TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието реши да нема избори на 5 јуни

Глас на Америка - 18.05.2016

Со измените на Изборниот законик по предлог на ДУИ, за кои гласаа 96 пратеници, не е предвиден нов датум за одржување на предвремените парламентарни избори СКОПЈЕ— По долго очекуваната одлука на Уставниот суд, кој денес донесе времена мерка за ...

Избори на 5 јуни нема да има

Дневник - 19.05.2016

Не цели три часа, по одлуката на Уставниот суд времено да го сопре дејството на Одлуката за распуштање на Собранието, му требаа на собранискиот претседател Трајко Вељаноски да закаже седница и да го свика претходно рапсуштениот состав на паралемнтот ...

Вељаноски свика седница, се брише 5 јуни, Спасовски и Ременски си одат од Владата

Дневник - 19.05.2016

Нецели три часа по одлуката на Уставниот суд привремено да го запре дејството на одлуката за распуштање на Собранието, собранискиот претседател Трајко Вељаноски закажа седница и го свика претходно распуштениот состав на парламентот.

Замрзнуваат и изборните активности на ДИK

Дневник - 19.05.2016

Иако имаше најави дека Државната изборна комисија ќе се огласи со официјално соопштение или како втора варијанта ќе одржи јавна седница по одлуката на Уставниот суд, нејзините членови попладнето се состанаа на интерен затворен состанок.

Собранието едногласно- нема избори на 5-ти јуни, новиот датум не е предвиден

Телма - 18.05.2016

Избори на 5 јуни нема да има. Со 96 гласови „за“ и ниту еден воздржан и против, Собранието едногласно ги усвои измените на Изборниот законик со кои се предвидува бришење на датумот за одржување предвремени парламентарни избори.

Собранието одлучи - нема избори на 5 јуни

24 Вести - 18.05.2016

Собранието ја поништи одлуката за избори на 5 јуни, а со 96 гласа за гласаше и опозицијата. Се усвоија измените на изборниот законик каде се брише датумот за избори, а не е прецизиран нов термин.

Собранието одлучи: Нема избори на 5-ти јуни

Фокус - 18.05.2016

Предвремените парламентарни избори закажани за 5-ти јуни, се одложуваат на неопределено време. Предвремените парламентарни избори закажани за 5-ти јуни, се одложуваат на неопределено време.

Собранието дискутира за измена на Изборниот законик

Р.С.Европа - 18.05.2016

Собранието вечерва ја продолжи денешната 101 седница. Во моментов се одвива дискусија за втората точка на дневниот ред, а тоа е предлог законот за измена на Изборниот законик по предлог на Демократската унија за интеграција, кој треба да биде ...

Талат Џафери на Сугаревски: Не Ве сфаќам што сакате да кажете со обвинувањата кон ДУИ за одлука за министрите

Телма - 18.05.2016

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери во процедурално обраќање пред Собранието истакна дека не го разбира координаторот на пратеничката група на СДСМ Сугарески кога ги обвинува ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ како договориле со денешниот настап во Праламентот и ...

Собранието ја поништи одлуката за изборите на 5 јуни

Р.С.Европа - 18.05.2016

Собранието ја поништи одлуката за избори на 5 јуни. Со 96 гласови „за“ и ниту еден против и воздржан пратениците ги изгласаа измените во Изборниот законик, иземени со кои се исфрла 5 јуни како датум за избори.

Собранието потврди дека нема избори на 5 јуни

+инфо - 18.05.2016

Со новите измени не е предвиден нов датум за избори. Пратениците денеска изгласаа дека нема да се одржат избори на 5 јуни, гласајќи по предлогот за измени во Изборниот законик на Талат Џафери од ДУИ.

Пратениците прифатија да се расправа за одложување на изборите

МКД - 18.05.2016

Точно 101 пратеници од 105 присутни во Собранието гласаа да се прифати иницијативата на Талат Џафери од ДУИ за предлог закон за изменување на Изборниот законик по скратена постапка, а за бришење на членовите со кои се предвидува изборите да бидат на ...

