TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Бразил запленети речиси 2,5 тони кокаин

Либертас - 02.12.2020

Бразилската полиција соопшти дека во едно предградие на Рио де Жанеиро откри и заплени 2,46 тони кокаин. Во акцијата приведени се две лица. Кокаинот се чувал во хангар. Полицијата соопшти дека тоа е најголемо количество запленети наркотици во Бразил.

ОН го тргна канабисот од листата на опасни дроги

Фокус - 02.12.2020

Обединетите нации денеска го преквалификува канабисот за медицински цели од листата на „опасни дроги“ (како хероинот) на листата на „помалку опасни дроги“. Ова го отвора патот за поголеми истражувања на медицинските својства на канабисот, како и ...

ОН ја преквалификува марихуаната за „помалку опасна дрога“

Локално - 02.12.2020

Комисијата на Обединетите нации гласаше за повлекување на марихуаната од листата на хероинот и слични опасни наркотици, а со тоа му дадоа легитимност на неговите лековити својства, што дава поттик за милиони пациенти низ светот и е чекор напред на ...

ОН го повлече канабисот од листата на „опасни дроги“ и даде легитимност на лековитите својства

Радио МОФ - 02.12.2020

По 60 години статус кво, три години научен преглед од СЗО и две години дипломатски дискусии, денес Обединетите Нации (ОН) конечно го повлекоа канабис от од Класа IV на Единствената конвенција – „класата за забрана“.

Двајца скопјани под истрага за трговија со дрога

+инфо - 02.12.2020

Судијата го прифати предлогот и на осомничените им определи мерка куќен притвор во траење од 30 дена.​ Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле ...

Обвинение за недозволено поседување марихуана

Курир - 02.12.2020

Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори согласно член 215 став 1 од Кривичниот законик поднесе денеска Основното јавно обвинителство ...

Се обидела да шверцува кокаин во лажен труднички стомак од лубеница

Република - 02.12.2020

Бразилка е уапсена откако при нејзин претрес се покажало дека трудничкиот стомак е лажен. Таа под фустанот сокрила лубеница полна со пакетчиња кокаин, и се преправала дека е бремена. Како што објави полицијата од Сао Паоло, по анонимна пријава за ...

Со лесни дроги „ќе ги лечиме“ тешкотиите во угостителството

Слободен Печат - 02.12.2020

Здруженијата што се залагаат за декриминализација и легализација на канабисот сметаат дека, кога веќе државниот размислува да дозволи комерцијална употреба во кафулиња, тогаш да не должи многу и да отвори јавна дебата за целосна легализација на ...

Да се спречи или да се лечи

Н.Македонија - 02.12.2020

Изминатиот период продажбата и шверцот на марихуана стана еден од најчестите „бизниси“ на криминалните групи, и тоа не само во земјава туку и во светот. Лесната достапност на марихуаната, како и нејзиното одгледување на места недостапни за ...

Извршен претрес, приведени две лица од Скопје

ТВ21 - 01.12.2020

На 30.11.2020 oд страна на службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје се лишени од слобода Ф.Г.(34) и Н.Ж.(45), двајцата од Скопје, поради основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет ...

Приведени двајца дилери од Скопје

МКД - 01.12.2020

Скопјаните Ф.Г.(34) и Н.Ж.(45) вчера биле приведени поради основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, информира МВР.

Приведени двајца дилери од Скопје

ММС - 01.12.2020

Вчера oд страна на службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје се лишени од слобода Ф.Г.(34) и Н.Ж.(45), двајцата од Скопје, поради основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на ...

Апсење во Скопје- приведени двајца дилери

Press24 - 01.12.2020

Извршен претрес, приведени двајца дилери во Скопје. Во текот на вчерашниот ден oд страна на службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје се лишени од слобода Ф.Г.(34) и Н.Ж.

Извршен претрес, приведени двајца дилери

Скопје1 - 01.12.2020

На 30.11.2020 oд страна на службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје се лишени од слобода Ф.Г.(34) и Н.Ж.(45), двајцата од Скопје, поради основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет ...

