TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Образованието во доба на Корона (дел први)

Фактор - 26.03.2020

Веќе неколку пати во моите први две колумни посочив колку вонредните услови на егзистенција се чудни, можеби и тешки, но секако исклучително важни, како за секој поединец лично, така и за заедницата.

Предизвиците на онлајн едукацијата во Македонија

IT.mk - 25.03.2020

Нешто повеќе од две недели како учениците не се зад училишните клупи. Пандемијата на COVID-19 која го зафати светот со сигурност започна да се шири и низ нашата држава со потврдени 177 заболени.

Од денеска платформа за помош на учениците и наставниците

Сител - 25.03.2020

На Едуино платформата од денеска е достапна т.н Е- училиница , која ќе им помогне во процесот на едукација на наставниците и учениците. Видео лекции од прво до деветто одделение по различни предмети.

За учениците во Република Српска бесплатен пристап до интернет

Макфакс - 25.03.2020

Со цел подобрување на учењето од далечина и обезбедување на еднакви услови за сите ученици, компанијата „М:тел“ ќе обезбеди бесплатен пристап до Интернет-порталот за радио телевизија на Република Српска (www.rtrs.tv) за сите ученици од основно ...

Просветните работници пред предизвил – работното место е поинакво, но учењето продолжува

Алфа - 25.03.2020

Импровизации, постојано барање на разни начини и методи преку дигиталните алатки – како да се продолжи воспитно – образовниот процес. Со овој предизвик се соочуваат просветните работници во земјава.

[Интервју] Добре Јовевски: Кога зборуваме за настава на далечина можеби никогаш не ги земаме предвид учениците од ...

Радио МОФ - 25.03.2020

Националната платформа за далечинско учење, онлајн предавањата, како и пристапот до образование на децата од руралните средини за време на изолација, беа дел од темите за кои разговаравме со Добре Јовевски, наставник во Основното училиште „Илинден“ ...

Адеми: Ќе им помогнеме на оние што имаат проблеми за учењето од далечина

Алсат-М - 24.03.2020

Министерот за образование, Арбер Адеми во вечерашното гостување во емисијата „200“ на Алсат, вели дека врз основа на информациите добиени од Министерството за информатичко општество, целата територија на Македонија е покриена со Интернет.

Адеми: Намалувањето на платите за наставниците е неприфатливо

Алсат-М - 24.03.2020

Министерот за образование, Арбер Адеми во своето вечерашно гостување во емисијата „200“ на Алсат се спротивстави на предлогот за намалување на платите на наставниците и администрацијата, што деновиве ја предложи лидерот на владејачката СДСМ, Зоран ...

Од утре платформа е-училница за настава преку интернет

Алсат-М - 24.03.2020

Е-училница или унифицираната национална платформа за продолжување на воспитно-образовниот процес на онлајн едукацијата ќе започне во среда. Министерот за образование, Арбр Адеми извести дека на веб страницата www.eduino.gov.mk ќе бидат објавени ...

Дигиталната наставна платформа E-училница достапна за учениците

Канал5 - 24.03.2020

Дигиталната платформа Е-училница со видеонастава и активности за учење преку игра попладнево е достапна на интернет-адресата: www.eduino.gov.mk. Оваа национална платформа за далечинско учење се става во функција за да овозможи продолжување на ...

Многу непознаници за онлајн наставата

Р.С.Европа - 24.03.2020

Дел од професорите велат дека е добро што се овозможува електронско учење, но укажуваат дека важно е колку учениците имаат технички услови и дали тоа ќе може да го платат. Од факултетите посочуваат дека за теоретската настава нема да има проблеми, ...

Од утре почнува далечинско учење за сите ученици

Телма - 24.03.2020

Од утре учениците и студентите ќе го продолжат своето образование преку далечинско учење. Ова го соопшти министерот за образование Арбер Адеми, кој рече дека на предлог на МОН, владата донесе уредби за наставата во сите степени -основно, средно и ...

Наставата продолжува на интернет

Телма - 24.03.2020

Низ видео лекции со презентација и нарација на наставник кои траат 15 минути и разработка на методски единици наставата продолжува на интернет. Министерството за образование и наука ја продолжува наставата за учениците и студентите која беше ...

