TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курц: Македонија има шанси за ЕУ

Макфакс - 13.06.2018

По постигнувањето договор за решавање на спорот за името, Македонија има шанси да се приклучи кон Европската Унија, изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц, денеска во Берлин. Курц додаде дека Виена им честита на Скопје и Атина за решавање на ...

Виена, Берлин и Рим ќе прават оска против илегалната миграција

Р.С.Европа - 13.06.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска најави формирање на т.н оска меѓу министрите за внатрешни работи на Австрија, Германија и Италија во борба против илегалната миграција. Тој рече дека таа „оска“ е потребна бидејќи низ тие три држави ...

Берлин, Виена и Рим создаваат „оска” против илегалната миграција

+инфо - 13.06.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска најави создавање на „оска“ меѓу министрите за внатрешни работи на Австрија, Германија и Италија во борба против нелегалната миграција. – Се радувам на добрата соработка, која сакаме да ја изградиме меѓу ...

Протекол таен план: Европската унија ќе гради прифатни центри за мигранти, но надвор од своите граници

Точка - 13.06.2018

После данскиот премиер и австрискиот канцелар Себастијан Курц откри дека се водат преговори во Европа, но надвор од границите на Европската унија, да се изгради прифатен центар за мигранти.

Германија ќе предизвика раскол во ЕУ кога министерот на Меркел побара затворање на границата со Австрија

Макфакс - 13.06.2018

Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зихофер, се бори со канцеларката Ангела Меркел за да ја затвори германската граница со Австрија – сеизмички потег што го загрозува самото постоење на ЕУ, пренесува британски „Експрес“.

Курц: Македонија сега има шанси да се приклучи кон ЕУ

Стандард - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

Доверлив план: Мигрантите во Европа, но надвор од ЕУ

Канал5 - 13.06.2018

После данскиот премиер и австрискиот канцелар Себастијан Курц спомна дека се водат преговори во Европа, но надвор од ЕУ, да се направи центар за прифаќање на мигрантите. Курц за јавната телевизија „ORF” објасни дека на тој план работи Австрија ...

Засилено обезбедувањето на Курц – канцеларот добива смртни закани поради одлуката да затвори џамии

Макфакс - 12.06.2018

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, доби засилено обезбедување поради смртните закани кои ги добил по одлуката за затворање на седум џамии и протерување на имами, финансирани од странство и поврзани со радикалниот ислам.

Курц го чуваат „Кобрите“ – добил смртни закани “ќе се најдеш во кутија“

Канал5 - 12.06.2018

Зголемено е обезбедувањето за австрискиот канцелар Себастијан Курц откако доби смртни закани поради одлуката за затворање на седум џамии и протерување на имамите. На австрискиот канцелар, преку социјалните мрежи, отворено му се заканувале со ...

Меркел и Курц: Европа мора да биде силна и единствена

Локално - 12.06.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел и нејзиниот австриски колега Себастијан Курц вечера во Берлин истакнаа дека ЕУ мора да биде силна и единствена, за да може да се докаже на глобално поле.

Кој му се закани по живот на Курц кој затвора џамии?

Фактор - 12.06.2018

На австрискиот канцелар, Себастијан Курц зголемено му е обезбедувањето поради закани по живот откако одлучи да затвори седум џамии и да протера имами. Преку социјалните мрежи на Курц му порачаа да се подготви за убиство.

Курц: Македонија има шанси да се приклучи кон EУ

Фактор - 13.06.2018

Aвстрискиот канцелар Себастијан Курц, денеска во Берлин изјави дека по постигнувањето договор за решавање на спорот за името, Македонија има шанси да се приклучи кон Европската Унија. Курц рече дека Виена им честита на Скопје и Атина за решавање на ...

Меркел: Илегалната миграција може да ја спречи ЕУ, а не некаква „оска“

Локално - 13.06.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се спротивстави на идејата на нејзиниот австриски колега Себастијан Курц за создавање на „оска“ меѓу Австрија, Германија и Италија за борба против нелегалната миграција.

Курц: Македонија сега има шанси да се приклучи кон ЕУ

Независен - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

Засилено обезбедување на Курц по затварањето на џамиите добивал смртни закани

24Инфо - 12.06.2018

Засилено обезбедување на Курц по затварањето на џамиите добивал смртни закани Зголемено е обезбедувањето за австрискиот канцелар Себастијан Курц откако доби смртни закани поради одлуката за затворање на седум џамии и протерување на имамите.

Меркел и Курц: Европа мора да биде силна и единствена

+инфо - 12.06.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел и нејзиниот австриски колега Себастијан Курц вечера во Берлин истакнаа дека ЕУ мора да биде силна и единствена, за да може да се докаже на глобално поле.

Берлин, Виена и Рим создаваат „оска” против илегалната миграција

Стандард - 13.06.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска најави создавање на „оска“ меѓу министрите за внатрешни работи на Австрија, Германија и Италија во борба против нелегалната миграција. – Се радувам на добрата соработка, која сакаме да ја изградиме меѓу ...

Курц: Македонија сега има шанси да се приклучи кон ЕУ

А1 On - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

Курц го чуваат Кобри, добил закани „Ќе се најдеш во контејнер“

МКД - 12.06.2018

На австрискиот канцелар Себастијан Курц му е зголемено обезбедувањето поради смртните закани кои ги добил поради одлуката за затворање на седум џамии и протерување на имами. На австрискиот канцелар, преку социјалните мрежи, отворено му се закануваат ...

Меркел и Курц: Европа мора да биде силна и единствена

А1 On - 12.06.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел и нејзиниот австриски колега Себастијан Курц вечера во Берлин истакнаа дека ЕУ мора да биде силна и единствена, за да може да се докаже на глобално поле.

Меркел: Илегалната миграција може да ја спречи ЕУ, а не некаква „оска“

А1 On - 13.06.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се спротивстави на идејата на нејзиниот австриски колега Себастијан Курц за создавање на „оска“ меѓу Австрија, Германија и Италија за борба против нелегалната миграција.

Курц: Македонија сега има шанси да се приклучи кон ЕУ

Press24 - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

Курц: Македонија сега има шанси да се приклучи кон ЕУ

МКД - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц рече дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

Курц: Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ

Н.Македонија - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

Курц: Македонија сега има шанси да се приклучи кон ЕУ

Фокус - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

Курц: Виена им честита на Македонија и Грција, отворен патот кон ЕУ

еМагазин - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

Курц: Македонија сега има шанси да се приклучи кон ЕУ

Република - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

Курц: Македонија сега има шанси да се приклучи кон ЕУ

Слободен Печат - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

Курц: Македонија сега има шанси да се приклучи кон ЕУ

Канал5 - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

Курц: Македонија сега има шанси да се приклучи кон ЕУ

МК News - 13.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...

ПОДДРШКА ЗА СКОПЈЕ И АТИНА: Курц ја гледа Македонија како членка на ЕУ

Фактор - 14.06.2018

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Курц нагласи дека гледа јасна перспектива за целиот регион на ...