол дел: 1 дл вода 150 гр шеќер 125 гр посен маргарин 1 ...

ПОСНИ КОЛАЧИ КОИ СЕ ТОПАТ ВО УСТА: Излегуваат доста, а колку подолго стојат толку се повкусни

НМД - 05.12.2021

Овие ситни колачи имаат рок на траење и до три месеци, а исто како и ванилиците, колку подолго стојат, толку повкусни стануваат. Може да се приготват во класична посна верзија, со јајце, со ореви, со кокос или некои други додатоци.

ПОСНИ СИТНИ КОЛАЧИ: Италијански рецепт за ванилици кој на сите им успева – сè се меша, се формираат топчиња, се печат, ...

НМД - 05.12.2021

Овие колачиња се многу ситни и малечки колку еден залак. Имаат неодолив вкус и буквално се топат во уста. Доколку ги правите во посна варијанта, тогаш наместо путер користете маргарин, а за „лепење“ користете џем или посен крем.

ПОСНИ МЕКИЦИ: Шушкави, меки како душа, шупливи и многу вкусни

НМД - 05.12.2021

Домашните уштипци или мекици се многу вкусни, а се приготвуваат без јајца и млеко, па доколку постите може да ви бидат одличен појадок или вечера. За сите кои не постат, под овој рецепт имаме уште еден, за одлични мекици, брзи и едноставни, а што е ...

Рецепт за посни ванилици

Gotvi.mk - 04.12.2021

Рецепт за ванилици – посна верзија. Состојки: 250 гр посен маргарин 125 гр шеќер во прав кора од половина лимон сок од половина лимон 1 ванилин шеќер 50 гр ореви 500 гр брашно Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во ...

Фереро Рошер баклава со чоколадо и уште еден рецепт посен, најубавата досега, веднаш побарав рецепт

НМД - 04.12.2021

Фереро Рошер БАКЛАВА со чоколадо – Најубавата баклава која досега сум ја пробала, веднаш побарав рецепт. Фото и рецепт: Луан. Ова е една од најубавите баклави кои досега сум ги пробала и нормално, побарав рецепт зошто морав да ја направам.

(ВИДЕО+ФОТО) Идеја за вкусна посна торта: Подгответе ореви, цимет и суво грозје…

Екран - 04.12.2021

По рецептот од кујната на баба подготвуваме посен колач со ореви. Тесто: 200 мл. вода 3-4 лажици шеќер 6 лажици брашно + 70 гр 2 лажици сечкани ореви 1 лажица чоколаден пудинг 1 лажица џем (може било кој) 100 г ореви или бисквити 1 лажичка цимет 100 ...

Посни лепињи готови за неколку минути, без чекање, без квасец

Gotvi.mk - 04.12.2021

Посни лепињи готови за неколку минути. Состојки: 500 гр брашно 350 мл млака вода 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 1 лажичка лук во прав 1 лажичка сушени листови магдонос 2 лажички прашок за печиво малку бибер Начинот на подготовка погледнете го во ...

Чоко-моко ролат – Совршен спој на чоколадо и кафе

ММС - 03.12.2021

Состојки: 5 поголеми јајца 4 лажици масло 7 лажици кристален шеќер 1 кесичка ванилин шеќер прстофат сол 4 лажици какао 5 лажици брашно 1 лажичка прашок за пециво 1-2 кесички инстант кафе, по вкус 1 кесичка слатка павлака 200 грама бело чоколадо ...