TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илиевски: Османи своеволно одлучил како да се гласа во ООН по прашањето за Сребреница

Антропол - 16.05.2024

Македонската национална заедница во Република Србија бурно реагира на одлуката на Бујар Османи, македонскиот министер за надворешни работи, со која Република Македонија е еден од коспонзорите за Резолуцијата на ОН за геноцидот во Сребреница.

Лагумџија: Усогласен конечен текст на резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Р.С.Европа - 18.05.2024

Амбасадорот на Босна и Херцеговина во Обединетите нации (ОН) Златко Лагумџија во петокот објави дека е усогласен конечниот текст на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Измените во текстот на резолуцијата се однесуваат на делот - по „според ...

Бугарија е коиницијатор на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Слободен Печат - 16.05.2024

Бугарија е коспонзор на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која ќе биде разгледана од Генералното собрание на ОН на 23 мај, објави БГНЕС. Доколку се усвои Резолуцијата, 11 јули ќе биде прогласен за Меѓународен ден на сеќавање на жртвите на ...

ВИДЕОИНТЕРВЈУ | Илијевски: Резолуцијата за Сребреница го става на испит македонско-српско пријателство

Слободен Печат - 16.05.2024

Претседателот на Партијата на Македонците во Србија, Горан Илијевски вели дека новата претседателка Гордана Сиљановска – Давкова мора веднаш да реагира и Македонија да не биде во групата на земји кои се промотори, односно спонзори на оваа срамна ...

Македонци во Србија: Османи лична одлука за геноцид во Сребреница може да носи во кафеана

PressingTV - 16.05.2024

Македонците од Србија бараат од претедателката Гордана Силјановска-Давкова да се повлече коспонзорството од Резолуцијата за Србреница во Обединетите нации. Горан Илијевски , претседател на партијата на Македонците во Србија вели дека новата ...