TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уште четири селекции потврдија главна фаза: Македонија до последен момент во битка

24 Ракомет - 17.01.2019

Со одигрувњето на средбите од Групите Б и Д беше комплетирано 4. коло од Првата фаза на Мундијалот, па останува уште последното коло пред да бидат формирани новите групи и двојките за Президент купот.

Андоновски: Раул е тренериште, ама Македонија му е заморче за експерименти!

24 Ракомет - 17.01.2019

Македонија загуби од Шпанија со 32-21 во четвртото коло од Мундијалот во Германија и Данска, но сепак остануваат шансите за пласман во главната рунда. Последен ќе биде мечот со Исланд, кој ќе реши за последниот патник во Келн покрај Хрватска и ...

Помрачување во три минути: Шпанија ја прати Македонија да решава со Исланд

Нова ТВ - 16.01.2019

Три лоши минути на стартот на второто полувреме ги помрачија одличните 30 од првото и кумуваа на убедливиот пораз на Македонија од Шпанија со 21:32 (полувреме 12:13) во претпоследното коло во групата Б на Светското ракометно првенство во Германија и ...

Македонија го запиша и вториот пораз

РК Металург - 16.01.2019

Македонија ја загуби и средбата со европскиот шампион Шпанија. Во натпревар со чуден тек, загубивме со убедливи 21:32 (12:13). Средбата навистина имаше чуден тек, бидејќи по извонредното прво полувреме, во кое добро го испотивме фаворитот, следеше ...

Ракометарите поразени од Шпанија, утре е решавачкиот меч со Исланд

Телма - 16.01.2019

Втор пораз на Македонија на 26 СП-во, вечерва од Шпанија со 21-32. Националниот тим одигра две различни полувремиња.Извонредно прво, во кое на крилјата од 11-те одбрани на Митревски, македонскиот состав имаше водство и од 6-3 а до крајот од ...

СП 2019: Добро почнавме со Шпанија, лошо завршивме

Сител - 16.01.2019

Македонската ракометна репрезнтација го претрпе и вториот пораз откако вечерва во Минхен загуби од европскиот првак Шпанија со 32:21. За утеха останува првото добро полувреме, кога нашите ракометари водеа во најголемиот дел од натпреварот, а на ...

Шпанија убедливо ја порази Македонија

Канал5 - 16.01.2019

Машката ракометна репрезентација на Македонија загуби од Шпанија со 32-21 и го претрпе вториот пораз на Светското првенство во Германија и Данска. Последната шанса за пласман во вториот круг останува Исланд ,против кого нашите ракометари ке играат ...

Душебеав: Го разбирам Раул зошто така направи!

Sport 1 - 16.01.2019

Високиот пораз од Шпанија не е реална слика за силата на Македонија, а како што се реакциите од таборот на противниците и самите тие биле изненадени што во второто полувреме играа против нашата втора постава.

Раул: Можеме да го победиме Исланд, но само во едно сценарио

Дерби - 16.01.2019

Раул Гонзалес може да биде задоволен од залагањето и од играта која ја прикажаа нашите ракометари во првото полувреме на мечот со Шпанија, а на прес-конференцијата потенцираше дека таквиот пристап треба да се преслика и на утрешниот клучен меч со ...

Раул: Исланд е како финале за нас, ќе сториме се за да победиме

Екипа - 16.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Втор пораз во низа на Македонија на овој светски шампионат, но Раул Гонзалес останува оптимист дека нашата репрезентација ќе одговори на предизвикот на наредниот натпревар, клучниот дуел со Исланд за пласман во ...

Шпанија ја реши Македонија за две минути за втор пораз на Светското првенство

Сакам да кажам - 16.01.2019

Најдобрите македонски ракометари се понадеваа дека можат да ја изненадат Шпанија, но се предадоа по 30-ина минути игра и одлучија да ги чуваат силите за утрешниот решавачки дуел со Исланд, пред да загубат со убедливи 21:32 (12:13) во рамките на ...

Раул: Ако играме како во првиот дел, имаме реални шанси да го победиме Исланд

Gol.mk - 16.01.2019

Раул по вторпат е поразен како македонски селектор, против својата Шпанија. Сепак, може да се пронајдат многу разлики во вечерашниот пораз и оној пред 12 месеци во Вараждин. Македонија денес и тоа како беше компетитивна во првиот дел, за во вториот ...

