TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија: Фанфарите не можат да ја покријат корупцијата

Deutsche Welle - 13.01.2018

Владата во Софија се портретира себеси како лидер на европските амбиции на соседите во време кога врз Бугарија се надвиснала една голема сенка - корупцијата. Колумна на Љупчо Поповски. Целата европска елита неделава се собра во Софија за да го ...

Јункер: Поврзаноста на Западен Балкан е многу важна

Локално - 13.01.2018

Борисов: Цврсто ги држиме Кохезионните фондови Големо задоволство е повторно да се вратам во Софија. Одблизу ја следев подготовката не само за претседателството, но и на процесот на пристапување кон ЕУ од толку години и секогаш сум се гордеел дека ...

Следната ЕК ќе работи на проширување од 2019 до 2024 година

Телма - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ, бидејќи никој не ги исполнува условите за тоа. Но сепак, порача дека во следниот манднат на ЕК ќе се работи на ...

Бугарија официјално го презеде претседавањето со Европскиот совет

Алсат-М - 12.01.2018

На Западниот Балкан треба да му се даде јасна европска перспектива, со цел да не се повторат настаните од 90 – те. Ова е пораката на претседателот на Европската Комисија, Жан – Клод Јункер кон бугарскиот премиер Бојко Борисов, при официјалното ...

Јункер – Без јасна европска перспектива Западниот Балкан може да се врати во 90-тите

Р.С.Европа - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер предупреди на опасноста дека без јасна европска перспектива може да дојде до сериозно заострување на состојбите на Западниот Балкан. „Постои опасност во овој многу комплициран регион во Европа да ...

Јункер: Нема да има нови членки во следните 6 години

Сител - 12.01.2018

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години. Претседателот на европската комисија од Софија порачува дека мора да се внимава на земјите од западниот балкан, за ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Алсат-М - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Тој сепак, порачува дека во следниот манднат на ЕК секако дека ќе се работи на ...

Западен Балкан- приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

МРТ - 12.01.2018

Луѓето од Западен Балкан заслужуваат стабилност и просперитет, порача од Софија претседателот на Европскиот совет, Туск на свеченоста по повод бугарското претседателство со Европската унија во наредните шест месеци.

Јункер: Никој нема да влезе во Унијата до крајот на мојот мандат

24 Вести - 12.01.2018

Никој нема да влезе во Унијата до крајот на мојот мандат - порача претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер . Претседателот на Бугарија Бојко Борисов пак рече дека финансиските фондови се значајни за развој на ...

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Макфакс - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денес изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време на ...

„Хоризон 2020“: Половина од Македонците се евроскептици

24 Вести - 12.01.2018

Педесет проценти од Македонците се евроскептици – покажува истражувањето на „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија. Анализата, во однос на тоа како жителите на западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата покажала ...

Приоритет на ЕУ е Западен Балкан

Локално - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска изјави дека е крајно време Балканот да се врати на дневен ред. Таа вели дека очекува Србија и Црна Гора да отворат нови поглавја за време на бугарското претседателство со ...

Јункер: Бугарското претседавање со ЕУ може да ги нормализира односите со Турција...

Н.Македонија - 12.01.2018

Јункер: Бугарското претседавање со ЕУ може да ги нормализира односите со Турција Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер смета дека Бугарија, како претседател на Европскиот совет во следните шест месеци, може да има значајна улога во ...

Бугарија: Фанфарите не можат да ја покријат корупцијата

Локално - 13.01.2018

Владата во Софија се портретира себеси како лидер на европските амбиции на соседите во време кога врз Бугарија се надвиснала една голема сенка – корупцијата. Колумна на Љупчо Поповски за DW.

Во Софија свечена церемонија за претседавањето со ЕУ

Нова ТВ - 11.01.2018

Во Софија вечерва се одржува свечена церемонија по повод бугарското претседавање со Советот на Европска Унија, на која присуствуваат и високи претставници на ЕУ, на Бугарија и други гости. Но, церемонијата беше пропратена со три протести.

Туск на Бугарски на свеченоста во Софија : Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е Западен ...

Канал5 - 11.01.2018

,,Кој ако не вие , потомците на Спартак сте достојни да ја заштитите европската перспектива на Балканот” , рече во обраќањето на Бугарски јазик претседателот на Европскиот совет , Доналд Туск во Софија .

50 проценти од Македонците се евроскептици

+инфо - 11.01.2018

Српските испитаници (60 отсто) се најголеми евроскептици, оценувајќи дека од Унијата имаат корист само оние кои се богати и моќни. Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на ...

ЕУ: Реформските приоритети и Договорот од Пржино клучни за Македонија

Сител - 11.01.2018

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, ...

Србите најголеми евроскептици на Балканот, по нив следуваат Македонците

А1 On - 11.01.2018

Македонците, Србија, Црногорците и Босанците се со поделени мислења во однос на пристапувањето кон Европската унија, покажа последното истражување „Хоризон 2020“. Околу 60 отсто од испитаниците во Србија се евроскептици, оценувајќи дека од Унијата ...

Денеска почнува бугарското претседателство со ЕУ

МРТ - 11.01.2018

Церемонијата во главниот град на Бугарија ќе почне вечерва во 19 часот, по што ќе биде организирана свечена вечера. В петок членовите на ЕК ќе имаат средби со бугарските министри... Членови на Eвропската комисија и нејзиниот претседател Жан Клод ...

50 отсто од Македонците сметаат дека ЕУ допринесува само за богатите и моќните

Кумановски м. - 12.01.2018

loading... Најголеми евроскептици на Западен Балкан се Србите, покажало истражувањето на програмата ЕУ „Хоризон“. Според истражувањето, граѓаните на Косово, кои во оваа истражување се сметаат како посебни, како и Албанија, најмногу се свртени кон ...

