TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Студена“ војна меѓу СЈО и Верушевски: Требаше да го урнат митот на Груевски за сечени-лепени-монтирани

Телма - 10.10.2019

Вкупно 15 прашања до својот сведок Зоран Верушевски, поставија обвинителите од СЈО кои сега се под „палката“ на државниот обвинител Љубомир Јовевски. Но на денешното рочиште не можеше да се забележи дека Верушевски е сведок на обвинението.

Верушевски го „амнестираше“ Мијалков, виновен бил Груевски

Алсат-М - 10.10.2019

„Главните виновници за прислушувањето се екс премиерот Никола Груевски и екс агентите на УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски“, рече во денешното сведочење екс разузнавачот Зоран Верушевски.

Го амнестираше ли Верушевски колегата Мијалков: Груевски треба да е првообвинет за прислушувањето

IRL - 10.10.2019

Заемно упатено прашање „Како сте?“ и еден краток џентлменски поздрав пред почетокот на рочиштето за „Таргет-Тврдина“ во ходниците на Кривичниот суд упатуваат на заемна почит помеѓу поранешните први разузнавачи во државата, Сашо Мијалков и Зоран ...

Верушевски открива: Висок функционер на СДСМ ги кодошел симпатизерите на партијата во МВР преку Илија Димовски и ...

Телма - 10.10.2019

При сведочењето во судот на процесот за Тврдина-Таргет актуелниот безбедносен советник на премиерот истакна дека преку бомбите откриле како се одвивало политичкото надмудрување меѓу власта и опозицијата за да се дознаат информации за политичкиот ...

Тајните служби во странство од бегалците Груевски, Грујовски и Бошкоски не бараат податоци за овоштарство туку ...

Телма - 10.10.2019

Екс разузнавачот Зоран Верушевски, кој е актуелен советник на премиерот Заев ги обвини бегалците Никола Груевски, Горан Грујовски и Никола Бошкоски (кого не го знаел лично) дека со информации од државната безбедност „купуваат“ повластен третман во ...

Верушевски и Мијалков: Врана на врана очи не вади

Призма - 10.10.2019

Наспроти очекувањата поранешниот разузнавач Зоран Верушевски да се дообјасни за својата улога во вадењето на нелегално снимените разговори од УБК, тој денеска внесе дополнителна конфузија, со тоа што, наместо да одговара на конкретни прашања, тој ...

Верушевски го обвини Груевски дека е нарачател на прислушувањето, не откри кој ги модифицирал бомбите

Сител - 10.10.2019

Поранешниот разузнавач Зоран Верушевски дообјасни каква промена претрпеле бомбите.. Вели дека првата модификација следела по неговото апсење во 2015-та, а ја направил екс премиерот кој објавил дека опозицијата преку монтирани разговори подготвува ...

Верушевски го апсолвира Мијалков од вина за прислушкувањето

Deutsche Welle - 10.10.2019

Поранешниот разузнувач и советник на премиерот Заев, денеска пред судот излезе со нови теории околу вината за прислушкувањето, работата на СЈО и притоа одбиваше директно да одговара на некои прашања на обвинителството.

Само господ знае какви „бомби“ има Никола Груевски- Верушевски со надградено сведочење пред судот со обвинувања за екс ...

Телма - 10.10.2019

Дојде смирено на второ полувреме и сите очекуваа жесток судир во судница со Мијалков. Но ниту обвинетиот екс директор на УБК му постави прашање, ниту неговиот колега Верушевски го спомна во исказот.

Верушевски го „амнестираше“ Мијалков – „Груевски е организатор на масовното прислушување“

ТВ21 - 10.10.2019

Никола Груевски, Горан Грујевски и Никола Божиновски кои се во бегство, се главните виновници за илегалното прислушување на комуникациите во период од 2008 до 2015, обвини екс директорот на УБК, Зоран Верушевски.

Никола Груевски ја има базичната документација и ја дели со странските служби, бомбите на СЈО се минорни, сведочеше ...

Сакам да кажам - 10.10.2019

Во тензична атмосфера, што главната судијка Џенета Бегтовиќ и вториот судија Владимир Туфегџиќ ѝ дозволија на обвинителката Ленче Ристоска да постави појаснувачки прашања за сведокот Зоран Верушевски во „Тврдина-Таргет“, почна денешното рочиште во ...

