TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судење од висок профил – започнува судскиот процес за „Рекет“

ТВ21 - 03.12.2019

Бојан Јовановски и Зоран Милевски веќе неколку пати досега биле на обвинителна клупа, но денеска за прв пат седнува екс-специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Таа заедно со Кичеец ќе пристигне од куќен притвор, а Јовановски од затворот Шутка.

(ВИДЕО) Започнува судењето за „Рекет“, ќе го води судијката Васка Николовска-Масевска

360 степени - 02.12.2019

Скопскиот кривичен суд од утре ќе биде „домаќин“ на судењето од највисок профил во последните две и пол години, откако почнаа процесите на СЈО. На обвинителна клупа, за прв пат, ќе седне токму доскорашната специјална обвинителка Катица Јанева, ...

Судскиот процес за скандалот „Рекет“ стартува утре

Глас на Америка - 02.12.2019

Дали ќе ја признаат вината и каде завршиле еден и пол милиони евра земени од бизнисменот Орце Камчев, сведок во „Рекет“, а осомничен во предметот на СЈО „Империја“ се клучните прашања кои ги очекува јавноста СКОПЈЕ – Бојан Јовановски – „Боки 13“, ...

Апелација денеска не расправала за притворот на Боки 13

Бриф - 02.12.2019

Апелацискиот суд денеска не ја разгледувал жалбата за притворот првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски. Од Апелацискиот суд за МИА, информираат дека денеска не е одлучувано по жалбата за притворот на Бојан Јовановски – Боки 13 и дека е ...

Утре почнува судењето за случајот „Рекет“, Боки 13 повторно во притвор

Сител - 02.12.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева не се чувствува виновна. Нејзината одбрана за Сител вели дека таа ги информирала оти на почетокот на утрешното судење, нема да признае вина за случајот „Рекет“.

Утре почнува рекет, само Боки 13 судењето го стартува од зад решетки

Телма - 02.12.2019

На ден пред стартот на судењето за случајот Рекет, се поизвесно е дека Боки 13 ќе го започне процесот донесен од затворот во Шутка. И денеска нема решение на неговата жалба за притвор. Скопскиот апелационен суд го доби мислењето од вишото ...

Јовановски, Јанева и Кичеец влегуваат во судница-утре почнува судењето за „Рекет“

360 степени - 02.12.2019

По четири дена поминати во градската болница „8-ми Септември“, Бојан Јовановски – Боки 13 добил отпусно писмо и е вратен во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари. За неговиот престој во затворската ќелија деновиве ќе одлучува Апелацискиот суд во Скопје ...

Боки 13 вратен во „Шутка“, апелација решава за притворот

Канал5 - 02.12.2019

Каде завршија милионите од Луј Витон торбата, како ќе се брани екс специјалната обвинителка Катица Јанева но и Зоран Милески Кичеец, и што тој кажал во истрага се прашањата на кои јавноста очекува одговори.

Боки 13 утре на судење ќе биде донесен од притвор

Фокус - 02.12.2019

Првоосомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски на утрешното судење ќе биде донесен со полиција од затворот во Шутка. Од Апелацискиот суд брифираат дека денеска не се одржала седница по жалбата на одбраната на Јовановски, кои побараа ...

Афера „Рекет“- утре почнува судењето

Алфа - 02.12.2019

Повеќе од половина година откако беше отворена предистрагата за „Рекет“ обвинетите конечно ќе седнат во судските клупи. Иако во јавноста се појавија сомнежи дека во овој случај покрај Боки 3, Катица Јанева и Зоран Милески, има и други вмешани, меѓу ...

Утре стартува „Рекет“, можни се изненадувања во судница

Фокус - 02.12.2019

На обвинителна клупа, утре во Кривичниот суд, треба да седнат Бојан Јовановски, Зоран Милевски-Кичеец и екс шефицата на СЈО, Катица Јанева, како обвинети во случајот „Рекет“. Според обвинението, Кичеец и Боки 13 од бизнисменот Орце Камчев побарале 8 ...

Вишото јавно обвинителство даде негативно мислење за притворот на Боки 13

МКД - 02.12.2019

Вишото јавно обвинителство даде негативно мислење за предлоготна одбраната обвинетиот Бојан Јовановски да биде пуштен од притвор и да му биде определена поблага мерка за обезбедување на присуство, дознава МКД.мк од свои извори.

