TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот на ЕПП, Жозеф Дол: Опозицијата има голема одговорност за патот кон ЕУ и НАТО и треба да биде ...

Либертас - 18.10.2018

Претседателот на Европската народна партија (ЕПП), Жозеф Дол, преку својот Твитер профил вечерва по втор пат во 10 дена упати пораки до најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, која е дел од ова семејство на европски десничарски партии.

Претседателот на ЕПП ја повикува опозицијата на одговорност пред гласањето

Сител - 18.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во Македонија на одговорност пред гласањето во Собрание. - Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

ЕПП: Треба да се преземат клучни одлуки во ПЈРМ, опозицијата има голема одговорност на патот кон ЕУ и НАТО

Макфакс - 18.10.2018

Опозицијата во Македонија има голема одговорност на патот на земјата кн ЕУ и НАТО, напиша доцна вечерва претседателот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на својот твитер-профил, во пресрет на утрешното гласање во Собранието.

Николоски: Имавме џентлменски договор да не коментираме ништо од конференцијата, со ставовите на Ковачев не се ...

Фокус - 18.10.2018

Мислењето на Ковачев дека никој во Европската народна партија (ЕПП) не смета дека е можно друго решение освен Договорот од Преспа, е само негово мислење со кое јас не се согласувам, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, кој беше ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не се води постапка за исклучување на партијата од ЕНП

Курир - 18.10.2018

Обраќањето на потпретседателот Александар Николовски на конференцијата на Европската народна партија е најдобар показател за партнерските односи на ВМРО ДПМНЕ со ЕНП (EPP). Вистината е дека ниту имало отпочнато постапка, ниту во моментов се води ...

Николоски ги демантираше оркестрираните дезинформации во провладините медиуми

Курир - 18.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски ги демантираше оркестрираните дезинформации во провладините медиуми, дека сестринските партии се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ. -Ваквите наслови кои немаат никаква врска со содржината на веста, нити ...

Изјавата на Жозеф Дол за исклучување од ЕПП се однесува на партијата Фидес на Виктор Орбан

Либертас - 18.10.2018

На вчерашниот предсамит на Европската Народна Партија, шефовите на држави и влади и шефовите на партии членки на најголемата европска партија разговарале за исклучувањето на партијата на Виктор Орбан од нивните ...

Изјавата на Жозеф Дол за исклучување од ЕПП се однесува на партијата Фидес на Виктор Орбан

Независен - 18.10.2018

На вчерашниот предсамит на Европската Народна Партија, шефовите на држави и влади и шефовите на партии членки на најголемата европска партија разговарале за исклучувањето на партијата на Виктор Орбан од нивните редови.

Претседателот на ЕПП појасни дека ислучувањето се однесувало на партијата на Орбан, не на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 18.10.2018

На вчерашниот предсамит на Европската Народна Партија (ЕПП), шефовите на држави и влади и шефовите на партии членки на најголемата европска партија разговарале за исклучувањето на партијата на Виктор Орбан од нивните редови.

Ковачев:Не го разбираме ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 17.10.2018

Интервју на Борјан Јовановски со европретеникот, потпретседател на ЕПП, Андреј ...

А со Тања Милевска што ќе правиме, ќе ја исклучиме од МИА?

Република - 17.10.2018

Претседателот на Европската народна партија Жозеф Дол лично ги демантираше информациите кои ги изнесе дописничката на Македонската информативна агенција МИА од Брисел, Тања Милевска, дека ЕПП размислува ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе прави нов договор со Грција

Независен - 17.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе прави нов договор со Грција кога ќе дојде на власт. Уверени се дека и наредната влада во Атина ќе биде подготвена одново да преговара со цел договорот да биде прифатен од сите граѓани во двете држави, со што и регионот би впловил во ...

Џозеф Дол ги демантира шпекулациите – ВМРО-ДПМНЕ нема да биде исклучена од ЕПП

Алфа - 17.10.2018

Никој не побарал ВМРО-ДПМНЕ да биде исклучена од демохристијанското европско семејство. Претседателот на Европската Народна Партија (ЕПП), Џозеф Дол, ја демантира веста дека ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучена од ЕПП.

Дол ја објасни постапката за исклучување од ЕПП: Дали е тоа порака и до Мицкоски?

Независен - 17.10.2018

Претседателот на ЕПП Жозеф Дол ја објасни предмалку на твитер процедурата за исклучување членки од Европската народна партија. -Има јасни правила за исклучување партија од ЕПП. Член 9 од нашиот статут јасно вели дека седум членки од пет земји мора ...

Разговор во Студио 1 со заменик-претседателот на ЕПП Андреј Ковачев

1tv - 17.10.2018

Денешното Студио 1, уредниците на денот Ацо Кабранов и Борјан Јовановски го почнуваат со краток преглед на настаните на денот, со акцент на собраниската расправа за уставните амандмани и продолжението на судењето за упадот во Собранието на 27 април ...

