TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров: Односите меѓу Русија и Западот сега се полоши отколку за време на Студената војна

А1 On - 16.04.2018

Лидерите на САД, Велика Британија и Франција се повикуваат на податоци на медиуми и социјални мрежи, говорејќи за наводен хемиски напад во Сирија, изјави во интервју за Би- Би-Си рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Столтенберг: Воздушните удари ја намалуваат можноста од нови хемиски напади во Сирија

Телма - 16.04.2018

Воздушните удари во Сирија, што во саботата ги извршија САД, Велика Британија и Франција, ја намалуваат способноста на сириската Влада да изврши нови хемиски напади. Ваква е оценката на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг кој денеска ...

Лондон: Русија и Сирија не им дозволуват пристап на експертите на ОПЦВ до Дума

+инфо - 16.04.2018

Експертите на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) се уште не стигнале во градот Дума, каде, како што се тврди, бил извршен напад со боеви отровни супстанци, соопшти денеска на Твитер претставникот на Велика Британија во ОПЦВ, Питер ...

Нападите нема да ја сменат ситуацијата во Сирија

Н.Македонија - 16.04.2018

САД, Британија и Франција порачаа дека нивните ракетни напади врз Сирија го погодија „самиот центар“ на сириската програма за хемиско оружје. Сепак, овој ограничен напад најверојатно нема да доведе до промена на курсот во седумгодишната војна во ...

Дипломатија, а не бомбардирање: Решение за сириската агонија

Кајгана - 16.04.2018

Лидерот на лабуристичката партија, Џереми Корбин, својата оценка за ситуацијата во Сирија за „The Guardian“ ја дефинира во една реченица: Ова се сериозни времиња. Пренесува и дека после ракетните напади на Сирија, сега е вистински момент да се ...

Нападот врз Дамаск и следните чекори на светските лидери

Алсат-М - 16.04.2018

Американците го сторија тоа што го најавија. Извршија воздушни напади врз делови во Сирија, како реакција за наводно користење на хемиско оружје од страна на сирискиот режим. Среќа нема жртви.

Официјален Берлин: Никој не побара од нас да учествуваме во нападот врз Сирија

Макфакс - 16.04.2018

САД, Велика Британија и Франција во петокот спроведоа воздушни напади врз Сирија. Германија, како еден од сојузниците на овие три земји, не учествуваше во нападот. Повеќе од 100 проектили беа испалени кон Сирија.

Кина: Сирија се напаѓа без докази

Алсат-М - 16.04.2018

Неодговорен е воениот напад на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија под изговор дека сириските власти употребиле хемиско оружје, а без истрага, изјави Хуа Чуенјинг, претставничка на кинеското МНР.

Само проектилите испукани на Сирија чинат речиси 200 милиони долари

Оff.net - 16.04.2018

Целта на нападот беше „уништување на хемиското оружје на Сирија“, имаше три потенцијални мети: научно-истражувачки центар во Дамаск и два склада за хемиско оружје во и околу Хомс, а беше изведен од правдољубивото трио САД, Британија и Франција.

Сирија е бомбардирана, што сега?

Кајгана - 16.04.2018

Американските воени напади во Сирија покренаа многу прашања. Прво, и она најважно, е прашањето каква е точно сега американската политика кога е во прашање Сирија. Американскиот претседател Доналд Трамп пред две недели во говор во Охајо рече дека САД ...

ЕУ: Русија и Иран да не дозволат Сирија повеќе да користи хемиско оружје

Орбис - 16.04.2018

Европската унија денеска ги повика Русија и Иран да го искористат влијанието врз сириското раководство за да се спречи натамошно користење на хемиско оружје од страна на Дамаск. – ЕУ ги повика сите држави, особено Русија и Ирак, да го искористат ...

Москва нема да се меша во работата на ОПЦВ во Сирија

Алсат-М - 16.04.2018

Официјална Москва денеска соопшти дека нема да се меша во работата на мисијата на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), чии иследници во Сирија треба да истражат дали имало напад со хемиско оружје во градот Дума.