ВИДЕО: Национална веб-платформа за далечинско учење за основците и средношколците

А1 On - 24.03.2020

Од утре ќе биде во функција унифицирана национална веб-платформа за далечинско учење од дома за сите основци и средношколци. Линкот до е-училницата е: www.eduino.gov.mk и ја изработува Бирото за развој на образованието во соработка со УНИЦЕФ по ...

Учениците од утре ќе учат преку е-училница, а оценувањето допрва ќе го утврдиме, рече министерот Адеми

Сакам да кажам - 24.03.2020

Министерот за образование и наука Арбер Адеми најави дека во соработка со УНИЦЕФ и Бирото за развој за образование се подготвува прва национална веб-платформа за далечинско учење, која ќе биде ставена во функција од утре.

Усвоена првата национална платформа за далечинско учење, од утре во употреба

Алсат-М - 24.03.2020

Одобрена е првата национална платформата за далечинско учење – www.eduin.gov.mk – и веќе се пријавени повеќе од 600 наставници кои ќе ги снимаат методските единици за сите премети, рече на денешната прес конференција министерот за образование и ...

Адеми: Од утре почнува далечинско учење за сите ученици

Канал5 - 24.03.2020

Од утре учениците и студентите ќе го продолжат своето образование преку далечинско учење. Ова го соопшти министерот за образование Арбр Адеми, кој додаде и дека секоја институција ќе одлучува за формата, а наставникот може да изврши оценување на ...

Адеми: Наставата ќе продолжи преку платформата Едуин

МКД - 24.03.2020

Владата и Министерството за образование ја одобри првата национална платформата за далечинско учење. Веќе се пријавени повеќе од 600 наставници кои ќе ги снимат методските единици за сите премети.

Наставата продолжува „онлајн“, се воведува и национална платформа за е-училница

360 степени - 24.03.2020

Учебната година продолжува „онлајн“, училиштата сами ќе треба да ја организираат наставата на далечинско учење, а Владата ќе понуди платформи за поддршка, соопшти денеска министерот за образование Арбер Адеми.

Вонредниот распуст предизвик за образованието!

Н.Македонија - 24.03.2020

Многу институции периодов се потрудија времето на дечињата да им го направат поинтересно на различни начини, па, така, на Македонската радио-телевизија секојдневно се емитува емисијата ТВ-училница, се репризира популарната емисија „Бушава азбука“, а ...

Од утре „вебинар“ за наставниците во средните училишта во Македонија

Факултети - 24.03.2020

По двајца наставници од секое училиште ќе го проследат семинарот за онлајн-настава на експерти од „Семос“ По двајца наставници од секое средно училиште утре (25 март) ќе учествуваат на „вебинар“ – онлајн-семинар кој ќе им го држат експерти од ...

Адеми: Се воведува платформа за далечинско учење „Е-училница“, цела територија е покриена со интернет

Радио МОФ - 24.03.2020

Владата воведува прва национална платформа за далечинско учење. Унифицираната платформа е наречена „Е-училница“, а се изработува во моментов од Бирото за развој на образование (БРО) и УНИЦЕФ. „Е-училница“ треба да биде достапна веќе од утре.

Онлајн-учење за годината да не биде завршена

Фокус - 24.03.2020

Министерот за образование, Арбр Адеми на денешната прес конференција информираше за новите платформи кои ќе се воведат во образовниот процес со цел учебната година да биде спасена. Како што истакна тој, онлајн наставата е неопходна во овие моменти и ...

Кога не можат во вистинска училница, учениците ќе учат во еduino.gov.mk

Мета - 24.03.2020

Градинките, основните училишта, училиштата за средно образование и факултетите во земјата нема да бидат отворени и нема да продолжат со регуларна настава. Но, тоа не значи дека воспитно-образовниот процес треба да прекине.

Од утре настава на Е-училница - прва национална платформа за далечинско учење

Факултети - 24.03.2020

Првата национална платформа за далечинско учење од утре ќе биде достапна за сите основни и средни училишта во Македонија, соопшти на денешната прес-конференција министерот за образование и наука Арбер Адеми.

