TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фернандо Алонсо се повлекува од Формула 1

Дерби - 14.08.2018

Фернандо Алонсо објави дека по крајот на оваа сезона ќе ја заврши соработката со Мекларен, но и ќе се повлече од Формула 1 шампионатот. Веста на денот ја објави Шпанецот кој на 37-годишна возраст реши да стави крај на авантурата во Ф1.

Фернандо Алонсо најави крај на Ф1 кариерата

SportMedia - 14.08.2018

Фернандо Алонсо во Формула 1 дебитираше во 2001. година и оттогаш славеше на 32 трки, забележа 22 пол позиции и 97 пати беше на подиумот. „После 17 прекрасни години во овој неверојатен спорт, време е да направам промена и продолжам напред.

Фернандо Алонсо си заминува од Формула 1 по крајот на сезоната

МКД - 14.08.2018

Фернандо Алонсо попладнево соопшти дека се пензионира од Формула 1, Шпанецот најави започнување нова авантура, веројатно во Инди кар серијата. По 17 години поминати во Формула 1, Фернандо Алонсо реши да си замина од најбрзиот циркус.

Фернандо Алонсо става крај на кариерата во Формула 1

А1 On - 14.08.2018

Двократниот светски шампион Фернандо Алонсо се повлекува од Формула 1. Шпанецот објави емотивно видео за збогум на својот Твитер профил, а истовремено со тоа Мекларен официјално ја потврдија веста.

Формула 1 останува без Алонсо

Стандард - 14.08.2018

Двократниот светски шампион Фернандо Алонсо ја напушта Формула 1 по крајот на сезоната, сподели самиот тој. Имаше шпекулации за иднината на Шпанецот долго време и одлуката за многумина е очекувана.

Фернандо Алонсо става крај на кариерата во Формула 1

Н.Македонија - 14.08.2018

Двократниот светски шампион Фернандо Алонсо се повлекува од Формула 1. Шпанецот објави емотивно видео за збогум на својот Твитер профил, а истовремено со тоа Мекларен официјално ја потврдија ...

Фернандо Алонсо заминува од Ф1 по крајот на сезоната

Gol.mk - 14.08.2018

Шпанскиот Ф1-возач Фернандо Алонсо донесе одлука дека по крајот на сезоната ќе се пензионира од најбрзиот автомото спорт. Алонсо, кој ги брани боите на Мекларен, важи за еден од најдобрите возачи во овој спорт.

Се остварија неочекуваните најави: Еден од најдобрите возачи се повлече од Формула 1

СуперСпорт - 14.08.2018

Некогашниот најдобар Формула 1 возач, Фернандо Алонсо по цели 17 години ќе си замине од најбрзиот циркус на светот. Тоа го најави Шпанецот со порака испратена на социјалните мрежи преку која истакна дека е време за промена.

Готово е: Големиот шампион рече збогум!

Спортклуб - 14.08.2018

Неколку месеци веќе плута информацијата дека Фернандо Алонсо конечно ќе се повлече од Ф1, па таа најава денеска доби потврда. Мекларен денеска потврди дека шпанскиот возач на крајот од сезоната, ќе се повлече од овој спорт, во кој освои две ...

Фернандо Алонсо заминува од Ф-1

Сител - 14.08.2018

Мекларен денеска и официјално објави дека двократниот светски првак Фернандо Алонсо се повлекува од шампионатот во Формула -1. Шпанецот кој беше и трикратен вицешампион наполни 37 години и изјави : „По 17 прекрасни години во овој спорт време е да се ...

Фернандо Алонсо се откажува од Формула 1!

Екипа - 14.08.2018

Фернандо Алонсо на крајот од оваа сезона ќе стави крај на својата кариера во Формула 1, откако денеска обелодени дека од 2019 повеќе нема да биде дел од „летечкиот циркус“. Повеќекратниот Ф1 првак во последните години настапуваше во неконкурентни ...

Официјално: Фернандо Алонсо се повлекува од Формула 1!

Sport 1 - 14.08.2018

Фернандо Алонсо нема да настапува во Формула 1 од следната сезона! Оваа информација и официјално ја потврди тимот на Мекларен попладнево. Уште пред неколку дена Алонсо најави дека на 14 август ќе објави некаква вест.