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Опсервер - 01.12.2020

– Полицијата приведе две лица од Скопје осомничени за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје на ...

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

А1 On - 01.12.2020

Полицијата приведе две лица од Скопје осомничени за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје на ...

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Кајгана - 01.12.2020

Полицијата приведе две лица од Скопје осомничени за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје на ...

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Скопје инфо - 01.12.2020

Полицијата приведе две лица од Скопје осомничени за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје на ...

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Фокус - 01.12.2020

Полицијата приведе две лица од Скопје осомничени за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје на ...

Приведени дилери од Скопје

Курир - 01.12.2020

На 30.11.2020 oд страна на службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје се лишени од слобода Ф.Г.(34) и Н.Ж.(45), двајцата од Скопје, поради основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет ...

Ги фатиле на дело како пакуваат марихуана: Уапсени два скопски дилери

Република - 01.12.2020

Од страна на службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје вчеравечер се лишени од слобода Ф.Г.(34) и Н.Ж.(45), двајцата од Скопје, поради основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на ...

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Либертас - 01.12.2020

Полицијата приведе две лица од Скопје осомничени за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје на ...

Притвор заради дрога и оружје

Слободен Печат - 01.12.2020

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против 24-годишен жител на тетовското село Челопек поради основано сомнение дека ги сторил две кривични дела. Во домот на осомничениот, на 29 минатиот месец, околу 17.45 часот, полициските ...

Притвор за жител на Челопек за дрога и оружје

А1 On - 01.12.2020

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против 24-годишен жител на село Челопек, Општина Брвеница, поради основано сомнение дека ги сторил кривичните дела „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје и ...

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Во Центар - 01.12.2020

Службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје на 30.11.2020 ги привеле Ф.Г. (34) и Н.Ж. (45), двајцата од Скопје, соопштија денеска од МВР. Ф.Г. и Н.Ж. биле приведени во полициска станица, а по целосно документирање на случајот ...

Тетовец приведен откако му била најдена марихуана

МКД - 01.12.2020

Инспектори од Одделот за криминалистичка полиција – Тетово синоќа во 20.10 часот на тетовската улица „Љуботенска" го привеле тетовчанецот Ј.Ј. (22), осомничен дека е сторител на кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на ...

Пронајден кокаин во дом на охриѓанец

Слободен Печат - 01.12.2020

Вчера, при претрес во домот на Ф.Д.(37) во Охрид, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога при СВР Охрид, пронајдоа и одзедоа кокаин, стои во соопштението од МВР. Ф.Д.

Приведен криминалец од Тетово

Либертас - 01.12.2020

Инспектори од Одделот за криминалистичка полиција – Тетово синоќа во 20.10 часот на тетовската улица „Љуботенска“ го привеле тетовчанецот Ј.Ј. (22), осомничен дека е сторител на кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на ...

Приведен криминалец од Тетово

Опсервер - 01.12.2020

Инспектори од Одделот за криминалистичка полиција – Тетово синоќа во 20.10 часот на тетовската улица „Љуботенска“ го привеле тетовчанецот Ј.Ј. (22), осомничен дека е сторител на кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на ...

Притвор за жител на Челопек за дрога и оружје

Опсервер - 01.12.2020

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против 24-годишен жител на село Челопек, Општина Брвеница, поради основано сомнение дека ги сторил кривичните дела „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје и ...

Уапсен криминалец од Тетово

Слободен Печат - 01.12.2020

Вчера во 20.10 часот на улицата „Љуботенска“ во Тетово инспектори од Одделот за криминалистичка полиција Тетово, го приведоа Ј.Ј.(22) од Тетово, поради постоење на основано сомнение дека е сторител на кривично дело „неовластено производство и ...

Извршен претрес, приведени двајца дилери

MakPress - 01.12.2020

На 30.11.2020 oд страна на службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје се лишени од слобода Ф.Г.(34) и Н.Ж.(45), двајцата од Скопје, поради основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет ...

