TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Укинато екстерното тестирање

Алфа - 01.06.2017

Учениците ослободени од екстерното тестирање. Собранието доцна попладнево ги усвои предлог- измените на законите за основно и средно образование и за наставници, по предлозите кои ги достави новата Влада. Учениците ослободени од екстерното тестирање.

Збогум за екстерното

Телма - 01.06.2017

Учениците можат да здивнат. Екстерното тестирање се укина. Измените на законот за основно, законот за средно, како и на законот за наставници во основно и средно образование попладнево беа изгласани со 64 гласови за.

Законот за укинување на екстерно влезе во собраниска процедура

Телма - 01.06.2017

Собранието е на чекор од укинувањето на екстерното оценување. Со 61 глас за пратениците одлучија да по скратена постапка да ги донесат измените во законот за основно образование, законот за средно образование и законот за наставници во основно и ...

Предлогот за укинување на екстерното тестирање во собраниска процедура

Алфа - 01.06.2017

Предлог- измените на законите за основно, средно и за наставници со кои е предвидено укинување на екстерното тестирање влегоа во собраниска процедура. Предлог- измените на законите за основно, средно и за наставници со кои е предвидено укинување на ...

ВИДЕО: Укинато екстерното тестирање

А1 On - 01.06.2017

Со 64 гласа за, ниту еден против или воздржан, укинато е екстерното тестирање. Гласањето беше пропратено со аплауз во собраниската сала, каде отсуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. „Неколку-годишното спроведување на екстерното тестирање покажа дека ...

Собранието го укина екстерното тестирање

Сакам да кажам - 01.06.2017

Собранието со 64 гласови „за“ го укина екстерното тестирање. Пратениците ги донесоа измените на законите за основно и за средно образование и законот за наставници. Законите беа донесени по скратена постапка, а за гласањето беше потребно и ...

Раткочери: Повлекувањето на екстерното е популистичка мерка, тоа реално покажуваше го покажуваше успехот на детето

Курир - 01.06.2017

Основачот на најтиражниот деневен весник во Македонија на албански јазик, „Коха“, Арбен Раткочери, во вчерашната емисија „Клик плус“ на ТВ21 вели дека укинувањето на екстерното тестирање е популстичка мерка на новата Влада.

Средношколците до новата министерка: Бараме Средношколски пленум да биде дел од структурата на училиштата

Радио МОФ - 01.06.2017

„Не се заборава, па затоа да потсетиме на нервирањата, испиените бедоксини и дијазепами пред тестирањата. На веќе неизбројаните протести низ цела Македонија, на нас средношколците, кои јасно укажувавме на проблемите и дефектите на екстерното ...

Екстерното укинато, било стресно и фрустрирачки

Република - 01.06.2017

Со 64 гласа „за“ во отсуство на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, партијата на Села и Социјалдемократите во Собранието го укинаа екстерното тестирање. Според образложението „ Екстерното тестирање како механизам за оценување донесе само стресови и ...

ДУИ тврдеше дека екстерното е добар пример, а сега ќе гласаат да го укинат (ВИДЕО)

Курир - 01.06.2017

Првата реформа која новата влада на Зоран Заев и СДСМ ја најави е укинување на екстерното тестирање во основното и средно образование. Ќе се укине единствената контрола врз образованието во Македонија и квалитетот на знаењето на младите.

Студентски пленум: Ја поздравуваме одлуката за екстерното, но студентското прашање е далеку од решено

Фокус - 01.06.2017

Ја поздравуваме одлуката за укинување на екстерното тестирање во основните и средните училишта, уважувајќи ги ставовите на средношколците, наставниците, родителите и бројни експерти. Сепак, сакаме да нагласиме дека студентското прашање е далеку од ...

Што содржат предлог измените во законите за образование

Правдико - 01.06.2017

На 4-тата седница на Собранието на Република Македонија се доставени три предлози за измена на законите во областа на образованието, конкретно за екстерното тестирање. Седницата е закажана во 12 часот.

