TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозициските пратеници поднесоа оставки

Глас на Америка - 28.05.2014

СДСМ најави вонпарламентарно делување; ВМРО-ДПМНЕ оцени дека оставките прават голема штета на државните и националните интереси. 33-ца пратеници од опозицискиот блок предводен од СДСМ, денес во ...

ЛДП: Потегот на Топузова-Каревска е политичко самоубиство

24 Вести - 28.05.2014

Роза Топузова Каревска од ЛДП нема да ја почитува одлуката на опозицијата и ќе ја прифати пратеничката функција, ги потврдува Каревска досега неофицијалните информации.

Макрадули: На мртов Германец шмајзери вадите, место против Роза, против Груевски да се напише нешто?

+инфо - 28.05.2014

На мртов Германец сите шмајзери извадија. А против Груевски да се напише нешто? Или треба да ги ставиме на тапет сите од ЛДП, заради лакомоста и корумпираноста на Роза? Ова денеска на својот профил ...

ЛДП: Роза Топузова-Каревска изврши политичко самоубиство!

Фактор - 28.05.2014

„Политичко самоубиство“ – вака од ЛДП официјално го оценуваат потегот на нивната потпретседателка Роза Топузова – Каревска да не ја почитува одлуката за враќање на мандатите, зад која застанаа ...

Опозицијата ги поднесе оставките во Собранието

Утрински - 28.05.2014

„Со поднесените оставки, јасно им ставаме до знаење на Никола Груевски и на неговата власт дека не може насила да ја внесат опозицијата во парламентот“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев Пратениците ...

Макрадули: Непријател е Груевски, заборавете ја лакомата Роза

Либертас - 28.05.2014

Неколкумина пратеници на опозицијата и кандидати кои ќе си поднесат оставки од функцијата го критикуваат непринципиелниот гест на својата до неодамна колешка Роза Каревска-Топузовска, која реши да ...

„Солза“ ама за провладините спинери а не и за соборците

Либертас - 28.05.2014

Пратеничката Солза Грчева, за која провладините медиуми во текот на целиот ден лиферуваа информација дека ќе и се придружи на Роза Каревска-Топузовска и ќе биде втората жена што му сврте грб на Заев, ...

Опозиционерите поднесоа оставки на пратеничката функција

Телма - 28.05.2014

Триесет и тројца пратеници од опозицијата предвдоена од СДСМ ги депонираа своите оставки во Собранието. Нема да учествуваме во парламент што не е одраз на вистинската волја на граѓаните, ниту некој ...

Опозицијата ги поднесе оставките во Собранието

Тера - 28.05.2014

Пратениците од коалицијата, предводена од СДСМ, со исклучок на Роза Топузоска-Каревска од ЛДП, која изјави дека останува во парламентот, ги поднесоа оставките за пратеничките мандати во Собранието.

Пратениците на СДСМ поднесоа оставки на функциите

24 Вести - 28.05.2014

Пратениците од листата предводени од СДСМ и коалициските партии попладнево ги доставија оставкитите за пратеничките мандати во архивата на Собранието.

Нивото на демократија во СДСМ излезе на површина

Курир - 28.05.2014

Пратеничката на ЛДП, Роза Топузова –Каревска беше единствената од 34-те пратеници на опозицијата која денеска не депонираше оставка до Собранието и реши да учествува во работата на Парламентот.

ЛДП: Потегот на Топузова – Кареска е политичко самоубиство

А1 On - 28.05.2014

Чекорот на Роза Топузова Каревска да не го почитува партискиот став и да влезе во ваков нелегитимен Парламент е разочарувачки и доаѓа во исклучително критичен момент за судбината на Република ...

ЗАЕВ ЗА ТОПУЗОСКА: Има уште простор да ни се приклучи

Телеграф - 28.05.2014

Лидерот на СДСМ изјави дека постои можност пратеничката од ЛДП да го врати мандатот, како што направија останатите 33 пратеници од опозицијата Лидерот на СДСМ, Зоран Заев , не сакаше да ја коментира ...