Македонија немоќна против шпанската „фурија“, Раул штедеше сили за Исланд

Gol.mk - 16.01.2019

Четвртиот меч за Македонија на Мундијалот донесе втор пораз во низа, овојпат од европскиот првак Шпанија (21-32). Овој неуспех значи дека утрешната средба против Исланд ќе решава за нашиот конечен пласман на светскиот собир.

Свесно ја жртувавме Шпанија: Мечот со Исланд за Македонија е „финале“! (ФОТО)

Sport 1 - 16.01.2019

Македонија загуби од Шпанија во претпоследниот натпревар од групната фаза од СП во Минхен, откако одигра одлично второ полувреме, а во второто Раул Гонзалес свесно го жртвуваше мечот, откако се виде дека го губиме чекорот со Европскиот првак.

Ристовски: Младите да стават прст на чело, без борба не се игра ракомет!

Екипа - 16.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Борко Ристовски не влезе во игра на денешниот натпревар со Шпанија, но искусниот голман по мечот гласно ги критикуваше помладите ракометари за она што го прикажаа во второто полувреме од дуелот со „црвената фурија“.

Македонија го доживеа вториот пораз на СП

24 Вести - 16.01.2019

Македонската ракометна репрезентација го доживеа вторио тпораз на Светското првенство, откако беше поразена од Шпанија во четвртото коло со 21:32 (12:13). Македонија одигра одлично прво полувреме, во кое заминавме со негатива од само гол, но по само ...

Раул: Верувам дека можеме до победа против Исланд

24 Ракомет - 16.01.2019

Шпанија, продолжува да биде ноќна мора за нашите ракометари на големите ракометни натпреварувања откако и вечерва славеше со убедливи 32-21. Едно добро полувреме не е доволно да се совлада актуелниот Европски шампион, а со тоа е согласен и ...

Раул: Кога примивме три гола за 30 секунди знаев дека е крај!

Sport 1 - 16.01.2019

Македонскиот селектор Раул Гонзалес по поразот од Шпанија призна дека личнио тој решил да се предаде однапред, зашто тој знаел дека по серијата на Шпанија на стартот на вториот дел, нема да имаме шанса да се вратиме во мечот.

Трудот во првото полувреме лесно го прокоцкавме, Шпанија однесе победа со +11

Спортски - 16.01.2019

Репрезентацијата на Македонија денес го одигра четвртиот натпревар на Светското првенство во Данска и Германија. За противник ја имавме селекцијата на европскиот шампион Шпанија која на крајот ја оправда фаворитската улога и стигна до убедлива ...

Нема повеќе математики, само победа над Исланд носи место меѓу 12-те најдобри

Gol.mk - 16.01.2019

Со поразот од Шпанија и победата на Исланд над Јапонија паѓаат во вода сите математики во пресрет на последното петто коло од групата Б на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска .

Кузмановски: Да одиграме најдобро што можеме против Исланд и да ја оствариме целта за која дојдовме

24 Ракомет - 16.01.2019

Македонија загуби од Шпанија со 21-32 во четвртото коло од Мундијалот во Германија и Данска, па останува со Исланд во меѓусебен двобој да реши, која репрезентација ќе им се приклучи на Хрватска и Шпанија во главната рунда.

Европскиот првак, сепак, пресилен: Шпанија уште еднаш ја откажа Македонија

24 Ракомет - 16.01.2019

Македонија дојде до втор пораз на Светското првенство и во петтата пресметка против Шпанија на големите натпреварувања претрпе пораз од 21:32. Со одлично прво полувреме и премногу лош старт на второто не можеше да се очекува нешто повеќе на овој ...

Шпанија убедливо ја порази Македонија

Тера - 16.01.2019

Машката ракометна репрезентација на Македонија загуби од Шпанија со 32:21 и го претрпе вториот пораз на Светското првенство. Кире Лазаров не е многу разочаран по поразот од Шпанија, задоволен е од играта во првото полувреме и потенцира дека главниот ...

Срцето ни остана во соблекувална: Шпанија не „сомеле“ за две и пол минути

SportMedia - 16.01.2019

Едно полувреме не е доволно за да се совлада европскиот првак. Шпанија ќе ја паметиме по уште еден убедлив пораз во меѓусебните пресметки, во Минхен не совлада со 32-21. Спортмедиа во Минхен, Марија Ковачева Македонската ракометна репрезентација ...

Андоновски „распали“ по Раул: Македонија му е како заморче!

Екипа - 16.01.2019

Македонските ракометари убедливо загубија од Шпанија, откако имаа одлично прво полувреме. Потоа селекторот Раул Гонзалес ги повлече нашите најсилни адути и „црвената фурија“ тоа знаеше да го искористи.

