TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кој е Емет Шир, новиот привремен директор на OpenAI

IT.mk - 20.11.2023

Овој викенд главна вест во светските медиуми, пред сѐ оние кои пренесуваат новости од техниката и технологијата е смената на Сем Алтман на врвот на OpenAI . Како негова привремена замена, бордот на OpenAI ја назначи Мира Мурати, која до тој момент ...

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Макфакс

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Опсервер

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Скопје1

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Centar

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Точка

Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција во OpenAI

USB

Press24 365

Вработените во OpenAI се закануваат со откази откако Сем Алтман се приклучи на Мајкрософт

24Инфо - 20.11.2023

Иднината на OpenAI се доведува во неизвеснот откако стотици вработени во компанијата потпишаа писмо во кое го повикуваат одборот да се повлече откако не беше во можност да постигне договор за враќање на сменетиот извршен директор Сем Алтман.

Ко-основачот на OpenAI, Сем Алтман, се префрли во Мајкрософт

Канал5

OpenAI го отпушти Сем Алтман, Мајкрософт го дочека со раширени раце

Пари

Пресврт во AI индустријата: Microsoft ги носи поранешните шефови на OpenAI, Алтман и Брокман да водат нов тим

Денар

Надополнето: Сем Алтман е старо-нов извршен директор на OpenAI

IT.mk

ИЗБРКАН, ПА ВРАТЕН: Што се случи со „таткото на OpenAI“, Сем Алтман?

Пари

Се подготвува пресврт во неочекуваниот заплет во ИТ индустријата: „Господарот на вештачката интелигенција“ е подготвен да се врати, но со голем број услови

Денар

USB Денар USB MakPress

„ОпенАИ“ го ангажираше поранешниот извршен директор на „Твич“, Емет Шир, да ја води компанијата

Независен - 20.11.2023

„ОпенАИ“ го именуваше поранешниот шеф на „Твич“, (Twitch) Емет Шир за нов извршен директор, потврди Си-Ен-Би-Си. Овој потег доаѓа два дена откако „ОпенАИ“ го отпушти Сем Алтман во објава која ја шокираше Силиконската долина.

ЧАТ ГПТ ВО РАЦЕТЕ НА 34-ГОДИШНАТА МИРА МУРАТИ? Алтман беше „шутнат“, компанијата ОпенАИ се колеба околу водството

+инфо

Како падна моќниот татко на вештачката интелигенција?

Слободен Печат

Што се случува во „ОпенАИ“: Одборот му даде отказ на Алтман, а сега вработените бараат оставки од раководството

Независен

Сем Алтман ќе ја развива вештачката интелигенција во „Мајкрософт“ откако беше избркан од „опенаи“

Сакам да кажам

ОпенАИ ќе го именува поранешниот шеф на Твич за нов извршен директор

Слободен Печат

Вработените „ОпенАИ“ се закануваат со откази ако членовите на одборот не поднесат оставки

MakPress

Албанката која моментално владее со светот од сенка - не ни сфаќате колку е моќна

Фактор - 20.11.2023

Мира Мурати (34) е вистинска ѕвезда на истражувачката лабораторија за вештачка интелигенција OpenAI. Таа е еден од водечките технолошки мозоци во тој стартап, кој стои зад ChatGPT. Таа е родена во Албанија, иако на интернет може да се најдат ...

Која е Мира Мурати, жената што го менува Сем Алтман како главен директор на OpenAI

Емитер

ЕВЕ КОЈА Е МИРА МУРАТИ: Албанка родена во Валона со опасно знаење за вештачката интелигенција го презема Open AI

Фактор