Чавков и Спасов пак министри, СДСМ ја напушти седницата

+инфо - 18.05.2016

Се разгледува предлогот на Џафери за измена на датата во Изборниот законик. Техничкиот премиер Емил Димитриев ги предложи за министри за внатрешни и за социјална политика да се вратат Митко Чавков и Диме Спасов, кои беа изгласани од мнозинството ...

Се враќаат Владините реклами

Сакам да кажам - 18.05.2016

Владините реклами ќе се вратат откако Собранието денеска ќе ги изгласа измените од Изборниот законик за да се избрише членот со кој изборите беа закажани за 5 јуни. Со измените се укинува член 83 од Изборниот законик, со кој до денот на одржувањето ...

ПЛАНИРАЈТЕ ГО ОДМОРОТ: Избори на 5 јуни дефинитивно нема да има

Телеграф - 18.05.2016

Нов датум за избори сега не е предвиден. Ќе се инсистира на исполнување на реформите кои ги бараат САД и ЕУ, како што е прочистување на Избирачкиот список, реформи во медиумите, како и повлекување на аболицијата од страна на претседателот Иванов На ...

ИЗБРИШАН 5 ЈУНИ: Датум за нови избори нема

Телеграф - 18.05.2016

Собранието го донесе законот за изменување на Изборниот законик Во продолжението на денешната седница, пратениците изгласаа дека нема да се одржат избори на 5 јуни, гласајќи по предлогот на Талат Џафери од ДУИ за измени во Изборниот законик.

Собранието изгласа одложување на изборите

Либертас - 18.05.2016

На денешната собраниска седница по врза постапка изгласано беше бришење од Изборниот законик на членот според кој изборите требаше да се одржат на 5-ти ...

Усвоени измените во Изборниот законик, нема избори на 5. јуни

Нетпрес - 18.05.2016

Собранието на Република Македонија на денешната 101. седница со 96 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан ги усвои измените на Изборниот законик, по скратена постапка, со кои се предвидува укинување на членовите со кои се предвидуваше одржување ...

Одложување на изборите – единствена точка на дневен ред во Собрание

Нова ТВ - 18.05.2016

Предлог на закон за изменување на Изборниот законик по скратена постапка e единствената точка на дневниот ред на собраниската седница кеспресно закажана за денеска во 16 часот. Предлог доаѓа од пратеникот Талат Џафери.

Одлагање на изборите, нема нов датум

Сакам да кажам - 18.05.2016

(Фото: СДК.МК) Собранието на денешната седница ќе расправа по единствена точка на дневниот ред, Предлог на закон за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, поднесен од Талат Џафери.

Џефери до Сугарески: Братче ако сакаш избори ајде на избори

Press24 - 18.05.2016

Талат Џафери со остра реакција го замолкна координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугарески. Реакцијата на Џафери следеше по процедуралната забелешка на Сугаревски дека со прифаќањето на оставките на Спасовски и Ременски се закопала ...

ПРЕДЛОГ ДНЕВЕН РЕД: Собранието ќе ги одложи изборите, без да се прецизира нов датум!

Фокус - 18.05.2016

Во предлогот поднесен од Талат Џафери се бара бришење на членовите 82 и 83 кои се однесуваат на датумот на изборите и следствено на медиумското покривање на изборите. Вељановски за во 16 часот свика пленарна седница со една точка на дневен ред, ...

Предлог-закон за откажување на изборите е единствена точка на денешната собраниска седница

Капитал - 18.05.2016

За седницата на Собранието што ќе почне во 16 часот на дневен ред е една точка – Предлог на закон за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, поднесен од пратеникот на ДУИ, Талат Џафери.

Собранието закажа седница, ќе се одложуваат изборите

Стандард - 18.05.2016

Собранието денеска од 16 часот на седница ќе гласа за Предлог на закон за изменување на Изборниот законик по скратена постапка. Според овој Предлог-закон треба да се избришат членовите 82 и 83 од Изборниот законик.