Столтенберг ги поддржа воздушните напади врз Сирија

Р.С.Европа - 16.04.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека воздушните напади врз Сирија кои ги извршија САД, Велика Британија и Франција, ја намалуваат способноста на режимот на претседателот Башар ал Асад да спроведе нови хемиски напади.

Џонсон: Нападите врз Сирија нема да го променат курсот на војната

А1 On - 16.04.2018

Воздушните напади што САД, Велика Британија и Франција ги извршија во саботата врз цели во Сирија, нема да го променат курсот на сириската војна, ијзави денеска шефот на британската дипломатија Борис Џонсон.

Итен состанок на Организацијата за забрана на хемиско оружје

+инфо - 16.04.2018

Организацијата за забрана на хемиско оружје денеска почна итни разговори за наводниот напад со отровен гас во сирискиот град Дума, изјавиле дипломатски извори за АФП. Организацијата за забрана на хемиско оружје денеска почна итни разговори за ...

ЕУ повика да се спречат нападите со хемиско оружје во Сирија

Р.С.Европа - 16.04.2018

ЕУ денеска за време на затворената средба на Организацијата за забрана за хемиско оружје ги повикала сите земји, особено Русија и Иран да го искористат нивното влијание врз сириските власти со цел да спречат натамошна употреба на хемиско оружје.

Трамп размислувал за удар врз руските ракетни комплекси во Сирија

Стандард - 16.04.2018

Американската администрација на Доналд Трамп разгледувала три опции за ударите во Сирија минатата недела, меѓу кои е и напад врз руски противракетни комплекси, пишува „Волстрит журнал“, повикувајќи се на сопствени, неименувани извори.

Столтенберг: Воздушните удари ја намалуваат можноста од нови хемиски напади во Сирија

Независен - 16.04.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска оцени дека воздушните удари во Сирија, што во саботата ги извршија САД, Велика Британија и Франција, ја намалуваат способноста на сириската Влада да изврши нови хемиски напади.

Берлин: Никој не побара да учествуваме во нападите

Локално - 16.04.2018

САД; Велија Британија и Франција изведоа воздушни напади врз Сирија во петок, а Германија, како еден од сојузниците на овие три земји, во нападот не учествуваше. Повеќе од 100 проектили неа испалени на хемиски фабрики во Сирија, а нападот го осудија ...

Пред и потоа: Бомбардирањето на Сирија

Кајгана - 16.04.2018

Сателитски слики направени пред и откако американските, британските и француските сили ја бомбардираа Сирија покажуваат точно колкав е данокот кој оваа држава мораше да го плати поради нападите со хемиско оружје во Дума.

Трамп писмено го извести Конгресот дека ќе ја нападне Сирија

Фокус - 16.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп писмено го извести Конгресот за одлуката за американските ракетни напади врз Сирија. Според американски закони, претседателот е должен да го извести Конгресот во рок од 48 часа за такви акции.

Пред и потоа сателитски фотографии од уништувањето на три осомничени објекти во Сирија(фото)

Денар - 16.04.2018

На 14 април, САД, Франција и Велика Британија лансираа 105 проектили против три цели поврзани со програмата на Сирија за хемиско оружје, во најголемата интервенција на Западот против режимот на Башар ал Асад од почетокот на војната во 2011 година.

Мирот стана мислена именка во Сирија: Многу војни во сиријската војна

Независен - 16.04.2018

Сирискиот претседател Башал ал Асад победи во граѓанската војна во неговата земја, но тоа не значи дека конечно ќе има мир. Всушност, конфликтот ескалира, потпален од многу надворешни сили кои се приклучија на сириското бојно поле поради сопствени ...

ВИДЕО: Водителка прекина британски генерал кој говореше за нелогичноста на информациите за хемискиот напад во Сирија

А1 On - 15.04.2018

Генералот Џонатан Шо преку видео гостуваше во вестите на „Скај Њуз“ каде што говореше за нападот на САД, Велика Британија и Франција за Сирија. Генералот се обиде да го постави прашањето за можниот мотив на сириската влада за изведување на хемиски ...