„Таргет-тврдина“ : во судот се соочија мијалков и Верушевски

24 Вести - 10.10.2019

Мозокот на нелегалното прислушување е екс премиерот Никола Груевски, заради неговата патолошка желба да остане на власт, тврди бившиот разузнавач, а сега советник во Владата, Зоран Верушевски, кој денеска сведочеше во предметот „Таргет -Тврдина“.

Верушевски се поздрави со Мијалков и за прислушувањето го обвини Груевски

Р.С.Европа - 10.10.2019

Погрешен човек е првообвинет. Голем дел од обвинетите тука во судницата ја плаќаат цената на патолошката опседнатост на Никола Груевски да остане на власт, рече поранешниот разузнавач Зоран Верушевски на судењето за „Тврдина-Таргет“.

Верушевски: Мозокот на нелегалното прислушување е екс премиерот Груевски

Канал5 - 10.10.2019

Екс разунавачите Зоран Верушевски Сашо Мијалков денеска се соочија на рочиштетото за случајот „Таргет- Тврдина“ како сведок и обвинет, но Мијалков се откажа од испрашување на Верушевски. Во своето денешно сведочење поранешниот разузнавач одговорајќи ...

Верушевски: Груевски, Грујовски и Бошковски поседуваат многу пообемна документација од онаа што Заев ја предаде во СЈО

Сител - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК Зоран Верушевски при денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет – Тврдина“ наведе дека бегалците Никола Груевски, Горан Грујовски и Никола Бошковски несомнено поседуваат многу пообемна документација од онаа што ...

Верушевски за масовното прислушување ги обвини Никола Груевски и Горан Грујевски, а го ослободи Мијалков

Сакам да кажам - 10.10.2019

Бившиот разузнавач, а сега советник во Владата, Зоран Верушевски, кој денеска сведочеше на дополнителни пршања од СЈО во предметот „Тврдина-Таргет“, „напиша“ ново обвинение за нелегалното масовно прислушување, во кое првообвинет го стави Никола ...

Верушевски тврди дека Груевски а не Мијалков треба да биде првообвинет во “Таргет Тврдина”

Телма - 10.10.2019

Во своето денешно сведочење на рочиштето за предметот “Таргет Тврдина”, поранешниот разузнавач, Зоран Верушевски, одговорајќи на прашањата на обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во Управата за безбедност и контраразузнавање изјави ...

Верушевски не одговори – кој, зошто и како ги сечел, лепел и монтирал „бомбите“.

Алфа - 10.10.2019

Екс-разузнавачот Зоран Верушевски не објасни каква страотна модификација претпеле бомбите, што беше негов исказ на претходното рочиште за Случајот „Таргет- Тврдина“, како сведок на обвинителството.

За Верушевски мозокот на нелегалното прислушување бил Груевски, а не Мијалков!

Фокус - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, на денешното рочиште продолжи да одговара на прашања на Обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во УБК.

Заев повикан да сведочи за нелегалното прислушување во УБК

Фокус - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев треба да се појави како сведок на наредното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“, кое е закажано за 24 октомври. Премиерот ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното прислушување во УБК, по барање на ...

Верушевски: Груевски, Грујовски и Бошкоски ги имаат одговорите за нелегалното прислушување

Макфакс - 10.10.2019

Тројца луѓе по мое длабоко убедување се фокусот на креацијата на оваа документација, тројцата се избегани од државата и врз база на таа документација добиваат третман во државите каде што се избегани, објасни денеска Зоран Верушевски, актуелен ...

Верушевски: Груевски треба да биде првообвинет во случајот за нелегалното прислушување

+инфо - 10.10.2019

Никола Груевски треба да биде првообвинет во случајот за нелегалното прислушување. Тој заедно со другите двајца бегалци во Грција, Горан Грујевски и Никола Бошкоски се фокусот на креацијата на документацијата, рече Зоран Верушевски во неговото ...

Верушевски и Мијалков се соочија во „Таргет Тврдина“

Телма - 10.10.2019

На рочиштето „Таргет Тврдина“ денеска се соочија поранешниот разузнавач а сега советник во Владата, Зоран Верушевски и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој е обвинет во овој случај. Верушевски се појави како сведок.

