TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравствените работници добија ново ветување за повисоки плати

Сител - 30.03.2023

Утринската средба со синдикатите во министерството за здравство и новото ветување дека идната недела ќе биде потпишан договорот за повисоки не ги предомисли здравствените работници да не протестираат.

Протестот на „белите мантили“ заврши со договор – од март повисоки плати за здравствените работници

ТВ21

Дојдоа за протест, а си честитаа за повисоки плати – здравствените власти во „5 до 12“ ги прифатија барањата на синдикатите

Телма

Раст на платите во здравството од 3.000 и 2.000 денари

Алсат-М

Министерството за здравство и здравствените работници постигнаа договор за зголемување на плати

Канал5

ВИДЕО | Медицинарите 5 месеци се молеа со Министерството за 3 илјади денари кои им ги „изеде“ инфлацијата

Слободен Печат

Синдикатите и Министерството за здравство договорија зголемување на платите

Алфа

24 Вести Република Телма Локално Република Алфа Lider PressingTV

Се договорија синдикатите и министерството за здравство, зголемување на платите од 2000 до 3000 денари

24 Вести - 30.03.2023

Падна договор меѓу синдикатите за здравство и ресорното министерство, ќе се потпише анекс на колективниот договор, нешто што синдикатите го бараа шест месеци наназад. Воочи денешниот протест, синдикатите остварија средба со заменик министерката за ...

Синдикатите на средба во Министерството за здравство, постигнат договор

24 Вести

Здравствените работници денеска на протест – бараат потпишување на анексот за покачување на платите

360 степени

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Орце Ефтимов: Синдикалците на средба со министерот за здравство, протестот сепак ќе се одржи

Слободен Печат

Денеска протест на здравствените работници

Телма

Здравствените и културните работници ќе протестираат за повисоки плати

Н.Македонија

Здравствените работници повторно на протест, бараат зголемување на платите

Kumanovo News

Сител МКД 24 Вести 24 Вести Сител Курир Пулс24 Нетпрес

Синдикатите и Министерството за здравство договорија покачувањето на платите.За сестрите по 3 за другите по 2 илјади

Либертас - 30.03.2023

Синдикатите од здравство кои неколку часа пред најавениот протест беа на средба во Министерството за здравство постигнаа договор. – Се договоривме. По три илјади денари за сите сестри и по две илјади денари за сите останати од помошно-технички ...

Со притисок синдикатите изнудија потпишување на анексот на Колективниот договор за здравствена дејност

Република

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, се очекува потпишување на анексот на колективниот договор

Алсат-М

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, се очекува потпишување на анексот на колективниот договор

Независен

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, се очекува потпишување на анексот на колективниот договор

CivilMedia

Паднал договор за покачување на платите, нема повеќе протести на синдикатите во здравството

МКД

Синдикатите и Министерството за здравство постигнаа договор

Скопје инфо

А1 On Сител Нова ТВ Канал5 Lider Р.С.Европа MakPress Frontline

Претставници на синдикатите за здравство на средба со министерот Меџити

Frontline - 30.03.2023

Претставници на синдикатите за здравство утрово се на состанок кај министерот за здравство на која, според нивните информации, ќе се разговара за анексот на колективниот договор со кој се бара корекција на коефициентите за исплата на плати.

Протест на здравствените работници пред МЗ

Локално

Претставници на синдикатите за здравство на средба со министерот Меџити

Бизнис Вести

Претставници на синдикатите за здравство на средба со министерот Меџити

Press24

Претставници на синдикатите за здравство на средба со министерот Меџити

24Инфо

Претставници на синдикатите за здравство на средба со министерот Меџити

Сител

Во пресрет на протестот, синдикатите за здравство на состанок кај министерот Меџити

360 степени

Р.С.Европа ТВ21 Н.Македонија Канал5 Независен Република MakPress Алсат-М