TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пржени крофни

Мои рецепти - 08.11.2019

Во топлото млеко го додаваме издробениот квасец и шеќерот. Промешуваме. Потоа го додаваме половина брашно, зејтинот, јајцата и солта. Мешаме додека смесата се изедначи и на крајот го додаваме и останатото брашно.

Едноставно и вкусно јадење: Гурманска проја

Gotvi.mk - 08.11.2019

Следниот ручек комплетирајте го со гурманска проја. Состојки: 3 јајца 2 чаши кисела вода 2 лажици ајвар 1 шолја пченично брашно 1 шолја пченкарно брашно 1/2 шолја пченкарен гриз 1 кесичка прашок за печиво 2 лажички сол 100 гр сувомеснато 100 гр ...

Без печење и од само четири состојки – направете фантастична чоколадна торта

Gotvi.mk - 08.11.2019

Овој десерт ќе ве воодушеви со својата едноставност и фантастичен вкус. Состојки: 350 гр бисквити со какао 360 мл слатка павлака 90 гр слатка павлака (одвоено) 45 гр путер, растопен 350 гр темно чоколадо, искршено на коцки свежи малини или боровници ...

Трилеќе

Канал5 - 08.11.2019

РЕЦЕПТ НА: ВИОЛЕТА ДИМОВСКА Потребни состојки : 6 јајца, 250 гр. шеќер, 300 гр. брашно, 1 пакетче пециво, 1 л. млеко, 500 мл. хопла и карамел по желба. Постапка: Белките се двојат од жолчките и се ставаат во подлабок сад со шеќер.

Брза крем торта со бисквити

Gotvi.mk - 08.11.2019

Направете брза и вкусна торта. Состојки: 8 јајца 200 гр. шеќер 200 гр. чоколадо 250 гр.путер 75 гр. маргарин 200 гр. шеќер во прав 150 гр. сечени ореви 150 гр. суво грозје Додадете: 30 бисквити 100 мл. млеко за бисквитите 150 гр. шлаг 100 гр.

Посни обланди со смокви

Репортер - 08.11.2019

Потребни состојки : 250 гр шеќер 250 гр мелени смокви 250 гр сечкани ореви 2 листа обланда 150 мл вода Начин на подготовка : Во длабок сад ставете ги шеќерот и водата да вријат околу 3 минути.

Вкусно и лесно, пита со виршли

Локално - 08.11.2019

Состојки: – 250 мл. јогурт или кефир – 150 гр. брашно – 2 јајца – 200 гр. сирење – 200 гр. виршли или колбаси – 1 лажичка прашок за пециво – сол Подготовка: Сирењето изрендајте го, крупно. Виршлите исечкајте ги на кругови.

Направете совршен домашен ликер од (суви) сливи

МакМода - 08.11.2019

Од суви или од свежи сливи лесно може да направите вкусен ликер. Доволно е да ги посипете со шеќер и да ги прелиете со ракија и да причекате околу две недели. Некои домаќинки наместо ракија користат вотка или рум, додаваат вино и зачинуваат со ...

Деликатес за есента: Вкусни уштипци од тиква

Gotvi.mk - 08.11.2019

Направете вкусни уштипци од тиква. Состојки: 300 гр. тиква 1 дл. јогурт 3 лажици шеќер ½ лажички цимет ½ кеси прашок за пециво малку сол 9 лажици брашно масло џем од кајсии Подготовка: Се ренда тиквата и се мати со јогуртот со миксер како пире.

Овошна торта без печење: Совршен славски десерт

Убавина и Здравје - 08.11.2019

Доколку сакате, рецептот може да се прилагоди и да се направи тортата во посна варијанта Во млекото додајте 2 лажици шеќер, сварете го пудингот, па оставете го да се олади. Изматете го путерот со шеќер во прав, па измешајте го со оладениот путер и ...

Печени јаболка со цимет и ванила фил

Алсат-М - 08.11.2019

За денешниот рецепт ќе ви бидат потребни следниве состојки: Основа 6 средни јаболка 1 пакетче цимет За фил 1 пакетче пудинг од ванила и млеко според упатството 1 пакетче шлаг крем За декорација бисквити или оревчиња Подготовка: Најнапред ја вадиме ...

Брза обланда од смокви (посно)

Мои рецепти - 08.11.2019

Закон колач за посни слави и имендени. За сите кои сакаат богат вкус од колач со смокви и ореви пробајте го нема да погрешите... 1. Во длабок сад се става шеќерот и водата да врие околу 3 минути. 2.

