TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракетите не можат да ги урнат Путин и Асад

Окно - 16.04.2018

Километрите се важни. Ако некогаш сте биле во војна, знаете колку е подобро од првата борбена линија да се биде оддалечен еден километар, отколку 100 метри. Два километри се подобри од еден.

Захарова: Санкциите против Русија немаат допир со реалноста

Макфакс - 15.04.2018

Идните антируски санкции што планираат да ги воведат САД, за цел имаат само да ја казнат Русија, затоа што е „глобален играч“. Ова го изјави портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

САД ништо не постигнаа со нападот на Сирија

Локално - 15.04.2018

Лидерот на либански Хезболах, Хасан Насрала, рече дека нападот на САД, Франција и Велика Британија на Сирија не постигнал ништо. Според него, не им помогнал ниту на бунтовниците во Сирија, ниту послужил на интересите на Израел.

[Став] Нападите во Сирија испратија јасна порака

Радио МОФ - 15.04.2018

Кристијан Трипе, автор на коментарот Фото: Дојче веле Добра вест е дека не избувна Трета светска војна. Но, лошата вест е што ништо нема да се подобри во Сирија по воздушните напади на западните сили, пишува Кристијан Трипе во колумна за „Дојче ...

Франција порача: Русија е на потег по нападот во Сирија

Макфакс - 15.04.2018

По нападот на западните земји во Сирија, на потег е Русија да изврши притисок врз претседателот Башат ал-Асад, за да се изнајде политичко решение на кризата. Ова го изјави шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан.

Путин: Нови напади врз Сирија би предизвикале хаос

А1 On - 15.04.2018

Евентуални нови ракетни напади врз Сирија би предизвикале хаос во меѓународните односи, оцени денеска рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со неговиот ирански колега Хасан Рохани.

Путин: Нови ракетни удари врз Сирија би предизвикале хаос во меѓународните односи

Макфакс - 15.04.2018

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека евентуални нови ракетни удари на Сирија би довеле до хаос во меѓународните односи. Путин ова го изјавил разговарајќи со иранскиот претседател Хасан Рохани, соопшти прес-службата на Кремљ.

САД објавија снимка од нападот врз Сирија (ВИДЕО)

МКД - 15.04.2018

САД објавија снимка од нападот на американските, британските и француските сили во Сирија. Министерството за одбрана на САД вчера објави снимки на кои се гледа бродот УСС Монтереј, вооружен со ракети, во спроведувањето на нападот врз Сирија од ...

Џефри Сакс објасни што прави Америка во Сирија (видео)

Канал5 - 15.04.2018

Професорот на Универзитетот Колумбија, Џефри Сакс го замоли американскиот претседател Доналд Трамп да “побегне од Сирија“. Тој ова го изјави за мрежата MSNBC, коментирајќи го нападот на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија, после наводниот ...

Франција ја повика Русија да ги поддржи напорите за мир во Сирија

Независен - 15.04.2018

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дријан ја повика Русија да ги поддржи меѓунардоните напори за изнаоѓање политичко решение за конфликтот во Сирија. - Треба со здружени напори да го поддржиме политичкиот процес во Сирија, кој ќе ...

Асад: За обнова на сиријската економија ќе требаат 400 милјарди долари

Макфакс - 15.04.2018

Сиријскиот претседател Башар ал Асад денеска изјавил дека за обнова на сиријската економија ќе бидат потребни 400 милјарди долари. „Важно е прашањето за обнова на инфраструктурата. Тоа нема да чини помалку од 400 милјарди долари и ќе трае во период ...

Напади без непосредни последици, но со порака

Либертас - 15.04.2018

Прво добрата вест: не избувна Трета светска војна. А, сега лошата: По воздушните напади на западните сили во Сирија нема да биде ништо подобро. Колку светот во средината на април 2018 година беше близу до избувнување на војна меѓу две нуклеарни ...

