TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МПЦ: Личен став на Агатангел за името, не е на Синодот

Алсат-М - 13.02.2018

Македонската православна црква се оградува од ставовите од владиката Агатангел кој во колумна објавена на интернет-порталите дава оценка за тековните разговори за разликите околу името со Грција.

Владика Агатангел: Нема лесно да поминат, ќе ги сочуваме државата, црквата, јазикот и културата

Алфа - 13.02.2018

Ние сме мирен и кроток народ но немаме намера да ја продадеме својата земја. Митрополитот Повардарски Агатангел смета дека актуелната власт има нечесни намери Ние сме мирен и кроток народ но немаме намера да ја продадеме својата земја.

Владиката Тимотеј контра Агатангел: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името

Макфакс - 13.02.2018

По објавата на некои од медиумите на ставот од владиката Агатангел, каде што тој ги коментира политичките случувања и ја обвинува власта дека има нечесни намери наведувајќи дека таа ќе заврши, како што вели, на ѓубриштето на историјата ако го ...

Агатангел: Комитите ќе ја бранат Македонија!

CivilMedia - 13.02.2018

„Ние сме еден гердан македонски, и сега сака некој да земе жилет да го сецне и бисерите да излетаат, да ги снема, бисер да не остане. Но, нема! Имаме тука комити Македонци, имаме браќа што цврсто ќе застанат на браникот на одбрана на нашата ...

Владиците од МПЦ го креваат гласот за заштита на уставното име

Сител - 12.02.2018

Повардарскиот митрополит Агатангел смета дека Македонската православна црква, исто како и Грчката треба активно да се вклучи во протестите во одбрана на уставното име на Македонија. Во, прилично острата изјава, тој ги оценува како штетни политиките ...

Владиката Агатангел од Прилеп: “Повик до целиот македонски народ, застанете на браникот и сочувајте ја нашата држава”

Маркукуле - 12.02.2018

Владиката Агатангел кој беше дел од литургијата на големиот христијански празник Св. Три светители, што се одржа во цркавата Св. Благовештение во Прилеп, упати моќна порака до сите Македонци. “ПОВИК КОН ЦЕЛИОТ МАКЕДОНСКИ НАРОД.

Заедничката богослужба е првиот чекор на Црквата-мајка во правилната насока

Поглед - 12.02.2018

Заедничката богослужба на света литургија / Евхаристија / на претставници од Бугарската православна црква и Македонската православна црква – Охридска архиепископија е првиот чекор во вистинската насока, а посетата на бугарски митрополити во ...

Владиката Тимотеј контра Агатангел: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името

Вечер - 13.02.2018

По објавата на некои од медиумите на ставот од владиката Агатангел, каде што тој ги коментира политичките случувања и ја обвинува власта дека има нечесни намери наведувајќи дека таа ќе заврши, како што вели, на ѓубриштето на историјата ако го ...

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

Сител - 13.02.2018

- Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години, смета митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј.

Видео: Владиците од МПЦ се кренаа против промена на уставното име

Press24 - 12.02.2018

Повардарскиот митрополит Агатангел смета дека Македонската православна црква, исто како и Грчката треба активно да се вклучи во протестите во одбрана на уставното име на Македонија, јавува Сител.

Владиката Тимотеј: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името!

Таратур - 13.02.2018

Откако некои медиуми го објавија ставот од владиката Агатангел, каде што ја обвинува власта и ги коментира политичките случувања во државава, вклучувајќи го и името, тој ниту демантира ниту потврдуваа за таа изјава.

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

Press24 - 13.02.2018

Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години, смета митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј.

Владиката Тимотеј контра Агатангел: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името

Либертас - 13.02.2018

По објавата на некои од медиумите на ставот од владиката Агатангел, каде што тој ги коментира политичките случувања и ја обвинува власта дека има нечесни намери наведувајќи дека таа ќе заврши, како што вели, на ѓубриштето на историјата ако го ...

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

+инфо - 13.02.2018

Постои голема веројатност на мајскиот собор на СПЦ да биде отворено прашањето за натамошното делување и решавање на црковниот спор со МПЦ. Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин ...

Владиката Тимотеј контра Агатангел: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името

Sky - 13.02.2018

По објавата на ставот на владиката Агатангел од страна на некои од медиумите, каде што тој ги коментира политичките случувања и ја обвинува власта дека има нечесни намери наведувајќи дека таа ќе заврши, како што вели, на ѓубриштето на историјата ако ...

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

Телма - 13.02.2018

Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години, смета митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј.

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

Канал5 - 13.02.2018

Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години, смета митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј.