TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дијалогот во Брисел продолжува - Тачи таму не е неопходен

Сител - 30.06.2020

На прво место за американските организатори на состанокот кои подолго се натпреваруваат со ЕУ околу заслуги во дијалогот меѓу Белград и Приштина, но и за самиот Тачи, кој полагаше надежи токму во разговорите во Вашингтон.

Ако обвинението во Хаг се потврди, Хашим Тачи ќе поднесе оставка

Алсат-М - 29.06.2020

Ако обвинението се потврди ќе поднесам оставка и ќе се соочам со тоа, изјави вечерва претседателот на Косово, Хашим Тачи во телевизиското обраќање до јавноста. Неговото обраќање следува откако минатата недела Специјалното обвинителство во Хаг го ...

Тачи ќе си поднесе оставка, ако се потврди обвинението

Р.С.Европа - 29.06.2020

Ако обвинението се потврди ќе поднесам оставка и ќе се соочам со тоа, рече косовскиот претседател Хашим Тачи во вечерашното обраќање до јавноста. Неговото обраќање уследи откако пред пет дена Специјалното обвинителство во Хаг го обвини за воени ...

Тачи се обрати на јавноста по средбата со Рама: Ќе поднесам оставка, ако го потврдат обвинението

Слободен Печат - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека ќе поднесе оставка доколу Специјалниот суд за злостроства на ОВК го потврди обвинението, чиј нацрт е подготвен од страна на обвинителството на тој суд.

Тачи: Оневозможена средбата во Белата куќа, случајност или заговор?

Локално - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјавил денеска дека објавувањето на обвинителниот акт против него „го оневозможило“ да се одржи состанокот на претставниците на Белград и Приштина во Вашингтон, оценувајќи дека тоа ја елиминира можноста за ...

Рама во Приштина: Обвинението против Тачи е срам на 21 век

МКД - 29.06.2020

Албанскиот премиер Еди Рама кажа дека обвинението против косовскиот претседател Хашим Тачи ќе влезе во историјата како „срам на 21 век во историјата на правдата“. Рама пристигна во Приштина каде го почна состанокот со претседателот на партијата ...

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Макфакс - 29.06.2020

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео обраќање до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се расветли секој ...

Сервер: Американците сфатија дека дијалогот нема да успее и следеше обвинението против Тачи

МКД - 29.06.2020

Косовскот претседател Хашим Тачи би требало да поднесе оставка доколку обвинението во јули биде потврдено во Специјалниот суд во Хаг, објави американскиот експерт за Балканот Даниел Сервер.

Тачи: Поднесувам оставка ако обвинението биде потврдено

Република - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека ќе поднесе оставка доколку Специјалниот суд за воени злосторства што ги извршила ОВК го потврди обвинението, чиј нацрт беше подготвен од страна на обвинителството на тој суд.

Мендух Тачи: Три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по завршување на изборите

Опсервер - 29.06.2020

Тетово, 29 јуни 2020 () – Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе населени места во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да се спроведат три големи мерки за надминување на ...

Тачи: Ако се потврди обвинението, ќе поднесам оставка

Локално - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека ќе поднесе оставка доколку Специјалниот суд за злосторства на ОВК го потврди обвинението, кое го подготви обвинителството на тој суд. „Во наредните денови, ќе се консултирам со политичките лидери за ...

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Опсервер - 29.06.2020

Приштина, 29 јуни 2020 () – Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави ...

Рама во Приштина за да дознае за обвинението против Тачи и Весели

Р.С.Европа - 29.06.2020

Албанскиот премиер Еди Рама е во посета на Косово и разговара со тамошното раководство и лидерите на политичките партии за обвинението што пред неколку денови Специјалното обвинителство го покрена против претседателот на Косово, Хашим Тачи и против ...

Рама: Обвинението против Тачи е светска дамка во историјата на правдата

Локално - 29.06.2020

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека причината за неговата посета на Косово денес е поврзана со обвиненијата од Специјалниот суд против претседателот на Косово, Хашим Тачи и лидерот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели.

Тачи го одложи обраќањето по повод предлог обвинението за воени злосторства

МКД - 29.06.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи го одложи за синоќа закажаното обраќање до граѓаните по повод предлогот на Специјалното обвинителство во Хаг против него и лидерот на Демократската партија на Косово Кадри Весељи да се поднесе обвинение за воени ...

Австриски функционер: Обвинението против Тачи е „ситна боранија“ за Белград

Локално - 29.06.2020

„Не очекувам Хашим Тачи да биде осуден за воени злосторства во Косово, рече Дејвид Штокингер, еден од функционерите на Социјалдемократската партија на Австрија. Според него, објавувањето на обвинението против Тачи е повеќе „ситна боранија“ за ...

