TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Фејсбук“ изгуби 56 милијарди долари поради бојкот од страна на повеќе компании

Факултети - 30.06.2020

Над 90 големи компании изминативе денови одлучија да престанат да се рекламираат на „Фејсбук“ поради говорот на омраза на социјалната мрежа. Ова ја намалило вредноста на медиумскиот гигант за околу 56 милијарди долари.

Еве колку пари изгуби Марк Цукерберг поради бојкотот на рекламирањето

Бизнис Вести - 30.06.2020

Основачот и извршен директор на Фејсбук Марк Цукерберг изгуби повеќе од 7 милијарди американски долари од личното богатство од почетокот на кампањата за бојкот на рекламирањето на социјалните платформи на Фејсбук, според „Индексот за милијардери“ на ...

Coca-Cola ги „суспендираше“ социјалните мрежи со реклами

Телефони.мк - 30.06.2020

Coca-Cola е најпознатиот глобален бренд за газирани безалкохолни пијалоци, кој официјално објави дека го прекинува рекламирањето на социјалните мрежи воопшто. Тоа е привремена одлука на компанијата, која го направи ова со цел да демонстрира револт ...

Coca-Cola привремено гo прекинува огласувањето на социјалните мрежи

Иновативност - 29.06.2020

Најголемиот светски бренд за пијалоци Coca-Cola соопшти дека ќе го прекине огласувањето на сите социјални мрежи (вклучувајќи ги Фејсбук и Твитер) во времетраење од најмалку еден месец, поради нивното несоодветно справување со говорот на омраза, ...

Компании ширум светот се здружија против Фејсбук, а еве и зошто

Локално - 29.06.2020

„Старбакс“, „Кока Кола“, „Херши“ и „Хонда“ се нови големи имиња кои го бојкотираат Фејсбук и ги повлекуваат сите нивни реклами од таа и платформата на Инстаграм во сопственост на истата компанија. Пред нив, тоа го сторија повеќе од 160 компании.

Бојкот на Facebook – Акциите паднаа, Honda ги повлече рекламите

24auto - 29.06.2020

Многу компании се приклучуваат кон бојкотот на Facebook, и го откажуваат рекламирање преку оваа платформа Акциите на Facebook паднаа за 8,3 проценти во петокот, најголем пад за три месеци, откако Unilever, еден од најголемите светски огласувачи, им ...

Марк Цукерберг остана без 7 милијарди долари

Телефони.мк - 29.06.2020

Марк Цукерберг се симна од третото место на листата на најбогати луѓе во светот, веднаш после Гејтс и Безос. Причината е поради пад на вредноста на акциите на Facebook, од што изгубил неверојатни 7,2 милијарди долари.

„Кока-кола“ го стопира рекламирањето на социјалните мрежи за 30 дена

USB - 29.06.2020

Американската компанија „Кока-Кола“ прекинува со рекламирањето на социјалните мрежи најмалку 30 дена, поради зголемениот притисок да престане говорот на омраза на тие платформи. – Нема место за расизам во светот и нема место за расизам на ...

Принцот Хари и Меган Маркл ќе ги бојкотират онлајн платформите поради говор на омраза

Курир - 29.06.2020

Принцот Хари и неговата избраничка Меган Маркл продолжуваат со кампањите против ширење на говор на омраза преку онлајн платформите како што се социјалните мрежи и медиумите. Во ,,бојкотот’’ тие ги придружуваат и многу светски компании кои престанаа ...

Цукерберг изгуби седум милијарди долари поради бојкотот, акциите на Facebook паднаа 8,3 проценти

Денар - 29.06.2020

Марк Цукерберг стана посиромашен за 7,2 милијарди долари откако одреден број компании ги повлекоа своите реклами од F acebook , дознава Bloomberg. Акциите на Facebook паднаа за 8,3 проценти во петокот, најголем пад за три месеци, откако Unilever, ...

Меган Маркл и принцот Хари го бојкотираат „Фејсбук“

Макфакс - 29.06.2020

Меган Маркл и нејзиниот сопруг, принцот Хари, се активно вклучени во кампањите против говорот на омраза на онлајн платформите, со што се приклучуваат на многу светски компании кои привремено престанаа да се рекламираат преку социјалната мрежа ...

Старбакс ќе паузира рекламирање на сите социјални мрежи

Оff.net - 29.06.2020

Најпознатиот светски бренд за кафиња не само што ќе го бојкотира Фејсбук со реклами, туку истото им следува и на сите останати социјални мрежи што се во оптек. Пред некој ден и Кока-кола глобално ги стави на пауза рекламите на социјални мрежи.

Марк Цукерберг поради бојктото загуби 7,2 милијарди долари

Кумановски м. - 29.06.2020

Марк Цукерберг не е веќе третата најбогата личност во светот (по Гејтс и Безос) затоа што изгуби дури 7,2 милијарди долари поради падот на вредноста на акциите на Фејсбук. Се започна кога Фејсбук одби да цензурира или барем да ја намали видливоста ...

Меган Маркл и принцот Хари го бојкотираат „Фејсбук“

MTM - 29.06.2020

Меган Маркл и нејзиниот сопруг, принцот Хари, се активно вклучени во кампањите против говорот на омраза на онлајн платформите, со што се приклучуваат на многу светски компании кои привремено престанаа да се рекламираат преку социјалната мрежа ...

Меган Маркл и принцот Хари го бојкотираат Фејсбук

+инфо - 29.06.2020

Принцот Хари и неговата избраничка Меган Маркл продолжуваат со кампањите против ширење на говор на омраза преку онлајн платформите како што се социјалните мрежи и медиумите. Во бојкотот тие ги придружуваат и многу светски компании кои престанаа да ...

Принцот Хари и Меган Маркл ќе ги бојкотират онлајн платформите поради говор на омраза

Press24 - 29.06.2020

Принцот Хари и неговата избраничка Меган Маркл продолжуваат со кампањите против ширење на говор на омраза преку онлајн платформите како што се социјалните мрежи и медиумите. Во ,,бојкотот’’ тие ги придружуваат и многу светски компании кои престанаа ...

Уште еден светски гигант заминува од Фејсбук, Кока Кола ги повлече рекламите од социјалната мрежа

OhridNews - 28.06.2020

Глобалниот бренд Кока Кола ги стопира сите реклами на социјалната мрежа Фејсбук на најмалку 30 дена. Одлуката на Кока Кола доаѓа по најавите на Фејсбук дека ќе ги означува потенцијално „штетните“ содржини.

Honda ja поддржa осветничката кампања против Facebook!

Додај Гас - 28.06.2020

Сè повеќе компании се приклучуваат кон бојкотот на Facebook, што практично значи откажување од понатамошно рекламирање преку оваа медиумска платформа Една од „бунтовничките“ компании е Honda Motor, која од први јули ќе престане да се рекламира на ...

Изненадување: По Хари и Меган, кралскиот двор го напуштаат и Вилијам и Кејт

Попара - 28.06.2020

Изминатава година, светот беше шокиран од веста дека британскиот принц, 35-годишниот Хари и неговата сопруга Меган Маркл, решиле да го напуштат кралскиот двор, да се откажат од сите должности и да бараат среќа во Соединетите држави.