ЛДП: Топузовска изврши политичко самоубиство

+инфо - 28.05.2014

Чекорот на Роза Топузова Каревска да не го почитува партискиот став и да влезе во ваков нелегитимен Парламент е разочарувачки и доаѓа во исклучително критичен момент за судбината на Република ...

ОФИЦИЈАЛНО: Пратениците на СДСМ поднесоа оставки

Фактор - 28.05.2014

Вкупно 33 пратеници на СДСМ поднесоа оставки на пратеничките функции денеска до Собранието. Оставка не поднесе единствено Роза Топузовска – Каревска од ЛДП , која најави дека нема намера да си ...

Пратениците од опозицијата поднесоа оставки во Собранието

Н.Македонија - 28.05.2014

Пратениците од опозицијата предводени од СДСМ и коалициските партии денеска ги доставија оставките за пратеничките мандати во архивата на Собранието Роза Топузова Каревска ќе остане во парламентот и ...

ВИДЕО: Опозицијата поднесе оставки за добиените мандати

А1 On - 28.05.2014

Пратениците избрани од листата предводени од СДСМ и коалициските партии попладнево ги доставија оставкитите за пратеничките мандати во Собранието. Пратениците од опозицијата поединечно влегуваа во ...

ВИДЕО Пратениците од опозицијата поднесоа оставки

+инфо - 28.05.2014

Триесет и тројца пратеници од СДСМ и неговите коалициски партнери попладнево ги доставија оставките од пратеничките функции во Собранието. Пратениците од опозицијата поединечно влегуваа во ...

Пратениците од опозицијата поднесоа оставки во Собранието

Макфакс - 28.05.2014

Триесет и тројцата кандидати за пратеници од опозициската коалиција предводена од СДСМ во средата поднесоа оставки Собранието на Република Македонија за пратеничките мандати добиени на предвремените ...

Нано Ружин: Топузовска Каревска покажа слабост и непринципиелност

Нова ТВ - 28.05.2014

Роза Топузовска Каревска нема да биде исклучена од ЛДП поради непочитување на партиската одлука за бојкот на парламентот бидејќи статутот на партијата не го дозволува тоа, за НОВА потврди ...

Роза освен во Собрание и на блага ракија кај Амди

Фокус - 28.05.2014

Скопје 30.05.2014. Роза Топузова-Каревска освен во Парламентот ќе ја претставува опозицијата и на блага ракија кај внукот на Амди Бајрам , дознаваме од високи извори во Матично.

Пратениците на СДСМ ги вртија мандатите во Собранието

Нетпрес - 28.05.2014

Пратениците од опозицијата кои добија мандат по последните парламентарни избори денеска доставија свои оставки до Собранието. Според претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев мандатот ...

Пратениците на СДСМ поднесоа оставки!

Sky - 28.05.2014

Пратениците на СДСМ и коалициските партии попладнево, во Собранието ги доставија оставкитите за пратеничките мандати. И покрај одлуката на пратениците од СДСМ и другите коалициски партии да поднесат ...

Заев: Не знам кога ќе има избори

Press24 - 28.05.2014

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска по поднесувањето на оставките на пратениците на СДСМ рече дека не знае кога ќе се одржат следните избори бидејќи како што кажа, додека ВМРО-ДПМНЕ е на власт не ...

Роза Топузовска Каревска останува пратеник

Нова ТВ - 28.05.2014

Роза Топузова Каревска од опозициската партија ЛДП одлучи да остане во парламентот и да не ја почитува одлуката на опозициските партии да поднесат оставки.

Роза Топузова-Каревска останува пратеник, нема да биде исклучена од ЛДП

Фактор - 28.05.2014

Роза Топузова-Каревска нема да ја следи инструкцијата на нејзината матична и на останатите партии од опозицијата и нема да поднесе оставка на пратеничката функција денеска.