Хашим Тачи најави оставка доколку биде потврдено обвинението против него

AKO - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи најави дека ќе поднесе оставка доколку биде прифатено обвинението поднесено против него за воени злосторства за време на воените судири на Kосово кон крајот на минатиот век.

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Сител - 29.06.2020

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии.

Сервер: Тачи да си даде оставка, потребен е баланс

Локално - 29.06.2020

Американскиот стручњак за Балканот, Даниел Сервер, оцени дека претседателот на Косово, Хашим Тачи, треба да си даде оставка доколку обвинението против него се потврди во Специјалниот суд. Сервер напиша во текст објавен на веб-страницата ...

Рама оди во Приштина

Локално - 29.06.2020

Денес премиерот на Албанија, Еди Рама, ќе започне со дводневна посета на Косово, за време на која ќе се сретне со лидерите на институциите и политичките партии на Косово. Како што дозна koha.net, Рама прво ќе се сретне со претседателот на ...

Косовскиот претседател Тачи ќе има обраќање за обвиненијата од Хаг

Алсат-М - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи планира да и се обрати на нацијата на 29 јуни за обвиненијата за воени злосторства поднесени против него. Тачи првично најави дека својот говор ќе го одржи на 28 јуни, но неговата канцеларија соопшти дека настанот е ...

Рама во посета на Косово на средби со државниот врв и партиските лидери

Слободен Печат - 29.06.2020

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот на МИА од Приштина .

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Опсервер - 29.06.2020

Приштина, 29 јуни 2020 () – Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот на од Приштина.

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

24Инфо - 29.06.2020

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот на МИА од Приштина .

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Алсат-М - 29.06.2020

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот ...

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

А1 On - 29.06.2020

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот на МИА од Приштина.

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

MakPress - 29.06.2020

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот на МИА од Приштина.

Рама: Обвинението против Тачи е „дамка на 21 век“ во историјата на правдата

Нетпрес - 29.06.2020

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека причината за неговата посета на Косово денес е поврзана со обвиненијата од Специјалниот суд против претседателот на Косово, Хашим Тачи и лидерот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели.

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Вечер - 29.06.2020

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео обраќање до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се расветли секој ...

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка

+инфо - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од ...

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Курир - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од ...

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг, ќе поднесам оставка од претседателската функција

А1 On - 29.06.2020

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција.

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Сител - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од ...

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Либертас - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од ...

Тачи најави оставка ако Хаг покрене обвинение против него

Н.Македонија - 29.06.2020

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео-обраќање до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се расветли секој ...

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

iPortal - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од ...

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

24Инфо - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од ...

Мендух Тачи: Секој член на семејство треба да добие по 100 евра итна помош за надминување на последиците од кризата

Слободен Печат - 29.06.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе населени места во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да се спроведат три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по ...

Тачи: Овие избори се важни, тоа е војна за слобода без оружје за рамноправност

Локално - 29.06.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе населени места во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да се спроведат три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по ...

Мендух Тачи: Три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по завршување на изборите

Вечер Прес - 29.06.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе населени места во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да се спроведат три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по ...

Мендух Тачи: Три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по завршување на изборите

Канал5 - 29.06.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе населени места во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да се спроведат три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по ...

Тачи: Три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по завршување на изборите

iPortal - 29.06.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе населени места во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да се спроведат три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по ...

Тачи предлага три мерки против кризата: Секој член на семејство треба да добие по 100 евра итна помош

+инфо - 29.06.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе населени места во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да се спроведат три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по ...

Мендух Тачи: На болницата во Тетово ѝ требаат барем милион евра за да се справи со епидемијата

А1 On - 29.06.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе села во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да се спроведат три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по завршување ...

Хашим Тачи најави оставка ако се потврди обвинението од Хаг

Независен - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од ...

Мендух Тачи: Три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по завршување на изборите

24Инфо - 29.06.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе населени места во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да се спроведат три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по ...

Мендух Тачи: Три големи мерки за справување со Ковид-19 по изборите

Независен - 29.06.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе населени места во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да се спроведат три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по ...

Тачи планира да демисионира ако се потврди обвинението од Хаг

360 степени - 29.06.2020

Според косовскиот претседател, кого Специјалното обвинителство во Хаг го обвини за воени злосторства, ЕУ се однесува со двојни стандарди во однос на Косово и Србија Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека ако се потврди обвинението за ...

Тачи бара еден милион евра за болницата во Тетово која требала да го штити здравјето на Албанците

Република - 29.06.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вечерва оствари средби со граѓани во повеќе населени места во општина Брвеница. Тој порача дека е важно да се спроведат три големи мерки за надминување на состојбата со пандемијата по ...

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

MakPress - 29.06.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од ...