TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пишувам семинарски за медицински факултет

Слободен Печат - 14.02.2020

Здраво. Ми треба семинарска по предмет токсикологија. Ве молам за препорака. Благодарам – објавила една наша студентка по медицина. Светот е загрижен до коска од епидемијата на коронавирусот, кој одамна ги премина границите на Кина и зарази луѓе од ...

Коронавирус – најчести прашања и одговори од ИЈЗ

Деца - 14.02.2020

Новиот коронавирус продолжува да го плаши светот. Бројот на жртви во Кина се зголемува, а расте и бројот на заразени. Случаи на заразени има и во други земји. На оваа мапа може да се следи ширењето на вирусот во реално време.

Ким не им простува на заболените со коронавирус: Севернокорејски службеник егзекутиран за кршење на карантинот! (ВИДЕО)

Бизнис Вести - 14.02.2020

Еден севернокорејски службеник е егзекутиран затоа што одел во јавна бања додека бил ставен во карантин за коронавирус. Трговскиот службеник е уапсен и егзекутиран веднаш откако ризикувал ширење на смртоносната болест, јавуваат јужнокорејските ...

Некои од сè наоѓаат начин за заработка – Коронавирус како маникир: И тоа е можно!

Вечер Прес - 14.02.2020

Коронавирусот се шири и таму каде што не би очекувале – на нега и убавина. Козметички салон од Лос Анџелес на муштериите им нуди средување на нокти во „коронавирус стил“ А, тоа изгледа вака: View this post on Instagram CORONAVIRUS STOP! 🦠 🦠 🦠 WE ...

Страшна снимка од Кина: Жена вриска додека ја ставаат во метална кутија зошто се сомневаат на коронавирус

А1 On - 14.02.2020

На социјалните медиуми се појави страшна снимка од Кина. Во видеото се гледа како жена вриска додека ја стваат во метална кутија, поради сомнеж дека е заразена со коронавирус. Луѓето велат дека се огорчени поради оваквиот третман на жителите на ...

„Поради коронавирус ќе се откажат ЛОИ во Токио? Голема лага“

Екипа - 13.02.2020

Директорот на Летните олимписки игри во Токио, Јоширо Мори ги демантираше пишувањата на некои медиуми дека најголемиот спортски настан во 2020 година ќе биде откажан поради коронавирусот. „По појавата на вирусот низ светот кружат голем број ...

Виетнам стави под карантин област со 10.000 жители поради коронавирусот

МКД - 13.02.2020

Повеќе од 10.000 луѓе во селата во близина на главниот град на Виетнам денес се ставени под карантин, откако се откриени шест случаи на смртоносниот нов коронавирус, соопштија властите, пренесе АФП .

Кина во борба против корона-вирусот со масовни карантини

Deutsche Welle - 13.02.2020

Кина се надева дека епидемијата предизвикана од корона-вирусот ќе заврши до април. Во меѓувреме милиони жители се подложени на посебни контроли и изолациони мерки од невидени размери. За да се намали ризикот од ширење на инфекцијата околу 60 милиони ...

Коронавирусот не ја загрозува ГН на Виетнам

Екипа - 13.02.2020

Извршниот директор на Формула 1, Рос Браун истакнува дека трката за големата награда на Виетнам ќе се одржи според планиранот, без разлика на епидемијата од коронавирусот. Во средата официјално беше соопштено дека е одложена трката за ГН на Кина, ...

Новиот коронавирус откриен уште пред 7 години: Потекнува од лилјаци, но никој не ги слушал предупредувањата на ...

Точка - 13.02.2020

Новиот коронавирус, сега официјалниот наречен Ковид-19, е сличен на оној кој бил откриен на лилјаци во Кина во 2013-та година. Меѓутоа, недостигот на постапување во склад со предупредувањата на оние кои го проучувале значи дека сме пропуштиле ...

Драма : Русинка избегала од карантин за коронавирус , ниту полицијата не може да ја врати (ВИДЕО)

Канал5 - 13.02.2020

Русинка, која бил во карантин под сомнение дека е заразена со коронавирус , избегала и сега и се противи на полицијата што се обидува да ја врати. Ала Илјана (32) во моментов е во нејзиниот стан во Санкт Петерсбург и одбива да им ја отвори вратата ...

Медицинските сестри во Вухан ги стрижат своите глави за да се заштитат од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.02.2020

Како што велат, косата им пречи додека ја вршат својата работа, а стравуваат и евентуално да не се заразат преку косата. Коронавирусот продолжува да го привлекува вниманието на светските медиуми.