Топузова – Каревска останува пратеник во Парламентот

А1 On - 28.05.2014

Пратеничката од редовите на опозициската ЛДП Роза Топузова – Каревска нема да го врати мандатот и ќе остане во Парламентот, спротивно на одлуката на останатите пратеници од СДСМ и коалициските партии ...

ФОТО: Пратениците на СДСМ си поднесуваат оставки, Заев ќе даде изјава

Либертас - 28.05.2014

Попладнево избраните пратеници од редовите на СДСМ и коалиционите партнери (со исклучок на Роза Топузовска Каревска) си поднесувваат оставки во Собранието.

Топузова-Каревска: Останувам во парламентот

Утрински - 28.05.2014

Пратеничката од опозициската ЛДП Роза Топузова Каревска ќе остане во парламентот и покрај одлуката на останатите пратеници од СДСМ и другите коалициски партии да поднесат оставки и да не ги прифатат ...

Пратениците на СДСМ поднесуваат оставки од функциите во Собранието

Република - 28.05.2014

Пратениците од коалицијата предводена од СДСМ денеска поднесуваат оставки во Собранието. Денеска во 14 часот од пред Sобранието ќе се обрати и првиот опозиционер Зоран Заев.

Пратениците на СДСМ поднесуваат оставки на функциите

Таратур - 28.05.2014

Пратениците од коалицијата предводена од СДСМ денеска поднесуваат оставки во Собранието. Оставките ќе ги достават писмено во 13, 30 часот. Меѓу оставките на пратениците нема да се најде онаа на Роза ...

Пратениците од СДСМ денеска ќе поднесат оставки во Собранието

МРТ - 28.05.2014

Според партиски извори, пратениците од опозицискиот СДСМ денеска ќе поднесат оставки во Собранието. Ваквата одлука била донесена на состанокот меѓу пратениците и раководството на СДСМ, иако меѓу ...

Роза Топузовска единствена од опозицијата не сака да даде оставка, ќе биде пратеник

Либертас - 28.05.2014

Пратеничката од опозициската ЛДП, Роза Топузова Каревска ќе остане во парламентот и покрај одлуката на останатите пратеници од СДСМ и другите коалициски партии да поднесат оставки и да не ги прифатат ...

СДСМ ги врати пратеничките мандати, до крајот на годинава дополнителни избори

Inpress - 28.05.2014

Пратениците избрани од листата предводени од СДСМ и коалициските партии попладнево ги доставија оставкитите за пратеничките мандати во Собранието. Пратениците од опозицијата поединечно влегуваа во ...

Роза Топузова-Каревска не дава оставка

Телеграф - 28.05.2014

Не сум убедена дека дејствувањето надвор од институциите ќе биде соодветен одговор во борбата за демократија со режимот на власта, вели таа Роза Топузова-Каревска од ЛДП ќе седне во Собранието .

Роза пратеник, сопругот директор на болницата во Прилеп?!

Либертас - 28.05.2014

Роза Топузовска останува во парламентот и денеска нема како другите колеги од опозицијата да го врати мандатот. Најверојатно таа ќе дејствува како независен пратеник доколку не се приклони кон Гром ...

Роза Топузова не сака да даде оставка, ќе биде пратеник

Бриф - 28.05.2014

Роза Топузова Каревска дефинитивно останува во Собранието. Информацијата таа ја потврдила во телефонски разговор за Утрински весник. „Не сум убедена дека дејствувањето надвор од институциите ќе биде ...

Роза Топузова Каревска останува пратеник

Канал5 - 28.05.2014

Пратеничката од опозициската ЛДП Роза Топузова Каревска останува во парламентот и покрај одлуката на останатите пратеници од СДСМ и другите коалициски партии да поднесат оставки и да не ги прифатат ...