Боки 13 од вчера е во ќелија во Шутка, Апелацискиот суд одлучува за притворот

МКД - 02.12.2019

Апелацискиот суд Скопје на нејавна седница ќе го разгледува барањето за укинување на мерката притвор за обвинетиот Бојан Јовановски. Од второстепениот суд за МКД.мк потврдуваат дека адвокатот на Јовановски го повлекол предлогот за јавна седница, по ...

Утре почнува на судењето за „Рекет“

Алсат-М - 02.12.2019

Утре почнува судењето за случајот „Рекет“. На обвинителна клупа седнуваат Боки 13, Катица Јанева и Зоран Кичеец. Според обвинението на Вилма Русковска, тројцата побарале 8 милиони евра од бизнисменот Орце Камчев за да го спасат од прогон за перење ...

„Рекет“ - многу прашања, малку одговори

Р.С.Европа - 02.12.2019

За еден ден стартува судењето за случајот „Рекет“. Најважното прашање на кое се уште нема одговор е каде завршиле парите кои осомничениот бизнисменот Орце Камчев ги платил да не биде гонет од СЈО, а за прв пат обвинителството ќе ги чуе исказите на ...

ГОБ 8-ми септември: Боки 13 е во добра состојба

Сител - 02.12.2019

Темелниот здравствен преглед врз Бојан Јовановски покажал дека тој е во добра состојба. Од Градската болница 8-ми септември, за Сител велат дека направените здравствени прегледи покажале дека тој нема потреба да престојува во болница.

Вишото обвинителство не се согласува Боки 13 да оди во домашен притвор, дале негативно мислење

Фокус - 02.12.2019

Вишото јавно обвинителство не се согласува Бојан Јовановски, осомничен во случајот „Рекет“, да оди во домашен притвор, односно оттаму дале негативно мислење на неговото барање за укинување на притворот и замена за поблага мерка.

Боки 13 вратен во Шутка, неизвесно дали денеска ќе има одлука за притворот

Фокус - 02.12.2019

Првоосомничениот за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски познат во јавноста како Боки 13 вчера бил вратен од болницата „8-ми Септември“ во затворот во Шутка, потврдуваат од затворот за „Фокус“.

Апелација решава за притворот на Бојан Јовановски

Р.С.Европа - 02.12.2019

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, кој е првообвинет во случајот „Рекет“, денеска треба да излезе од болница. Тој минатата недела беше хоспитализиран во Градската општа болница „8-ми Септември“, поради контролни прегледи со упат издаден од ...

БОКИ 13 ПОВТОРНО ЗАД РЕШЕТКИ: ОЈО не му дава домашен притвор

Слободен Печат - 02.12.2019

Одбраната на Бојан Јовановски бара поблага мерка за Боки 13, но ОЈО до Апелација испратило негативно мислење за тоа барање. Бојан Јовановски познат како Боки 13, првообвинет во аферата „Рекет“ по завршените лекарски испитувања, повторно е вретен во ...

Денеска од болницата ,,8-ми септември“ ќе биде пуштен Бојан Јовановски

Канал5 - 02.12.2019

Во пресрет на утрешното прво рочиште од судскиот случај ,,Рекет“ за денеска е најавено пуштање од болница на Боки 13 кој претходните неколку дена беше хоспитализиран поради неговата здравствена состојба.

Обвинителството не се согласува Боки 13 од Шутка да се пресели во куќен притвор

24Инфо - 02.12.2019

Вишото јавно обвинителство не го прифатило барањето на првоосомничлениот со „Случајот Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 мерката притвор во затворот во Шутка да му биде заменета со куќен притвор.

Бојан Јовановски од вчера е повторно во Шутка

ММС - 02.12.2019

Првоосомничениот за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски од вчера околу пладне е вратен во истражниот затвор Шутка, по неколкуте дена поминати на испитување во болницата ГОБ „8-ми Септември“, потврди за Канал 77 директорот на затворот Есад Рахиќ.

