TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лажеше за Путин и „голема Русија“: шефот на холандската дипломатија поднесе оставка

МКД - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Холандија Халбе Зeлстра поднесе оставка откако призна дека изнел лажни информации, пренесе АФП. Тој кажа дека лажел кога во 2016 година изјавил дека присуствувал на состанокот на кој рускиот претседател Владимир ...

Холандскиот шеф на дипломатијата поднесе оставка

Р.С.Европа - 13.02.2018

Холандскиот шеф на дипломатијата Халбе Зијлстра поднесе оставка ден откако призна дека лажел дека лично чул како рускиот претседател Владимир Путин зборува за Голема Русија во 2006 година.

Холандскиот министер даде оставка, откако лажеше за средба со Путин

Нова ТВ - 13.02.2018

Холандскиот миистер за надворешни работи Халбе Зелстра даде оставка откако призна дека измислил средба со рускиот претседател Владимир Путин во 2006 година – пренесува „ Ројтерс “. Инцидентот ја засрами коалицијата на премиерот Марк Руте, кој има ...

Шефот на холандската дипломатија поднесе оставка

Алфа - 13.02.2018

Зејлстра ја соопшти оставката за време на дебата во Парламентот во Хаг, нагласувајќи дека неговиот авторитет бил урнат од признанието на лагата и затоа повеќе не може да остане на министерската функција.

Министерот за надворешни работи на Холандија даде оставка оти лажел дека бил на средба со Путин

Сакам да кажам - 13.02.2018

Холандскиот министер за надворешни работи Халбе Цајлстра поднесе оставка откако призна дека излажал дека имал средба со рускиот претседател Владимир Путин. Тој со солзи во очите ја објави својата одлука во парламентот, откако неколку пратеници го ...

Поради лага , оставка си поднесе министерот за надворешни на Холандија

Канал5 - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Холандија , Халбе Зејстра , денеска си поднесе оставка . Зејстра ја поднесе оставката откако вчера призна дека лажел кога изјавил дека во 2016 година присуствувал на состанокот на кој Рускиот претседател Владимир ...

Холандски министер поднесе оставка откако излажал за средба со Путин

Стандард - 13.02.2018

Холандскиот министер за надворешни работи, Халбе Зијлстра, поднесе оставка, објавија агенциите. Тоа се случи еден ден откако тој призна дека лажел дека лично слушнал како рускиот лидер Владимир Путин зборува во 2006 година, дека имал планови да ...

Холандскиот министер за надворешни работи си поднесе оставка откако призна дека кажал лага

А1 On - 13.02.2018

Само еден ден откако призна дека во 2006 година лажел оти слушнал како рускиот претседател рекол дека има план за создавање на „Голема Русија“, холандскиот министер за надворешни работи Халбе Зејлстра си поднесе оставка.

Оставка на холандскиот министер за надворешни работи заради лага околу Путин

Оff.net - 13.02.2018

Халбе Зелстра своевремено тврди дека Владимир Путин пред него зборувал за руските експанзионистички амбиции за време на една средба во 2006. Во понеделникот холандски весник објави дека ваква средба никогаш немало.

Холандскиот министер за надворешни работи призна дека лажел за состанокот со Владимир Путин

МКД - 12.02.2018

Халбе Зeлстра претходно тврдеше дека го слушнал рускиот претседател како зборува за своите експанзионистички амбиции на собирот во 2006 година. Холандскиот министер за надворешни работи Халбе Зeлстра беше под голем притисок поради лагата дека ...

Холандски министер поднесе оставка поради лажна изјава

Макфакс - 13.02.2018

Холандскиот министер за надворешни работи Халбе Зијлстра поднесе оставка еден ден откако призна дека лажел дека лично го слушнал рускиот претседател Владимир Путин како зборувал за „голема Русија“ во 2006 година.

Холандски министер измислил средба со Путин, потоа дал оставка

Слободен Печат - 13.02.2018

Халбе Зелстра, холандски министер за надворешни работи, призна дека измислил средба со Владимир Путин во 2006, па поради тоа денеска дава оставка. Инцидентот ја засрами коалицијата на премиерот Марк Руте, кој има парламентарно мнозинство од само ...

Шефот на холандската дипломатија поднесе оставка

Сител - 13.02.2018

Холандскиот министер за надворешни работи Халбе Зејлстра денеска поднесе оставка на функцијата, само еден ден откако призна дека лажел оти во 2006 година слушнал како рускиот претседател Владимир Путин рекол дека има план за создавање на „Голема ...

Холандски министер поднесе оставка поради лажна изјава

Вечер - 13.02.2018

Холандскиот министер за надворешни работи Халбе Зијлстра поднесе оставка еден ден откако призна дека лажел дека лично го слушнал рускиот претседател Владимир Путин како зборувал за „голема Русија“ во 2006 година.

Е ова е одговорност: Министер си поднесе оставка – дал лажна изјава

Sky - 14.02.2018

Холандскиот министер за надворешни работи, Халбе Зијлстра, поднесе оставка еден ден откако призна дека во 2016 година лажел дека лично го слушнал рускиот претседател Владимир Путин како зборувал за „голема Русија“ во 2006 година.