Новиот коронавирус бил откриен уште пред седум години, но никој не ги слушал предупредувањата на научниците

Слободен Печат - 13.02.2020

Минатата година Женг предупредила дека постои голема веројатност коронавирусот да се прошири од лилјаците во Кина. Новиот коронавирус, сега официјално наречен Ковид-19, сличен е на оној кој е откриен кај лилјаците во Кина во 2013 година.

Досега 1300 починати од коронавирусот

Глас на Америка - 13.02.2020

Властите во централната кинеска провинција Хубеи соопштија дека уште 242 лица починале од избувнувањето на епидемијата на новиот коронавирус од кој починаа повеќе од 1.300 луѓе од декември досега.

Романија и Унгарија ангажираат војска за справување со вирусот

Вечер Прес - 13.02.2020

Сè поголем број земји во Европа и во светот ангажираат војска за евакуација и примање луѓе од Кина во пресрет на епидемијата на корона вирусот, а првите земји од регионот што се приклучија во тоа се Романија и Унгарија, пренесува агенцијата „Бета“ ...

Олимписките игри во Токио нема да се откажат поради коронавирусот

Р.С.Европа - 13.02.2020

Токио, кое е организатор на Олимписките игри соопшти дека новиот коронавирус чие жариште е во Кина нема да се одрази врз одржувањето на спортскиот настан. Јоширо Мори , претседател на Комитетот за организација на Олимписките игри кои треба да се ...

Епидемијата на коронавирусот може да предизвика недостиг на лекови во Европа

Слободен Печат - 13.02.2020

Спан истакна дека неколку од активните состојки на лековите што пристигнуваат во Европа се од Кина, поточно од покраината Хубеј. Германскиот министер за здравство, Јенс Спан предупреди дека постојната инфекција со коронавирус може да доведе до ...

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед побегнале од хотел поради коронавирус

Екипа - 13.02.2020

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед побегнале од хотелот во Марбела откако дознале дека претходно во хотелот престојувал кинескиот Далиан Јифанг. Фудбалерите на Јунајтед се на подготовки во Шпанија, а веднаш по дознавањето на веста дека пред нив во ...

Коронавирусот ја загрозува автоиндустријата поради немање кинески делови

Вечер Прес - 13.02.2020

Глобалната автомобилска индустрија се соочува со стрес-тест поради епидемијата на коронавирусот во Кина, која го нарушува производството на автоделови, од системот на пренос до управување.

Колку долго коронавирусот преживува на површини, како се пренесува? ИЈЗ дава одговор на најчестите прашања

Факултети - 13.02.2020

Новиот коронавирус, или Ковид-19, продолжува да се шири и да создава паника во целиот свет. Бројот на жртви и на заразени постојано се зголемува, а научниците се обидуваат да создадат вакцина против вирусот.

Коронавирусот ја одложува и ГН на Виетнам!?

SportMedia - 13.02.2020

Епидемијата на коронавирус која се шири со галопирачка брзина, ја одложи Ф1 трката на ГН на Кина, а сега истото се заканува и на ГН на Виетнам, пренесува „Скај спорт“. Исто така Ф1 тимовите се мачат и со селидба во Мелбурн каде се отвора сезоната, ...

(ВИДЕО) СТРАВ ВО ВУХАН: Снимка открива што прават медицинските сестри за заштита од корoнавирусот

Фактор - 13.02.2020

Медицинските сестри во кинескиот град Вухан работат за да спречат ширење на коронавирусот, а на социјалните мрежи се појави снимка каде се гледа како тие се потстрижуваат поради коронавирусот.

Поради коронавирус засилувањето на Јунајтед тренира сам и е изолиран

Нетпрес - 13.02.2020

Најновото засилување на Манчестер Јунајтед, Нигериецот Одион Игало тренира сам и е изолиран од соиграчите и другите лица во клубот поради страв од коронавирусот, бидејќи во Англија стаса од Кина.

Јунајтед го стави новото засилување во карантин поради коронавирусот

Спортски - 13.02.2020

Нов бизарен потег на Манчестер Јунајтед кога во прашање е новото засилување Одион Игало. Прво Јунајтед го остави Игало во Англија и не го носеше на припремните во Шпанија поради страв дека нема да му биде дозволено да се врати во Англија.

Хотелот сменет во последен момент, новото засилување не смее да припари во тренинг центарот... корана вирусот го ...