Поповски: Да ја заборавиме Шпанија, утре играме во „финалето“ против Исланд

24 Ракомет - 16.01.2019

Македонија го забележа вториот пораз на Светското првенство, откако загуби од Шпанија со убедливи 21-32 во четвртото коло. Десното крило Мартин Поповски беше на теренот вели дека мечот со Исланд е како финале за нашата селекција.

Македонија убедливо поразена од Шпанија, мечот со Исланд за „црвено – жолтите“ е финале

Вечер - 16.01.2019

Македонската ракометн репрезентација го претрпе и вториот пораз во четвртиот натпревар на светското првенство во Германија и Данска. Избраниците на селекторот Раул Гонзалез, овој пат се поразени од евроскиот шампион, селекцијата на Шпанија со 32:21 ...

Македонија со вториот пораз на ракометниот Мундијал, Шпанија беше пресилна во вториот дел

ТВ21 - 16.01.2019

Одличен прв, и лош втор дел одиграа македонските ракометни репрезентативци вечерва во Минхен во четвртото коло од Светското првенство кое се одржува во Германија и Данска. Во поголемиот дел од првото полувреме избраниците на Раул Гонзалез држеа ...

ФОТО : Македонија – Шпанија на теренот и на трибините

AKO - 16.01.2019

Шпанија заслужено ја победи Македонија со 32-21 со што и го нанесе вториот пораз на Мундијалот. Македонија нема победа против Шпанија на официјални средби , селекцијата на Шпанија има седум од седум ...

Немоќни пред Шпанија – Македонија против Исланд ќе решава за главна фаза!

1tv - 16.01.2019

Ракометната репрезентација на Македонија го претпе и вториот пораз на СП откако во четвртото коло загуби од Шпанија со 32-21. Нашите ракометари буквално одиграа натпревар со две лица. Имаа старт од соништата, некаде во 10-тата минута и највисоко ...

Шпанците со „шок-терапија“ од пет минути ни ги уништија сите надежи за победа

TopSport - 16.01.2019

Шпанија и по третпат на големите натпреварувања беше подобра од Македонија, откако со фуриозни три минути во второто полувреме во кои направија 5:0 низа го „уништија“ тоа што македонските ракометари го градеа цело прво полувреме за на крај да ...

СП: Пораз од Шпанија, да се биде или не против Исланд

OhridNews - 16.01.2019

Селекцијата на Шпанија и го нанесе вториот пораз на македонската репрезентација на Мундијалот во Германија и Данска, откако славеше со 31-21 (13-12) во четвртата рунда од фазата по групи. „Црвено жолтите“ за пласман во втората етапа ќе решаваат со ...

СП 2019: Македонија игра со Шпанија, во мислите Исланд

Сител - 16.01.2019

Македонската ракометна репрезентација и стручниот штаб денеска се пред големо искушение како да се подготви вечерашниот дуел, а секако со мислите ќе бидат и за утрешниот. Во дуелот од 4.коло Македонија денеска игра против европскиот првак Шпанија ...

Македонија убедливо поразена од Шпанија

Курир - 16.01.2019

Четвртиот меч за Македонија на Мундијалот донесе втор пораз во низа, овојпат од европскиот првак Шпанија 21-32, полувреме 12-13. Овој неуспех значи дека утрешната средба против Исланд ќе решава за нашиот конечен пласман на светскиот собир.

Отпор или дебакл: Што може Македонија против европскиот шампион?

Екипа - 16.01.2019

ЕКИПА во Минхен , Стеван Цаневски По еден ден пауза, македонските репрезентативци ќе излезат на ракометната сцена на „Олимпија хале“, во 20.30 часот почнувајќи го дуелот со моќната Шпанија.

Храбрата Македонија се „држи“ со опасните Шпанци!

TopSport - 16.01.2019

Македонија го одигра можеби најдоброто полувреме на Светското првенство во Германија и Данска, откако со силната Шпанија имаме само еден гол негатива (12:13) по триесет минути игра. Селекцијата на Раул Гонзалес очигледно реши да не се „штеди“ за ...

СП 2019 - Талески: Важно е дека мора да ги поправиме грешките

Сител - 16.01.2019

Македонската ракометна репрезентација во вчерашниот слободен ден денеска се враќа на обврските и натпреварите од Б групата во Минхен. До крајот на оваа фаза останува да се одиграат уште натпреварите вечерва против европскиот првак Шпанија и утре ...

