TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

QUARANTINE MANAGEMENT SYSTEM (QMS) во борбата против Ковид -19, електронско следење на лицата во карантин и ...

Вечер - 05.04.2020

Во борбата против ширењето на корона епидемијата, апсолутно најважна задача е да не се доживее италијанското или шпанското сценарио со огромен број на жртви, заразени, лица во карантин или во самоизолација.

Речиси половина од пријавените македонски државјани не прифатиле државен карантин

Вечер - 05.04.2020

Вкупно 5.228 македонски граѓани од цел свет се пријавиле дека сакаат со авион да се вратат во земјава. 93 отсто од нив се од Европа, а 272 лица се наоѓаат на другите континенти. Но, од сите пријавени, досега 2.890 се согласиле да бидат сместени во ...

Во карантин уште еден бегалски камп во Грција, потврден случај на Ковид-19

Опсервер - 05.04.2020

Атина, 5 април 2020 () – Бегалскиот камп „Малакаса“ во близина на Атина, од утрово е во 14-дневен карантин откако беше потврдено дека 53-годишен бегалец од африканските земји е позитивен на Ковид-19, јави дописничката на од Атина.

Како Македонците во Русија се справуваат со пандемијата од COVID-19?

Руска реч - 05.04.2020

Овие денови медиумите постојано пишуваат за животните искуства на Македонците низ светот. Многумина од нив се вратија во земјата и се наоѓаат во државен карантин или во самоизолација. Но, во Русија има многумина Македонци кои останаа таму и кои ...

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп

Макфакс - 05.04.2020

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп откако е потврдено дека еден 53-годишен маж е позитиен на коронавирус. Авганистанецот живее со своето семејство во кампот Малакаса, во кој престојуваат и стотина други мигранти.

Шведската влада побара поголема моќ за да може да прогласи карантин за коронавирус

Сакам да кажам - 05.04.2020

Шведската влада побарала да добие поголема моќ што ќе ѝ овозможи да прогласи карантин во земјата или да воведе построги ограничувања во јавниот живот без прво да ѝ треба одобрение од парламентот за тоа, објавија тамошните медиуми.

Сигурно ќе се препознаете: 11 видови луѓе во карантин и нивните смешни описи

Кафе пауза - 05.04.2020

Поминаа многу денови од затворањето на кафулињата, на рестораните и на другите места за дружење, а со моменталната состојба излегоа на површина некои нови особини кај луѓето. Луѓето за кои мислевте дека знаете сè или луѓето за кои мислевте дека се ...

Откако луѓето се во карантин, светските градови изгледаат сè поубаво – Овие фотографии го докажуваат тоа! (ФОТО)

Слободен Печат - 05.04.2020

Во екот на пандемијата на коронавирусот многу светски метрополи се во карантин. Градовите изгледаат напуштено, улиците се пусти, училиштата затворени, а луѓето деновите ги поминуваат во своите домови.

Заразена медицинска сестра од Италија се шетала низ град , една од 173 000 што не го почитувале карантинот

Канал5 - 04.04.2020

Епидемијата во Италија покажува знаци на смирување, но загрижува бројот на луѓе кои не се придржуваат кон строгите мерки за борба против коронавирусот. Заклучно со денеска , од средината на март, имало дури 173,000 пријавени прекршувања на правилата ...

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен Печат - 04.04.2020

Вчера објавивме фотографии од Падова, Италија, на кои е прикажана состојбата на пазарот во Падова сред пандемија од коронавирус. Само за потсетување, во Италија е на сила целосен карантин, при што човек може да ја напушти куќата само кога е ...

Среде карантинот и пандемијата , во Италија денеска пазарите преполни со луѓе (ФОТО)

Канал5 - 04.04.2020

Во Италија на сила е целосен карантин, со дозвола само на еден да ја напушти куќата само кога е неопходно потребно, за на работа и по основни продукти. Рестораните и кафулињата се затворени, како и скоро сите продавници.

(ФОТО) На пазар во Неапол

Фактор - 04.04.2020

Италија, која заедно со Шпанија се уште важи европското жариште на пандемијата, се уште е под целосен карантин, што значи дека луѓето може да излезат единствено ако мораат да отидат на работа или да купат нешто и најбрзо што може да се вратат дома.