24Фудбал - 13.02.2020

Манчестер јунајтед очигледно не сака ништо да ризикува со корна вирусот, „ѓаволите“ во последен момент го смениле хотелот на мини-подготовките во Марабеља а новото засилување Одион Игало не смее да припари во тренинг центарот во Карингтон.

Корона-вирусот го одложува и Ф1 гран-прито во Виетнам?

Sport 1 - 13.02.2020

Откако Големата награда на Кина и официјално е одложена поради опасниот и смртоносен корона-вирус, кој се појави во најмногубројната земја на светот, можно е уште една трка на далечниот Исток да биде одложена – ГН на Виетнам.

Новиот метод на броење донесе драматичен раст на заболени од коронавирус

Deutsche Welle - 13.02.2020

Офијалната бројка на жртви и заболени од коронавирусот денеска драматично порасна откако кинеските власти ги променија методите на броење, зголемувајќи ја загриженоста дека епидемијата е далеку полоша од она што се знае.

Играчите на Манчестер јунајтед во паника од коронавирусот избегале од хотелот

Спортманија - 13.02.2020

Стравот од страшната болест била посилна од сите гаранции Мини паузата во англиското првенство, играчите на Манчестер јунајтед ја искористија да заминат во Шпанија, во топлата Марбелја. Иако требало да биде момент за релаксација и полнење на ...

Ф1 се соочува со големи проблеми: Корона вирусот ќе ја одложи и трката во Виетнам?

СуперСпорт - 13.02.2020

„Скај Спортс“ објави дека поради опасниот корона вирус би можела да биде одложена и трката во Формула 1 (Ф1) во Виетнам. Организаторите пред неколку дена официјално соопштија дека е одложена трката во Кина поради вирусот, а сега исто може да се ...

Поради корона вирусот откажан еден од најголемите технолошки саеми во светот – MWC во Барселона

Иновативност - 13.02.2020

Откако бројни изложувачи или го намалиле своето учество или целосно го откажале поради стравот од епидемијата со корона вирусот, организаторите на Светскиот мобилен конгрес во Барселона, MWC, попуштија и годинава саемот нема да се одржи.

Новото засилување на Јунајтед во карантин поради коронавирус

Sport M - 13.02.2020

Доколку може да му е верува на „Тајмс“, на новото засилување на Манчестер Јунајтед, Одион Игало му е забранет пристап во тренинг кампот Карингтон. Тој наводно тренира сам и во карантин, кој е во организација на неговиот нов клуб Јунајтед, како ...

Романија и Унгарија ја ангажираат војската поради коронавирусот

Макфакс - 13.02.2020

Сè поголем број земји во Европа и во светот ја ангажираат војската за евакуација и прифаќање луѓе од Кина по повод епидемијата на коронавирусот, а први земји од регионот што се приклучиле кон тоа се Романија и Унгарија, јавува Балканската ...

Северна Кореја егзекутираше човек поради коронавирус

Слободен Печат - 13.02.2020

Северна Кореја досега не потврди ниту еден случај на коронавирусот, но презема радикални мерки за да спречи негово ширење на границата со Кина. Северна Кореја егзекутираше едно лице за кој имаше сомневања дека е заразено со коронавирусот.

Вознемирувачки снимки од Кина: Жена вреска додека ја ставаат во метална кутија, семејство извлечено од зграда

Press24 - 13.02.2020

Шокантни снимкиобјавени на социјалните мрежи, го покажуваат ужасот, стравот и бесот на кинеските државјани додека ги ставаат во карантин поради наглото ширење на коронавирусот. На снимката се слуша врескање на жена која надлежните ја ставиле во ...

Утна ли Манчестер јунајтед? Игало две недели во карантин поради коронавирусот

Спортманија - 13.02.2020

Засилувањето на Манчестер јунајтед играше во Кина, па ќе мора да помине мерки на претпазливост пред да почне да тренира со Црвените ѓаволи. Одион Игало ќе биде во еден вид карантин и нема да тренира со новите соиграчи од Манчестер јунајтед во ...

Тресе страв од Корона вирусот во Манчестер поради Одион Игало

Спортклуб - 13.02.2020

Новиот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Одион Игало, се уште нема одработено ниту еден тренинг со тимот, бидејки од клубот презеле мерки на претпазливост поради корона вирусот. Познато е дека Игало во Манчестер пристигна од Кина, па му било наредено ...

Медицински сестри во Вухан се стрижат на нула за да се заштитат од коронавирусот (видео)

Локално - 13.02.2020

Коронавирусот продолжува да привлекува големо светско внимание. Смртоносниот вирус однесе најмалку 1.369 животи, а над 60.000 луѓе се заразени. Наводно, ширењето на вирусот започна од кинескиот град Вухан, а властите во земјата се обидуваат на секој ...

