TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фотогалерија од спомен обележјето на Тоше Проески: Тој има само датум на раѓање

Фокус - 17.10.2020

По речиси една година работа, заврши реставрацијата на гробното место на поп-иконата Тоше Проески во неговото родно Крушево. Вчера, на 13-годишнината од неговата трагична смрт, за првпат беше достапно за јавноста спомен обележјето на нашиот поп ...

Цеца никогаш не се помири со оваа загуба: Како за последен пат се прости од Тоше Проески

Хаштаг - 17.10.2020

Вчера се одбележаа 13 години од смртта на пејачот со ангелски глас, Тоше Проески. Една младост згасна за момент, а празнината која ја остави зад себе и понатаму се чувствува. Многу негови колеги до ден денешен не може да се помират со загубата.

(ВИДЕО) Младите македонски надежи во спомен на Тоше:„За нас живееш во твоите песни,твоите пораки за нас децата и за ...

Екран - 17.10.2020

Минаа 13. години откако Тоше Проески не напушти но неговите песни, дела останаа и кај генерациите кои биле или премногу малечки или уште не биле родени…Но, делото на Тоше, песните што ги пееше како што никој друг не можешр останаа во аманет за ...

Цеца со огромна емоција зборуваше за Тоше Проески: Тој беше вистински ангел! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.10.2020

Тоше Проески почина на 16 октомври 2007 година, а 13 години подоцна тагата за него сè уште е присутна. Нема доволно убави зборови за Тоше, македонскиот ангел и славеј, како што го нарекуваа.

По 13 години нашата легенда Тоше Проески доби веќно почивалиште (фото)

Хитпортал - 17.10.2020

Иако поминаа 13 години откако Македонија го загуби Тоше Проески сепак сеќавањата на големата музичка ѕвезда се сеуште свежи. Неговите фанови не заборавија на неговите хитови и дела и на неговата хуманост и големо срце.

Твитерџиите се сеќаваат на Тоше: Најубавото нешто што нашата Македонија го имала. 13 години летнаа, а како вчера да ...

Скопје инфо - 17.10.2020

Вчера се навршија цели 13 години од смртта на Тоше Проески. Социјалните мрежи беа полни со емотивни сеќавања и спомени за најголемата македонска ѕвезда и еден од најпопуларните пеачи на балканот.

Регионалните музички ѕвезди се сеќаваат на Тоше Проески: Зошто баш тој?

Вистина.мк - 17.10.2020

Помина 13 години од смртта на најголемата македонска и регионална музичка година, македонскиот ангел и најдобар вокал, најдобриот пејач Тоше Проески. Ни по 13 години не стивнува болката, тагата,носталгијата по него, неговиот глас, неговата насмевка, ...

(ВИДЕО) ТАГАТА НА ТОШЕ ПРОЕСКИ ВО ПОСЛЕДНОТО ТВ ГОСТУВАЊЕ: Овие реченици 6. часа пред несреќата сите ги шокирале – ...

Екран - 17.10.2020

Вчера се навршија 13. години од смртта на македонскиот, балкански…Тоше Проески. Тоше Проески, кој почина пред 13. години во сообраќајна несреќа во Хрватска, само шест часа пред трагедијата, беше гостин во емисијата „Вртелешка“, каде остави впечаток ...

13 години од загинувањето на Тоше Проески

МКД - 16.10.2020

Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред тринаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите години, во чест на Тоше ќе трчаат десет маратонци и ...

Тринаесет години од загинувањето на Тоше Проески

Либертас - 16.10.2020

Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред тринаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите години, во чест на Тоше ќе трчаат десет маратонци и ...

Тринаесет години од загинувањето на Тоше Проески

Канал5 - 16.10.2020

Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред тринаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите години, во чест на Тоше ќе трчаат десет маратонци и ...

Тринаесет години од загинувањето на Тоше Проески

Телма - 16.10.2020

Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред тринаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите години, во чест на Тоше ќе трчаат десет маратонци и ...

КРУШЕВО: Почит, сеќавање и ново спомен обележје за Тоше Проески

Денешен - 16.10.2020

Сеќавања, тага, почит, со песна и црвени рози. Крушево, Македонија, Балканот се сеќава на Тоше Проески по 13-ти пат од неговото трагично загинување. Маратонците и годинава стигнаа на неговото вечно почивалиште, на Гумење во Крушево.

