TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тромбозата, вакцините и како настануваат стравовите околу малите ризици

МКД - 15.04.2021

Веројатноста еден просечен читател на овој текст да загине во сообраќајна несреќа пред крајот на оваа година е околу осум пати поголема од можноста лице што примило вакцина на Астразенека да добие тромбоза, вели д-р Милош Бабиќ, молекуларен биолог и ...

ПО ПРИМАЊЕТО ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19: Проверете на кои симптопми треба да внимавате и кога без одложување треба да побарате лекарска помош

Pedijatar.mk

6 симптоми кои укажуваат на појава на тромб по вакцинирање против корона

Попара

Еден на 200.000 лица развива згрутчување на крвта

Н.Македонија

Лекарите велат дека ова се 8. знаци на згрутчувања на крвта што не смеете да ги игнорирате

Екран

Лекарите предупредуваат: 8 знаци на згрутчување на крвта кои не треба никогаш да ги игнорирате

Pedijatar.mk

Шест знаци дека треба да побарате лекарска помош по вакцинирањето

Кајгана

Американските регулатори ја одложија препораката за вакцината на Џонсон и Џонсон

Бизнис Вести - 15.04.2021

Експертската комисија во Центарот за контрола и превенција на болести во САД (ЦДЦ) донесе одлука да го одложи решението за вакцината на „Џонсон и Џонсон”, јави ДПА. По вонредниот состанок, ЦДЦ објави дека треба да соберат повеќе информации пред да ...

Американските регулатори ја одложија препораката за вакцината на Џонсон и Џонсон

Опсервер

Американските регулатори ја одложија препораката за вакцината на Џонсон и Џонсон

Независен

Американските регулатори ја одложија препораката за вакцината на Џонсон и Џонсон

Слободен Печат

САД ја одложија препораката за вакцината на Џонсон и Џонсон

Курир

Во САД прекината вакцинацијата со Џонсон и Џонсон

+инфо

Американските регулатори ја одложија препораката за вакцината на Џонсон и Џонсон

Канал5

Република Либертас Нетпрес 24Инфо MakPress Екран

ВНИМАВАЈТЕ: Овие шест симптоми укажуваат на појава на тромби по вакцинацијата

Фактор - 15.04.2021

Шансата за развој на нарушување на коагулацијата на крвта е исклучително мала, но луѓето треба да бидат свесни за можните симптоми за да ги препознаат. Несакани ефекти што се јавуваат во рок од два или три дена по вакцинирањето се очекувани и чести.

Ако ги забележите овие 6 симптоми по вакцинирањето, побарајте лекарска помош

Денар

Консултирајте лекар доколку ги имате овие симптоми по вакцинирањето

iPortal

Шест симптоми по вакцинирањето поради кои мора да побарате лекарска помош

Вечер Прес

Што ги предизвикува ретките згрутчувања на крвта поврзани со некои вакцини против ковид-19?

МКД - 14.04.2021

Употребата на вакцината на Џонсон&Џонсон против ковид-19 во САД е паузирана откако шест лица доживеале згрутчување на крвта, од 6,8 милиони што ја примиле вакцината во земјата. Се чини дека се слични случаите на ретко згрутчување на крвта забележани ...

Руски институт: Спутник V не предизвикува згрутчување на крвта

Локално

Паузирана употребата на вакцината на Џонсон&Џонсон поради многу ретко згрутчување на крвта

МКД

Поради многу ретко згрутчување на крвта паузирана употребата на вакцината на Џонсон&Џонсон

Фокус

САД, ЕУ и Јужна Африка ја суспендираа ковид вакцината на „Џонсон и Џонсон“ по шест случаи на тромбоза

Сакам да кажам

САД: Се прекинува со употреба на вакцините Џонсон и Џонсон. Се одлага и дистрибуцијата во ЕУ. И тие прават тромбови

Во Центар

Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ се најде во слична ситуација како и „Астра зенека“

Н.Македонија

OhridNews 24Инфо Centar Точка MTM Локално Тера Pedijatar.mk

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза” на употребата на вакцината на „Џонсон и ...

Бизнис Вести - 14.04.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза” на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон” против коронавирусот, поради случаи на појава на згрутчување на крвта.

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза” на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон”

24Инфо

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Независен

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Опсервер

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Курир

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза” на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон”

Слободен Печат

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Либертас

Lider 360 степени Канал5 Frontline Денешен MakPress