Од државен карантин денеска излегуваат првите 160 лица

360 степени - 04.04.2020

За 160 македонски граѓани, кои поминаа 14 дена во строги безбедносно-здравствени услови во хотелот „Ибис“ во Скопје (Тафталиџе) и во депандансот во Демир Капија денеска заврши престојот во државен карантин.

Заврши групниот карантин за првите 160 граѓани, никој нема симптоми

Скопје24 - 04.04.2020

Владата информира дека денеска успешно завршува државниот карантин за 160 македонски граѓани, кои поминаа 14 дена во строги безбедносно-здравствени услови во хотелот „Ибис“ во Скопје (Тафталиџе) и во депандансот во Демир Капија.

Рецептот на брачниот пар Бибер за цврста љубов во тешкиот карантин!

Попара - 04.04.2020

Младите Хејли и Џастин Бибер се жив пример за двојка која успешно го поминува времето во карантин. Можеби сликите кои ги објавуваат не се баш по ваш вкус, но вреди да се обрне внимание на нивното блаженство во изолацијата.

Во понеделник хуманитарен лет од Лондон

Телма - 04.04.2020

Вкупно 2.207 македонски државјани се вратени во земјава до деенска с хуманитарните летови организирани од Министерството за надворешни работи. Помош за враќање во земјава побарале 5.228 македонски граѓани од целиот, но само 2.890 се согласиле да ...

Празните улици и плоштади во Рим низ фотографии

Макфакс - 04.04.2020

Вообичаено преполниот Рим изминативе недели има сосема поинаков лик. На многумина ни е тешко да го замислиме како би изгледал градот празен, а сега имаме прилика да го видиме токму тоа, преку фотографиите објавени на Европската агенција за ...

Успешно заврши државниот карантин за првите 160 македонски граѓани

Кумановски м. - 04.04.2020

Граѓаните кои успешно го завршија државниот карантин немаат симптоми на вирусот КОВИД-19 и ќе поминат уште 14 дена во домашна изолација, согласно здравствените препораки на епидемиолозите.

Заврши карантинот за 160 граѓани сместени во „Ибис“, продолжуваат уште 14 дена во самоизолација

MakPress - 04.04.2020

Владата на Република Македонија информира дека денеска успешно завршува државниот карантин за 160 македонски граѓани, кои поминаа 14 дена во строги безбедносно-здравствени услови во хотелот „Ибис“ во Скопје (Тафталиџе) и во депандансот во Демир ...

Куманово втор ден во карантин: општинските власти бараат да се најде начин за работа на маркетите и аптеките

360 степени - 04.04.2020

Куманово втор ден е во целосен карантин, откако синоќа во 21 часот почна полицискиот час, кој ќе трае цел викенд, односно до 5 часот утрото во понеделник. Поради наглото ширење на коронавирусот во најголемата општина во земјава, поради што и Владата ...

Сведоштво од државен карантин во Скопје: Не избркаа, и ние дадоа уште 14 дена самоизолација

ТВ21 - 04.04.2020

Еден патниците кој се врати во Македонија е и снукер играчот Павле Данилов кој е сместен во државен карантин веќе 13 денови. Во своето ново видео објавено на неговиот ЈуТјуб канал вели дека синоќа им било соопштено дека денеска до 12 часот треба да ...

Вратени над 2200 македонски државјани

OhridNews - 04.04.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, информираше дека до сега со хуманитарни летови и конвои во земјава вратени се 2207 македонски државјани. ...

Државниот карантин го напуштија 160 граѓани, досега вратени 2207, утре лет од Лондон

А1 On - 04.04.2020

Државниот карантин, по поминти 14 дена, вчера успешно го напуштија 160 македонски граѓани, кој со хуманитарен лет беа вратени во земјава. Статистиката заклучно со вчера покажува дека во државен карантин се наоѓаат 2099 лица, а утре треба да се ...

„Големиот брат“ се буди во време на коронавирус

Р.С.Европа - 04.04.2020

Во игра се разни технологии за масовно следење на непослушните како потенцијални пренесувачи на заразата. Засега во речиси сите земји вонредните мерки за карантин, изолација и следење имаат поддршка кај луѓето.

После Кина, и Данска ги релаксира рестрикциите: Длабока рецесија е постpaшна од втор бран епидeмиja

365 - 04.04.2020

Се очекува викендов данската влада да ги објави плановите за релаксирање на карантинските мерки против коронавирусот. Со тоа ќе стане првата земја надвор од Азија, што се решава на ваков чекор.

