TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николоски: Јасен политички договор за пописот помеѓу СДСМ и ДУИ постои- истиот ќе создаде нереални бројки

Press24 - 27.01.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во интервју на Алфа телевизија, во врска со пописот, посочи дека Македонија одамна е држава на проценти, а не држава на граѓани, како и дека постои политички договор за проценти помеѓу ...

Николоски: Македонија е држава на проценти, а не на граѓани

Expres

Јасен политички договор за пописот помеѓу СДСМ и ДУИ постои, Македонија стана држава на проценти, не држава на граѓани

Република

Николоски: Јасен политички договор за пописот помеѓу СДСМ и ДУИ постои, истиот ќе создаде нереални бројки, Македонија стана држава на проценти, не држава на граѓани

24Инфо

Николоски: Јасен политички договор за пописот помеѓу СДСМ и ДУИ постои, истиот ќе создаде нереални бројки, Македонија стана држава на проценти, не држава на граѓани

Курир

Николоски: Постои јасен политички договор за пописот помеѓу СДСМ и ДУИ

+инфо

Николоски: Македонија станува држава на проценти, не на граѓани, со политичкиот попис на СДСМ и ДУИ

Вечер

Алфа

Јакимовски за тв 24: Не треба да покажуваме сила на пописот, зошто тоа ќе ни се удри од глава

24 Вести - 27.01.2021

Претседателот на ГРОМ, Стевче Јакимовски во емисијата 24 анализа смета дека власта треба да биде свесна за отстапките за кои смета дека претерала и тоа е одговор на граѓаните за попустливата работа на власта.

Димитровски: Политичките лидери да ги повикаат граѓаните да се попишат, а не да лицитираат со бројки

Локално

Во единствената држава без попис сите станаа „пописни експерти“

Н.Македонија

СДСМ глув за критики, гласен за попис по договор меѓу Заев и Ахмети: Ќе го платиме ли скапо пребројувањето на сила?

Република

Каква релевантност има попис за кој власта веќе се договорила, со чии резултати, бројки и проценти веќе  јавно лицитираат

Опсервер

Васко Ефтов: Пописот ќе биде или политичка пензија на Ахмети или фалименто на стратегијата на Заев-едно општество за сите (видео)

Во Центар

Петровска: На пописот ќе го чуваме здравјето на граѓаните, ќе има строги мерки

Centar

Акцент Локално Мак. Весник +инфо Денешен Локално Вечер iPortal

ВМРО-ДПМНЕ од следната недела ќе собира потписи за укинување на Законот за попис

+инфо - 27.01.2021

Минималната бројка е 10.000 потписи, но очекувам да одиме со бројка од 100.000 граѓани да се потпишат за укинување на Законот за попис и на тој начин овој штетен закон кој има за цел нереален и штетен попис да биде укинат - појасни Николоски.

Петровска: Ние им веруваме на институциите дека ќе го спроведат пописот според законот, 26.01.2021

Centar

Јорданов до Петровска: Според закон не е предвидено ниту една институција во државата да има врзан потпис, а не пак за попис, манипулирате со јавноста

Курир

Петровска: Собирањето потписи за пописот е партиска агенда

Centar

ВМРО-ДПМНЕ нема да седи со скрстени раце, Мицкоски се надева дека Владата нема да го игнорира гласот на граѓаните

Нетпрес

Силјановска Давкова: Чуму ни е попис, ако веќе се знае резултатот?!

Нетпрес

Давкова: Чуму тогаш ни е попис ако веќе се знае резултатот?

Press24

PressingTV Фокус +инфо 24Инфо Канал5 Република Мак. Весник Press24

Јакимовски: Пописот да се одложи за два месеци кога ќе биде потопло

Локално - 27.01.2021

„Пописот ни треба, но мислам дека не е проблем да го одложиме за 2 месеци кога ќе биде потопло, за да може да се седи на терасите и во дворовите на луѓето. Така ќе биде побезбедно и за сите“, вели претседателот на ГРОМ, Стевче Јакимовски за ...

Груевски од Будимпешта: Пописот објавен за април скапо ќе ги чини граѓаните

Алсат-М

Скриената агенда на националистите со пописот

Независен

Ристовски: Постојат сериозни критични точки за спроведување на пописот

Канал5

СДСМ: Пописот е важен за развојот, потребен за народот, зад бојкотот стои Груевски кој сака да закочи се

Сител

Пописот е потребен за напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се обидува да ги манипулира граѓаните

24Инфо

Политичарите лицитираат со бројки – калкулации пред пописот, колку Албанци, а колку Македонци има?