Маса: Алонсо е на истото ниво со Шумахер, ама има „незгоден“ карактер

Екипа - 14.08.2018

Поранешниот возач во Формула 1, Фелипе Маса, направи интересна споредба на двајцата, според него најголеми возачи во Ф1 – Михаел Шумахер и Фернандо Алонсо. Бразилецот истакна дека Алонсо е на „исто ниво“ како Шумахер, но има помали успеси поради ...

Фернандо Алонсо си заминува од Формула 1!

TopSport - 14.08.2018

По повеќемесечни шпекулации, сега е официјално – двократниот Формула 1 шампион, Фернандо Алонсо заминува од спортот, и иако не најави каде е неговата следна дестинација, сите веруваат дека тој ќе се натпреварува во американската Инди кар серија.

Тимскиот шеф на Ред Бул: Алонсо „не е здрав“ …

Дерби - 13.08.2018

Откако беше објавено заминувањето на Даниел Рикиардо од Ред Бул, возачкиот пазар во Формула 1 е ставен во мирување поради новите опции за седиштата кои се слободни, како и поради бројот на возачи кои аплицираат за истите.

Инди кар го најави доаѓањето на Алонсо

TopSport - 13.08.2018

Прво Фернандо Алонсо, а сега и Инди кар најавуваат дека вторникот ќе биде клучен ден во Формула 1, со објава од двократниот шампион. Шпанскиот ветеран е поврзуван со заминување од Ф1 за американската серија во 2019 година во потрага по „тројната ...

Маса: Алонсо секогаш создава раздор во тимот

Локално - 13.08.2018

Поранешниот возач на Формула 1, Фелипе Маса, изјави дека почувствувал олеснување кога Фернандо Алонсо го напуштил Ферари, клуб во кој двајцата заедно се натпреваруваа четири години. Неодамна и шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, со сличен став ја ...

Фетел верува во пресврт во вториот дел од сезоната

Стандард - 13.08.2018

Себастијан Фетел e уверен дека по продолжувањето на сезоната во Формула 1 може да направи пресврт во битката за титулата. За многумина, Ферари имаат подобар болид од Мерцедес во моментов, но две лоши трки на крајот на јули, при што прво отпадна, а ...

Хорнер: Фетел е најдобриот возач, но во Ферари е под притисок

TopSport - 13.08.2018

Шефот на Ред бул рејсинг, Кристијан Хорнер признава дека Себастијан Фетел е најдобриот возач со кого работел, и во исто време го пофали што добро се справува со притисокот кој го чувствува во Ферари.

Фернандо Алонсо се повлекува од Формула 1

Фокус - 14.08.2018

Двократниот светски шампион Фернандо Алонсо се повлекува од Формула 1. Шпанецот објави емотивно видео за збогум на својот Твитер профил, а истовремено со тоа Мекларен официјално ја потврдија веста.

Рикардо потпиша за Рено и го направи најлошиот потег во кариерата?!

Вечер - 13.08.2018

Изненадувачкиот потег на Формула 1 пилотот, Австралијанецот Даниел Рикардо (29), кој одлучи да го напушти тимот на Ред Бул и да потпише за тимот на Рено, ги шокираше сите во мото спортот. Според многумина ова не делува како паметен потег на Рикардо, ...

Алонсо се подготвува да објави нешто на 14-ти август

Стандард - 13.08.2018

Фернандо Алонсо на 14 август ќе објави нешто, откако направи најава на неговата официјална сметка на Твитер. Што точно ќе се случи тогаш, засега, останува целосна мистерија. Можностите се многу – од нов договор со Мекларен, до заминување од Формула ...

Хорнер не го сака хаотичниот Алонсо

Точка - 13.08.2018

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, ја отфрли можноста Фернандо Алонсо да ја пополни празнината од заминувањето на Даниел Рикардо во Рено. Во текот на својата 18-годишна Формула 1 кариера, шпанецот често беше поврзуван со “биковите“, но Хорнер смета ...

Фернандо Алонсо си заминува од Формула 1!

Макфакс - 14.08.2018

По повеќемесечни шпекулации, сега е официјално – двократниот Формула 1 шампион, Фернандо Алонсо заминува од спортот, и иако не најави каде е неговата следна дестинација, сите веруваат дека тој ќе се натпреварува во американската Инди кар серија.