Крушево: Почит, сеќавање и ново спомен обележје за Тоше Проески

Кумановски м. - 16.10.2020

Сеќавања, тага, почит, со песна и црвени рози. Крушево, Македонија, Балканот се сеќава на Тоше Проески по 13-ти пат од неговото трагично загинување. Маратонците и годинава стигнаа на неговото вечно почивалиште, на Гумење во Крушево.

(Видео) Тоше Проески по 13 години доби достојно спомен-обележје во Крушево

Centar - 16.10.2020

Премиерот Зоран Заев, заедно со градоначалникот на Крушево, Томе Христоски, присуствуваа на откривање на спомен-обележјето на Тоше Проески и положија свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште.

13 години од загинувањето на Тоше Проески: Сеќавања, тага, почит, со песна и црвени рози.

MakPress - 16.10.2020

Сеќавања, тага, почит, со песна и црвени рози. Крушево, Македонија, Балканот се сеќава на Тоше Проески по 13-ти пат од неговото трагично загинување. Маратонците и годинава стигнаа на неговото вечно почивалиште, на Гумење во Крушево.

Тоше доби вечно почивалиште какво што заслужува (ФОТО)

PressingTV - 16.10.2020

13 години по загинувањето нашата икона Тоше Проески доби вечно почивалиште какво што заслужува. На Гумење денеска му беше искажана почит, на денот кога трагично загина во Нова Градишка. На надгобната плоча е испишано само годината на раѓање, бидејќи ...

Почит, сеќавање и ново спомен обележје за Тоше Проески

OhridNews - 17.10.2020

Сеќавања, тага, почит, со песна и црвени рози. Крушево, Македонија, Балканот се сеќава на Тоше Проески по 13-ти пат од неговото трагично загинување. Маратонците и годинава стигнаа на неговото вечно почивалиште, на Гумење во Крушево.

Премиерот Зоран Заев присуствуваше на откривање на спомен обележјето на Тоше Проески во Крушево

CivilMedia - 17.10.2020

Денеска, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со градоначалникот на Крушево, Томе Христоски присуствуваа на откривање на спомен обележјето на Тоше Проески и положија свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште, ...

Џамбазов за Тоше: Поминаа 13 години, а ние ништо не научивме од него

Во Центар - 17.10.2020

Денеска се навшуваат тринаесет години откако Тоше Проески трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Тоше беше пример за сите, тој беше човек од кој секој можеше да научи по нешто хумано и човечко.

13 години подоцна – повторно на истото „Место на злосторот“

Centar - 18.10.2020

13 години подоцна, Тони Андреев со својата маестрална изведба на големиот хит „Место на злосторот“, повторно не навраќа на местото каде се случи големата трагедија во која животот го изгуби нашата легенда Тоше Проески.

Весна Бејби со емотивна објава за Тоше: Ми кажа уште нешто таа вечер, те сакам, недостасуваш

Press24 - 16.10.2020

Пред точно 13. години на 16. ноември одекна веста за смртта на македонскиот пејач Тоше Проески. Сите телевизии и радио станици го пренесуваат секој детаљ од тешката сообраќајна несреќа во која загина, се палеа свеќи по улиците во негова чест, а на ...

Потекнува од добро семејство, што не е чудо што го нарекуваа ангел: Јелена Томашевиќ емотивно за Тоше

Хаштаг - 16.10.2020

На денешен ден пред 13 години, Македонија, но и целиот Балкан го изгуби најдобриот музичар, хуманитарец, а пред сѐ човек. Тоше Проески уште живее во секој еден од нас, а неговата музика и хумани дела секојдневно не потсетуваат на неговиот лик и дело.

Има само место на раѓање: Како изгледа реновираното вечно почивалите на Тоше Проески

Република - 16.10.2020

13 години по загинувањето нашата икона Тоше Проески доби вечно почивалиште какво што заслужува. На Гумење денеска му беше искажана почит, на денот кога трагично загина во Нова Градишка. На надгобната плоча е испишано само годината на раѓање, бидејќи ...