Србите не веруваат во ЕУ, а за Албанците таа е добар концепт

Вечер - 11.01.2018

Најголемите евроскептици во Западен Балкан се Србите, покажува европското истражување, додека косовските граѓани, кои се сметаат за посебни, како и Албанија, се најмногу фокусирани на Европската унија (ЕУ).

Дали Македонците се евроскептици?

Фактор - 11.01.2018

Половина од Македонците се евроскептици. Истражувањето „Хоризон 2020“направено преку програмата на Европската унија за тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и ...

Софија: Свечена церемонија за претседавањето со ЕУ, но и три протести на граѓаните

Канал 77 - 11.01.2018

Во Народниот театар Софија вечерва се одржува свечена церемонија по повод бугарското претседавање со Советот на Европска Унија, на која присуствуваат и високи претставници на ЕУ, на Бугарија и други гости.

Јункер: ЕУ нема да се проширува до 2024

Република - 12.01.2018

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години. Претседателот на европската комисија од Софија порачува дека мора да се внимава на земјите од западниот балкан, за ...

Јункер: Унијата нема да се шири до крајот на овој мандат на ЕК...

Н.Македонија - 12.01.2018

Јункер: Унијата нема да се шири до крајот на овој мандат ЕК Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа.

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Вечер - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време ...

Јункер: Да ја отвориме вратата за Западниот Балкан, за да не се повторат 90-тите

Канал5 - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева денеска изјави дека е крајно време Балканот да се врати на дневен ред. Захариева изјави дека очекува Србија и Црна Гора да отворат уште поглавја во текот на бугарското претседавање со ...

Јункер: Бугарското претседавање со ЕУ може да помогне во нормализирање на односите со Турција

А1 On - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер смета дека Бугарија, како претседател на Европскиот совет во следните шест месеци, може да има значајна улога во нормализирање на односите меѓу Турција и ЕУ.

Во Софија свечена церемонија за претседавањето со ЕУ

+инфо - 11.01.2018

Во Софија пристигна и претседателот на ЕУ, Доналд Туск, како и сите еврокомесари, предводени од Јункер. Во Софија вечерва се одржува свечена церемонија по повод бугарското претседавање со Советот на Европска унија, на која присуствуваат и високи ...

Истражување: 50 проценти од Македонците се евроскептици

Стандард - 11.01.2018

Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...

ЕУ: Реформските приоритети и Договорот од Пржино клучни за Македонија

Стандард - 11.01.2018

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, ...

Србите најголеми евроскептици на Балканот, по нив следуваат Македонците

10без10 - 12.01.2018

Македонците, Србија, Црногорците и Босанците се со поделени мислења во однос на пристапувањето кон Европската унија, покажа последното истражување „Хоризон 2020“. Околу 60 отсто од испитаниците во Србија се евроскептици, оценувајќи дека од Унијата ...

Јункер: Не влегувате во ЕУ во следните 6 години

Вечер - 13.01.2018

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години. Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

+инфо - 12.01.2018

До крајот на овој мандат на Комисијата, пак, никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи ...

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Точка - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време ...

Во Софија свечена церемонија за претседавањето со ЕУ

Слободен Печат - 11.01.2018

Во Софија вечерва се одржува свечена церемонија по повод бугарското претседавање со Советот на Европска унија, на која присуствуваат и високи претставници на ЕУ, на Бугарија и други гости. Но, церемонијата беше пропратена со три протести.

Србите најголеми евроскептици на Балканот - на кое место се Македонците?

Press24 - 11.01.2018

Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...

ЕК: Реформите да бидат највисок приоритет на Западен Балкан

Р.С.Европа - 11.01.2018

Европската комисија (ЕК) во моментов работи на два документи кои се однесуваат на Западниот Балкан, првиот е новата Стратегија која треба да биде претставена во февруари, додека за април е планиран редовниот годишен извештај за напредокот кој ќе ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Либертас - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Тој сепак, порачува дека во следниот манднат на ЕК секако дека ќе се работи на ...

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Алфа - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога ...

Половина од Македонците се евроскептици

Слободен Печат - 11.01.2018

Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...

ЕУ: Реформските приоритети и Договорот од Пржино клучни за Македонија

Република - 11.01.2018

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Слободен Печат - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Тој сепак, порачува дека во следниот манднат на ЕК секако дека ќе се работи на ...

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Sky - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време ...

Истражување: Србите најголеми евроскептици на Балканот...

Н.Македонија - 11.01.2018

Истражување: Србите најголеми евроскептици на Балканот Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, ...

Брисел: Итните реформски приоритети клучни за Македонија

Бриф - 11.01.2018

Земјите од Западен Балкан мора да им дадат највисок приоритет на реформите во областа на владеење на правото, правосудството и основните права, велат во Европската комисија. Првиот состанок на комесарите на Европската комисија во 2018 година беше ...

Истражување: Србите најголеми евроскептици на Балканот

Локално - 11.01.2018

– Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...

ЕУ: Власта и опозицијата во Македонија да продолжат со исполнување на договорот од Пржино и реформите

еМагазин - 11.01.2018

Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, ...

Половина од жителите во Македонија се евроскептици

Нова ТВ - 12.01.2018

Истражувањето „Хоризон 2020“ што е направено на програмата на Европската унија во однос на тоа како жителите на Западен Балкан гледаат кон пристапувањето во Унијата, покажа дека Македонците, Србите, Црногорците и Босанците се речиси со поделени ...