TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД продава ракетен систем на Саудиска Арабија за 15 милијарди долари

Канал5 - 06.10.2017

Стејт Департментот ја одобри продажбата на одбрамбениот ракетен систем THAAD на Саудиска Арабија, вреден 15 милијарди долари . ,,Продажбата ги заштитува интересите на САД за национална безбедност и надворешна политика и ја поддржува на долг период ...

Кралот на Саудиска Арабија имаше мала незгода: Остана заглавен на златните скалила (видео)

Канал5 - 06.10.2017

Кралот на Саудиска Арабија, Салман во текот на посетата на Русија доживеа помала незгода и остана “заглавен“ на златните скалила од својот авион од кој се симнуваше. Златните подвижни скалила се расипаа во моментот кога кралот излегуваше од авионот.

Саудиска Арабија купува оружје од Русија

Кајгана - 06.10.2017

Саудиска Арабија одлучила да купи противавионски ракетен систем S-400 од Русија, објави арапската национална телевизија Al-Arabiya. Договорот бил постигнат за време на посетата на саудискиот крал Салман бин Абдулазиз Ал Сауд на Москва.

Принцу, ММФ вели залудно е

Денар - 06.10.2017

Меѓунарoдниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека овогодишниот економски раст на Саудиска Арабија ќе стагнира. ММФ смета дека и невработеноста ќе расте и покрај напорите на власта во Ријад да ги стабилизира приходите по падот на цените на нафтата.

Кралски маки: Кога ќе ти се расипе ескалаторот од авионот, па мора да одиш пешки (видео)

Црнобело - 06.10.2017

Кралот на Саудиска Арабија деновиве е во Москва за средба со рускиот претседател. Кралот Салман пристигна спуштајќи се по златен ескалатор од авионот, бидејќи скалите се за „обичните смртници.

Саудиска Арабија разби ќелија на ИД

Мета - 06.10.2017

Саудиска Арабија разбила ќелија на Исламска држава во престолнината Ријад, јави државната телевизија „Ал Арабија“, повикувајќи се на соопштение на новоформираната државна безбедност. Саудиските сили за безбедност убиле двајца припадници на ќелијата ...

Саудиска Арабија ќе произведува руски калашникови под нов договор

Фактор - 06.10.2017

Русија и Саудиска Арабија постигнаа договор со кој ќе се дозволи изработка на калашникова пушка во Заливското кралство. Првичниот договор за лиценцирање помеѓу рускиот државен извозник на оружје „Рособоронекспорт" и саудиската арапска воена ...

Во Ријад разбиена група на ИД

Телевизија Нова - 06.10.2017

Саудиска Арабија соопшти дека разбиле група на ИД во главниот град Ријад. Силите за безбедност убиле две лица од групата, а други петмина се уапсени на три локации во градот. Полицијата соопшти дека превентивната акција спречила напади во главниот ...

Чуварот на двете свети места - во „Третиот Рим“

Фактор - 06.10.2017

Чуварот на двете свети места, саудискиот крал Салман бен Абдел Азиз Ал Сауд, во средата вечер допатува во четиридневна посета на Москва или како што ја нарекуваат „Третиот Рим“. Станува збор за историска посета. Прва на саудиски монарх на Русија.

По Турција и Саудиска Арабија го купува рускиот ракетен систем С-400

МКД - 06.10.2017

Саудиска Арабија постигна договор со Русија за купување на рускиот ракетен систем С-400, јави саудиската телевизија Ал Арабија. Како што се тврди, двете страни потпишале меморандум за разбирање за на саудиското кралство да му се помогне во напорите ...

Русија и Саудиска Арабија потпишаа договори вредни милијарди долари за време на посетата на кралот

МКД - 05.10.2017

Рускиот претседател Владимир Путин се состана со кралот на Саудиска Арабија Салман бин Абдулазиз Ал Сауд. Ова е прва државна посета од владејачкиот Саудиски монарх на Русија и означува ново ниво на односите помеѓу двете земји.

Саудискиот крал доживеа шок во Москва: Погледнете каков малер го затера на аеродром

Сител - 05.10.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин го угости саудискиот крал Саламан во Москва, првиот саудски монарх кој дојде во посета на Русија. Меѓутоа посетата на кралот Саламн го одбележи малер кој се случи при слетување на рускиот аеродром Внуково.

Путин и Саудискиот крал на разговори во Москва

Р.С.Европа - 05.10.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и кралот на Саудиска Арабија Салман започнаа разговори во Москва. "Сигурен сум дека вашата посета ќе ги зајакне врските меѓу нашите земји", рече Путин кој го поздрави владеачкиот саудикси монарх во Кремљ "Наша цел ...

Саудискиот крал пристигна во историска посета на Москва

+инфо - 05.10.2017

Саудискиот крал ќе се сретне со рускиот премиер Дмитриј Медведев, со кого, според најавите, ќе разговара за заеднички инвестициски проекти. Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз Ал Сауд синоќа пристигна во посета на Русија, која Москва и Ријад ја ...

И Саудиска Арабија заинтересирана за купување на руски ракетни системи С-400

А1 On - 05.10.2017

Саудиска Арабија пројави интерес за купување на руски ракетни системи С-400, изјави денеска потпретседателот на руската Влада, Дмитриј Рогозин. – Секако дека постои интересирање. Преговорите за С-400 напредуваат, но се уште нема конечна одлука, ...

Видео: Кралот на Саудиска Арабија во посета на Русија: Тргни, застани....

Канал5 - 05.10.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска го нагости кралот на Саудиска Арабија , Саламан во Москва, првиот саудиски монарх кој пристигнал во посета на Русија. Историската посета на кралот Саламан ја одбележа пехот кој се случи при слетувањето ...