На платформата за онлајн настава на Меѓународниот Балкански Универзитет креирани 500 предмети од летниот семестар

Опсервер - 24.03.2020

Во време кога во светот владее пандемија предизвикана од коронавирусот и во државава се преземаат мерки со цел да се запре агресивното ширење на заразата, поради што дојде и до запирање на обрзовниот процес, Меѓународниот Балкански Универзитет (МБУ) ...

Е-училница во функција од утре

Женски магазин - 24.03.2020

Според искуство и идеја од Хрватска, министерот Арбер Адеми најави дека од утре ќе е во функција тн. е-училница, како начин за продолжување на воспитно-образовниот процес до крајот на училишната година.

Наставата ќе се одвива преку Е-училница

Кумановски м. - 24.03.2020

На предлог на Министерството за образование и наука, Владата на Република Северна Македонија донесе уредби со сила на закони со кои се предвидува основните и средните училишта, како и високо образовните и јавните научни установи да организираат ...

Родителите бесни што станаа наставници, МОН абер нема од он лајн настава: Засега учење само на далечина

Слободен Печат - 24.03.2020

Со оглед на проценката на министерот за здравство Венко Филипче, дека пикот на заразата со коронавирусот ќе биде за 30-тина дена, големи се шансите оваа учебна година до крајот да се одвива со електронска комуникација помеѓу наставниците и учениците.

(Во живо) Прес на министерот за образование Адеми

Независен - 24.03.2020

Проследете ја во живо прес-конференцијата на министерот за образование Арбер Адеми. Со оглед на тоа што учениците од утре требаше да продолжат да одат во училиште, министерот ќе ги објасни дополнителните ...

Адеми: Далечинско учење – најавена Национална платформа за е-настава

Frontline - 24.03.2020

Министерот најави дека веќе од утре ќе биде достапна платформа која ќе може да се користи на смарт уред и нагласи дека доколку има ученици кои немаат соодветен уред да го контактираат министерството.

(Во живо) Прес конференција на министерот за образование Арбер Адеми

24Инфо - 24.03.2020

Министерот за образование и наука Арбер Адеми, денеска (вторник, 24.03.2020 година), во 13:30 часот, ќе одржи ...

Адеми: Се уште не сме дискутирала за конкретен предлог од политичка партија

Слободен Печат - 24.03.2020

Принципот на работење во Владата е дека длабоко се анализираат сите предлози и тоа што е во најдобар интерес на граѓаните, така и одлучуваме секогаш, рече Адеми. Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска на прес-конференција соопшти дека ...

ЕДУИНО-прва унифицирана платформа за далечинско учење

Фактор - 24.03.2020

Едуино е првата национална платформа за далечинско учење која ја вoведува Владата, со цел непречено да продолжи наставата. -Препорачуваме унифицирана платформа, која ја изработува Бирото за развој на образованието и УНИЦЕФ, а ќе може да се применува ...

Адеми: Наставата продолжува „онлајн“, ќе биде штета за младите ако се прекине учебната година!

Локално - 24.03.2020

Од утре се отвора и првата национална платформа за е-настава, која ќе биде достапна на адресата www.eduin.gov.mk., соопшти денеска министерот за образование Арбер Адеми. „На оваа платформа опфатени се видео конференциските форми, електронската пошта ...

Прес-конференција на министерот за образование и наука Арбер Адеми

CivilMedia - 24.03.2020

Министерот за образование и наука Арбер Адеми со прес-конференција во живо за мерките кои ќе се преземат за он-лајн ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на министерот за образование и наука, Арбер Адеми

Frontline - 24.03.2020

Прес конференција на министерот за образование и наука, Арбер ...

Усвоена првата национална платформа за далечинско учење, од утре во употреба

Р.С.Европа - 24.03.2020

Одобрена е првата национална платформата за далечинско учење - www.eduin.gov.mk - и веќе се пријавени повеќе од 600 наставници кои ќе ги снимаат методските единици за сите премети. Оваа платформа ќе биде во употреба од утре, изјави денеска ...