Закани кон граѓаните што се во задолжителен карантин, Чулев бара да не се стигматизираат

Телма - 03.04.2020

Од преместување на лицата кои се во државен карантин до палење на хотелите во кои тие се сместени. Паднаа и првите закани преку социјалните мрежи каде мета се нашите сограѓани кои беа заглавени во повеќе држави во Европа и светот и со чартер летови ...

Раздвижен ден на италијански пазар и покрај строгите мерки поради коронавирусот

Макфакс - 03.04.2020

На почетокот на март, кога состојбата со коронавирусот во Италија стана многу тешка, премиерот Џузепе Конте воведе карантин во земјата. На почетокот, беше забрането да седи во кафулиња и ресторани поблиску од еден метар оддалеченост и се советуваше ...

Погледнете како изгледа пазарот во Падова среде пандемијата, ФОТОГРАФИИ од крајот на март

Слободен Печат - 03.04.2020

Фоторепортерите на ЕПА кон средината и крајот на март ги снимија пазарите во Падова. На почетокот на март, кога состојбата во Италија со коронавирусот стана многу тешка, италијанскиот премиер Џузепе Конте воведе карантин во таа земја.

Сигурно ќе се препознаете: 11 типа луѓе во карантин и нивните смешни описи

Локално - 03.04.2020

Поминаа три недели недели од затворањето на продавниците, кафулињата, рестораните и други места за дружење. Живееме без пиење кафе на плоштад и на кеј, без нашите фризери, козметичари, без библиотеки, базени, училишта за танцување, спортски сали, ...

Тука не сакате да го прекршите карантинот: Овие земји имаат најбрутални казни за прекршителите

Точка - 03.04.2020

Насилството и понижувањето кое полицијата во земјите ширум светот го применува над граѓаните воглавно ги погодува најсиромашните и најранливите. Додека сè повеќе земји во светот воведуваат карантин, милијарди луѓе се соочени со рестриктивни мерки, ...

Половина свет во изолација поради коронавирусот: Карантин и полициски час во повеќе од 90 земји...

Точка - 03.04.2020

Пандемијата на коронавирусот се шири во светот и од денес на глобално ниво бројот на заразени надмина милион, додека како последица на вирусот починаа 50 илјади. Поради тоа, владите на земјите ширум светот воведоа рестриктивни мерки за сузбивање на ...

Карантински апартман со корона тест од 500 долари

Локално - 03.04.2020

Le Bijou, луксузен швајцарски хотелски бренд, воведе карантински апартмани кои вклучуваат здравствени услуги во собата, како тестирање на коронавирус. Престојот во еден од овие апартмани се движи од 800 до 2.000 долари за ноќ.

Уште 26 лица се сместени во карантин во хотел „Молика“, капацитетот е исполнет

MTM - 03.04.2020

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигна уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Лицата се од различни градови и истите се пристигнати на скопскиот аеродром со лет од Германија.

Половина планета во карантин

Денар - 03.04.2020

Половина од светската популација, односно повеќе од 3,9 милијарди луѓе, се наоѓаат под мерката на задолжителен или препорачан карантин. Досега мерките на ограничување на движењето се воведени во повеќе од 90 земји, објави France Presse, повикувајќи ...

Раздвижен ден на италијански пазар и покрај строгите мерки поради коронавирусот

24Инфо - 03.04.2020

На почетокот на март, кога состојбата со коронавирусот во Италија стана многу тешка, премиерот Џузепе Конте воведе карантин во земјата. На почетокот, беше забрането да седи во кафулиња и ресторани поблиску од еден метар оддалеченост и се советуваше ...

Карантин и полициски час во повеќе од 90 земји

24Инфо - 03.04.2020

Пандемијата на коронавирусот се шири во светот и од денес на глобално ниво бројот на заразени надмина милион, додека како последица на вирусот починаа 50 илјади. Поради тоа, владите на земјите ширум светот воведоа рестриктивни мерки за сузбивање на ...

„Големиот брат“ се буди во време на коронавирус

Либертас - 04.04.2020

Во игра се разни технологии за масовно следење на непослушните како потенцијални пренесувачи на заразата. Засега во речиси сите земји вонредните мерки за карантин, изолација и следење имаат поддршка кај луѓето.