ТВ21

Нетпрес Локално Сител Press24 iPortal Канал5 А1 On Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ: Заев на маса во ресторан во полошкиот регион ги договорил точните проценти од пописот

Макфакс - 27.01.2021

Костадин Костадинов и СДСМ очигледно се нервозни, па штом ќе се најдат во офсајд или наидат на отпор во јавноста заради погрешните политики, веднаш го споменуваат Груевски, велат од ВМРО-ДПМНЕ, по денешната прес-конференција на портпаролот на ...

(Видео) Костадинов: Зад саботажите на пописот стои бегалецот Груевски

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ: Костадинов да каже дали е точно дека Заев точните проценти ги договорил во еден ресторан во полошкиот регион

24Инфо

Пописот е важен за развојот, потребен за народот, зад бојкотот стои Груевски кој сака да закочи се

24Инфо

Костадинов: Пописот е важен за развојот, потребен за народот

Канал5

(Видео) Костадинов: Зад саботажите на пописот стои бегалецот Груевски

Вечер

Костадинов: Зад бојкотот на пописот стои Груевски!

iPortal

А1 On Скопје1 Канал5 Опсервер Вечер Граѓански збор Скопје1 MakPress

СДСМ: Очигледно е само дека Мицкоски се договара со Груевски и делува каков негов извршител, оваа пролет попис ќе има ...

24Инфо - 27.01.2021

Соопштение за јавност – реакција на соопштение на ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ и губитникот Христијан Мицкоски продолжуваат да шират лажни вести, да се однесуваат деструктивно на штета на државните и националните интереси.

Државата ќе спроведе попис по 19 години, ВМРО-ДПМНЕ залудно се обидува да го саботира

24Инфо

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Макфакс

СДСМ: Државата ќе спроведе попис по 19 години, ВМРО-ДПМНЕ залудно се обидува да го саботира

Бизнис Вести

СДСМ: Државата ќе спроведе попис по 19 години, ВМРО-ДПМНЕ залудно се обидува да го саботира

Акцент

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е било која етничка заедница

Вечер

СДСМ: Државата ќе спроведе попис по 19 години, ВМРО-ДПМНЕ залудно се обидува да го саботира

Канал5

Press24 Frontline Centar MakPress iPortal Курир Локално

(ВИДЕО) Жестока дебата помеѓу Грчева и Милески за пописот, си кажаа многу навредливи зборови

Скопје1 - 27.01.2021

Во вчерашната емисија на „Само Вистина“ на Канал 5 за пописот ги спротиставија своите мислења и ставови претседателката на Глас за Македонија, Солза Грчева и министерот за локална самоуправа, Горан Милевски.

„Само Вистина" со Солза Грчева и Горан Милевски

Канал5

Солза Грчева и Горан Милевски партал се сторија во „Само вистина“, ќе продолжат на суд ВИДЕО

+инфо

Стоилковски: Власта ја одбегнува или бајпасира опозицијата за да истурка штетни закони како што е законот за пописот

Вечер - 27.01.2021

„Опозицијата не се консултира за ниту едно битно прашање, тука е прашањето за Бугарија, прашањето за образовните реформи и итн. Нема прашање кое што ја тангира јавноста, а власта да не најде начин да ја бајпасира што велите вие опозицијата, односно ...

Стоилковски: Власта сака да спроведе политички попис кој ќе го рефлектира она што е договорено меѓу Заев и Ахмети

Вечер

Стоилковски: Власта ја одбегнува или бајпасира опозицијата за да истурка штетни закони како што е законот за пописот

Курир

Стоилковски: Власта ја одбегнува или бајпасира опозицијата за да истурка штетни закони како што е законот за пописот

Алфа

Стоилковски: Власта сака да спроведе политички попис кој ќе го рефлектира она што е договорено меѓу Заев и Ахмети

Република

Стоилковски: Нема прашање што ја тангира јавноста, а власта да не најде начин сама да си истурка закон по скратена постапка, со европско знаменце…

PressingTV

Стоилковски: Власта сака да спроведе политички попис кој ќе го рефлектира она што е договорено меѓу Заев и Ахмети

24Инфо

Курир Скопје1 PressingTV MakPress

Пладневен преглед: Зад саботажата на пописот стои криминалецот Груевски, вакцинацијата ќе се спроведе во три фази, ...

