TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Да го испратиме летото и неговите вкусови: Менемен – турски специјалитет за доручек или ручек

Слободен Печат - 29.09.2022

Менемен е традиционално турско јадење направено од домати и пиперки, приготвено на сличен начин како што правиме летна манџа со јајца. Во зависност од вкусовите, може да додадете сирење или суџук.

Прсти да излижете: Рецепт за „пица“ од зеленчук

Вистина.мк - 29.09.2022

Потребни состојки: 1 модар патлиџан 2 пиперки 2 тиквички 1 брокула сол маслиново масло 3 домати босилек 130 грама лебни трошки 60 грама пармезан рузмарин 3 чешниња лук 8 шери домати ½ црвен кромид моцарела мајчина душица Начин на подготовка: 1.

Модар патлиџан во тегла за зима – без конзерванси, се што ви треба е една состојка

4NEWS - 29.09.2022

Чувајте ги модрите патлиџани непроменети 1 година без конзерванси! Се јаде и во зима и во лето! Наједноставен начин за подготовка на зимска храна Се што ви треба е сол. 2 кг модар патлиџан (количината можете да ја зголемите или намалите по желба) ...

Полнет модар патлиџан на грчки начин

Еспресо - 28.09.2022

Состојки: 1 голем модар патлиџан 2 чешниња лук многу ситно исечкан 3 лажици маслиново масло сол црн бибер 50 милилитри оцет малку свеж магдонос 100 грама фета сирење 1 печена црвена пиперка ситно сечкана Подготовка: Модриот патлиџан убаво измијте ...