Папата Франциско се помоли за мир во Сирија

Орбис - 15.04.2018

Папата Франциско ја посвети својата денешна молитва во Ватикан на Сирија и ја повика меѓународната заедница да вложи напори за мирно решение на крвавата граѓанска војна во оваа земја. – Длабоко сум потресен од актуелната состојба во светот, каде, и ...

Сиријски навивачи со порака до Трамп

Оff.net - 15.04.2018

Навивачите на сиријскиот клуб Тишрин спремија два транспаренти посветени на првиот човек на САД кој реши да ја нападне Сирија. Едниот е: „Доста убивате луѓе во име на мирот“, а другиот ќе го ...

Албанија и Косово ги поддржаа нападите врз Сирија предводени од САД

А1 On - 15.04.2018

Албанија и Косово застанаа зад воздушните напади врз Сирија што ги изведоа САД, Велика Британија и Франција. Во реакцијата на претседателот на Албанија Илир Мета стои дека Албанија е на страната на западните сојузници.

Животот во Сирија пред граѓанската војна (галерија)

Република - 15.04.2018

Пред војната, Сирија привлекуваше странски туристи со нејзините 3.000 археолошки локалитети. Дамаск и Алеп некогаш биле дел од туристичката индустрија одговорни за 5% од БДП на Сирија, а овозможуваа 270.000 работни места.

Путин: Историјата ја обвини САД за “крвавиот масакр” во Југославија и Ирак, истото ќе биде со Сирија

Маркукуле - 15.04.2018

“Историјата ќе се погрижи за Америка и околу прашањето за Сирија”, изјавил рускиот претседател Владимир Путин и дадал дека Америка досега е виновна на цел синџир “крвави масакри” и во други земји, пренесува “Раша Тудеј”.

Путин и Ердоган си се договорија по воздушниот напад на Сирија

Фактор - 15.04.2018

Претседателите Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган по кусиот и еднократен воен напад на САД и нејзините сојузници врз Сирија, се договориле многу поблиску да соработуваат во нивниот итен телефонски разговор.

Путин и Ердоган разговарале на телефон за Сирија

Макфакс - 14.04.2018

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарале за ситуацијата во Сирија. „САД и нивните сојузници направија груби прекршувања на Повелбата на Обединетите Нации и принципите на меѓународното ...

Ердоган телефонски разговараше со Путин и Макрон за ситуацијата во Сирија

А1 On - 14.04.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска имал одвоени телефонски разговори со претседателите на Русија и на Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон за ситуацијата во Сирија. Ердоган и Путин се согласиле да работат на намалување на тензиите ...

Грција: Меѓународната заедница да дозволи враќање на бегалците во своите домови

Макфакс - 14.04.2018

Грчкото Министерство за надворешни работи порача Меѓународната заедница да пронајде политичко и одржливо решение за Сирија, што ќе помогне бегалците да се вратат во своите домови. „Грција остро ја осудува употребата на хемиско оружје и ги поддржува ...

Патријархот Кирил и папата Франциско бараат начин да влијаат за да сопре крвопролевањето во Сирија

Макфакс - 14.04.2018

Патријархот Кирил соопшти дека со папата Франциско телефонски разговарале за воздушните напади што САД, Велика Британија и Франција ги изведоа во Сирија. Патријархот Кирил пред новинарите рече дека Христијаните не можат да останат на страна, ...

Телефонски разговор на патријархот Кирил и папата Франциско за нападите врз Сирија

А1 On - 14.04.2018

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил изјави дека денеска телефонски разговарал со папата Франциско за воздушните напади на САД, Велика Британија и Франција во Сирија. – Христијаните не можат да останат на страна гледајќи што се случува во ...

Можна ли е нова ескалација на конфликтот во Сирија?

24 Вести - 14.04.2018

Светските аналитичари со дијаметрално различни оценки и размислувања за синоќешнот напад врз Сирија од страна на САД, Велика Британија и Франција. Нивните првични реакции се во насока од тоа дека само една воена акција нема има ефекти ако се ...

Штајнмаер порача Путин и Трамп заедно да бараат решение за Сирија

Макфакс - 14.04.2018

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер по воените удари во Сирија ги повика рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп заедно да бараат решение на конфликтот во арапската земја. „Големите земји имаат голема одговорност.

