TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Печурките помагаат при проблеми со памтењето

Panacea.mk - 21.03.2019

Иако не може да се тврди дека постои директна поврзаност меѓу консумирањето шампињони и мозочните функции, личностите кои имаат обичај да јадат печурки два пати неделно имаат помалку потешкотии со памтењето.

Полнети шампињони во сос

Опсервер - 20.03.2019

Фино кремасто и сочно јадење со печурки и пилешко месо … Потребно е: 10-12 поголеми шампињони 300 г пилешки гради 200-250 гр ориз 1-2 лажици ајвар 150 мл слатка павлака (без шеќер) сол, бибер мелен сув зачин 2-3 лажици масло Подготовка: – ...

Пилешко со печурки

Мои рецепти - 19.03.2019

Најпрво го сецкаме пилешкото на коцки и го пржиме околу 5 мин. Потоа ги додаваме сецканиот кромид, пиперката и печурките. Тавчето го затвараме со капак и пржиме околу 20 минути. Го додаваме сосот од домати и готвиме уште 10 минути, додека течноста ...

Пилешко во сечуан сос: Пикантно, вкусно и спремно за 10 минути

Gotvi.mk - 19.03.2019

Доколку сте љубители на кинеската кујна, ова ќе биде идеален рецепт за вас. Состојки: 4 парчиња пилешки гради (без кожа и коски), сечкани на коцки 3 лажици пченкарен скроб 1 лажица билна маст/масло 4 чешниња изрендан лук 5 лажици соја со 1,5 лажица ...

Ќе мириса цело маало: Ребра во сос со сенф и мед

Gotvi.mk - 19.03.2019

Направете вкусни ребра со сос. Состојки: 250 гр. свински ребра 200 гр. компири ½ лажички мед малку куркума, ким, црвен пипер ½ лажички сенф сол Подготовка: Се меша во сад сосот со мед, сенф, малку куркума, мелен ким, црвен пипер и сол, па се лупи ...

Пилешки џигер со зеленчук

Gotvi.mk - 19.03.2019

Подгответе вкусен пилешки џигер со зеленчкук. Состојки: 500 гр пилешки џигери 1 главица кромид 2-3 чешниња лук 2 домати со средна големина зелена салата по потреба сол бибер зачин оригано маслиново масло мајонез по желба Начин на подготовка: ...

Солена лисната пита со сланина

Опсервер - 19.03.2019

Потребно: 1 пакување смрзнато лиснато тесто за филот: 150 г месната чадена сланина 1 праз 10 млади кромидчиња 200 г младо кравјо сирење 100 мл помасна кисела павлака 1 жолчка од јајце 1 лажиче оцет 1 китка власец 1 китка магдонос маслиново масло ...

Полнети шампињони во сос

Локално - 20.03.2019

Фино кремасто и сочно јадење со печурки и пилешко месо … Потребно е: 10-12 поголеми шампињони 300 г пилешки гради 200-250 гр ориз 1-2 лажици ајвар 150 мл слатка павлака (без шеќер) сол, бибер мелен сув зачин 2-3 лажици масло Подготовка: – ...

Пилешки џигер со зеленчук

Локално - 19.03.2019

Подгответе вкусен пилешки џигер со зеленчук. СОСТОЈКИ: 500 гр пилешки џигери 1 главица кромид 2-3 чешниња лук 2 домати со средна големина зелена салата по потреба сол бибер зачин оригано маслиново масло мајонез по желба НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Џигерите ...

Солена лисната пита со сланина

Вечер - 19.03.2019

Највкусната лисната пита што сте ја пробале …. Потребно: 1 пакување смрзнато лиснато тесто за филот: 150 г месната чадена сланина 1 праз 10 млади кромидчиња 200 г младо кравјо сирење 100 мл помасна кисела павлака 1 жолчка од јајце 1 лажиче оцет 1 ...

Пилешко џигер со зеленчук

Репортер - 20.03.2019

Потребни состојки: 500 гр пилешки џигери 1 главица кромид 2-3 чешниња лук 2 домати со средна големина зелена салата по потреба сол бибер зачин оригано маслиново масло мајонез по желба Начин на подготовка: Џигерите исечкајте ги, зачинете ги и ...