Чоколадни колачи со орев и јаболка

Мои рецепти - 08.11.2019

Јаболката изрендајте ги, промешајте ги со шеќерот и ставете ги да се пржат се додека не го изгубат сокот. Додајте го циметот и оревите и оставете го да се олади. За шербетот, зовријте ја водата со шеќерот и оставете го да се излади.

Вкусен почеток на денот: Рецепт за француски тост

Локално - 08.11.2019

Некои би кажале дека францускиот тост е исто што и пржените парчиња леб, но има разлика во подготвувањето иако во суштина е доста слично. За овој вкусен појадок може да се каже дека е благата верзија на пржените лепчиња.

Овошна торта без печење: Совршен славски десерт

Gotvi.mk - 07.11.2019

Доколку сакате, рецептот може лесно да се прилагоди и за посна варијанта. Состојки: 1 пакување пишкоти 1 пудинг од малини 1 пудинг од ванила 70 гр путер 2 лажици шеќер во прав 6 лажици шеќер 200-300 гр малини 250 мл млеко 200 мл вода Начин на ...

Се топи во уста: Колач со ореви и чоколаден крем (Видео рецепт)

Gotvi.mk - 07.11.2019

Колачот можете да го сечете како торта, на коцки или парчиња, по ваша желба. Состојки за кора: 8 белки 5 лажици шеќер 10 гр ванилин шеќер 200 гр ореви 2 лажици брашно 1 лажичка прашок за печиво Состојки за фил: 8 жолчки 100 гр шеќер во прав 100 гр ...

Грчки десерт: Врвна лисната слатка пита со крем од гриз и ванила

Скопје24 - 07.11.2019

Целото семејство ќе ужива во феноменалниот десерт Состојки: 2 пакување кора за пита, 150 г растопен путер За филот: 1 л свежо млеко, 200 г гриз, 200 г шеќер, 2 кесички ванилин шеќер, прстофат сол, 2 супени лажици путер За наросување: цимет, шеќер во ...

Есенски палачинки што морате да ги пробате

Fashionel - 07.11.2019

Ретко кој не ги сака класичните палачинки, но доколку сакате да пробате нешто ново, а повторно во тој стил, погледнете го рецептов. Се работи за палачинки во комбинација со малку пире од тиква. Звучи чудно? Можеби, но вкусно е.

3-дневна со компири и кисело млеко, со која без гладување, се губат до 5 кг

Нане - 07.11.2019

Диетата со компири и кисело млеко е многу лесна и едноставна за држење, а притоа истата дава одлични резултати. Се практикува само 3 дена, во текот на кои може да ослабнете до 5 килограми, во зависност од вашата телесна тежина.

Мини ролати со шунка и кашкавал

Gotvi.mk - 07.11.2019

Направете вкусни ролати со шунка и кашкавал. Состојки: 8 парчиња шунка 8 парчиња кашкавал 1 јајце презла и сол Подготовка: Се става парче шунка на работна површина, се става кашкавал горе, се витка ролат. Се оставаат ивиците на долната страна.

Традиционален рецепт од Кавказ за превкусни крофни со уникатна форма, кои се готови за половина час

Нане - 07.11.2019

Традиционалниот рецепт од Кавказ за уникатни и превкусни крофни, на крај обвиткани во шеќер во прав, го освои срцето на гурманите ширум светот! Клучниот детал во рецептот е растопениот путер, кој се додава на крај од постапката, а притоа вкусните ...

Освежителен, сочен и лесен: Есенски колач од круши,мед и ореви

Вистина.мк - 07.11.2019

Овој необичен колач ќе биде вистински избор за вашата октомвриска трпеза. Состојќи: • 3 јајца • 3 лажици брашно • 3 лажици мелени ореви • 1/2 прашок за пециво • 50 мл. млеко • 50 мл. масло • 100 гр. шеќер • 500 гр.

Бисквит-ролат со кафе: Најевтиниот колач достоен за најсвечената трпеза!

Убавина и Здравје - 07.11.2019

Одличен ролат и за посните денови За филот Во мелениот бисквит и шеќерот во прав додајте рендано чоколадо. Замесете смеса додавајќи сварено кафе, по потреба. Поделете ја на три дела и секој од нив расукајте го како тесто со дебелина од 4-5 мм.

Ледени мак коцки – доволен е само еден залак да пробате и веднаш ќе ве освојат! Одлични се!

