TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Да ја спасиме Попова Шапка“ го блокираше патот кај жичарницата

Нова ТВ - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, ...

ФОТО: Вака Елена Ристеска ужива на снегот

Press24 - 12.01.2019

Елена Ристеска на снегот ужива на Попова Шапка од каде сподели ...

Со полчасовна блокада на патот тетовци бараат Владата да ја одземе Попова Шапка од ЕЛЕМ

Сакам да кажам - 12.01.2019

Педесетина претставници од движењето „Спас за Попова Шапка“ поддржувани од граѓани на Тетово, денеска со полчасовна блокада на патот кон Попова Шапка уште еднаш побараа од надлежните да обрнат повеќе внимание кон најголемиот зимски туристички центар.

Протест за спас на Попова Шапка

Р.С.Европа - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, ...

Укината забраната за автобуси и камиони на патниот правец Тетово-Попова Шапка

Макфакс - 12.01.2019

Од Авто мото-сојузот на Македонија информираат дека во 13 часот и 30 минути е укината забраната за движење на автобуси и тешки товарни возила на патниот правец Тетово – Попова Шапка. Сообраќајот на државните патишта и натаму се одвива по влажни ...

Со бокада на патот кон Попова Шапка тетовци протестираа за спас на зимскиот центар

Радио МОФ - 12.01.2019

Група подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот, кај жичарницата во Тетово, кој води кон туристичкиот центар за да го искажат својот револт поради, како што рекоа, уништувањето на едно од ...

Протест за спас на Попова Шапка

Локално - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...

Снег, сонце и прекрасен ден ги израдува скијачите на Попова Шапка/Фото галерија

Вечер - 12.01.2019

Идилично утро и убав ден на Попова Шапка. Во најголемиот скијачки центар во државава Попова Шапка од изутрина река од скијачи чекаат пред ски-лифтовите и жичарницата „Церипашина“. Стазите се во одлична состојба, а снег има доволно.

Снегот ги израдува скијачите: Утрово вистинска зимска идила во Маврово и Попова Шапка (ФОТО)

Курир - 12.01.2019

Вистинска зимска идила преовладува во најпознатите ски центри во Македонија. Маврово и Попова Шапка утринава се подготвени за туристи, а наврнатиот снег едобредојден во екот на сезоната. Во Маврово утринава има наврнато 87 сантиметри снег, додека на ...

Шапка има 2.000 скијачи дневно, а може да има и до 30.000

Независен - 12.01.2019

Ски-центарот „Попова Шапка“, во условите во кои работи, во изминативе години во просек има по 2.000 посетители на ден, а има капацитет да прими и до 30.000. Проблемите со нереализираните ветувања и планови се одразуваат негативно не само на ...

Снегот продолжува и следната недела

ТВ21 - 12.01.2019

Најмногу снег има во Маврово, каде висината на снежната покривка изнесува 87 сантиметри, по што следат Пожаране со 49, Лазароиполе со 48, Попова Шапка со 47 Повеќе од 200 автомобили повеќе од 4 часа останаа заглавени на патниот правец Дебар -Маврово ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Локално - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Најавени блокади од здружението „Да ја спасиме Попова Шапка“

Алсат-М - 11.01.2019

По одбивањето на премиерот Зоран Заев да се сретне со претставниците на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“, тие најавија дека ќе продолжат со протестите. Првиот човек на ова иницијатива, Хамди Сулејмани, рече дека се уште не добиле никаков ...

Снегот во Европа и понатаму прави проблеми, во Македонија е стабилно

MTM - 11.01.2019

Снегот што во изминативе денови интензивно паѓаше во Македонија направи снежна покривка од 95 сантиметри во Маврово, 50 сантиметри на Попова Шапка, 44 во Крушево и 12 сантиметри во Скопје.

Протест во сабота поради уништувањето на Попова Шапка

Радио МОФ - 11.01.2019

Утре, 12 јануари 2019, во 11 часот, активисти и граѓани кои сакаат да се зачува Попова Шапка ќе излезат на протест кај Жичарата во овој туристички центар. „ Туризмот што го имаат Струга и Охрид за три месеци, Тетово требаше да го има за дванаесет ...