Претседателот на ЕПП ја повикува опозицијата на одговорност пред гласањето

Вечер - 18.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во Македонија на одговорност пред гласањето во Собрание. – Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

Претседателот на ЕПП лично ги демантираше дезинформациите за исклучување на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 17.10.2018

По информациите дека партијата ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучена од ЕПП денеска со демант излезе претседателот на ЕПП Жозеф Дол. -Постојат јасни правила за исклучување на партијата од ЕПП: Член 9 од нашиот статут јасно наведува дека 7 партии членки од 5 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не се води постапка за исклучување на партијата од ЕНП

Канал5 - 18.10.2018

Обраќањето на потпретседателот Александар Николоски на конференцијата на Европската народна партија е најдобар показател за партнерските односи на ВМРО-ДПМНЕ со ЕНП (EPP). Вистината е дека ниту имало отпочнато постапка, ниту во моментов се води ...

Николоски за „воспитната“ на провладините медиуми: Лажните вести не можат да ја победат вистината

Република - 18.10.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски ги демантираше оркестрираните дезинформации во провладините медиуми, дека сестринските партии се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ. -Ваквите наслови кои немаат никаква врска со содржината на веста, нити ...

Изјавата на Жозеф Дол за исклучување од ЕПП не се однесува на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер - 18.10.2018

Како што е јасно од видео преносот на прес конференцијата, одговорот за исклучување од ЕПП се однесува на Фидес, а во ниту еден контекст не станува збор за исклучување на ВМРО-ДПМНЕ од семејството на сестринските партии во ЕПП.

Лажна вест е дека ВМРО-ДПМНЕ е пред исклучување од ЕПП

Нетпрес - 17.10.2018

Претседателот на Европската Народна Партија (ЕПП), Џозеф Дол, лично ја демантираше веста објавена од страна на МИА, дека ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучена од демохристијанското европско семејство.

Џозеф Дол: ВМРО-ДПМНЕ нема да биде исклучена од ЕПП, неа такво барање

МК News - 17.10.2018

Никој не побарал ВМРО-ДПМНЕ да биде исклучена од демохристијанското европско семејство. Претседателот на Европската Народна Партија (ЕПП), Џозеф Дол, ја демантира веста дека ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучена од ЕПП.

Разговор во Студио 1 со заменик-претседателот на ЕПП Андреј Ковачев

Либертас - 17.10.2018

Денешното Студио 1, уредниците на денот Ацо Кабранов и Борјан Јовановски го почнуваат со краток преглед на настаните на денот, со акцент на собраниската расправа за уставните амандмани и продолжението на судењето за упадот во Собранието на 27 април ...

Претседателот на ЕПП ја повикува опозицијата на одговорност пред гласањето

А1 On - 18.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во Македонија на одговорност пред гласањето во Собрание. – Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

Претседателот на ЕПП лично ги демантираше дезинформациите за исклучување на ВМРО-ДПМНЕ

Република - 17.10.2018

По информациите дека партијата ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучена од ЕПП денеска со демант излезе претседателот на ЕПП Жозеф Дол. -Постојат јасни правила за исклучување на партијата од ЕПП: Член 9 од нашиот статут јасно наведува дека 7 партии членки од 5 ...

Не се води постапка за исклучување на партијата од ЕНП

Нетпрес - 18.10.2018

Обраќањето на потпретседателот Александар Николовски на конференцијата на Европската народна партија е најдобар показател за партнерските односи на ВМРО ДПМНЕ со ЕНП (EPP). Вистината е дека ниту имало отпочнато постапка, ниту во моментов се води ...

Изјавата на Жозеф Дол за исклучување од ЕПП се однесува на партијата Фидес на Виктор Орбан

Локално - 18.10.2018

– На вчерашниот предсамит на Европската Народна Партија, шефовите на држави и влади и шефовите на партии членки на најголемата европска партија разговарале за исклучувањето на партијата на Виктор Орбан од нивните редови.

Николовски добил воспитна, сестринските партии се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ и прашуваат која алтернатива може да ја ...

Фокус - 18.10.2018

Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој бил претставник на партијата на конференцијата за Западен Балкан на која присуствуваа десничарските партии од Европа, сестрнски на Европската народна партија, бил искаран поради неконструктивната позиција на ...

Претседателот на ЕПП пред гласањето: ВМРО-ДПМНЕ има голема одговорност за патот на земјата

+инфо - 18.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во Македонија на одговорност пред гласањето во Собрание. „Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

Дол демантираше дека се разгледува исклучување на ВМРО-ДПМНЕ од ЕПП

Нетпрес - 17.10.2018

По информациите дека партијата ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучена од Европската народна партија (ЕПП) денеска со демант излезе претседателот на ЕПП, Жозеф Дол. Постојат јасни правила за исклучување на партијата од ЕПП: Член 9 од нашиот статут јасно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Државната агенција МИА објави лажни вести за исклучување на партијата од ЕНП

Денешен - 18.10.2018

Обраќањето на потпретседателот Александар Николоски на конференцијата на Европската народна партија е најдобар показател за партнерските односи на ВМРО-ДПМНЕ со ЕНП (EPP), соопшти денеска опозициската партија, во врска со лажните вести кои се ...