Сателитски слики го покажуваат уништувањето по нападот во Сирија (ФОТО)

МКД - 15.04.2018

Си-ен-ен објави сателитски снимки што го покажуваат уништувањето по нападот на цели наводно поврзани со хемиско оружје во Сирија. „Сирија соопшти дека на некои од целите воопшто нема штета.

Само четвртина Британци ја поддржуваат одлуката на Меј за напад против Асад

МКД - 15.04.2018

Само една четвртина од Британците ја поддржуваат одлуката на Велика Британија да почне воздушни напади во Сирија за да го казни режимот на земјата за наводно користење хемиско оружје, покажува нова анкета на британски Индипендент .

Реџепи: Русија го штити режимот на Асад кој го сокри хемиското оружје

24 Вести - 15.04.2018

Состојбата во Сирија не беше тешка да се предвиди со оглед на мешањето на големите сили, особено сега по зачестените акции кои доаѓаат од Запад. Сепак најголемо влијание за ваквиот развој на настаните има русија која го подржува режимот на Асад кој ...

Борбата на големите сили околу Сирија се префрли во ОН

24 Вести - 15.04.2018

Ден по воздушните напади врз цели во Сирија, денеска е мирно, откако во вчерашните напади за 50-тина минути биле истрелани над 100 проектили. Западните сили разгледуваат евентуални опции ако сириската Влада повторно употреби хемиско оружје, но ...

[Став] Нападите во Сирија испратија јасна порака

Радио МОФ - 15.04.2018

Кристијан Трипе, автор на коментарот Фото: Дојче веле Добра вест е дека не избувна Трета светска војна. Но, лошата вест е што ништо нема да се подобри во Сирија по воздушните напади на западните сили, пишува Кристијан Трипе во колумна за „Дојче ...

Нова резолуција за Сирија во Советот за безбедност на ООН

Телма - 15.04.2018

Франција предложи нова резолуција за Сирија во СБ на ОН, по вчерашните воздушни напади врз комплекси за производство и складирање на хемиско оружје во близина на Дамаск и Хомс. За прв пат се предлага текст во кој се обединети сите три аспекти на ...

Џонсон: Ќе ги разгледаме сите опции ако Асад пак употреби хемиско оружје

Р.С.Европа - 15.04.2018

Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија, изјави шефот на британската дипломатија Борис Џонсон и додаде дека за сега ништо не е ...

Лавров: Односите меѓу Русија и Западот сега се полоши отколку за време на Студената војна

Независен - 16.04.2018

Лидерите на САД, Велика Британија и Франција се повикуваат на податоци на медиуми и социјални мрежи, говорејќи за наводен хемиски напад во Сирија, изјави во интервју за Би- Би-Си рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Напади без непосредни последици, но со порака

Либертас - 15.04.2018

Прво добрата вест: не избувна Трета светска војна. А, сега лошата: По воздушните напади на западните сили во Сирија нема да биде ништо подобро. Колку светот во средината на април 2018 година беше близу до избувнување на војна меѓу две нуклеарни ...

САД се „на готовс“ ако Дамаск нападне со хемиско оружје

Алсат-М - 15.04.2018

САД ја предупредија владата на Сирија дека се „на готовс“ за повторен напад ако Дамаск спроведе хемиски напади, објавија светските новински агенции. Предупредувањето дојде откако САД, заедно со сојузниците Франција и Велика Британија, започнаа ...

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

Независен - 15.04.2018

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

(ФОТО) Сирија тврди дека американските проектили не направиле никаква штета, сателитските снимки покажуваат нешто друго

Бриф - 15.04.2018

Сириските власти тврдат дека бомбардирањето од САД, Франција и Велика Британија, не им предизвикао голема материјална штета, но сателитските слики покажуваат поинаку. Американската Си-Ен-Ен објави сателитски снимки од три локации кои наводно се ...

Захариева: Решението за кризата во Сирија може да биде само политичко

Локално - 15.04.2018

Решението за исходот од кризата во Сирија може да биде само политичкo a не воено, истакна министерката за надворешни работи Екатерина Захариева во врска со нападите на САД, Велика Британија и Франција во Сирија .