Државата мора да го следи и мери квалитетот на образованието, но не со екстерно какво што имаме

Факултети - 01.06.2017

Вака како што е поставено, екстерното тестирање не смее да го има во нашето образование, но сепак во основните и средните училишта треба да се проверува квалитетот на наставниците и наставата, да се следи и мери стекнувањето на знаења и вештини, и ...

Собранието го укина екстерното тестирање

+инфо - 01.06.2017

Гласањето беше пропратено со аплауз во собраниската сала, каде отсуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со 64 гласа „за“, ниту еден „против“ или „воздржан“, денеска пратениците го укинаа екстерното тестирање.

Укинато екстерното тестирање

Kumanovo News - 01.06.2017

„Апсурдот беше што во свидетелствата на децата се пишуваа и единици, како оценки кои законски не се преодни. Но, најголеми контроверзи екстерното донесе во кариерата на наставниците. Доколку оценката на детето по некој предмет во голема мера се ...

Раткочери: Повлекувањето на екстерното е популистичка мерка

Пулс24 - 01.06.2017

Основачот на најтиражниот деневен весник во Македонија на албански јазик, „Коха“, Арбен Раткочери, во вчерашната емисија „Клик плус“ на ТВ21 вели дека укинувањето на екстерното тестирање е популстичка мерка на новата Влада.

ДУИ тврдеше дека екстерното е добар пример, а сега се предомисли (ВИДЕО)

Нетпрес - 01.06.2017

Првата реформа која новата влада на Зоран Заев и СДСМ ја најави е укинување на екстерното тестирање во основното и средно образование. Ќе се укине единствената контрола врз образованието во Македонија и квалитетот на знаењето на младите.

Студентски пленум: Студентското прашање останува нерешено, ќе ја критикуваме секоја власт што носи лоши реформи

Радио МОФ - 01.06.2017

Поминаа две години откако студентите ја започнаа борбата против воведувањето на државен испит, но и за подобар студентски стандард. Од Студентски пленум велат дека ја поздравуваат одлуката за укинување на екстерното тестирање во основните и средните ...

Се укинува екстерното тестирање – Предлог законот утре влегува во Собрание

ТВ21 - 31.05.2017

Веста за укинување на екстерното тестирање беше добро прифатена од учениците од гимназијата „Зеф Љуш Марку”. Тие велат дека одамна ја чекале оваа одлука. „Мислам дека време беше да се укине екстерното тестирање.Требаше да се укине бидејќи добрите ...

Итна собраниска седница – утре се укинува екстерното оценување

24 Вести - 31.05.2017

Вака започна битката против најкритикуваната реформа во образованието – екстерното тестирање, кое по речиси три години од најмасовните протести на студентите и средношколците, резултираше со најава за негово целосно укинување.

Екстерното тестирање на чекор до укинување

Телма - 31.05.2017

Рената Дескоска која е предлог на мандатарот за министер за образование, најави дека на утрешната собраниска седница ќе бидат ставени три закони со кои ќе биде укинато екстерното тестирање.

Дескоска ветува нема екстерното, но до гласањето останува процедурата за тестирање

Алфа - 31.05.2017

Пратеничката Рената Дескоска која СДСМ ја предложи да биде министерка за образование и наука, иако се уште пратениците немаат гласано за избор на новата Влада и таа не е на функцијата министер тврди дека екстерно тестирање нема да има.

Крај за екстерното тестирање

Deutsche Welle - 31.05.2017

Идната министерка за образование Рената Десковска-Тренеска најави дека утре пред Собранието ќе биде предложен закон за укинување на екстерното тестирање на учениците. На образованието му се потребни длабоки реформи По повеќегодишни остри критики и ...

Рената Дескоска најави: Укинувањето на екстерното утре во Собрание

Факултети - 31.05.2017

Трите закони со кои ќе биде укинато екстерното тестирање во основните и средните училишта во Македонија утре ќе бидат на дневен ред во Собранието, најави денеска пратеничката на СДСМ, Рената Дескоска, кандидатка за нов министер за образование.