Ердоган: Нападите во Сирија се оправдани

Макфакс - 14.04.2018

Нападите на САД, Велика Британија и Франција во Сирија се оправдани, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Истанбул. „Незамисливо е никој да не сноси одговорност за хемиските напади извршени од режимот на Асад.

Путин: САД и сојзуниците погодија цивилни и воени капацитети во Сирија, кршејќи ја Повелбата на ООН

Фокус - 14.04.2018

САД и нивните сојузници погодија цивилни и воени капацитети во Сирија, кршејќи ја Повелбата на ООН и меѓународното право, реагираше рускиот претседател Владимир Путин на нападот на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија.

Путин: Русија на најсериозен начин го осудува нападот врз Сирија

МКД - 14.04.2018

САД и нивните сојузници погодија цивилни и воени капацитети во Сирија, кршејќи ја Повелбата на ООН и меѓународното право, рече рускиот претседател Владимир Путин, одговарајќи на американско-француско-британската интервенција во Сирија.

Русија бара итна седница на Советот за безбедност на ОН поради Сирија

Нова ТВ - 14.04.2018

Русија свика итна седница на Советот за безбедност на ОН поради денешните напади на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија, соопшти Кремљ. Во соопштението се посочува дека претседателот на Русија, Владимир Путин ги осудил нападите врз Сирија, ...

Путин згрми по нападите во Сирија: Ова е агресија, историјата ќе пресуди, како и во поранешна Југославија

Факултети - 14.04.2018

Рускиот претседател Владимир Путин во своето прво обраќање до јавноста откако западните сили започнаа воена интервенција во Сирија, истакна дека Американците и нивните сојузници погодиле и цивилни и воени цели и дека ја прекршиле повелбата на ОН и ...

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН, Путин го осуди нападот врз Сирија

Радио МОФ - 14.04.2018

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи итна седница на барање на Русија. Тема на состанокот е „заканата по меѓународниот мир поради евентуалните воздушни напади на САД и сојузниците врз Сирија“.

Туск: ЕУ е солидарна со сојузниците во Сирија

Алсат-М - 14.04.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска изрази солидарност на ЕУ со САД, Велика Британија и Франција по нападите врз Сирија. – Нападите од страна на САД, Франција и Велика Британија се јасен знак дека сирискиот режим заедно со Русија ...

Дамаск неколку часа по воздушните напади (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 14.04.2018

Главниот град на Сирија, Дамаск, денеска беше цел на воздушни напади на САД, Велика Британија и Франција. Освен Дамаск, гаѓани беа и локации во градот Хомс, кои се поврзуваат со производство на хемиско оружје.

Нафтата, гасот и стратешките интереси се вистинската причина за војната во Сирија

А1 On - 14.04.2018

Чувањето на Асад на власт, елиминација на Исламска држава и бунтовниците кои ги финансираат САД, обезбедување на единствен излез на Русија на топло море преку пристаништата Тартус и Латакија.

Аналитичари: Еднократни напади во Сирија нема да имаат ефект

А1 On - 14.04.2018

Во првите реакции по денешните напади на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија, аналитичарите имаат различни оценки – од тоа дека еднократна акција, нема да има ефекти, до став дека САД имаат непредвидлив претсеател од кој може се да се ...

САД И сојузниците извршија агресија на Сирија, вели Путин

Сакам да кажам - 14.04.2018

Владимир Путин ги нарече денешните ракетни напади на Сирија како чин на агресија, што само ќе ја влоши хуманитарната катастрофа во земјата. Во изјавата објавена од Кремљ, рускиот лидер повика да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ...

Лавров: Нападот врз Сирија е нелегитимен и неприфатлив

А1 On - 14.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека американско-британско-францускиот ракетен напад врз Сирија е „нелегитимен и неприфатлив“. – Ќе разговараме за тоа како западните партнери ја оправдуваат својата целосно ...