Нови детали за местата кои беа погодени при нападите во Сирија

Факултети - 15.04.2018

Пентагон објави нови детали за трите мети на американските напади изведени заедно со британските и француските сили. Коалицијата со 76 проектили го нападна Центарот за истражување и развој Барзах во близина на Дамаск.

Нападот врз Дамаск и следните чекори на светските лидери

iPortal - 16.04.2018

Американците го сторија тоа што го најавија. Извршија воздушни напади врз делови во Сирија, како реакција за наводно користење на хемиско оружје од страна на сирискиот режим. Среќа нема жртви.

Путин: Историјата ја обвини САД за “крвавиот масакр” во Југославија и Ирак, истото ќе биде со Сирија

Маркукуле - 15.04.2018

“Историјата ќе се погрижи за Америка и околу прашањето за Сирија”, изјавил рускиот претседател Владимир Путин и дадал дека Америка досега е виновна на цел синџир “крвави масакри” и во други земји, пренесува “Раша Тудеј”.

Кина: Без докази се напаѓа Сирија

Сител - 16.04.2018

Неодговорен е воениот напад на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија под изговор дека сириските власти употребиле хемиско оружје, а без истрага, изјави Хуа Чуенјинг, претставничка на кинескотоо МНР.

На кој верува Македонија за случувањата во Сирија, на Американците или Русите

еМагазин - 15.04.2018

Русија, Иран, Сирија и неколку други земји велат дека наводниот напад со хемиско оружје во Сирија е лажиран, и тврдат дека за тоа имаат сериозни докази. Од друга страна пак САД, Велика Британија, Франција и други западни земји го тврдат спротивното ...

Сирија е бомбардирана, што е следно?

Фактор - 16.04.2018

Американските воени напади во Сирија отворија многу прашања. Прво, и она најважно, е прашањето каква е точно сега американската политика кога е во прашање Сирија. Американскиот претседател Доналд Трамп пред две недели во говор во Охајо рече дека САД ...

ЕУ: Русија и Иран да не дозволат Сирија повеќе да користи хемиско оружје

Независен - 16.04.2018

Европската унија денеска ги повика Русија и Иран да го искористат влијанието врз сириското раководство за да се спречи натамошно користење на хемиско оружје од страна на Дамаск. - ЕУ ги повика сите држави, особено Русија и Ирак, да го искористат ...

Москва нема да се меша во работата на ОПЦВ во Сирија

CivilMedia - 16.04.2018

Официјална Москва денеска соопшти дека нема да се меша во работата на мисијата на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), чии иследници во Сирија треба да истражат дали имало напад со хемиско оружје во градот Дума.

Столтенберг ги поддржа воздушните напади врз Сирија

Алсат-М - 16.04.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека воздушните напади врз Сирија кои ги извршија САД, Велика Британија и Франција, ја намалуваат способноста на режимот на претседателот Башар ал Асад да спроведе нови хемиски напади.

Џонсон: Нападите врз Сирија нема да го променат курсот на војната

Орбис - 16.04.2018

Воздушните напади што САД, Велика Британија и Франција ги извршија во саботата врз цели во Сирија, нема да го променат курсот на сириската војна, ијзави денеска шефот на британската дипломатија Борис Џонсон.

Итен состанок на ОПЦВ

CivilMedia - 16.04.2018

Организацијата за забрана на хемиско оружје денеска почна итни разговори за наводниот напад со отровен гас во сирискиот град Дума, изјавиле дипломатски извори за АФП. Изворот информирал дека состанокот „само што почнал” и се одржува зад затворени ...

Сојузниците го нападнаа Дамаск, Сирија обвини за агресија

24 Вести - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, по обвинувањата дека сириските владини сили извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума. Биле нападнати цели во сирискиот главен град Дамаск и во реонот на Хомс.

Столтенберг: Воздушните удари ја намалуваат можноста од нови хемиски напади во Сирија

+инфо - 16.04.2018

Столтенберг рече дека нападите претставуваат „јасна порака“ за сирискиот претседател Башар ал-Асад и Иран дека употребата на хемиско оружје не е прифатлива. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска оцени дека воздушните удари во Сирија, ...