TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Роверот на НАСА по прв пат се прошета по Марс

Иновативност - 06.03.2021

Роверот Perseverance на НАСА по прв пат се движеше по поввршината на Марс, а како што се гледа и на објавените фотографии, роботот од еден тон поминува кратко растојание, па се врти во круг.

Роверот на НАСА тргна во потрага по живот во ,,Језеро“ (ВИДЕО)

Канал5 - 06.03.2021

Сликата за овој анимиран гиф е направена на 5 март 2021 година, од страна на Навигациска камера на роверот Perseverance на НАСА за време на првото возење на Марс. Клучна цел за мисијата на „ Perseverance “ на Марс е астробиологијата, вклучително и ...

Роверот „Истрајност“ се „провозе“ на Марс – еве што забележа (ФОТО)

Локално - 06.03.2021

Целта на мисијата на Марс е да пронајде потенцијални знаци на антички микробиолошки живот. За оваа цел, НАСА испрати ровер наречен „Истрајност“, кој за прв пат беше транспортиран на површината на „црвената планета“.

Не е брз, но е упорен: Роверот Perseverance во првото возење на Марс помина 6,5 метри за половина час

Денар - 06.03.2021

Се очекува Perseverance да ја проучува површината на Марс најмалку две години, да ги проучи климата и геологијата и да собере примероци од карпи и почва. Роверот Perseverance на НАСА за прв пат се движеше низ Црвената планета, поминувајќи пат од 6,5 ...

Уред на Марс ќе произведува кислород, а ќе апсорбира јаглероден диоксид

Телефони.мк - 06.03.2021

Perseverance роверот има уред што создава кислород и апсорбира јаглероден диоксид на Марс. Целта на овој уред е да се докаже дека може да функционира на Марс и дека може да создаде услови за живот. Експерименталниот „МОКСИ“ уред (англ.

Во наредниот период, Рибите, Девицата, Стрелецот и Близнаците ќе бидат немирни, напнати, нетрпеливи и склони кон ...

Попара - 06.03.2021

Марс во Близнаци ќе ве направи љубопитни, прилагодливи на промени и желни за физички активности, вклучително и спорт и рекреација. Но, ако сте Риби, Девица, Стрелец или Близнаци, Марс ќе ве направи немирен, напнат, нетрпелив и склон на повреди.

НАСА ќе се обиде да произведе кислород на Марс со уред вграден во „Персевиренс“

Факултети - 06.03.2021

Во „Персевиренс“, роверот на американската вселенска агенција НАСА што неодамна пристигна на Марс, се наоѓа и уред кој не е поврзан со главната цел на роверот - барање траги од живот на планетата.

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Опсервер - 05.03.2021

– Роверот на НАСА „Упорност“ (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Frontline - 05.03.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Независен - 05.03.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Денешен - 05.03.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Слободен Печат - 05.03.2021

Роверот на НАСА „Упорност” (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Кајгана - 05.03.2021

Роверот Perseverance (Упорност) на НАСА за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Либертас - 05.03.2021

– Роверот на НАСА „Упорност“ (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг Планот на американската ...

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Вечер Прес - 05.03.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.

Роверот на НАСА за првпат возеше по површината на Марс, објавени фотографии

Локално - 05.03.2021

Роверот „Упорност“ на НАСА за првпат се движеше на површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии, роботот со тежина од еден тон премина кратко растојание и се сврте во круг.

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

ТВ21 - 05.03.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

MakPress - 05.03.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.

Роверот на НАСА за првпат возеше по површината на Марс, испрати фотографии (ФОТО)

МКД - 05.03.2021

Роверот на НАСА Персевиренс за првпат се движеше по површината на Марс. Како што се гледа на објавените фотографии, роботот тежок еден тон помина кратка дистанца и се сврте во круг. Планот на американската вселенска агенција е Персевиренс во рок од ...

Роверот на НАСА за прв пат возеше по површината на Марс (ВИДЕО)

Канал5 - 05.03.2021

Роверот „ Perseverance“ на НАСА за прв пат се движеше на површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии, роботот со тежина од еден тон преминал кратко растојание и се свртел во круг.

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

24Инфо - 05.03.2021

Роверот на НАСА „Упорност” (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.

Марс во Близнаци ќе им донесе големи промени на овие знаци: Ѕвездите ви се наклонети, ве очекуваат само убави работи!

Убавина и Здравје - 05.03.2021

На сите ни е добро познато дека Марс не е обична планета, па затоа подгответе се за многу интересен период На 4 март, планетата Марс ќе се најде во знакот Близнаци . Марс е планета на акција, па ќе донесе многу промени во нашите животи.

Марс во Близнаци носи големи промени за овие хороскопски знаци

Кафе пауза - 05.03.2021

Марс не е „обична“ планета, па затоа подгответе се за исклучително интересен период. Од 4 март, планетата Марс ќе биде во знакот на Близнаци. Марс е планета на дејствувањето, така што ќе донесе многу промени во нашите животи.

Руската вселенска агенција го почна дизајнирањето на орбиталната станица Венера-Д

МКД - 05.03.2021

Русија го почна планирањето на изградбата на Венера-Д, вселенско летало кое треба да биде првото испратено од Москва до Венера од советско време. Првично планирано да биде здружена мисија со американска НАСА, најверојатно ќе биде само руска мисија.