Боки 13 вратен во Шутка

Либертас - 02.12.2019

Првоосомничениот за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски познат во јавноста како Боки 13 вчера бил вратен од болницата „8-ми Септември“ во затворот во Шутка, пренесува „Фокус“ повикувајќи се на извори од затворот.

„Боки 13“ од болница се враќа во Шутка да се подготви за првото судско рочиште

24Инфо - 02.12.2019

Првоосомничените во „Случајот Рекет“, Бојан Јовановски – „Боки 13“ денеска е најевено дека ќе ја напушти болницата „8 Септември“ по неколкудневната хоспитализација поради влошената здравстевна состојаба и ќе се врати во затоврот „Шутка“, каде ќе го ...

Боки 13 излегува од болница пред судење

Фактор - 02.12.2019

Бојан Јовановски, првообвинет во случајот „Рекет“, денеска треба да излезе од болницата „8 Септември“ по неколкудневен престој пред утрешното прво рочиште во кое обвинети се уште и Катица Јанева и Зоран Милевски.

Боки 13 во Шутка го чека почетокот на утрешното судење за „Рекет“

Expres - 02.12.2019

Бојан Јовановски е вратен во истражното одделение во затворот Шутка, каде ќе го чека утрешниот почеток на судењето за Рекет во Кривичниот суд Скопје. Од Апелацискиот суд за „Фокус“ брифираат дека неизвесно е дали денеска ќе донесат одлука по ...

Боки 13 вратен во затворот во Шутка

Република - 02.12.2019

Првоосомничениот за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски познат во како Боки 13, вчера бил вратен од болницата „8-ми Септември“ во затворот во Шутка, потврдуваaт за „Република“ од затворот. Бојан Јовановски е пуштен вчера од болницата „8-ми ...

Боки 13 треба да биде пуштен од болница, Апелација решава за притворот

Курир - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде пуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ Шуто ...

Денеска од болницата ,,8-ми септември“ ќе биде пуштен Бојан Јовановски

Вечер - 02.12.2019

Во пресрет на утрешното прво рочиште од судскиот случај ,,Рекет“ за денеска е најавено пуштање од болница на Боки 13 кој претходните неколку дена беше хоспитализиран поради неговата здравствена состојба.

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

А1 On - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

Канал5 - 02.12.2019

Во пресрет на утрешното прво рочиште од судскиот случај ,,Рекет“ за денеска е најавено пуштање од болница на Боки 13 кој претходните неколку дена беше хоспитализиран поради неговата здравствена состојба.

Боки 13 излегува од болница – утре на судење

Скопје1 - 02.12.2019

Во пресрет на утрешното прво рочиште од судскиот случај ,,Рекет“ за денеска е најавено пуштање од болница на Боки 13 кој претходните неколку дена беше хоспитализиран поради неговата здравствена состојба.

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

Република - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Боки 13 треба да биде пуштен од болница

+инфо - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

Сител - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Апелација одлучува за притворот за Боки 13

Слободен Печат - 02.12.2019

Бојан Јовановски е првообвинет во случајот „Рекет" чиј старт е закажан за утре во Кривичниот суд во Скопје. Првообвинетиот во случајот „Рекет” Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8 Септември” каде што беше ...

Боки 13 денеска ќе биде пуштен од болница, за утре најавено првото судење

Press24 - 02.12.2019

Во пресрет на утрешното прво рочиште од судскиот случај ,,Рекет“ за денеска е најавено пуштање од болница на Боки 13 кој претходните неколку дена беше хоспитализиран поради неговата здравствена состојба.

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

Либертас - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Апелација решава за притворот на Боки 13

Локално - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Боки 13 треба да биде пуштен од болница, Апелација решава за притворот

Алсат-М - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Апелација одлучува дали Бојан Јовановски останува во притвор

Нетпрес - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет” Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8 Септември” каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ Шуто ...

Апелација одлучува за притворот на Боки 13, Дуковски бара да биде пуштен заради неговата здравствена состојба

iPortal - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

ММС - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет” Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември” каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

Опсервер - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

Скопје инфо - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

Бриф - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...

Боки 13 денеска го пуштаат од болница, Апелација решава за неговиот притвор

ТВ21 - 02.12.2019

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата недела поради контролни прегледи со упат издаден од доктор во ординацијата во КПВ ...