Досега вратени 2.207 наши државјани од странство

ТВ21 - 04.04.2020

Вкупно 2.207 македонски државјани се вратени во земјава заклучно со 4 април, покажуваат податоците на Министерството за надворешни работи кое го организира враќањето на наши граѓани затекнати во странство.

МНР: Досега вратени 2.207 наши државјани од странство

Алсат-М - 04.04.2020

Вкупно 2.207 македонски државјани се вратени во земјава заклучно со 4 април, покажуваат податоците на Министерството за надворешни работи кое го организира враќањето на наши граѓани затекнати во странство.

Досега вратени 2.207 наши државјани од странство

Локално - 04.04.2020

Вкупно 2.207 македонски државјани се вратени во земјава заклучно со 4 април, покажуваат податоците на Министерството за надворешни работи кое го организира враќањето на наши граѓани затекнати во странство.

Државниот карантин го напуштија 160 граѓани, досега вратени 2.207, утре лет од Лондон

Бриф - 04.04.2020

Државниот карантин, по поминти 14 дена, вчера успешно го напуштија 160 македонски граѓани, кој со хуманитарен лет беа вратени во земјава. Статистиката заклучно со вчера покажува дека во државен карантин се наоѓаат 2099 лица, а утре треба да се ...

Државниот карантин го напуштија 160 граѓани, досега вратени 2207, утре лет од Лондон

Канал5 - 04.04.2020

Државниот карантин, по поминти 14 дена, вчера успешно го напуштија 160 македонски граѓани, кој со хуманитарен лет беа вратени во земјава. Статистиката заклучно со вчера покажува дека во државен карантин се наоѓаат 2099 лица, а утре треба да се ...

Државниот карантин го напуштија 160 граѓани, досега вратени 2207, утре лет од Лондон

Press24 - 04.04.2020

Државниот карантин, по поминти 14 дена, вчера успешно го напуштија 160 македонски граѓани, кој со хуманитарен лет беа вратени во земјава. Статистиката заклучно со вчера покажува дека во државен карантин се наоѓаат 2099 лица, а утре треба да се ...

Државниот карантин го напуштија 160 граѓани, досега вратени 2207, утре лет од Лондон

24Инфо - 04.04.2020

Државниот карантин, по поминти 14 дена, вчера успешно го напуштија 160 македонски граѓани, кој со хуманитарен лет беа вратени во земјава. Статистиката заклучно со вчера покажува дека во државен карантин се наоѓаат 2099 лица, а утре треба да се ...

Државниот карантин го напуштија 160 граѓани, досега вратени 2207, утре лет од Лондон

Сител - 04.04.2020

Државниот карантин, по поминти 14 дена, вчера успешно го напуштија 160 македонски граѓани, кој со хуманитарен лет беа вратени во земјава. Статистиката заклучно со вчера покажува дека во државен карантин се наоѓаат 2099 лица, а утре треба да се ...

МНР: Досега вратени 2.207 наши државјани од странство

Вечер - 04.04.2020

Вкупно 2.207 македонски државјани се вратени во земјава заклучно со 4 април, покажуваат податоците на Министерството за надворешни работи кое го организира враќањето на наши граѓани затекнати во странство.

МНР: Досега вратени 2.207 наши државјани од странство

Нетпрес - 04.04.2020

Вкупно 2.207 македонски државјани се вратени во земјава заклучно со 4 април, покажуваат податоците на Министерството за надворешни работи кое го организира враќањето на наши граѓани затекнати во странство.

МНР: Досега вратени 2.207 наши државјани од странство

CivilMedia - 04.04.2020

Вкупно 2.207 македонски државјани се вратени во земјава заклучно со 4 април, покажуваат податоците на Министерството за надворешни работи кое го организира враќањето на наши граѓани затекнати во странство.

Државниот карантин го напуштија 160 граѓани, досега вратени 2207, утре лет од Лондон

Слободен Печат - 04.04.2020

Државниот карантин, по поминти 14 дена, вчера успешно го напуштија 160 македонски граѓани, кој со хуманитарен лет беа вратени во земјава. Статистиката заклучно со вчера покажува дека во државен карантин се наоѓаат 2099 лица, а утре треба да се ...