Новата влада ќе им забрани на наставничките да одат по партиски митинзи

Сакам да кажам - 31.05.2017

Веднаш штом ќе се укине екстерното тестирање за учениците, новата влада ќе ги забрани и партиските ангажмани на наставниците. Извори од СДСМ велат дека во најбрзо време ќе се направат измени на Законите за основно и за средно образование, како и на ...

Богоев: Од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да го кочат укинувањето на екстерното

Фокус - 31.05.2017

99 отсто екстерното тестирање ќе се укине по редовна постапка до утре вечер, во изјава за Фокус вели пратеникот од СДСМ, Стефан Богоев. -Колегите од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да го кочат и одолговлекуваат укинувањето на екстерното тестирање.

Дескоска: Законите за укинување на екстерното утре на собраниска седница

24 Вести - 31.05.2017

Пратеничката на СДСМ Рената Дескоска, која е предлог на мандатарот на новата влада за министер за образование, денеска изјави дека утре на дневен ред на седница на Собранието ќе бидат ставени три закони со кои, како што рече, ќе биде укинато ...

Дескоска: Законите за укинување на екстерното утре на собраниска седница/ОБНОВЕН

Канал5 - 31.05.2017

Екстерното тестирање пред укинување. Пратениците на СДСМ до Собранието предложија законски измени со кои што екстерното повеќе нема да се спроведува во училиштата. „Првиот чекор во образованието го правиме со тоа што утре на дневен ред на седницата ...

ДЕСКОСКА: Оваа година екстерно нема да има

Телеграф - 31.05.2017

На новинарско прашање дали има шанси денеска да се заврши сè, со оглед на тоа што екстерното тестирање е закажано за в понеделник, а петок е неработен ден, Дескоска уверува дека се направени сите напори за укинување на Законот Утре на дневен ред во ...

Дескоска: Од утре ќе биде укинато екстерното тестирање

Р.С.Европа - 31.05.2017

Идната министерка за образование и наука, Рената Дескоска најави дека од утре ќе биде укинато екстерното тестирање. Како што изјави Дескоска утре на собраниската седница ќе бидат поднесени три нови закони, од кои еден е токму за екстерното.

(ВИДЕО) Дескоска: Се укинува екстерното

Нова ТВ - 31.05.2017

Идната министерка за образование и наука, Рената Десковска на прес конференција во Собранието денеска информираше дека екстерно тестирање нема да има. Како што рече таа, одблокирана е работата на Собранието и направен е договор за неколку комисии ...

Дескоска: Екстерно нема да има

Алсат-М - 31.05.2017

Рената Дескоска, идната министерка за образование и наука денес изјави дека нема да има екстерно тестирање. Дескоска посочи дека е одблокирана работата на Собранието и дека уште утре на дневен ред ќе биде ставено екстерното тестирање.

Тренеска Дескоска: Оваа година екстерно тестирање нема да има

Радио МОФ - 31.05.2017

Потребните законски измени со кои ќе се укине екстерното тестирање ќе се направат утре, најави пратеничката Рената Тренеска Дексоска , која е предложена за Министерка за образование во идниот владин состав.

Богоевски на Фејсбук: Утре се укинува екстерното

Нова ТВ - 31.05.2017

Пратеникот од владејачкото мнозинство Павле Богоевски пред малку на Фејсбук профилот напиша дека постојат сите закони и технички можности Собранието утре да го укине екстерното тестирање. –Кога се сака, се може.

(ВИДЕО) Дескоска: Екстерното тестирање ќе биде укинато

ТВ21 - 31.05.2017

Идната министерка за образование и наука, Рената Дескоска рече дека екстерното тестирање оваа година ќе биде укинато. „Оваа година екстерно тестирање нема да има. За таа цел утре пред пратениците ќе ги достават измените на законите за екстерно ...