Од утре почнува далечинско учење за сите ученици

Курир - 24.03.2020

Од утре учениците и студентите ќе го продолжат своето образование преку далечинско учење. Ова го соопшти министерот за образование Арбер Адеми, кој рече дека на предлог на МОН, владата донесе уредби за наставата во сите степени -основно, средно и ...

На платформата за онлајн настава на Меѓународниот Балкански Универзитет креирани 500 предмети од летниот семестар

Локално - 24.03.2020

Во време кога во светот владее пандемија предизвикана од коронавирусот и во државава се преземаат мерки со цел да се запре агресивното ширење на заразата, поради што дојде и до запирање на обрзовниот процес, Меѓународниот Балкански Универзитет (МБУ) ...

На платформата за онлајн настава на Меѓународниот Балкански Универзитет креирани 500 предмети од летниот семестар

24Инфо - 24.03.2020

Во време кога во светот владее пандемија предизвикана од коронавирусот и во државава се преземаат мерки со цел да се запре агресивното ширење на заразата, поради што дојде и до запирање на обрзовниот процес, Меѓународниот Балкански Универзитет (МБУ) ...

Онлајн учење од утре, преку национална едукативна платформа

Независен - 24.03.2020

Од утре учениците и студентите ќе го продолжат своето образование преку далечинско учење, преку платформата www.eduino.gov.mk, соопшти министерот за образование Арбер Адеми. На предлог на МОН, Владата донесе уредби за наставата во сите степени ...

Адеми: Од утре почнува далечинско учење за сите ученици

Press24 - 24.03.2020

Владата и Министерството за образование ја одобри првата национална платформата за далечинско учење. Веќе се пријавени повеќе од 600 наставници кои ќе ги снимат методските единици за сите премети.

Од утре почнува далечинско учење за сите ученици

Нетпрес - 24.03.2020

Од утре учениците и студентите ќе го продолжат своето образование преку далечинско учење. Ова го соопшти министерот за образование Арбер Адеми, кој рече дека на предлог на МОН, владата донесе уредби за наставата во сите степени -основно, средно и ...

За учебната година да не биде прогласена за завршена: Наставата ќе продолжи преку платформата www.eduino.gov.mk

Република - 24.03.2020

Владата и Министерството за образование ја одобри првата национална платформата за далечинско учење. Веќе се пријавени повеќе од 600 наставници кои ќе ги снимат методските единици за сите премети.

Адеми: Од утре настава на Е-училница прва национална платформа за далечинско учење

Деца - 24.03.2020

Првата национална платформа за далечинско учење од утре ќе биде достапна за сите основни и средни училишта во Македонија, соопшти на денешната прес-конференција министерот за образование и наука Арбер Адеми.

Наставата во училиштата нема да продолжи во скоро време: Платформата ЕДУИНО ќе биде замена

Хаштаг - 24.03.2020

Едуино е првата национална платформа за далечинско учење која ја вoведува Владата, со цел непречено да продолжи наставата. „Препорачуваме унифицирана платформа, која ја изработува Бирото за развој на образованието и УНИЦЕФ, а ќе може да се применува ...

Адеми: Наставата ќе продолжи онлајн преку националната платформа

24Инфо - 24.03.2020

Владата и Министерството за образование ја одобри првата национална платформата за далечинско учење, изјави денеска министерот за образование Арбер Адеми. Платформата www.eduin.gov.mk , ќе биде во употреба од утре, а веќе се пријавени повеќе од 600 ...

Обновено: Првата национална платформа за далечинско учење од утре во употреба

OhridNews - 24.03.2020

Од утре, за сите основни и средни училишта во Македонија, ќе биде достапна првата национална платформа за далечинско учење, информира на денешната прес конференција министерот за образование и наука Арбер Адеми.

(ВИДЕО) Адеми: Се уште не сме дискутирала за конкретен предлог од политичка партија

А1 On - 24.03.2020

Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска на прес-конференција соопшти дека како Влада се уште не дискутирале за конкретен предлог од некоја политичка партија. На новинарско прашање за тоа дека СОНК и НАкС го отфрлаат предлогот економски ...