Заев ќе сведочи пред Мијалков и Јанкулоска за прислушувањето

+инфо - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев е следниот сведок кој го бара обвинителството да се појави во судница и да сведочи за предметот Таргет-Тврдина кој се однесува на незаконското прислушување. Судењето требаше да продолжи во понеделник, но поради неможноста да се ...

Мијалков немал што да го праша Верушевски за „бомбите“

Фокус - 10.10.2019

На денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ одбраната требаше вкрстено да го испрашува сведокот Зоран Верушевски, но тие се откажаа од ваквото право. -Немаме прашања, му се обрати обвинетиот Сашо Мијалков на судот.

„Таргет - Тврдина“: Мијалков не сака да го испрашува Верушевски

Р.С.Европа - 10.10.2019

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денеска се откажа од испрашување на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, на рочиштето за случајот „Таргет - Тврдина“, на кое двајцата требаше да се соочат како обвинет и сведок.

Мијалков немаше прашања за Верушевски при нивното соочување

Н.Македонија - 10.10.2019

Поранешниот разузнавач, а сега советник во Владата, Зоран Верушевски, кој се појави како сведок и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој е обвинет во „Таргет-тврдина“, се соочија на денешното рочиште за случајот.

Верушевски: Груевски е мозокот на прислушувањето

Слободен Печат - 10.10.2019

Не е Мијалков, туку, Груевски бил мозокот на нелегалното прислушувањето Поранешниот разузнавач Зоран Верушевски одговорајќи на прашањата на обвинителството за нелегалното прислушување во Управата за безбедност и контраразузнавање рече дека Никола ...

Мијалков немал што да го праша Верушевски за „бомбите“

Press24 - 10.10.2019

На денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ одбраната требаше вкрстено да го испрашува сведокот Зоран Верушевски, но тие се откажаа од ваквото право. -Немаме прашања, му се обрати обвинетиот Сашо Мијалков на судот, пренесе Фокус.

Мијалков и Јанкулоска немаа прашања за Верушевски

+инфо - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков и сите други обвинети и адвокати во случајот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“, денеска немаа прашања за Зоран Верушевски, кој на претходното рочиште имаше исказ во кој меѓудругото рече оти „бомбите“ ...

Заев следен сведок во „Таргет-Тврдина“

Слободен Печат - 10.10.2019

Рочиштето е закажано за 24 октомври. Македонскиот премиер Зоран Заев треба да се појави како сведок на Јавното обвинителство на следното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“. Рочиштето е закажано за 24 октомври.

ВЕРУШЕВСКИ СО НОВА БОМБА: Бегалците Грујевски и Бошковски соработуваат со странски служби

Слободен Печат - 10.10.2019

Во 2010 во СДСМ имаше документи и сознанија за ограничениот демократски капацитет на власта и постоење на проект за контрола на комуникациите, посебно насочени кон опозицијата ваквите информации доаѓаа од побеќе извори и јас имав прилика да ја видам ...

Верушевски:Груевски треба да биде првообвинет. Го организираше прислушкувањето заради патолошка желба да остане на ...

Либертас - 10.10.2019

Поранешниот разузнавач, Зоран Верушевски, денеска, на рочиштето за “Таргет Тврдина”, изјави дека Никола Груевски треба да биде првообвинет во овој случај. Според Верушевски, Груевски поседува голем број бомби и нив ги користи за да обезбеди ...

На барање на Обвинителството: На 24 октомври Заев треба да се појави како сведок во „Таргет-тврдина“

PressingTV - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев ќе биде повикан како сведок во случајот „Таргет-тврдина“. Ова ќе биде на барање на Обвинителството на што Судот рече дека ќе се обидат да обезбедат негово присуство. Денеска во случајот сведочеше поранешниот разузнувач Зоран ...

„Таргет-Тврдина“: Верушевски се соочи со Сашо Мијалков

Локално - 10.10.2019

Поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски на денешното рочиште за „Таргет – Тврдина“ продолжи да одговара на прашања за нелегалното прислушување во УБК.