Приведен криминалец од Тетово

MakPress - 01.12.2020

На 30.11.2020 во 20.10 часот на ул.„Љуботенска“ во Тетово инспектори од Одделот за криминалистичка полиција Тетово, го приведоа Ј.Ј.(22) од Тетово, поради постоење на основано сомнение дека е сторител на кривично дело „неовластено производство и ...

Кривична за 20-годишен дилер од Кичево

Сител - 01.12.2020

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против С.М.(20) од Кичево, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни ...

Кичевчанец продавал мешавина од тутун и марихуана

МКД - 01.12.2020

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против С. М.(20) од Кичево, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни ...

Истрага за двајца скопјани – пронајдени над 100 грама марихуана

Слободен Печат - 02.12.2020

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни ...

Двајца скопјани под истрага за трговија со дрога

Курир - 02.12.2020

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни ...

Двајца скопјани под истрага за трговија со дрога

Макфакс - 02.12.2020

Скопското јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

Двајца скопјани под истрага за трговија со дрога

Опсервер - 02.12.2020

Скопското јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

Двајца скопјани под истрага за трговија со дрога

Скопје инфо - 02.12.2020

Скопското јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

Двајца скопјани под истрага за трговија со дрога

Вечер - 02.12.2020

Скопското јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

Двајца скопјани под истрага за трговија со дрога

Centar - 02.12.2020

Скопското јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

ОЈО отвори истрага против двајца скопјани за трговија со дрога

Опсервер - 02.12.2020

– Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против двајца скопјани за недозволена трговија со дрога, откако при претрес кај нив била пронајдена марихуана спакувана во најлонски пакувања.

Обвинителството отвори истрага против двајца скопјани за трговија со дрога

МКД - 02.12.2020

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против двајца скопјани за недозволена трговија со дрога, откако при претрес кај нив била пронајдена марихуана спакувана во најлонски пакувања.

ОН го повлече канабисот од листата на „опасни дроги“ и даде легитимност на лековитите својства

Република - 02.12.2020

По 60 години статус кво, три години научен преглед од СЗО и две години дипломатски дискусии, денес Обединетите Нации (ОН) конечно го повлекоа канабисот од Класа IV на Единствената конвенција – „класата за забрана“.

ОЈО отвори истрага против двајца скопјани за трговија со дрога

Вечер Прес - 02.12.2020

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против двајца скопјани за недозволена трговија со дрога, откако при претрес кај нив била пронајдена марихуана спакувана во најлонски пакувања.

ОН го повлече канабисот од листата на „опасни дроги“ и даде легитимност на лековитите својства

MakPress - 02.12.2020

По 60 години статус кво, три години научен преглед од СЗО и две години дипломатски дискусии, денес Обединетите Нации (ОН) конечно го повлекоа канабисот од Класа IV на Единствената конвенција – „класата за забрана“.

ОН го тргна канабисот од листата на опасни дроги

Канал5 - 02.12.2020

Обединетите нации денеска го преквалификува канабисот за медицински цели од листата на „опасни дроги“ како хероинот, на листата на „помалку опасни дроги“. Ова го отвора патот за поголеми истражувања на медицинските својства на канабисот, како и ...

Во Бразил запленети речиси 2,5 тони кокаин

Независен - 02.12.2020

Бразилската полиција соопшти дека во едно предградие на Рио де Жанеиро откри и заплени 2,46 тони кокаин. Во акцијата приведени се две лица. Кокаинот се чувал во хангар. Полицијата соопшти дека тоа е најголемо количество запленети наркотици во Бразил.

Во Бразил запленети речиси 2,5 тони кокаин

Слободен Печат - 02.12.2020

Бразилската полиција соопшти дека во едно предградие на Рио де Жанеиро откри и заплени 2,46 тони кокаин. Во акцијата приведени се две лица. Кокаинот се чувал во хангар. Полицијата соопшти дека тоа е најголемо количество запленети наркотици во Бразил.