Протест за спас на Попова Шапка

МКД - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка" дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. Тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, неодржливоста, ...

Протест во Тетово: Стоп за уништување на Попова Шапка

Скопје1 - 11.01.2019

Во сабота (12 Јануари 2019) со почеток во 11:00 часот, ќе се одржи протест кај Жичарата Тетово – Попова Шапка против уништувањето на овој туристички центар. „Туризмот што го имаат Струга и Охрид за три месеци, Тетово требаше да го има за дванаесет ...

Со бокада на патот кон Попова Шапка тетовци протестираа за спас на зимскиот центар

Нетпрес - 12.01.2019

Група подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот, кај жичарницата во Тетово, кој води кон туристичкиот центар за да го искажат својот револт поради, како што рекоа, уништувањето на едно од ...

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

Макфакс - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Поради магла намалена видливоста на Стража

Макфакс - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет и натаму се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар, а поради појава на магла ...

Во Маврово еден метар снег

Курир - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Протест за спас на Попова Шапка

MTM - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка" дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...

Зимска идила на Попова Шапка - викендов скијачите можат да уживаат во убавините што ги пружа овој скијачки центар

Скопје инфо - 12.01.2019

Идилично утро и убав ден на Попова Шапка. Во најголемиот скијачки центар во државава Попова Шапка од изутрина река од скијачи чекаат пред ски-лифтовите и жичарницата „Церипашина“. Стазите се во одлична состојба, а снег има доволно.

Магла на Стража, забрана за камиони на овие патни правци

Скопје1 - 10.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Снегот продолжува и следната недела

4NEWS - 12.01.2019

Најмногу снег има во Маврово, каде висината на снежната покривка изнесува 87 сантиметри, по што следат Пожаране со 49, Лазароиполе со 48, Попова Шапка со 47 Повеќе од 200 автомобили повеќе од 4 часа останаа заглавени на патниот правец Дебар -Маврово ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

МКД - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Протест за спас на Попова Шапка

Курир - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка” дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. Тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, неодржливоста, ...

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

Точка - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Укината забраната за автобуси и камиони на патниот правец Тетово-Попова Шапка

Точка - 12.01.2019

Од Авто мото-сојузот на Македонија информираат дека во 13 часот и 30 минути е укината забраната за движење на автобуси и тешки товарни возила на патниот правец Тетово – Попова Шапка. Сообраќајот на државните патишта и натаму се одвива по влажни ...

Во Маврово еден метар снег

А1 On - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Сообраќајот по влажни коловози, магла кај Стража

Курир - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Курир - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Тетовци со блокада побараа спас за Шапка

+инфо - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, ...

Најмногу снег во Маврово, најмалку во Гевгелија

Скопје1 - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка има во Маврово каде се измерени 95 сантиметри снег. Како што посочија од УХМР утринава 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова Шапка.

Во Маврово еден метар снег

24Инфо - 11.01.2019

Во Маврово еден метар снег Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на ...

(Видео) Протест за спас на туристичкиот центар Попова Шапка

1tv - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...

Сообраќајот по влажни коловози, магла кај Стража

А1 On - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Канал5 - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

24Инфо - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Натрупа еден метар снег - денеска промена во Македонија

Press24 - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Внимателно, сообраќајот по влажни коловози, магла кај Стража

+инфо - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Скопје инфо - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

Centar - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР, утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Во Маврово еден метар снег

Пулс24 - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

А1 On - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Во Маврово еден метар снег

Опсервер - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Шапка

Нетпрес - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Во Маврово еден метар снег

+инфо - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Утринава најстудено на Попова Шапка и Берово, во Маврово највисока снежна покривка

Макфакс - 12.01.2019

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини претпладне со слаба магла, информираат синоптичарите. ОД УХМР велат ќе дува и слаб до умерен северозападен ветер, особено долж Повардарието.