Џафери: Секој нормален пратеник ќе гласа за бришење на 5 јуни од Изборниот законик

Локално - 18.05.2016

Пратеникот и координатор на пратеничката група на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Талат Џафери денеска до Собранието поднесе предлог – измени на Изборниот законик со кои се бришат членовите во Законот каде што се напишани датумите за ...

Предложено одложување на изборите без нов датум

МРТ - 18.05.2016

Во 16 часот закажана собраниска седница. На дневен ред е предлогот на координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери за изменување на изборниот законик... Претседателот на Собранието во 16 часот закажа собраниска седница.

За што да се информира: за изборната кампања или за демократијата?

СПФМ - 18.05.2016

Како да се известува од еднопартиски избори. Фото: Pixabay Избори со само една партија и за новинарите е нов момент, затоа што ваква состојба досега се нема случено во Македонија. Пример за тоа како да постапат не можат да земат ниту од соседството, ...

Собранието одлучи – нема избори на 5 јуни

Тера - 18.05.2016

Предвремените парламентарни избори закажани за 5-ти јуни, се одложуваат на неопределено време. Со 96 гласа „за“ и ниту еден „против“, пратениците во Собранието ги усвоија измените во Изборниот законик, по скратена постапка, со кои се бришат ...

Собранието дискутира за измена на Изборниот законик

Репортер - 18.05.2016

Собранието вечерва ја продолжи денешната 101 седница. На седницата се одвиваше дискусија за втората точка на дневниот ред, а тоа е предлог законот за измена на Изборниот законик по предлог на Демократската унија за интеграција, кој треба да биде ...

Собранието потврди дека нема избори на 5 јуни

Вечер Прес - 18.05.2016

Со новите измени не е предвиден нов датум за избори фото: Н.Батев Со 96 „за" пратениците ги донесоа измените на Изборниот законик. Пратениците денеска изгласаа дека нема да се одржат избори на 5 јуни, гласајќи по предлогот за измени во Изборниот ...

Собранието изгласа одложување на изборите

Бриф - 18.05.2016

На денешната собраниска седница по брза постапка изгласано беше бришење од Изборниот законик на членот според кој изборите требаше да се одржат на 5-ти ...

Почна седницата за одложување на изборите и избор на нови министри

Lider - 18.05.2016

Собранието на Република Македонија ја започна 101 седница, на чиј дневен ред се измени на Изборниот законик, по скратена постапка и избор на нови членови на Владата. Со Предлог законот за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, се ...

Одложување на изборите без нов датум

Вечер Прес - 18.05.2016

Предлог законот за изменување на Изборниот законик е поднесен од координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џаферии и тој не содржи нов датум за одржување на предвремените парламентарни избори На дневен ред на 101 седница на Собранието, што ...

Предлог-закон за откажување на изборите е единствена точка на денешната собраниска седница

Дневник - 18.05.2016

За седницата на Собранието што ќе почне во 16 часот на дневен ред е една точка – Предлог на закон за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, поднесен од пратеникот на ДУИ, Талат Џафери.

Џафери: Секој нормален пратеник ќе гласа за бришење на 5 јуни од Изборниот законик

Бриф - 18.05.2016

Пратеникот и координатор на пратеничката група на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Талат Џафери денеска до Собранието поднесе предлог – измени на Изборниот законик со кои се бришат членовите во Законот каде што се напишани датумите за ...

Изборите не може да бидат одложени

Дневник - 17.05.2016

Не постои можност за повторно свикување на Собранието кое е веќе распуштено оти на тој начин им се одзема правото на граѓаните сами да одлучат кој ќе ги претставува во законодавниот дом. Реализацијата на изборите е неминовна, но единствениот ...

