TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Препукувања и обвинувања околу законот за игри на среќа: од „казино во секоја уличка“ до „казино во секоја куќа“

Deutsche Welle - 28.02.2024

Законските измени за игрите на среќа се вратија пак во Собрание, но препукувањата и меѓусебните обвинувања меѓу партиите околу мотивите за нивното носење не стивнуваат. Законските се вратија пак во Собранието, но препукувањата и меѓусебните ...

Меџити: Сицилијанскиот клан на ДУИ ги предава игрите на среќа на српското подземје

Фокус - 28.02.2024

Законските измени за игрите на среќасе вратија пак во Собранието, но препукувањата и меѓусебните обвинувања меѓу партиите околу мотивите за нивното носење не стивнуваат. По одлуката на претседателот Стево Пендаровскида не ги потпише законските ...

Законот за игри на среќа во Собранието

24 Вести - 28.02.2024

Предизборно Законот за игри на среќа ставен во собраниска процедура и се бира со 61 пратенички глас, откако претходно одлучно „Не“ кажа шефот на државата, Стево Пендаровски, кој не го потпиша указот на Законот и истиот го врати во Собрание, бидејќи ...

Меџити: Сицилијанскиот клан на ДУИ ги предава игрите на среќа на српското подземје

Алсат-М - 28.02.2024

Власта во обид да се одобри нацрт-законот за Игрите на среќа дури и откако не беше потпишан од претседателот. Во третото читање, законското решение е вратено без никакви корекции односно без да се земат предвид препораките на Претседателот и ...

Меџити за Груби: Покрај проектот „казино во секоја уличка“, спроведува и проект „казино во секоја куќа“

Телма - 28.02.2024

Законот за игри на среќа се врати во Собрание. Ова ќе биде трето читање, откако претседателот Пендаровски одби да го потпише указот. Пратениците остануваат на спротивставени страни. Опозициската коалиција „Вреди“ смета дека со законот се бара ...

Со предложениот закон од ДУИ, казина може да има и во училишните дворови

Макфакс - 28.02.2024

Со предложениот закон од ДУИ, казина може да има и во училишните дворови, велат од Левица „Какви тајни крие овој закон, кој Груби и партијата на зелената агенда сакаат тајно да го прошверцуваат, еднаш со европско знаме и еднаш со сицилијанско знаме.

Meџити: Со „сицилијанско“ знаме на законот на ДУИ, казина ќе никнат и во училишни дворови

МКД - 28.02.2024

Прес-конференција на Вреди Изет Меџити, пратеник и лидер на Демократско движење, во рамки на коалицијата Вреди, денеска изјави дека с о Законот за игри на среќа предложен од ДУИ, казина ќе може да се најдат и во училишните дворови.

Скриени агенди зад законот за игри на среќа: Добитен облог за Груби и неговите пријатели од странство – проект „Казина ...

Lider - 28.02.2024

Предложениот закон на ДУИ запали бура од реакции, при што Коалицијата Вреди покрена алармантна загриженост за потенцијалните казина во училишните дворови. Коалицијата ги доведува во прашање скриените агенди зад законот, дискретно туркани од Артан ...

За албанската опозиција ДУИ го турка Законот за игри на среќа и со европско и со сицилијанско знаменце, Пендаровски е ...

Скопје1 - 28.02.2024

Албанската опозиција е против повторното изгласување на Законот за игри на среќа. Изет Меџити, пратеник и лидер на Демократско движење, изјави дека со Законот за игри на среќа предложен од ДУИ, казина ќе може да се најдат и во училишните дворови.

Меџити: Законот за игрите на среќа предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината

А1 On - 28.02.2024

Изет Меџити од албанската коалицијата „Вреди” денеска на прес-конференција во законодавниот дом рече предлог-законот за игрите на среќа во членот 10 предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината, на минимално ...

Меџити: Законот за игри на среќа не ги дислоцира казината, туку само обложувалниците

Алсат-М - 28.02.2024

Законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа ги дислоцира само обложувалниците, но не и казината, нагласи на денешната прес конференција пратеникот Изет Меџити, од ВЛЕН (ВРЕДИ).

„СО СИЦИЛИЈАНСКО ЗНАМЕ САКААТ ДА ГО ПРОШВЕРЦУВААТ ЗАКОНОТ ЗА ИГРИ НА СРЕЌА“ Меџити го обвини Груби дека спроведува ...

+инфо - 28.02.2024

Предлог-законот за игрите на среќа во членот 10 предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината, на минимално растојание од 500 метри од објектите на средните и основните училишта, изјави денеска Изет Меџити од ...

Меџити: Законот за игрите на среќа предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината

24 Вести - 28.02.2024

Изет Меџити од албанската коалицијата „Вреди” денеска на прес-конференција во законодавниот дом рече предлог-законот за игрите на среќа во членот 10 предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината, на минимално ...

