TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борел повика на одржување нови локални избори во северниот дел на Косово

Во Центар - 02.06.2023

– Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, синоќа повика на одржување нови локални избори во северниот дел на Косово на кои би учествувале и Србите.

Нов план – осум чекори за смирување на тензиите на северот на Косово

Антропол

Борел на „Твитер“: Нови избори на Косово и формирање ЗСО

Телма

Борел за Косово: Нови избори, учество на Србите и формирање на ЗСО

МКД

Борел повика на одржување нови локални избори на северот на Косово

Кумановски м.

Борел побара нови избори во општините на северот на Косово

Бизнис Вести

Борел со три услови до Приштина: Нови избори, учество на Србите и ЗСО, без тоа ќе има последици по нашите односи

24Инфо

Канал5 Слободен Печат Опсервер Сител 24Инфо Денешен Во Центар Антропол

Вјоса Османи откри детали од разговорот со Вучиќ: Се жалеше и негодуваше

Канал5 - 02.06.2023

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, раскажа како поминала вчерашната средба со српскиот претседател Александар Вучиќ во Молдавија. Таа тврди дека средбата имала информативен карактер и дека не се работело за преговори, а се одржала на барање на ...

Османи потврди: Од Приштина е побарано одржување нови избори

А1 On

Вучиќ по средбата со Макрон и Шолц: Тежок разговор за ескалацијата на наслството на Косово

Канал5

Се состанаа Вучиќ и Османи со посредство на Макрон и Шолц

Точка

Вучиќ: Му се заблагодарив на Макрон за поддршката и изразив загриженост за Косово

Фокус

Вучиќ му се заблагодари на Макрон за поддршката по немирите во Косово

Макфакс

Вучиќ денеска во Кишињев, планирана средба со Шолц, Макрон и Борел

Слободен Печат

Слободен Печат 4NEWS Во Центар Локално 24Инфо Нетпрес Макфакс +инфо

Вучиќ и неговата косовска колешка се сретнаа во Молдавија: ЕУ бара нови локални избори и формирање на ЗСО

360 степени - 02.06.2023

Европската Унија се придружи на пораките што вчера ги испратија францускиот претседател Макрон и германскиот канцелар Шолц кои ги повикаа Приштина и Белград што е можно поскоро да организираат нови избори во четирите општини на северот на Косово, ...

Шолц и Макрон бараат одржување нови избори во северно Косово

Deutsche Welle

(ИЗБОР) Албански медиуми: Косово подготвено за нови избори на северот; протестите продолжуваат; ЕУ го зголемува притисокот

CivilMedia

Косово подготвено да одржи нови избори на северот, вели Османи

Нетпрес

Претседателката на Косово: Подготвени сме да одржиме нови избори на северот на Косово

Канал5

Париз и Берлин повикаа на нови избори на северот на Косово со учество на Срби

360 степени

Вучиќ и косовската претседателка Османи избегнуваа и да се погледнат на самитот во Молдавија

Канал5

Слободен Печат Бизнис Вести Локално Локално Фактор +инфо Слободен Печат Независен

Рама оптимист дека ќе бидат исполнети барањата поставени од ЕУ и од Косово и од Србија

Независен - 02.06.2023

Албанскиот премиер Еди Рама им се заблагодари на францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, за покажаното инсистирање и посветеност да седнат претседателката на Косово ...

Рама е оптимист дека Косово и Србија ќе ги исполнат барањата поставени од ЕУ

Канал5

Еди Рама: Барањата од ЕУ ќе бидат исполнети за да се смири ситуацијата меѓу Косово и Белград

Вечер Прес

Рама оптимист дека ќе бидат исполнети барањата поставени од Европската унија и од Косово и од Србија

Frontline

Рама оптимист дека ќе бидат исполнети барањата поставени од Европската унија и од Косово и од Србија

Бриф

Рама оптимист дека ќе бидат исполнети барањата поставени од Европската унија и од Косово и од Србија

24Инфо

Рама оптимист дека ќе бидат исполнети барањата поставени од Европската унија и од Косово и од Србија

Опсервер

ТВ21 CivilMedia Нова ТВ Во Центар MakPress

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Либертас - 02.06.2023

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата што настана на северот на земјата, Министерството ги ...

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Слободен Печат

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Бизнис Вести

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Курир

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Фокус

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Опсервер

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Сител

Република Во Центар 24Инфо Канал5 Денешен Frontline Lider Н.Македонија

Вучиќ им вети на европските лидери дека ќе работи на деескалација на Косово

Р.С.Европа - 01.06.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави на 1 јуни дека Белград ќе направи се за да ја деескалира ситуацијата во Косово, Оваа информација е објавена на официјалниот профил на Вучиќ на социјалната платформа Инстаграм.

