TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Под мотото „Слободата живее тука“ во Битола ќе се одржи јубилејното 25. издание на Фестивалот на монодрамата

Слободен Печат - 23.05.2024

Со музичкиот спектакл „Глумците пеат“ свечено ќе биде отворен 25. по ред издание на Интернационалниот Фестивал на монодрамата кој од 25 до 31 мај, традиционално ќе се одржува во Битола во организација на Центарот за култура.

Викендов почнува јубилејниот 25-ти по ред фестивал на монодрамата

Тера - 23.05.2024

Викендов почнува 25-от јубилеен Интернационален фестивал на монодрамата. Оваа година фестивалот се одржува под мотото „СЛОБОДАТА ЖИВЕЕ ТУКА“ на сцените на Центарот за култура и на Народниот театар.

25. јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама во Битола, под мотото “Слободата живее тука“ (фото)

Битола Њуз - 23.05.2024

-Актери од девет држави ќе се натпреваруваат на 25. издание на Интернационалниот фестивал на монодрама, кој од 25 до 31 мај ќе се одржува во Битола. На свеченото отворање ќе се одржи манифестацијата “Глумците пеат“, а натпреварот за награди в недела ...

Во сабота започнува Интернационалниот фестивал на монодрама во Битола

МКД - 23.05.2024

Актери од девет држави ќе се натпреваруваат на 25. издание на Интернационалниот фестивал на монодрама, кој од 25 до 31 мај ќе се одржува во Битола. На свеченото отворање ќе се одржи манифестацијата „Глумците пеат“, а натпреварот за награди в недела ...

Со Изложбата „Монодиоптрија“ на Диоген хаџи-коста Милевски најавен 25. фестивал на монодрама во Битола

Сакам да кажам - 23.05.2024

Изложбата „Монодиоптрија“ на битолскиот фотограф Диоген Хаџи-Коста Милевски, која синоќа беше отворена во Центарот за култура во Битола, беше најсоодветната најава на претстојното 25. издание на Фестивалот на монодрама.

Отворена изложбата на Диоген Хаџи Коста Милевски: Визуелно патување и ретроспектива на најмоќните моменти од битолскиот ...

Рацин - 23.05.2024

Синоќа во Центарот за култура – Битола беше отворена изложбата „Монодиоптрија“, како своевидна најава на Интернационалниот фестивал на монодрама кој почнува оваа сабота. „Два дена пред Фестивалот на монодрама отвораме една за мене посебна изложба, ...

Објавена програмата на 25 тиот Интернационален фестивал на монодрама

Трн - 23.05.2024

„Таму каде што сенките се среќаваат со рефлекторите, слободата ја пронаоѓа својата сцена“ е моното на овогодинешниот Интернационален фестивал на монодрама кој по 25 пат се одржува во Битола.

Отворена изложбата “Монодиоптрија“ на Диоген Хаџи-Коста Милевски ( фотогалерија)

Битола Њуз - 22.05.2024

Вечерва во фоајето на НУ Центар за култура Битола беше отворена изложбата на фотографии на Диоген Хаџи-Коста Милевски, насловена “Монодиоптрија“. Изложбата “Монодиоптрија“ е визуелно патување и ретроспектива на најмоќните моменти од ...

Во Битола изожба „Монодиоптрија“ на фотографот Диоген Хаџи-Коста Милевски

Независен - 22.05.2024

НУ Центар за култура-Битола, во предвечерието на меѓународниот фестивал на монодрама, организира изложба „Монодиоптрија“ чиј автор е фотографот Диоген Хаџи-Коста Милевски. Изложбата Монодиоптрија е визуелно патување и ретроспектива на најмоќните ...

„Монодиоптрија“ – визуелно патување низ Фестивалот на монодрамата во Битола

Умно - 22.05.2024

Изложбата „Монодиоптрија“ на фотографот Диоген Хаџи-Коста Милевски ќе биде отворена вечерва во 19.30 часот во фоајето на Центарот за култура во Битола. Станува збор за визуелно патување и ретроспектива на најмоќните моменти од Интернационалниот ...

Диоген Хаџи-Коста Милевски со изложба насловена МОНОДИОПТРИЈА во Центарот за култура Битола

Рацин - 22.05.2024

Во среда на 22 мај во фоајето на НУ Центар за култура Битола, во 19:30 ч, ќе биде отворена изложбата на фотографии на Диоген Хаџи-Коста Милевски, насловена Монодиоптрија. Изложбата Монодиоптрија е визуелно патување и ретроспектива на најмоќните ...

Објавена програмата на 25 тиот Интернационален фестивал на монодрама

Пулс24 - 23.05.2024

„Таму каде што сенките се среќаваат со рефлекторите, слободата ја пронаоѓа својата сцена“ е моното на овогодинешниот Интернационален фестивал на монодрама кој по 25 пат се одржува во Битола.

Отворена изложбата „Монодиоптрија“ – визуелно патување низ Фестивалот на монодрамата во Битола

Трн - 23.05.2024

Синоќа во Центарот за култура – Битола беше отворена изложбата „Монодиоптрија“, како своевидна најава на Интернационалниот фестивал на монодрама кој почнува оваа сабота. „Два дена пред Фестивалот на монодрама отвораме една за мене посебна изложба, ...

Отворена изложбата “Монодиоптрија“ на Диоген Хаџи-Коста Милевски во Центар за култура- Битола

Република - 23.05.2024

Во фоајето на НУ Центар за култура Битола синоќа беше отворена изложбата на фотографии на Диоген Хаџи-Коста Милевски, насловена “Монодиоптрија“. Изложбата “Монодиоптрија“ е визуелно патување и ретроспектива на најмоќните моменти од Интернационалниот ...

25. издание на Интернационалниот фестивал на монодрама го отвора манифестацијата „Глумците пеат“

Република - 23.05.2024

Актери од девет држави ќе се натпреваруваат на 25. издание на Интернационалниот фестивал на монодрама, кој од 25 до 31 мај ќе се одржува во Битола. На свеченото отворање ќе се одржи манифестацијата „Глумците пеат“, а натпреварот за награди в недела ...

25. издание на Интернационалниот фестивал на монодрама во Битола

Радио МОФ - 23.05.2024

Од 25 до 31 мај во НУ Центар за култура во Битола ќе се одржи 25. издание на Интернационалниот фестивал на монодрама под мотото „Таму каде што сенките се среќаваат со рефлекторите, слободата ја пронаоѓа својата сцена“.

Актери од девет држави на Интернационален фестивал на монодрама во Битола

MakPress - 23.05.2024

Актери од девет држави ќе се натпреваруваат на 25. издание на Интернационалниот фестивал на монодрама, кој од 25 до 31 мај ќе се одржува во Битола. На свеченото отворање ќе се одржи манифестацијата „Глумците пеат“, а натпреварот за награди в недела ...