Frontline - 27.01.2021

Ставовите на криминалецот во бегство Никола Груевски потврдуваат дека зад бојкотот, зад саботажата на пописот стои лично Груевски, а Христијан Мицкоски е само негов извршител. Уште еднаш се покажа дека ВМРО-ДПМНЕ е раководена од Будимпешта а ...

Пендаровски го потпиша Указот, опозицијата со нов предлог – пописот да биде електронски

Сител

Пендаровски го потпиша Указот, ВМРО-ДПМНЕ со нов предлог – пописот да биде електронски

Канал5

Мицкоски: Се надевам дека Владата нема да го игнорира гласот на граѓаните!

Либертас

Заедно со граѓаните ќе работиме да се спроведе пописот, блокадите и саботажите на Мицкоски повторно да бидат поразени

24Инфо

(Видео) Калеска-Ванчева: Заедно со граѓаните ќе работиме да се спроведе пописот

Макфакс

(ВИДЕО) Калеска-Ванчева: Со граѓаните ќе работиме да се спроведе пописот, саботажите на Мицкоски повторно да бидат поразени

iPortal

Вечер Локално Канал5 Денешен Република PressingTV MakPress Канал5

Пендаровски нема правни советници во Кабинетот: Со кого се консултираше претседателот за Законот за попис?

Република - 27.01.2021

Кои се правните експерти на Пендаровски кои за еден ден го разгледале Законот за попис? Ова прашање се наметнува ако се погледне листата на советници на шефот на државата.Во нив нема ни еден правен советник ниту експерт.

Силјановска Давкова: Кај нас има нешто што никаде го нема, ќе се попишуваат лица на привремена работа или престој, а ниту се таму привремено ниту за кус престој туку се засекогаш

Опсервер

Силјановска Давкова: Кај нас има нешто што никаде го нема, ќе се попишуваат лица на привремена работа или престој, а ниту се таму привремено ниту за кус престој туку се засекогаш

24Инфо

СИЛЈАНОВСКА: Тие што се надвор повеќе од 12 месеци се попишуваат таму, не овде! Тоа е меѓународен стандард!

Денешен

Силјановска: Кај нас има нешто што никаде го нема, ќе се попишуваат засекогаш иселени лица

+инфо

Силјановска Давкова: Кај нас има нешто што никаде го нема, ќе се попишуваат лица на привремена работа или престој, а ниту се таму привремено ниту за кус престој туку се засекогаш

Курир

Во Кабинетот нема правни советници: Со кого Пендаровски се консултираше за Законот за попис?

PressingTV

24 Вести Вечер Локално

Интервју со Стефан Андоновски: Власта не изолира од сите процеси, мора да си поднесе оставка за нова влада за ...

Фактор - 27.01.2021

Опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ не го поддржа законот за попис и најави бојкот доколку истиот се спроведе согласно начинот на кој планира власта. Стефан Андоновски, еден од помладите опозиционери смета дека партијата застапува принципиелни ...

Стефан Андоновски за Фактор: Власта не изолира од сите процеси, мора да си поднесе оставка за нова влада за национален спас

Курир

Калеска нема доверба во македонкото општество и затоа мора двоен потпис за пописот

Курир - 27.01.2021

Јас се согласувам дека тоа не е вообичаено, не е вообичаено е да има двоен врзан потпис за резултатите пописот, но од каде извира ова? Овде има своја политичка тежина и тоа само во овој сегмент има.

Калеска-Ванчева: ВМРО-ДПМНЕ манипулира, нерезидентните жители нема да влезат во попис на резидентно население

+инфо

Калеска Ванчева: Резидентите и нерезидентите ќе се попишуваат како две посебни групи

Frontline

Порака до ВМРО-ДПМНЕ: Да сакавте попис сами ќе предложевте закон

Независен

Калеска Ванчева: Пописот со европски стандарди спроведен од професионалци ќе биде успешен

Centar

Калеска Ванчева: Резидентите и нерезидентите ќе се попишуваат како две посебни групи

Centar

Калеска Ванчева: Резидентите и нерезидентите ќе се попишуваат како две посебни групи

24Инфо

24Инфо 24Инфо Frontline Локално

Средба на министерката Шахпаска со директорот на Државниот завод за статистика, Симовски

24Инфо - 26.01.2021

Министерката за труд и социјaлна политика, Јагода Шахпаска денеска оствари средба со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски на која што разговaрaa за претстојниот попис на населението на Република Северна Македонија и за ...