Кралот на Саудиска Арабија во посета на Москва

МРТ - 05.10.2017

Се очекува двајцата лидери да дискутираат и за соработката во одбранбената индустрија. Кралот Салман од Саудиска Арабија пристигна во Москва, што е прва посета на еден саудиски монарх на Руската држава.

(ВИДЕО) Смешен почеток на првата историска посета на Москва: Се заглави златниот ескалатор на кралот на Саудиска ...

еМагазин - 05.10.2017

Кралот на Саудиска Арабија,Салман бин Абдул Азис Ал Сауд денеска пристигна во прва официјална посета на Русија. Историската посета на саудискиот крал започна со мала непријатност откако неговиот златен ескалатор со кој тој вообичаено се симнува од ...

Значајна средба на Путин со кралот на Саудиска Арабија во Москва

Локално - 05.10.2017

Владимир Путин ја нарече средбата со саудискиот крал Сулејман бен Абдел Азиз ал Сауд во Русија, како значајна за односите меѓу двете земји. „ Ова е прва посета на кралот на Саудиска Арабија на Русија во историјата на нашите односи.

Медиуми: Можен договор со Саудиска Арабија за испорака на С-400

Руска реч - 05.10.2017

По разговорите меѓу кралот на Саудиска Арабија Салман ибн Абдел Азиз ел Сауд, кој денес допатува во посета на Москва, и руската страна, ќе биде познато дали ќе биде склучен договор за продажба на оружје во вредност поголема од 3 милијарди долари во ...

Во Ријад разбиена група на ИД

Сител - 06.10.2017

Саудиска Арабија соопшти дека разбиле група на ИД во главниот град Ријад. Силите за безбедност убиле две лица од групата, а други петмина се уапсени на три локации во градот. Полицијата соопшти дека превентивната акција спречила напади во главниот ...

РУСИЈА И САУДИСКА АРАБИЈА ОТВОРААТ НОВО ПОГЛАВЈЕ: Колку пари ќе донесе соработката?

Фактор - 06.10.2017

Рускиот претседател Владимир Путин се состана со кралот на Саудиска Арабија, Салман бин Абдулазиз Ал Сауд. Ова е прва државна посета на Русија со владејачкиот Саудиски монарх и означува ново ниво на односи меѓу земјите.

Саудискиот крал доживеа шок во Москва: Погледнете каков малер го затера на аеродром

Вечер - 05.10.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин го угости саудискиот крал Саламан во Москва, првиот саудски монарх кој дојде во посета на Русија. Меѓутоа посетата на кралот Саламн го одбележи малер кој се случи при слетување на рускиот аеродром Внуково.

Саудискиот крал пристигна во историска посета на Москва

А1 On - 05.10.2017

Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз Ал Сауд синоќа пристигна во посета на Русија, која Москва и Ријад ја оквалификуваат како „историска“. Неговиот авион синоќа пристигна во московскиот аеродром Внуково, а во текот на денешниот ден ќе има средба со ...

И Саудиска Арабија заинтересирана за купување на рускиот С-400

Телевизија Нова - 05.10.2017

Саудиска Арабија пројави интерес за купување на руски ракетни системи С-400, изјави денеска потпретседателот на руската Влада, Дмитриј Рогозин. – Секако дека постои интересирање. Преговорите за С-400 напредуваат, но се уште нема конечна одлука, ...

Во Ријад разбиена група на ИД

А1 On - 06.10.2017

Саудиска Арабија соопшти дека разбиле група на ИД во главниот град Ријад. Силите за безбедност убиле две лица од групата, а други петмина се уапсени на три локации во градот. Полицијата соопшти дека превентивната акција спречила напади во главниот ...

Саудискиот крал го затера малер на аеродромот во Москва (Видео)

Република - 05.10.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин го угости саудискиот крал Саламан во Москва, првиот саудски монарх кој дојде во посета на Русија. Меѓутоа посетата на кралот Саламн го одбележa малер кој се случи при слетување на рускиот аеродром Внуково.

Саудискиот крал пристигна во историска посета на Москва...

Н.Македонија - 05.10.2017

Саудискиот крал пристигна во историска посета на Москва Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз Ал Сауд синоќа пристигна во посета на Русија, која Москва и Ријад ја оквалификуваат како „историска“.

Саудиска Арабија заинтересирана за рускиот ракетен систем С-400...

Н.Македонија - 05.10.2017

Саудиска Арабија заинтересирана за рускиот ракетен систем С-400 Саудиска Арабија пројави интерес за купување на руски ракетни системи С-400, изјави денеска потпретседателот на руската Влада, Дмитриј Рогозин. - Секако дека постои интересирање.

Во Ријад разбиена група на ИД...

Н.Македонија - 06.10.2017

Во Ријад разбиена група на ИД Саудиска Арабија соопшти дека разбиле група на ИД во главниот град Ријад. Силите за безбедност убиле две лица од групата, а други петмина се уапсени на три локации во градот.

Саудискиот крал пристигна во историска посета на Москва

Сител - 05.10.2017

Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз Ал Сауд синоќа пристигна во посета на Русија, која Москва и Ријад ја оквалификуваат како „историска“. Неговиот авион синоќа пристигна во московскиот аеродром Внуково, а во текот на денешниот ден ќе има средба со ...

Во Ријад разбиена група на ИД

Алфа - 06.10.2017

Саудиска Арабија соопшти дека разбиле група на ИД во главниот град Ријад. Саудиска Арабија соопшти дека разбиле група на ИД во главниот град Ријад. Силите за безбедност убиле две лица од групата, а други петмина се уапсени на три локации во градот.