Меџити: Законот за игрите на среќа предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината

Курир - 28.02.2024

Изет Меџити од албанската коалицијата „Вреди” денеска на прес-конференција во законодавниот дом рече предлог-законот за игрите на среќа во членот 10 предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината, на минимално ...

Меџити: Законот за игрите на среќа предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината

Нова ТВ - 28.02.2024

Изет Меџити од албанската коалицијата „Вреди” денеска на прес-конференција во законодавниот дом рече предлог-законот за игрите на среќа во членот 10 предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината, на минимално ...

Меџити: Законот за игрите на среќа предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината

Н.Македонија - 28.02.2024

Изет Меџити од албанската коалицијата „Вреди” денеска на прес-конференција во законодавниот дом рече предлог-законот за игрите на среќа во членот 10 предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината, на минимално ...

Законот за игрите на среќа предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината

Нетпрес - 28.02.2024

Изет Меџити од албанската коалицијата „Вреди” денеска на прес-конференција во законодавниот дом рече предлог-законот за игрите на среќа во членот 10 предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината, на минимално ...

Меџити: Законот за игрите на среќа не предвидува отстранување на казината

Канал5 - 28.02.2024

Какви тајни крие овој закон кој Груби и партијата на зелената агенда сакаат тајно да го шверцуваат еднаш со европско знаме еднаш со сицилијанско знаме. Изет Меџити од албанската коалицијата „Вреди” денеска на прес-конференција во законодавниот дом ...

Со предложениот закон од ДУИ, казина може да има и во училишните дворови, велат од Левица

Опсервер - 28.02.2024

Со предложениот закон од ДУИ, казина може да има и во училишните дворови, велат од Левица „Какви тајни крие овој закон, кој Груби и партијата на зелената агенда сакаат тајно да го прошверцуваат, еднаш со европско знаме и еднаш со сицилијанско знаме.

Вреди: Со предложениот закон од ДУИ казина може да има и во училишните дворови

Кајгана - 28.02.2024

Какви тајни крие овој закон, кој Груби и партијата на зелената агенда сакаат тајно да го прошверцуваат, еднаш со европско знаме и еднаш со сицилијанско знаме, прашуваат од коалицијата Вреди.

Коалиција „Вреди“: Со предложениот закон од ДУИ казина може да има и во училишните дворови

Press24 - 28.02.2024

Какви тајни крие овој закон, кој Груби и партијата на зелената агенда сакаат тајно да го прошверцуваат, еднаш со европско знаме и еднаш со сицилијанско знаме, прашуваат од коалицијата „Вреди“.

Меџити: Законот за игри на среќа не предвидува отстранување на казината

Локално - 28.02.2024

Лидерот на Демократско движење, Изет Меџити од албанската коалицијата „Вреди” денеска на прес-конференција во законодавниот дом рече предлог-законот за игрите на среќа во членот 10 предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на ...

Со предложениот закон од ДУИ казина може да има и во училишните дворови, велат од коалицијата „Вреди“

Скопје инфо - 28.02.2024

Какви тајни крие овој закон, кој Груби и партијата на зелената агенда сакаат тајно да го прошверцуваат, еднаш со европско знаме и еднаш со сицилијанско знаме, прашуваат од коалицијата „Вреди“.

Со предложениот закон од ДУИ, казина може да има и во училишните дворови, велат од коалицијата „Вреди“

Точка - 28.02.2024

Какви тајни крие овој закон, кој Груби и партијата на зелената агенда сакаат тајно да го прошверцуваат, еднаш со европско знаме и еднаш со сицилијанско знаме, прашуваат од коалицијата „Вреди“.

МЕЏИТИ ЗА ГРУБИ: Покрај проектот „казино во секоја уличка“, спроведува и проект „казино во секоја куќа“

Денешен - 28.02.2024

Законот за игри на среќа се врати во Собрание. Ова ќе биде трето читање, откако претседателот Пендаровски одби да го потпише указот. Пратениците остануваат на спротивставени страни. Опозициската коалиција „Вреди“ смета дека со законот се бара ...

Законот за игри на среќа повторно во Собрание, опозицијата обвини дека наместо со европско, се носи со сицилијанско ...

ТВ21 - 28.02.2024

Албанската опозиција остро го критикуваше Законот за игри на среќа, велат дека ДУИ намерно во одредбите на овој закон со кој се предвидува објектите да бидат лоцирани најмалку 500 метри од училиштата , ги навел само обложувалниците но не и казината.

Меџити: Законот за игрите на среќа предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината

MakPress - 28.02.2024

Изет Меџити од албанската коалицијата „Вреди” денеска на прес-конференција во законодавниот дом рече предлог-законот за игрите на среќа во членот 10 предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината, на минимално ...

Меџити: Сицилијанскиот клан на ДУИ ги предава игрите на среќа на српското подземје

Либертас - 28.02.2024

Законот за игри на среќа се врати во Собранието, иако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот поради злоупотреба на европското знаменце, а сега ќе треба да поминат во редовна процедура.