Средба на министерката Шахпаска со директорот на Државниот завод за статистика, Симовски

Канал5

Средба на министерката Шахпаска со директорот на Државниот завод за статистика, Симовски

Слободен Печат

Средба Шахпаска-Симовски: Институциите се подготвени, пописот ќе се спроведе со најсовремени алатки

Локално

Шахпаска – Симовски: Институциите се подготвени, пописот ќе се спроведе со најсовремени алатки

Нова ТВ

Средба на Шахпаска и Симовски за пописот и попишувањето бездомни лица

А1 On

Средба на Шахпаска и Симовски за попишувањето на бездомните и на лицата без документи

360 степени

iPortal Независен Опсервер МКД Либертас Frontline Скопје инфо MakPress

СДСМ: Зад бојкотот и саботажата на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

Слободен Печат - 26.01.2021

Ставовите на Никола Груевски потврдуваат дека зад бојкотот и саботажата на пописот стои тој Груевски додека Христијан Мицкоски е само негов извршител, обвинуваат од СДСМ . – Уште еднаш се покажа дека ВМРО-ДПМНЕ е раководена од Будимпешта, а Мицкоски ...

СДСМ: Зад бојкотот и саботажата на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

Канал5

Зад бојкотот и саботажата на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

24Инфо

СДСМ: Зад бојкотот и саботажата на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

Centar

СДСМ: Зад бојкотот на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

Локално

СДСМ: Зад бојкотот и саботажата на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

Frontline

СДСМ: Зад бојкотот и саботажата на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

Опсервер

Денешен iPortal

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот по стандарди на Заев е политика, а не статистика

Курир - 26.01.2021

И Стево Пендаровски стана дел од пазарџиско-политичката операција наречена попис по стандарди на Зоран Заев. Наместо реална статистичка слика, очигледно власта е решена да спроведе попис без јасна методологија и без општествен консензус, велат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: И Пендаровски стана дел од пазарџиско-политичката операција наречена попис

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот по стандарди на Заев е политика, а не статистика

Акцент

ВМРО-ДПМНЕ: По стандардите на Заев пописот е политика, а не статистика

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: И Пендаровски стана дел од пазарџиско-политичката операција наречена попис

Вечер

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот по стандарди на Заев е политика, а не статистика

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот по стандарди на Заев не е статистика, туку политика

Вечер

Вечер Прес PressingTV Centar MakPress Локално 24Инфо

Забрчанец: Се јави Никола Груевски да се спротистави на пописот и ја расчисти дилемата!

iPortal - 26.01.2021

Се јави Никола Груевски да се спротистави на пописот. Се јави и им ја расчисти дилемата на сите кои не беа сигурни зошто Мицкоски се труди да го минира најважниот државен проект кој ќе ни овозможи проектирање на реалните потреби на луѓето, плановите ...

Забрчанец: Се јави Никола Груевски да се спротистави на пописот

Локално

Забрчанец: Се јави Никола Груевски да се спротистави на пописот и ја расчисти дилемата!

Нова ТВ

Забрчанец по статусот на Груевски за пописот: Фала Никола, ретко гаѓаш, ама овој пат ја погоди, би рекол дури и пред време

Centar

Петровска: На ВМРО ДПМНЕ воопшто не му е до јавното здравје

Centar - 26.01.2021

„До пред неколку месеци ВМРО ДПМНЕ организираше протести во државата, значи групирање на граѓани, а со тоа го загрозуваше здравјето. Го организираше конвојот со автомобили каде што не се почитуваа здравтвените мерки, затоа, тука би го исклучила ...

Сѐ додека премиерот нарачува политички пресуди, опозцијата е под политички прогон

Нетпрес - 27.01.2021

Опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ не го поддржа законот за попис и најави бојкот доколку истиот се спроведе согласно начинот на кој планира власта. Стефан Андоновски, еден од помладите опозиционери смета дека партијата застапува принципиелни ...

Солза Грчева и Горан Милевски во „Само вистина“

Канал5 - 26.01.2021

Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Солза Грчева и Горан ...