На самитот на ЕУ ќе се разговара и за Косово каде што и денеска има собирања

Р.С.Европа

„ПРИПАДНИЦИТЕ НА КФОР ДА НЕ ГИ ЧЕПКАТЕ!“ Вучиќ ги советува Србите на Косово како да протестираат

+инфо

Борел за состојбата на Косово: Насилството мора да се осуди, а сторителите да се изведат пред лицето на правдата

А1 On

Челниците на ЕУ денеска за тензиите на Косово

Кумановски м.

Борел: Насилството на Косово мора да биде осудено, ќе продолжиме со разговорите

Локално

Борел за состојбата на северот на Косово: Насилството мора да биде осудено

Канал5

Алсат-М Н.Македонија 24Инфо

(ВИДЕО) ЗАРЕМ ДА НЕ СЕ РАКУВАМ СО НЕКОЈ ШТО НЕ ГО ПРИЗНАВА КОСОВО? Вучиќ зборувал со Зеленски во Молдавија

+инфо - 01.06.2023

Зарем не треба да му подадам рака на човек кој не го признава Косово? Нема да го сторам тоа, вели Вучиќ. Српскиот претседател Александар Вучиќ имал краток разговор и со украинскиот претседател Володимир Зеленски при својата посета на Молдавија во ...

Вучиќ разговараше со Зеленски: Не го призна Косово, зошто да не му подадам рака

А1 On

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

Фактор

Вучиќ разговараше со Зеленски: „Не го признава Косово, зошто да не му подадам рака?“

Макфакс

Вучиќ разговараше со Зеленски: „Не го признава Косово, зошто да не му подадам рака?“

Точка

Вучиќ разговараше со Зеленски: „Не го признава Косово, зошто да не му подадам рака

Press24

Вучиќ разговараше со Зеленски: „Не ја признава независноста на Косово, зошто да не му подадам рака?“ (ВИДЕО)

МКД

24Инфо Република PressingTV Centar Скопје1

Макрон и Шолц ги повикаа Белград и Приштина на нови избори на северот на Косово

Канал5 - 01.06.2023

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави во Молдавија дека Париз и Берлин денеска апелираа до Србија и Косово што е можно поскоро да организираат нови локални избори во четири општини со српско мнозинство на северот на Косово.

Париз и Берлин повикаа на нови избори на северот на Косово со учество на Срби

Независен

ПАРИЗ И БЕРЛИН БАРААТ НОВИ ИЗБОРИ НА КОСОВО „Да учествуваат српските претставници“

+инфо

Париз и Берлин апелираат: Нови избори на северот на Косово, со учество на Србите

Слободен Печат

Париз и Берлин повикаа на нови избори на северот на Косово со учество на Србите

Макфакс

Макрон и Шолц ги повикаа Приштина и Белград на нови избори на северот на Косово

А1 On

Макрон: Париз и Берлин повикаа на нови избори на северот на Косово со учество на Срби

365

Денешен Точка Вечер Прес Во Центар Опсервер MakPress

Рама: Заедно со демократскиот свет да се стави крај на заканувачкиот апсурд на северот во Косово

Нова ТВ - 01.06.2023

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека конфликтот на северот во Косово мора да се реши рамо до рамо со демократскиот свет. Рама на социјалните мрежи објави слики од средбата во Молдавија со претседателката на Европската комисија, Урсула фон ...

Рама: Заедно со демократскиот свет да се стави крај на заканувачкиот апсурд на северот во Косово

Опсервер

Рама: Заедно со демократскиот свет да се стави крај на заканувачкиот апсурд на северот во Косово

MakPress

Рама: Заедно со демократскиот свет да се стави крај на заканувачкиот апсурд на северот во Косово

24Инфо

Рама:Заедно со демократскиот свет да се стави крај на заканувачкиот апсурд на северот на Косово

Канал5

Еди Рама: “Заедно со демократскиот свет да се стави крај на заканувачкиот апсурд на северот во Косово“

Во Центар

Вучиќ: Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни

Опсервер - 01.06.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Молдавија изјави дека делегацијата од Приштина не сакала да има средба со српската делегација на самитот на европската политичка заедница и дека тоа не е одобрено од другите лидери.

Вучиќ: Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни

Бриф

Вучиќ: Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни

Frontline

Вучиќ: Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни

Либертас

Александар Вучиќ: “Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни“

Во Центар

Вучиќ: Приштинската не сакаше да има средба со српската делегација на самитот на ЕПЗ

Слободен Печат

Вучиќ: Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни

Република

MakPress