NMD - 07.11.2019

Не знаев како да го наречам овој колач, сè додека не го пробав првиот залак… Сите кои ги сакате класичните ледени коцки – пробајте ги и овие со вкус на мак – одлични се! 7 белки 60 г шеќер 2 ванилин шеќер 150 г мак 50 г густин (Гуснел, пченкарен ...

Лудо тесто – чудо од тесто!

Пулс24 - 07.11.2019

Се чува во пластично ќесе, а може толку многу да нарасне, па и да „излезе“ од него. Иако никој со сигурност не може да каже како ова тесто го добило името, логиката вели дека расте како „лудо“.

Домашни кроасани со крем

Курир - 07.11.2019

Според историјата, првите кроасани настанале во Австрија за време на османлиската опсада на Виена во 1683 година. Пекарите ги забележале Османлииите кои се подготвувале за напад, па јавиле на австриската војска и така го спасиле градот.

Пржени лепчиња поинакви од сите други – Една состојка менува се

Gotvi.mk - 07.11.2019

Направете прженици во кокосово масло. Сите сакаме пржени лепчиња, но со кокосово масло целосно се менува структурата. Имаат деликатен и супер вкус. Состојки: 1 француски леб (или друг по избор) 3 јајца 450 мл.

Кекс ролат со кафе

Вечер Прес - 06.11.2019

Уште еден од рецептите за непечен колач, кои брзо и лесно се подготвуваат, а уште побрзо се јадат. Комбинацијата со кафе го прави овој колач уште поароматичен и вкусен, особено за оние кои се љубители на кафето.

Идеја за ручек: Полнет сладок компир

Курир - 07.11.2019

Еве идеја за брз и вкусен ручек. Состојки: Четири слатки компири со средна големина Сол и бибер Цимет, јогурт, путер, кокосово масло Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени.

Превкусен доручек: Пржени лепчиња поинакви од сите други – Една состојка менува се

Скопје24 - 07.11.2019

Направете прженици во кокосово масло. Сите сакаме пржени лепчиња, но со кокосово масло целосно се менува структурата. Имаат деликатен и супер вкус. СОСТОЈКИ: 1 француски леб (или друг по избор), 3 јајца, 450 мл. кокосово масло и 1 прстофат сол.

Домашни кроасани со крем

Репортер - 22.03.2020

Првите кроасани настанале во Австрија за време на османлиската опсада на Виена во 1683 година. Пекарите ги забележале Османлииите кои се подготвувале за напад, па јавиле на австриската војска и така го спасиле градот.

Овошна торта без печење: Совршен славски десерт

Скопје24 - 07.11.2019

Доколку сакате, рецептот може лесно да се прилагоди и за посна варијанта. СОСТОЈКИ: 1 пакување пишкоти 1 пудинг од малини 1 пудинг од ванила 70 гр путер 2 лажици шеќер во прав 6 лажици шеќер 200-300 гр малини 250 мл млеко 200 мл вода.

Домашни кроасани со крем

Пулс24 - 07.11.2019

Според историјата, првите кроасани настанале во Австрија за време на османлиската опсада на Виена во 1683 година. Пекарите ги забележале Османлииите кои се подготвувале за напад, па јавиле на австриската војска и така го спасиле градот.

Полнет сладок компир

Пулс24 - 07.11.2019

Еве идеја за брз и вкусен ручек. Состојки: Четири слатки компири со средна големина Сол и бибер Цимет, јогурт, путер, кокосово масло Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени.

Најлесен рецепт за француски тост од сув леб

iPortal - 08.11.2019

Некои би кажале дека францускиот тост е исто што и пржените парчиња леб, но има разлика во подготвувањето иако во суштина е доста слично. За овој вкусен појадок може да се каже дека е благата верзија на пржените лепчиња.

Готова за 15 минути, лесна пита со виршли

iPortal - 08.11.2019

Состојки: – 250 мл. јогурт или кефир – 150 гр. брашно – 2 јајца – 200 гр. сирење – 200 гр. виршли или колбаси – 1 лажичка прашок за пециво – сол Подготовка: Сирењето изрендајте го, крупно. Виршлите исечкајте ги на кругови.

Мини ролати со шунка и кашкавал: Вкусна и брза вечера

Скопје24 - 08.11.2019

Направете вкусни ролати со шунка и кашкавал. СОСТОЈКИ: 8 парчиња шунка, 8 парчиња кашкавал, 1 јајце, презла и сол. ПОДГОТОВКА: Се става парче шунка на работна површина, се става кашкавал горе, се витка ролат. Се оставаат ивиците на долната страна.