Не толку одамна: Македонските цепелини ги „збудалеа“ Шпанците (видео)

Екипа - 16.01.2019

ЕКИПА во Минхен , Стеван Цаневски Македонија и Шпанија се сретнаа во групната фаза и од последниот ракометен Мундијал, кога во рамките од четвртото коло нашите ракометари одлично им се спротивставија на моќните Шпанци во Мец.

ВО ЖИВО: Македонија – Шпанија

Република - 16.01.2019

Натпреварот меѓу Македонија и Шпанија во СП во ракомет можете да го проследите во живо ...

Шола: Македонија не им лежи на Шпанците

24 Ракомет - 16.01.2019

Денеска ќе биде комплетирано четвртото коло на Мундијалот во Германија и Данска, а Македонија ќе се соочи со европскиот шампион Шпанија. Поранешниот хрватски репрезентативен голман Владо Шола вели дека на „фуријата“ ќе и биде тешко против нашата ...

Фајтерски или штедливо: Македонија на мегдан со Шпанија

Нова ТВ - 16.01.2019

Шпанија е четвртиот ривал на Македонија на Светското ракометно првенство во Германија и во Данска. Дуелот во „Олимпијахале“ е вечерва со почеток во 20.30 часот. „Фуријата“ е голем фаворит, не чувствува никаков притисок и ако нешто значи, а значи, на ...

СП 2019: Дали Македонија ќе биде големата сензација во нејзината група?

Кајгана - 16.01.2019

Хрватска денеска од 18 часот игра против Бахреин во натпревар од 4. коло на ракометното СП 2019. Овој натпревар не е толку важен за избраниците на Лино Червар – во истата група се игра натпревар што е многу поважен за Хрватска.

Седум играчи на Вардар играат на Светскиот шампионат

24 Ракомет - 16.01.2019

Меѓу тимовите од Лигата на шампионите кои даваат играчи во репрезентациите на Светското првенство се наоѓаат и Вардар и Металург, кои имаат свои ракометари во три различни репрезентации. Вардар е во топ 7 со бројката на ракометари кои се дел од ...

Раул избра: Ова е составот со кој ќе го нападнеме европскиот шампион

Спортски - 16.01.2019

Репрезентацијата на Македонија денес го игра натпреварот од четвртото коло на Светското првенство каде што противник ќе ни биде селекцијата на Шпанија. Македонија во следните два натпревари ќе игра против Шпанија и Исланд каде што ќе мораме да ...

СП 2019: Македонија денеска игра против Шпанија (20.30 часот)

Gostivarpress.mk - 16.01.2019

Продолжуваат возбудувањата на 26-тото Светско првенство во ракомет кое се одружува во Германија и Данска. Македонската селекција после одличното отварање и победите против Јапонија и Бахреин во третото коло загуби од Хрватска.

СП: Македонија вечерва против европскиот шампион Шпанија

Канал5 - 16.01.2019

Европскиот ракометен шампион Шпанија е следниот предизвик за најдобрите македонски ракометари на Светскиот шампионат во Германија и Данска. Минхен вечерва од 20 часот и 30 минути е домаќин на дерби средбата од 4 коло во групата Б, на Светското ...

Потребен ни е перфектен натпревар за прва победа над Шпанија

МКД - 16.01.2019

По денот за пауза, македонските ракометари вечерва повторно имаат настап на Светското првенство, противник ни е силната селекција на Шпанија. Поминаа три, остануваат уште два натпревари од групната фаза на Светското првенство.

Може ли Македонија да го победи шампионот, или Шпанија ќе остане наша „ноќна мора“

Спортски - 16.01.2019

Македонија мора да слави победа на еден од наредните два меча ако сака да се пласира во следната фаза на Светското Првенство. По поразот од Хрватска нашите ракометари мора да излезат на терен против Шпанија со кренати глави, без респект и без ...

Познат составот на Македонија за мечот против „фуријата“

24 Ракомет - 16.01.2019

Македонската репрезентација вечерва го игра третиот натпревар на Мундијалот во Германија и Данска. По три кола избраниците на Раул Гонзалес имаат две победи и еден пораз, а остануваат два меча против Шпанија и Исланд.

Ќе го скршиме малерот или ќе не однесе „фуријата“

SportMedia - 16.01.2019

Серијата на Шпанија во дуелите со Македонија е 6-0. Втората шанса за пласман во главната фаза на СП 2019, Македонија ја бара вечерва (20:30 часот) против актуелниот европски првак и главниот фаворит во групата Б во Минхен, Шпанија.