Изјавата на Жозеф Дол за исклучување од ЕПП се однесува на партијата Фидес на Виктор Орбан

+инфо - 18.10.2018

На вчерашниот предсамит на Европската Народна Партија, шефовите на држави и влади и шефовите на партии членки на најголемата европска партија разговарале за исклучувањето на партијата на Виктор Орбан од нивните редови.

Која е алтернативата? Николовски добил воспитна, сестринските партии разочарани од ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 18.10.2018

Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој бил претставник на партијата на конференцијата за Западен Балкан на која присуствуваа десничарските партии од Европа, сестрнски на Европската народна партија, бил искаран поради неконструктивната позиција на ...

Претседателот на ЕПП ја повикува опозицијата на одговорност пред гласањето

1tv - 18.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во Македонија на одговорност пред гласањето во Собрание. – Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

ВМРО ДПМНЕ добил воспитна, сестринските партии се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ и прашуваат која алтернатива може да ја ...

Локално - 18.10.2018

Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој бил претставник на партијата на конференцијата за Западен Балкан на која присуствуваа десничарските партии од Европа, сестрнски на Европската народна партија, бил искаран поради неконструктивната позиција на ...

Претседателот на ЕПП ја повикува опозицијата на одговорност пред гласањето

Канал5 - 18.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во Македонија на одговорност пред гласањето во Собрание. - Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

Сестринските партии се жалеле и на бугарски европратеници од одност на ВМРО ДПМНЕ

Фактор - 18.10.2018

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вели дека на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски му биле пренесени пораки оти сестринските партии се разочарани од однесувањето на партијата и побарале таа да каже која е алтернативата што може ...

Жозеф Дол ја повика опозицијата на одговорност пред гласањето

Press24 - 18.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во Македонија на одговорност пред гласањето во Собрание. - Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

Ковачев: Сестринските партии од ЕПП му порачаа на Николоски дека се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 18.10.2018

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вели дека на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски му биле пренесени пораки оти сестринските партии се разочарани од однесувањето на партијата и побарале таа да каже која е алтернативата што може ...

Претседателот на ЕПП ја повикува опозицијата на одговорност пред гласањето

Локално - 18.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во Македонија на одговорност пред гласањето во Собрание. – Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

Ковачев: Јасно кажавме дека не го разбираме тоа што го прави ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 18.10.2018

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вели дека на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски му биле пренесени пораки оти сестринските партии се разочарани од однесувањето на партијата и побарале таа да каже која е алтернативата што може ...

Претседателот на ЕПП: ВМРО-ДПМНЕ има голема одговорност и треба да биде конструктивна

Фокус - 18.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во Македонија на одговорност пред гласањето во Собрание. – Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

Ковачев: Сестринските партии од ЕПП му порачаа на Николовски дека се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ

1tv - 18.10.2018

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вели дека на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски му биле пренесени пораки оти сестринските партии се разочарани од однесувањето на партијата и побарале таа да каже која е алтернативата што може ...

Дол ја повикува опозицијата на одговорност пред гласањето

Стандард - 18.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во Македонија на одговорност пред гласањето во Собрание. – Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

Ковачев: Сестринските партии од ЕПП му порачаа на Николовски дека се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 18.10.2018

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вели дека на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски му биле пренесени пораки оти сестринските партии се разочарани од однесувањето на партијата и побарале таа да каже која е алтернативата што може ...

Претседателот на ЕПП ја повика опозицијата на одговорност

Р.С.Европа - 19.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во Македонија на одговорност пред гласањето во Собрание. „Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

Ковачев: Сестринските партии му порачаа на Николовски дека се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 18.10.2018

Ковачев: Сестринските партии од ЕПП му порачаа на Николовски дека се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вели дека на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски му биле пренесени пораки оти сестринските партии ...

Претседателот на ЕПП ја повика опозицијата на одговорност

24 Вести - 19.10.2018

Претседателот на Европската народна партија, ЕПП, Жозеф Дол, ја повика опозицијата во мМкедонија на одговорност пред гласањето во Собранието. „Клучни одлуки треба да се донесат во ПЈРМ кои ќе ја одредат иднината на идните генерации.

Ковачев: Сестринските партии од ЕПП му порачаа на Николовски дека се разочарани од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 18.10.2018

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вели дека на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски му биле пренесени пораки оти сестринските партии се разочарани од однесувањето на партијата и побарале таа да каже која е алтернативата што може ...