TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Писмо до Курти од Франција, Германија и Италија: Не го исполнивте условот за членство во Советот на Европа

Вечер Прес - 16.05.2024

Франција, Германија и Италија испратија писмо до косовскиот премиер, Албин Курти, во кое го информираат дека Приштина не ги исполнува барањата на меѓународната заедница за членство во Советот на Европа, бидејќи „никаков чекор не беше преземен кон ...

Курти добил писмо од Франција, Германија и Италија: Не сте го исполниле условот за членство во Советот на Европа

Фокус

Петковиќ: Писмото на Курти до Советот на Европа за ЗСО е чист фалисификат

MakPress

Приштина го „конкретизираше“ ветувањето, се обврза на воспоставување на ЗСО

Канал5

Гервала: Владата на Косово го подготвува својот Нацрт-статут на ЗСО до крајот на мај во Уставниот суд (ДПЛ)

Бизнис Вести

Владата на Косово го подготвува својот Нацрт-статут на ЗСО до крајот на мај во Уставниот суд

24Инфо

Владата на Косово го подготвува својот Нацрт-статут на ЗСО до крајот на мај во Уставниот суд

Република

Рацин MakPress MakPress Локално Либертас 24Инфо

Шолц, Макрон и Мелони со писмо до Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Нова ТВ - 16.05.2024

Германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон и италијанската премиерка Џорџа Мелони во писмо до премиерот Албин Курти потврдија дека предлогот на претставникот на ЕУ, Мирослав Лајчак, за формирање Заедница на српски општини ...

Шолц, Макрон и Мелони со писмо до Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Курир

Шолц, Макрон и Мелони со писмо до Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Канал5

Шолц, Макрон и Мелони со писмо до Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Во Центар

ШОЛЦ, МАКРОН И МЕЛОНИ МУ ПИШАА НА КУРТИ Не сакаме нефункционално Косово

+инфо

Шолц, Макрон и Мелони со писмо до Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Пулс24

Шолц, Макрон и Мелони му порачаа на Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Нетпрес

Грвала: Косовскиот нацрт-статут за ЗСО во согласност со Уставот, СЕ да ја исполни својата обврска

MakPress - 17.05.2024

Министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Грвала побара од министрите за надворешни работи на Советот на Европа да го стават на дневен ред членството на Косово во организацијата, по денешното писмо во кое косовската влада се ...

Владата на Косово во писмо до СЕ вети нацрт статут за ЗСО

Во Центар

Гервала: Косово изработува нацрт статут за Асоцијацијата со српско мнозинство

Алсат-М

Германија го отфрли последниот обид на Косово за членство во Советот на Европа

Независен

„ЗАЕДНИЦА НА СРПСКИ ОПШТИНИ КОЈА НЕ ГО КРШИ УСТАВОТ НА КОСОВО“ Приштина усвои нацрт-статут и го информираше Советот на Европа

+инфо

Косово го информирал Советот на Европа дека подготвува нацрт-статут за формирање на ЗСО

Р.С.Европа

Гервала го информираше Советот на Европа дека Приштина ќе го испрати статутот на ЗСО до Уставниот суд до крајот на мај

Локално

MakPress Алсат-М МКД

Германска амбасада: Најновиот потег на Владата на Косово не го претставува тоа што го бараше Квинта

365 - 16.05.2024

Германската амбасада во Косово денеска соопшти дека писмото на министерката за надворешни работи на Косово, Доника Гервала, во кое наведува дека Владата подготвува свој нацрт на Статутот на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО), што ќе ...

Германска амбасада: Најновиот потег на Владата на Косово не го претставува тоа што го бараше Квинта

Рацин

Германската амбасада во Приштина смета дека последниот потег на косовската влада не го претставува тоа што го бараше Квинта

Слободен Печат

Германска амбасада: Најновиот потег на Косово не го претставува тоа што го бараше Квинтата

Канал5

Најновиот потег на Владата на Косово не го претставува тоа што го бараше Квинта

Република

Германска амбасада: Најновиот потег на Владата на Косово не го претставува тоа што го бараше Квинта

MakPress

Курти разговараше за предвремени избори со коалициските партнери

Бизнис Вести - 15.05.2024

Косовскиот премиер Албин Курти имал средба со лидерите на коалициските партии со кои, како што е најавено денеска, разговарал и за предвремени парламентарни избори. На средбата беше посочено дека изборниот процес е прашање на месеци, „но дека ...

Курти разговараше за предвремени избори со коалициските партнери

Бриф

Курти разговараше за предвремени избори со коалициските партнери

MakPress

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина за забраната за користење на динарот на Косово

Бизнис Вести - 15.05.2024

Нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина на ниво на главни преговарачи ќе се одржи денеска во Брисел, а главна тема ќе биде изнаоѓање решение во врска со одлуката за користење на динарот на Косово.

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина за забраната за користење на динарот на Косово

Слободен Печат

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина за забраната за користење на динарот на Косово

Р.С.Европа

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина за забраната за користење на динарот на Косово

Сител

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина за забраната за користење на динарот на Косово

Бриф

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина за забраната за користење на динарот на Косово

Алсат-М

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина за забраната за користење на динарот на Косово

24 Вести

Канал5 MakPress