Путин го осуди нападот во Сирија, ја спомна и Југославија

Кајгана - 14.04.2018

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ја осуди акцијата на западните сојузници во Сирија. Тој предупреди дека сегашната ескалација околу ситуацијата во Сирија има разорно влијаније врз целокупниот систем на меѓународните односи.

„Блиц“ со анализа: Три причини зошто Путин не ја напушта Сирија

Курир - 14.04.2018

Речеси зад секој конфликт на Блискиот Исток што ќе се појави во поновата историја лежи нафта или гас Задржување на Башар ал Асад на власт, елиминација на Исламска држава, пресметка со бунтовниците кои ги финансира САД, обезбедување на единствениот ...

Германија и Франција со дипломатска иницијатива за прекин на огнот во Сирија

А1 On - 14.04.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хеико Мас најави дека утре ќе се отпочне со нова иницијатива за долготраен прекин на огнот во Сирија. Мас рече дека ќе има средба на претставници на САД, Британија, Франција и Германија во Лондон, за да се ...

МНР на Русија: Со нападот САД и сојузниците удрија по меѓународното право

Макфакс - 14.04.2018

Со нападот што во Сирија го изведоа САД, Велика Британија и Франција погодена е не само географска точка, туку и системот на меѓународното право, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

По нападот на Сирија се огласи и Путин

Сител - 14.04.2018

Нападот на Сирија предводен од САД кој не беше одобрен од УН преставува кршење на меѓународните права, вели Владимир Путин. Бара итна седница на СБ УН. Нападот на Америка и нејзините сојузници врз цивили и војни објекти во Сирија е кршењње на ...

Иран: САД и сојузниците ќе сносат одговорност за последиците од нападот

Макфакс - 14.04.2018

Министерството за надворешни работи на Иран ги осуди нападите на Сирија, кои минатата ноќ беа изведени на чело на САД, предупредувајќи дека Вашингтон и неговите сојузници ќе сносат одговорност за последиците во регионот и пошироко.

Ердоган: Мора да се внимава состојбата да не ескалира

А1 On - 14.04.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека е важно да се внимава да не дојде до дополнително ескалирање на тензиите во регионот, по воздушните напади на САД, Британија и Франција врз Сирија.

Путин: САД и нејзините сојузници ја нападнаа Сирија кршејќи ја повелбата на ОН

Канал5 - 14.04.2018

САД и нејзините сојузници нападнаа воени и цивилни објекти во Сирија кршејќи ја повелбата на ОН и меѓународното право, без санкции во Советот за безбедност, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Путин се огласи по нападот: Ескалацијата во Сирија има разорно влијание

Макфакс - 14.04.2018

Рускиот претседател, Владимир Путин, го осуди нападот во Сирија. Агенцијата „Тас“ извести дека Путин рекол дека сегашната ескалација околу Сирија има разорно влијание врз целиот систем на меѓународните односи.

Путин: Нападот ќе има разорно влијание на меѓународните односи

А1 On - 14.04.2018

Рускиот претседател Владимир Путин силно го осуди нападот на Сирија. Агенцијата ТАСС извести дека Путин рекол оти сегашната ескалација околу Сирија има разорно влијание на целиот систем на меѓународни односи.

Франција повторно се заканува: Нови напади ако Сирија…

Република - 14.04.2018

Во оваа фаза не се планирани нови напади во Сирија, бидејќи целта е постигната – изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Жан – Ив Ле Дријан. Тој додаде дека сиријската влада треба да знае дека е можно да има нови напади, ако Дамаск ...

И Кина е против ударот на Сирија - ова е кршење на меѓународното право

Сител - 14.04.2018

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека верува оти политички договор е единствената опција за решавање на сириското прашање и повика на целосна фер и објактивна истрага за наводните хемиски напади во Сирија.

Аналитичарите тврдат: Еднократниот удар е без ефект, Трамп е непредвидлив

Макфакс - 14.04.2018

Првите реакција на синоќешните напади на силите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија, се разликуваат од тоа дека ако ова биде еднократен удар ефект ќе нема, до тоа дека САД имаат непредвидлив претседател од кого се може да се очекува.