Луксузните брендови во шок: Коронавирусот ја погоди и високата мода

Женски магазин - 13.02.2020

Со појавувањето на коронавирусот во Кина се намалил и бројот на посетители на луксузните продавници во оваа земја. Порано имале по стотина купувачи дневно и илјадници посетители, а сега во продавниците има влегуваат едвај петорица, вели продавач во ...

Погледнете какви фризури прават медицинските сестри во Вухан за да се заштитат од коронавирусот

Точка - 13.02.2020

Медицинските работници во Вухан работат деноноќно во борбата против коронавирусот кој досега однесе 1369 животи. Коронавирусот продолжува да го привлекува вниманието на светските медиуми, откако починаа 1369 лица, а над 60 илјади луѓе се заразеи.

Стопирани поштенските пратки од земјава кон Кина

Фокус - 13.02.2020

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина што ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот, ...

Северна Кореја егзекутираше едно лице заразено од корона вирус

Алфа - 13.02.2020

Радикални мерки презема Северна Кореја за да го спречи ширењето на корона вирусот иако досега немаше потврдено ниту еден случај на корона вирус. Лицето требало да биде во карантин, но тој ги прекршил правилата и заминал во јавен тоалет.

Новото засилување на Манчестер ј. тренира во „карантин“

Sport 1 - 13.02.2020

Одион Игало откако потпиша за Манчестер јунајтед нема одработено тренинг со тимот. Нигериецот тренира сам, далеку од тренинг-центарот на „црвените ѓаволи“ и тоа поради корона вирусот. Голгетерот дојде во Манчестер од таборот на кинескиот Шангај ...

Уште 254 мртви од коронавирусот, уште 15 илјади заразени

МКД - 13.02.2020

Кина пријави 254 нови дневни смртни случаи и подем од 15.115 дневно во бројот на заразените, откако во најтешко погодената провинција Хубеи беше применета нова методологија за категоризација на случаите.

Во Манчестер Јунајтед претпазливи: Игало не сме да се доближи до Керингтон

Дерби - 13.02.2020

Коронавирусот не му го направи доаѓањето на Одион Игало во Манчестер Јунајтед како што планираше. Нигериецот не беше во тимот на Манчестер Јунајтед кој замина на мини подготовки во Шпанија поради страв дека властите во Англија нема да му дозволат ...

Романија и Унгарија испраќаат војска поради коронавирусот

Курир - 13.02.2020

Се поголем број на држави во Европа и светот ја ангажираат војската за евакуација и прифаќање луѓе од Кина поради епидемијата на коронавирусот. Првите земји во регионот кои ја ангажираат војска за евакуација и прифаќање луѓе се Романија и Унгарија.

Откажан MWC 2020 саемот поради Коронавирусот

Smartportal - 13.02.2020

Откажувањето на целиот настан дојде по откажувањето на учеството на повеќе познати компании GSMA, организацијата која стои зад MWC саемот, објави дека целосно го откажува настанот за оваа година.

Коронавирусот ги врати сеќавањата на вариола вера

Н.Македонија - 13.02.2020

Во ситуација кога секојдневно расте бројот на заразени и починати од новиот коронавирус во Кина и во светот, повозрасните граѓани се потсетуваат на последната епидемија на големи сипаници или вариола вера во светот, а која избувна токму на просторот ...

Вознемирувачки снимки од Кина: Жената вреска додека ја ставаат во метална кутија, а четиричлено семејство насилно го ...

Точка - 13.02.2020

На социјалните мрежи се појавија шокантни снимки кои го прикажуваат целиот хорор, страв и бес на кинеските државјани додека ги ставаат во карантин поради наглото ширење на коронавирусот. На снимката се слуша врескање на жена која официјално ја ...

Рекорден број на починати и заразени од коронавирусот

Р.С.Европа - 13.02.2020

Хубеи - кинеската провинција во епицентарот на појавата на коронавирусот објави рекорден пораст на бројот на починати. Зголемениот број, според некои, се должи на новиот метод на дијагностицирање на инфекцијата.

Поради коронавирусот, училиштата во Хонгконг затворени до 16 март

Макфакс - 13.02.2020

Во Хонгконг, училиштата ќе бидат затворени до 16 март за да се спречи ширењето на коронавирусите во градот, каде што се потврдени 50 случаи слични на грип. Градскиот секретар за образование Келвин Џунг изјави дека основците и средношколците од ...