Десковска- Тренеска: Утре ќе биде укинато екстерното тестирање

МРТ - 31.05.2017

Tаа објави дека на утрешната седница, меѓудругото ќе се најде и овој закон, па годинава ќе нема екстерно тестирање. Пратеничката Рената Десковска- Тренеска, која е предложена за нов министер за образование и наука, вели дека утре ќе биде укинато ...

Екстерно нема да има, изјави Предложената министерка за образование Дескоска

Сакам да кажам - 31.05.2017

Предложената министерка за образование Рената Дескоска кажа дека годинава нема да има екстерно тестирање на прес-конференција во Собранието. Пратеничката Дескоска рече дека е одблокирана работата на Собранието и екстерното тестирање ќе биде ставено ...

Дескоска: Утре ќе биде укинато екстерното тестирање

Денар - 31.05.2017

Рената Дескоска, иден министер за образование и наука, најави дека од утре ќе биде укинато екстерното тестирање. „На собраниска седница утре ќе бидат поднесени три нови закони, од кои еден е токму за екстерното“, вели Дескоска.

Дескоска: Екстерно нема да има...

Н.Македонија - 31.05.2017

Дескоска: Екстерно нема да има Идната министерка за образование и наука Рената Дескоска на прес-конференција во Собранието денеска информираше дека екстерно тестирање нема да има. Таа рече дека е одблокирана работата на Собранието и избрани се ...

Најавени протести против екстерното тестирање

24 Вести - 31.05.2017

Учениците преку социјалните мрежи организираат собир пред министерството за образование и наука во знак на протест против екстерното тестирање, кое треба да се одржи следниот месец. Новото парламентарно мнозинство досега во неколку наврати напомена ...

Утре се укинува екстерното тестирање

Макфакс - 31.05.2017

Рената Десковска-Тренеска, иден министер за образование и наука, најави дека од утре ќе биде укинато екстерното тестирање. „На собраниска седница утре ќе бидат поднесени три нови закони, од кои еден е токму за екстерното“, вели Десковска-Тренеска.

Десковска: Екстерно тестирање нема да има

Press24 - 31.05.2017

Идната министерка за образование и наука, Рената Десковска на прес конференција во Собранието за медиумите изјави дека екстерно тестирање нема да има. Таа информира дека уште утре на дневен ред ќе биде екстерното тестирање и нагласи дека се надева ...

Укинато екстерното тестирање, нема да се спроведе годинава

Фокус - 01.06.2017

Собранието денеска со 64 гласа за, ниту еден против или воздржан го укина екстерното тестирње. -Политиката, пак, влезе во образованието преку влијанието што оценката на екстерното тестирање го доби во реален контекст.

Раткочери:Повлекувањето на екстерното е популистичка мерка, тоа реално го покажуваше успехот на детето

Press24 - 01.06.2017

Основачот на најтиражниот деневен весник во Македонија на албански јазик, „Коха“, Арбен Раткочери, во вчерашната емисија „Клик плус“ на ТВ21 вели дека укинувањето на екстерното тестирање е популстичка мерка на новата Влада.

ДУИ тврдеше дека екстерното е добар пример, а сега ќе гласаат да го укинат

Пулс24 - 01.06.2017

Првата реформа која новата влада на Зоран Заев и СДСМ ја најави е укинување на екстерното тестирање во основното и средно образование. Ќе се укине единствената контрола врз образованието во Македонија и квалитетот на знаењето на младите.

Ќе има или не? Игра на нерви за екстерното тестирање!

Фактор - 01.06.2017

Околу 140 000 основци и средношколци чекаат на последниот збор на Министерството за образование и наука и новата министерка Рената Дескоска конечно да пресечат дали ќе има или не екстерно тестирање.

Дескоска за утре најави укинување на екстерното, Ристовски обвини за популизам

Мета - 31.05.2017

Првиот чекор во образованието го правиме со тоа што утре на дневен ред на седницата на Собранието ќе се најдат три закони со кои ќе биде укинато екстерното тестирање во основните и во средните училишта, изјави денеска на прес-конференција, ...