И Солза Грчева го извиси Заев? - Рано е ќе почекам

Press24 - 28.05.2014

Освен Топузова Каревска, според партиски извори во СДСМ виси и оставката на Солза Грчева, јавува 24 Вести Телевизијата повикувајќи се на истите извори пишува дека Грчева на вчерашниот состанок со ...

Топузовска Каревска му кажа „Не“ на Заев: Останувам во Собранието

Press24 - 28.05.2014

Роза Топузовска Каревска дефинитивно останува во Собранието. Информацијата таа ја потврдила во телефонски разговор за Утрински весник. „Не сум убедена дека дејствувањето надвор од институциите ќе ...

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги поднесат оставките во Собрание- a Роза?

Локално - 28.05.2014

Пратениците нa СДСМ денеска во 13:30 часот ќе поднесат оставки во Собранието, јавуваат медиумите повикувајќи се на извори во партијата. Оваа одлука била донесена на состанокот меѓу пратениците и ...

Пратеничката Топузовска – Каревска од ЛДП најави дека останува во парламентот

Макфакс - 28.05.2014

И покрај одлуката на СДСМ и коалициските партии пратениците да поднесат оставки и да не ги прифатат пратеничките мандати, пратеничката од редовите на ЛДП, Роза Топузовска – Каревска, сепак решила да ...

Макрадули: На мртов Германец шмајзери вадите, а против Груевски да се напише нешто, наместо за Роза

А1 On - 28.05.2014

На мртов Германец сите шмајзери извадија. А против Груевски да се напише нешто? Или треба да ги ставиме на тапет сите од ЛДП, заради лакомоста и корумпираноста на Роза? Ова денеска на својот профил ...

Заев - Нема да учествуваме во парламент што не е одраз на вистинската волја на граѓаните

Inpress - 28.05.2014

Скопје, 28. мај 2014 (ИНПРЕС) Триесет и тројца пратеници од опозицијата предвдоена од СДСМ ги депонираа своите оставки во Собранието. - Нема да учествуваме во парламент што не е одраз на вистинската ...

Излезе на површина нивото на демократија кај опозицијата

Република - 28.05.2014

Пратеничката на ЛДП, Роза Топузова –Каревска беше единствената од 34-те пратеници на опозицијата која денеска не депонираше оставка до Собранието и реши да учествува во работата на Парламентот.

ЛДП: Чекорот на Роза Топузова Каревска е политичко самоубиство

Макфакс - 28.05.2014

Чекорот на Роза Топузова Каревска да не го почитува партискиот став и да влезе во ваков нелегитимен Парламент е разочарувачки и доаѓа во исклучително критичен момент за судбината на Република ...

ЛДП: Потегот на Роза Топузова-Каревска претставува политичко самоубиство

Локално - 28.05.2014

Ставот на ЛДП е добро познат, а тоа е дека не ги прифаќаме пратеничките мандати освоени на фалсификувани и недемократски избори. Нема да дадеме легитимитет или да бидеме соучесници на ваков начин ...

Опозиционерите поднесоа оставки за добиените мандати,меѓу нив и Солза Грчева

Локално - 28.05.2014

Пратениците избрани од листата предводени од СДСМ и коалициските партии попладнево ги доставија оставкитите за пратеничките мандати во Собранието. Пратениците од опозицијата поединечно влегуваа во ...

Пратениците од опозицијата поднесоа оставки во Собранието

Кајгана - 28.05.2014

Триесет и тројцата кандидати за пратеници од опозициската коалиција предводена од СДСМ денеска поднесоа оставки во Собранието на Република Македонија за пратеничките мандати добиени на предвремените ...

Пратениците на СДСМ ги вратија мандатите во Собранието

Точка - 28.05.2014

Пратениците од опозицијата кои добија мандат по последните парламентарни избори денеска доставија свои оставки до Собранието. Според претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев мандатот ...