TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предизвик за преродба на економијата: Синдикатите бараат зголемување на минималната плата и надомест за трошоци за ...

Lider - 26.05.2024

Синдикатите бараат зголемување на минималната плата и надомест на трошоците во услови на предизвици за заживување на економијата за новата влада. Како што новата влада стапува на власт, се наѕира императивот за ревитализација на економијата.

Вработените во Македонски шуми три месеци се без плата

Во Центар - 26.05.2024

работените во Македонско шумарство трет месец по ред се без плати и придонеси. Не им е исплатена платата за месеците март и април и за неколку дена ќе ја добијат платата за мај. Вработените изразија разочарување – иако официјално штрајкуваат – на ...

Закрепнувањето на економијата се очекува да биде еден од главните предизвици на новата влада

Алсат-М - 26.05.2024

Пред новата влада е предизвикот за заживување на економијата, а во првите 100 дена од извршната власт, синдикалците велат дека ги поставиле црвените линии за зголемување на минималната плата на 450 евра и надомест на трошоците за превоз и храна.

Веќе трет месец вработените во Македонски шуми се без плата

Сител - 26.05.2024

Без плата и придонеси веќе трет месец се вработените во Македонски шуми. Не им е исплатена мартовската и априлската плата, а за неколку дена ќе стигне и мајската . Вработените разочарани – иако официјално се во штрајк – одат на работа, без да ги ...

На граѓаните им треба повисоки плати и пензии, доста им е веќе од лажни ветувања

Вечер Прес - 26.05.2024

Платите мора постојано да растат за да ја зачуваат куповната моќ на граѓаните. Она што досега се правеше не беше зголемување на платите, туку само усогласување со минималната плата. Платите поради недостиг на работна сила растеа само во приватниот ...

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

Фактор - 25.05.2024

Платите во Грција во сите сектори зависат од годините на стаж и од бројот на деца што ги има вработениот. Во една група на Фејсбук се појави интересна „листа на плати“, а се однесува на висината на платите во Грција.

Македонија, просечната плата за месец март е 40.496 денари

Во Центар - 25.05.2024

Како што соопшти Стејт департментот за статистика, просечната нето-месечна плата за вработените во март годинава достигнува 40.496 денари и е за 16 отсто повисока од истиот месец лани. Ваквото зголемување дојде пред се како резултат на зголемувањето ...

Највисоки просечни нето-плати во март

еМагазин - 25.05.2024

Државниот завод за статистика (ДЗС) информираше дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март изнесува 40.496 денари. Податоците на ДЗС покажуваат дека во петте највисоки просечни нето-плати за овој период, изненадување е секторот ...