Алонсо се пофали: Многу е тешко да ме победите

TopSport - 13.08.2018

Фернандо Алонсо застана во одбрана на својот колега од Мекларен, Штофел Фандорне, и во исто време се пофали самиот себеси, велејќи дека е „многу тешко да ме победите“. Фандорне во 12 трки досега ниту еднаш не беше подобар во квалификациите од ...

Маса: Алонсо секогаш создава раздор во тимот

А1 On - 13.08.2018

Поранешниот возач на Формула 1, Фелипе Маса, изјави дека почувствувал олеснување кога Фернандо Алонсо го напуштил Ферари, клуб во кој двајцата заедно се натпреваруваа четири години. Неодамна и шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, со сличен став ја ...

Фетел верува во пресврт во вториот дел од сезоната

Локално - 13.08.2018

Себастијан Фетел e уверен дека по продолжувањето на сезоната во Формула 1 може да направи пресврт во битката за титулата. За многумина, Ферари имаат подобар болид од Мерцедес во моментов, но две лоши трки на крајот на јули, при што прво отпадна, а ...

Алонсо ја завршува кариерата во Формула 1

Локално - 14.08.2018

Двократниот светски шампион Фернандо Алонсо се повлекува од Формула 1. Шпанецот објави емотивно видео за збогум на својот Твитер профил, а истовремено со тоа Мекларен официјално ја потврдија веста.

Фернандо Алонсо си заминува од Формула 1!

Точка - 14.08.2018

По повеќемесечни шпекулации, сега е официјално – двократниот Формула 1 шампион, Фернандо Алонсо заминува од спортот, и иако не најави каде е неговата следна дестинација, сите веруваат дека тој ќе се натпреварува во американската Инди кар серија.

Маса: Алонсо секогаш создава раздор во тимот

Стандард - 13.08.2018

Поранешниот возач на Формула 1, Фелипе Маса, изјави дека почувствувал олеснување кога Фернандо Алонсо го напуштил Ферари, клуб во кој двајцата заедно се натпреваруваа четири години. Неодамна и шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, со сличен став ја ...

Тоа што се случи – се случи, се уште можеме да ја освоиме титулата

Вечер - 14.08.2018

Пилотот на Ферари, Германецот Себастијан Фетел, е уверен дека по продолжувањето на сезоната во Формула 1 може да направи пресврт кога во прашање е борбата за титулата. За многумина, Ферари имаат подобар болид од Мерцедес во моментов, но две лоши ...

Еден од најдобрите Формула 1 возачи става крај на кариерата- со емотивно видео се збогува од фановите (ВИДЕО)

Курир - 14.08.2018

Двократниот светски шампион Фернандо Алонсо се повлекува од Формула 1. Шпанецот објави емотивно видео за збогум на својот Твитер профил, а истовремено со тоа Мекларен официјално ја потврдија веста.

Маса: Алонсо секогаш создава раздор во тимот

Sport M - 13.08.2018

Поранешниот возач на Формула 1, Фелипе Маса, изјави дека почувствувал олеснување кога Фернандо Алонсо го напуштил Ферари, клуб во кој двајцата заедно се натпреваруваа четири години. Неодамна и шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, со сличен став ја ...

Човек-легенда: Фернандо Алонсо заминува од Формула 1

Кајгана - 14.08.2018

Вокинг, 14 август 2018 (МИА) - Двократниот светски шампион Фернандо Алонсо се повлекува од Формула 1. Шпанецот објави емотивно видео за збогум на својот Твитер профил, а истовремено со тоа Мекларен официјално ја потврдија веста.

Маса: Алонсо секогаш создава раздор во тимот

Либертас - 14.08.2018

Поранешниот возач на Формула 1, Фелипе Маса, изјави дека почувствувал олеснување кога Фернандо Алонсо го напуштил Ферари, клуб во кој двајцата заедно се натпреваруваа четири години. Неодамна и шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, со сличен став ја ...

Фернандо Алонсо става крај на кариерата во Формула 1

Sport M - 14.08.2018

Двократниот светски шампион Фернандо Алонсо се повлекува од Формула 1. Шпанецот објави емотивно видео за збогум на својот Твитер профил, а истовремено со тоа Мекларен официјално ја потврдија веста.