ЗАТИШЈЕ ВО ДИК: Комисијата премолчено се согласува за избори на 5 јуни

Телеграф - 17.05.2016

Седницата на Комисијата два дена се одложува што би можело да значи дека меѓу членовите има различно мислење како да се постапи Државната изборна комисија иако најави сè уште не одржала седница на која треба да дискутира за новонастанатата состојба ...

ДИK се уште не расправа дали ќе работи за избори со само една коалиција

Дневник - 17.05.2016

Државната изборна комисија трет ден не ја одржува седница на која според најавите требаше да ги расчисти дилемите дали има потреба и уставна основа самата да ја продолжи својата работа во услови кога на изборите на 5 јуни учествува само една ...

Собранието се изјасни: Избори на 5-ти јуни нема да има

Кумановски м. - 19.05.2016

Со 96 гласа „за“ пратениците од Собранието на Република Македонија денеска изгласаа одложување на изборите кои беа закажани за 5-ти јуни, откако беше доставен предлогот за измени во Изборниот законик на Талат Џафери од ДУИ.

Почна седницата за одложување на изборите и избор на нови министри

Сител - 18.05.2016

Собранието на Република Македонија ја започна 101 седница, на чиј дневен ред се измени на Изборниот законик, по скратена постапка и избор на нови членови на Владата. Со Предлог законот за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, се ...

Вељаноски го свика Собранието, предложено одложување на изборите без нов датум

А1 On - 18.05.2016

На дневен ред на 101 седница на Собранието, што спикерот Трајко Вељаноски ја свика по денешната одлука на Уставниот суд, е изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, со која се бришат членовите каде се предвидува одржување на предвремени ...

Џафери: Секој нормален пратеник ќе гласа за бришење на 5 јуни од Изборниот законик

Либертас - 18.05.2016

Пратеникот и координатор на пратеничката група на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Талат Џафери денеска до Собранието поднесе предлог – измени на Изборниот законик со кои се бришат членовите во Законот каде што се напишани датумите за ...

Вељаноски го свика Собранието, предложено одложување на изборите без нов датум

Утрински - 18.05.2016

На дневен ред на 101 седница на Собранието, што спикерот Трајко Вељаноски ја свика по денешната одлука на Уставниот суд, е изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, со која се бришат членовите каде се предвидува одржување на предвремени ...

Џафери: Секој нормален пратеник ќе гласа за бришење на 5 јуни од Изборниот законик

Репортер - 18.05.2016

Пратеникот и координатор на пратеничката група на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Талат Џафери денеска до Собранието поднесе предлог – измени на Изборниот законик со кои се бришат членовите во Законот каде што се напишани датумите за ...

Почна седницата за одложување на изборите и избор на нови министри

Вест - 18.05.2016

Собранието на Република Македонија ја започна 101 седница, на чиј дневен ред се измени на Изборниот законик, по скратена постапка и избор на нови членови на Владата. Со Предлог законот за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, се ...

Собранието ќе расправа за одложување на изборите, без одредување нов датум

Телма - 18.05.2016

На дневен ред на 101 седница на Собранието, што спикерот Трајко Вељаноски ја свика по денешната одлука на Уставниот суд, е изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, со која се бришат членовите каде се предвидува одржување на предвремени ...

Почна седницата за одложување на изборите и избор на нови министри

Локално - 18.05.2016

Собранието на Република Македонија ја започна 101 седница, на чиј дневен ред се измени на Изборниот законик, по скратена постапка и избор на нови членови на Владата. Со Предлог законот за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, се ...

Се предлагаат измени на Изборниот законик без нов датум за избори

Нетпрес - 18.05.2016

На дневен ред на 101 седница на Собранието, што спикерот Трајко Вељаноски ја свика по денешната одлука на Уставниот суд, е изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, со која се бришат членовите каде се предвидува одржување на предвремени ...

Почна седницата за одложување на изборите и избор на нови министри

Идивиди - 18.05.2016

Скопје, 18 мај 2016 (МИА) - Собранието на Република Македонија ја започна 101 седница, на чиј дневен ред се измени на Изборниот законик, по скратена постапка и избор на нови членови на Владата.