TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Околу 1800 државни службеници вратени на работа во Турција

А1 On - 12.01.2018

Околу 1.800 државни службеници отпуштени по неуспешниот обид за пуч во Турција во јули 2016 година се вратени на работа, соопштија турските власти. Ваквата одлука следува откако истрагата утврдила дека отпуштените лица немаат врски со исламскиот ...

Во Турција вратени на работа 1.800 државни службеници...

Н.Македонија - 12.01.2018

Во Турција вратени на работа 1.800 државни службеници Турските власти денеска вратија на работа 1.800 државни службеници, кои беа отпуштени по неуспешниот обид за воен удар во јули 2016 година.

Турција врати на работа 1.800 државни службеници

Макфакс - 12.01.2018

Турција денеска врати над 1.800 државни службеници кои останале без работа за време на чистката по обидот за државен удар во 2016 година, откако било утврдено дека не се поврзани со мрежата на самопрогласениот верски лидер Фетулах Ѓулен, обвинет ...

Ердоган со закана до САД ако не го предадат Ѓулен

Р.С.Европа - 11.01.2018

Ако Вашингтон не ѝ го предаде на Турција исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за обидот за пуч од јули 2016 година, турските власти нема да екстрадираат ниту еден терорист кој е баран од САД, изјави турскиот претседател ...

Eрдоган им се закани на САД

Канал5 - 11.01.2018

Нема да испорачаме никого , доколку САД не ни го дадат Ѓулен , се закани Турскиот претседател. Турција нема на Американците да им испорача ниедно лице осомничено за тероризам , доколку Вашингтон не го екстрадира имамот Фетула Ѓулен , обвинет во ...

Ердоган: Турција ќе ги запре сите екстрадиции кон САД, додека не го предаде Ѓулен

+инфо - 11.01.2018

Откако Анкара го обвини Ѓулен за неуспешниот воен удар, Турција неколку пати побара од Вашингтон, каде што тој живее, да биде екстрадиран. Турција нема да екстрадира ниту едно осомничено лице во САД, доколку Вашингтон не и го предаде исламскиот ...

Турција сопира со екстрадициите кон САД, се додека Вашингтон не го предаде Ѓулен

Стандард - 11.01.2018

Турција нема да екстрадира никакви осомничени во САД, ако Вашингтон не го предаде проповедникот, кого Анкара го обвинува за неуспешниот обид за државен удар во 2016 година, изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган, пренесува Ројтерс.

Во Турција вратени на работа 1.800 државни службеници

+инфо - 12.01.2018

По пучот во Турција, 150.000 лица во земјата беа отпуштени или суспендирани од нивните работни позиции. Tурските власти денеска вратија на работа 1.800 државни службеници, кои беа отпуштени по неуспешниот обид за воен удар во јули 2016 година.

Чавушоглу: Ердоган сака да ги врати добрите односи со Меркел

Стандард - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган сака лично да се сретне со канцеларката Ангела Меркел за да ги врати добрите односи меѓу двете земји. Ова го соопшти турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавусоглу, пред германските новинари во ...

Турција врати на работа 1.800 државни службеници

А1 On - 12.01.2018

Турција денеска врати над 1.800 државни службеници кои останале без работа за време на чистката по обидот за државен удар во 2016 година, откако било утврдено дека не се поврзани со мрежата на самопрогласениот верски лидер Фетулах Ѓулен, обвинет ...

Јаваш, бејефенди Ердоган!

CivilMedia - 11.01.2018

Пишува: Јас не знам на какви „службени контакт пунктови“ за турските државјани мисли господинот Екер – бидејќи за тоа постојат амбасадите и конзулатите, акредитирани од една во друга земја – но, мене многу повеќе ми личи дека тие партиски канцеларии ...

Ердоган бара тет-а-тет средба со Меркел

Локално - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германскиот канцелар Ангела Меркел за да се поправат односите меѓу државите. Тоа синоќа го изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на средба со германски новинари.

Ердоган: Турција е една од водечките земји во светот по слобода на медиумите

ТВ21 - 10.01.2018

Турција е меѓу водечките земји во светот во однос на слободата на медиумите, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган по повод турскиот Ден на новинарите. – Турција денес е на едно од првите места меѓу земјите во светот во однос на ...

Турција ги предупреди своите граѓани на можни напади во САД...

Н.Македонија - 11.01.2018

Турција ги предупреди своите граѓани на можни напади во САД Турското Министерство за надворешни работи денеска ги предупреди своите државјани кои планираат да патуваат во САД да ја преиспитаат својата намера поради растечката закана од терористички ...

Ердоган: Турција ќе ги запре сите екстрадиции кон САД, се додека Вашингтон не и го предаде Ѓулен

Алсат-М - 11.01.2018

Турција нема да екстрадира ниту едно осомничено лице во САД, доколку Вашингтон не и го предаде исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за осуетениот пуч, што се случи во јули 2016 година, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Во Турција вратени на работа 1.800 државни службеници

Нова ТВ - 12.01.2018

Tурските власти денеска вратија на работа 1.800 државни службеници, кои беа отпуштени по неуспешниот обид за воен удар во јули 2016 година. Одлуката беше донесена откако турските власти утврдија дека отпуштените лица немаат никакви врски со ...