Џамбазов за Тоше: Поминаа 13 години, а ние ништо не научивме од него

Поглед - 16.10.2020

Денеска се навшуваат тринаесет години откако Тоше Проески трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Тоше беше пример за сите, тој беше човек од кој секој можеше да научи по нешто хумано и човечко.

Сеќавање на Тоше Проески: „Мамо, дали еден ден, кога ние ќе имаме пари, ќе ми купиш кикирики”?

Скопје24 - 16.10.2020

Најголемата музичка ѕвезда Тоше Проески на денешен ден, пред 13 години го загуби животот кај Нова Градишка. Тој имаше само 26 години, а позади себе остави огромно музичко наследство кое никогаш нема да биде заборавено.

Тоше нејзе ѝ ја испратил последната порака пред да потоне во вечен сон: „Принцезо моја единствена...“

Точка - 16.10.2020

На денешен ден се одбележуваат 13 години од трагичната смрт на нашиот Тоше Проески. Во раните утрински часови, тогаш 26-годишниот Тоше трагично го загуби животот во автомобилска несреќа кај Нова Градишка, а зад себе го остави несреќното семејство, ...

13 години болат овие стихови: Талентираниот Тони со „Место на злосторот“ го негува споменот на Тоше (ВИДЕО)

Курир - 16.10.2020

13 години подоцна, Тони Андреев со својата маестрална изведба на големиот хит „Место на злосторот“, повторно не навраќа на местото каде се случи големата трагедија во која животот го изгуби нашата легенда Тоше Проески.

По тринаесет години од трагичната смрт,Тоше Проески доби достојно вечно почивалиште

Канал5 - 16.10.2020

Стотици подржувачи на Тоше од Македонија, Хрватска, Бугарија и Русија и денеска на Гумење во Крушево. По 13 пати да му одадат почит на ѕвезденото момче на балканската поп икона Проески која на 16 октомври 2007 година трагично загина во сообраќајна ...

Тринаесет години од трагичната смрт на најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески

Канал5 - 16.10.2020

Тринаесет години по кобното утро кај Нова Градиншка кога згасна животот на најголемата музичка ѕвезда Тоше Проески. Неговото вечно почивалиште во Крушево доби достоен лик. Неговите фанови, пријатели соработници и денеска се потсетуваа на неговите ...

Крушево: Почит, сеќавање и ново спомен обележје за Тоше Проески

Кајгана - 16.10.2020

Сеќавања, тага, почит, со песна и црвени рози. Крушево, Македонија, Балканот се сеќава на Тоше Проески по 13-ти пат од неговото трагично загинување. Маратонците и годинава стигнаа на неговото вечно почивалиште, на Гумење во Крушево.

За Тоше од Пере Јованов - како плаче виолончело

Факултети - 16.10.2020

16 oктомври 2007 година, сѐ уште студент, бев на работа во едно планинско место – Монгидоро во Италија. Разнесував рекламен материјал (весници, летоци итн.) за да се издржувам... Веста за Тоше ми ја кажаа по телефон двајца другари од Радовиш, кои ...

Тоше Проески по 13 години доби достојно вечно почивалиште

Вечер Прес - 16.10.2020

„Ова почивалиште не е проект, ова почивалиште е обврска на сите крушевчани. Веќе кога го загубивме прерано, барем да се оддолжиме на некој начин и да кажеме „благодарам“ за неговиот придонес за Крушево, за неговата љубов, за неговите добри дела.

Заев присуствуваше на откривање на спомен обележјето и вечното почивалиште на Тоше Проески

Поглед - 16.10.2020

Денеска, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со градоначалникот на Крушево, Томе Христоски присуствуваа на откривање на спомен обележјето на Тоше Проески и положија свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште.

Тринаесет години од загинувањето на Тоше Проески

Опсервер - 16.10.2020

– Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред тринаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите години, во чест на Тоше ќе трчаат десет маратонци ...

Од денеска натаму имаме вечно почивалиште и спомен дом достојни за големината на Тоше Проески

Магазин - 16.10.2020

Од денеска натаму имаме вечно почивалиште и спомен дом достојни за големината на Тоше Проески. Тоше никогаш ниту физички, ниту духовно не го напушти Крушево. Таа негова присутност е силна и денеска и духот од песните и споменот на Тоше денеска се ...