Заeв ќе сведочи за нелегално прислушување во УБК, Верушевски денеска го апсолвира Мијалков од вина за прислушкувањето

Магазин - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев треба да се појави како сведок на наредното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“, кое е закажано за 24 октомври. Заев ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното прислушување во УБК, по барање на Обвинителството.

Заев повикан на суд како сведок

Фактор - 10.10.2019

Шефот на македонската Влада, Зоран Заев, на барање на Обвинителството на следното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ на 24 октомври е повикан да сведочи Премиерот ќе треба да ги наведе своите информации за нелегалното прислушкување како тогашен ...

Судска битка на разузнавачките титани

Р.С.Европа - 10.10.2019

Во судот за предметот „Таргет Тврдина“ треба да се соочат поранешните први разузнавачи-сведокот Зоран Верушевски наспроти обвинетиот Сашо Мијалков. Кој нелегално прислушувал над 20 илјади граѓани преку три системи за следење на комуникации во УБК е ...

„Таргет и Тврдина“: Мијалков ќе го испрашува Верушевски за нелегалното прислушување

Фокус - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премеирот Зоран Заев, денеска во Кривичниот суд треба да го продолжи своето сведочење за случајот „Таргет и Тврдина“, односно за масовното нелегално прислушување во УБК.

Мијалков немал што да го праша Верушевски за „бомбите“

Курир - 10.10.2019

На денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ одбраната требаше вкрстено да го испрашува сведокот Зоран Верушевски, но тие се откажаа од ваквото право. -Немаме прашања, му се обрати обвинетиот Сашо Мијалков на судот.

Мијалков и Јанкулоска немаа прашања за Верушевски, Ристоска и Пеливанов имаат

24Инфо - 10.10.2019

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков како и екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и сите други обвинети и адвокати во случајот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“, денеска немаа прашања за Зоран Верушевски, иако одбраната ...

Мијалков немал што да го праша Верушевски за „бомбите“

1tv - 10.10.2019

На денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ одбраната требаше вкрстено да го испрашува сведокот Зоран Верушевски, но тие се откажаа од ваквото право, јавува фокус . -Немаме прашања, му се обрати обвинетиот Сашо Мијалков на судот.

Верушевски полека ја врти плочата – одговара општо, многу зборува, ништо не кажува

Република - 10.10.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска продолжи сослушувањето на сведокот Зоран Верушевски во случајот „Таргет-Тврдина“. Верушевски одговара вкрстено на прашања на обвинителството застапувано од обвинителите Ленче Ристоска и Артан Ајро и на ...

Мијалков немал што да го праша Верушевски за „бомбите“

Либертас - 10.10.2019

На денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“ одбраната се откажа од вкрстено испрашување на сведокот Зоран Верушевски. -Немаме прашања -изјави обвинетиот Сашо Мијалков. Обвинителката Ленче Ристеска претходно побара од судот да постави ...

За Верушевски мозокот на нелегалното прислушување бил Груевски, а не Мијалков!

Алсат-М - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, на денешното рочиште продолжи да одговара на прашања на Обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во УБК.

Верушевски: Мозокот на нелегалното прислушување беше Груевски не Мијалков

Press24 - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, на денешното рочиште продолжи да одговара на прашања на Обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во УБК и кажа дека според него мозокот ...

Верушевски: Груевски е мозокот на прислушувањето, Грујоски и Бошковски уште соработуваат со странски служби

24Инфо - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, на денешното рочиште одговараше на прашања на Обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во УБК, откако обвинетит во „Таргет-Тврдина“, меѓу ...

Верушевски: Никола Груевски имаше патолошка желба да ја задржи власта по секоја цена

Фактор - 10.10.2019

Поранешниот разузнавач Зоран Верушевски на денешното судско рочиште во предметот „Таргет Тврдина“ алудираше на тоа дека поранешниот премиер Никола Груевски бил тој кој му наложувал на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, да се прислушкува ...

Фокус: За Верушевски мозокот на нелегалното прислушување бил Груевски, а не Мијалков!

ММС - 10.10.2019

Зоран Верушевски, поранешниот разузнавач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, на денешното рочиште продолжи да одговара на прашања на Обвинителството поврзани со нелегалното прислушување во УБК.