Чавушоглу: Ердоган сака да ги подобри односите со Меркел

Макфакс - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган сака лично да се сретне со канцеларката Ангела Меркел за да ги врати добрите односи меѓу двете земји, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Турција врати на работа 1.800 државни службеници

Вечер - 12.01.2018

Турција денеска врати над 1.800 државни службеници кои останале без работа за време на чистката по обидот за државен удар во 2016 година, откако било утврдено дека не се поврзани со мрежата на самопрогласениот верски лидер Фетулах Ѓулен, обвинет ...

Јаваш, бејефенди Ердоган!

Либертас - 11.01.2018

Е дна вест од претпоследниот ден во минатата година помина речиси незабележана: „Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, ќе отвори свои претставништва во Македонија, Босна и ...

Ердоган бара тет-а-тет средба со Меркел

Сител - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германскиот канцелар Ангела Меркел за да се поправат односите меѓу државите. Тоа синоќа го изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на средба со германски новинари.

Ердоган: Турција нема да екстрадира во САД, додека Вашингтон не го предаде Ѓулен

А1 On - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја нема да екстрадира ниту едно осомничено лице во САД, доколку Вашинготн не ѝ го предаде исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организација на неуспешниот ...

Чавушоглу: Ердоган сака да ги подобри односите со Меркел

Вечер - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган сака лично да се сретне со канцеларката Ангела Меркел за да ги врати добрите односи меѓу двете земји, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Јаваш, бејефенди Ердоган!

Локално - 11.01.2018

Една вест од претпоследниот ден во минатата година помина речиси незабележана: „Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, ќе отвори свои претставништва во Македонија, Босна и ...

Ердоган бара средба во четири очи со Меркел

+инфо - 11.01.2018

Дипломатот нагласи дека Ердоган неколкупати разговарал по телефон со Меркел и со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германскиот канцелар Ангела Меркел за да се поправат ...

Ердоган се закани: Ако САД не го предадат Ѓулен, Турција нема да екстрадира ниту еден терорист

Макфакс - 11.01.2018

Турција нема да екстрадира ниту едно осомничено лице во САД, доколку Вашингтон не ѝ го предаде исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организација на неуспешниот пуч во јули 2016 година, изјави турскиот претседател Реџеп ...

Чавушоглу: Ердоган сака да ги подобри односите со Меркел

Sky - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган сака лично да се сретне со канцеларката Ангела Меркел за да ги врати добрите односи меѓу двете земји, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Ердоган бара тет-а-тет средба со Меркел

А1 On - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германскиот канцелар Ангела Меркел за да се поправат односите меѓу државите. Тоа синоќа го изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на средба со германски новинари.

Ердоган: Турција ќе ги запре сите екстрадиции кон САД, додека не го предаде Ѓулен

Слободен Печат - 11.01.2018

Турција нема да екстрадира ниту едно осомничено лице во САД, доколку Вашингтон не и го предаде исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за осуетениот пуч, што се случи во јули 2016 година, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Ердоган се закани: Ако САД не го предадат Ѓулен, Турција нема да екстрадира ниту еден терорист

Вечер - 11.01.2018

Турција нема да екстрадира ниту едно осомничено лице во САД доколку Вашингтон не ѝ го предаде исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен кого Анкара го обвинува за организација на неуспешниот пуч во јули 2016 година, изјави турскиот претседател, Реџеп ...

Чавушоглу: Ердоган сака да ги подобри односите со Меркел

Точка - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган сака лично да се сретне со канцеларката Ангела Меркел за да ги врати добрите односи меѓу двете земји, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Ердоган бара тет-а-тет средба со Меркел

МРТ - 11.01.2018

Состанокот веројатно би се случил по преговорите за формирање нова германска влада или доколку Ердоган одлучи да отпатува во Германија. „Претседателот Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германската канцеларка Ангела Меркел за да се поправат ...

Ердоган бара тет-а-тет средба со Меркел...

Н.Македонија - 11.01.2018

Ердоган бара тет-а-тет средба со Меркел Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германскиот канцелар Ангела Меркел за да се поправат односите меѓу државите. Тоа синоќа го изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут ...

Ердоган се закани: Ако САД не го предадат Ѓулен, Турција нема да екстрадира ниту еден терорист

Sky - 11.01.2018

Турција нема да екстрадира ниту едно осомничено лице во САД доколку Вашингтон не ѝ го предаде исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен кого Анкара го обвинува за организација на неуспешниот пуч во јули 2016 година, изјави турскиот претседател, Реџеп ...

Ердоган бара тет-а-тет средба со Меркел

Алсат-М - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германскиот канцелар Ангела Меркел за да се поправат односите меѓу државите. Тоа синоќа го изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на средба со германски новинари.

Ердоган бара тет-а-тет средба со Меркел

Тера - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германскиот канцелар Ангела Меркел за да се поправат односите меѓу државите. Тоа синоќа го изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на средба со германски новинари.

Ердоган бара тет-а-тет средба со Меркел

CivilMedia - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германскиот канцелар Ангела Меркел за да се поправат односите меѓу државите. Тоа синоќа го изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на средба со германски новинари.

Ердоган бара тет-а-тет средба со Меркел

Алфа - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германскиот канцелар Ангела Меркел за да се поправат односите меѓу државите. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германскиот канцелар Ангела Меркел за да се ...

Ердоган бара тет-а-тет средба со Меркел

24 Вести - 11.01.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германскиот канцелар Ангела Меркел за да се поправат односите меѓу државите, изјави доцна синоќа турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на средба со германски новинари.