TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот на Руската академија на науките за развојот на вакцината: Нашите вакцини против коронавирус станаа ...

Точка - 13.01.2021

Развојот на вакцината против коронавирусот не е единственото достигнување на руските научници, но е сензационално, изјави претседателот на Руската академија на науките, Александар Сергејев во интервјуто за „Росискаја Газета“.

Од понеделник масовна вакцинација во Хрватска

ММС

Првата вакцина беше дистрибуирана благодарение на 22 сираци

Н.Македонија

Кралицата Елизабета и принцот Филип примија вакцина, а за имунизацијата сакаа да се знае јавно

Вистина.мк

Наскоро консултации за употреба на руската вакцина во ЕУ

Алсат-М

Дизниленд во Калифорнија станува центар за вакцинација

Радио МОФ

Општеството во сендвич помеѓу песимизмот и оптимизмот

Н.Македонија

Кајгана Точка еМагазин Бизнис Вести Локално Слободен Печат Н.Македонија Panacea.mk

Апликација „Џебен Атенборо“

Оff.net - 13.01.2021

Сер Дејвид е во улога на „домаќин“ во нова апликација која ќе им овозможи на корисниците на мобилни телефони да го „ангажираат“ како виртуелен водич во холографски видеа. Многу наводници за да се опише новото нормално, кое додуша и не е баш ...

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од Ковид-19

Макфакс - 13.01.2021

Еден британски лекар добил коронавирус еден месец откако ја примил првата доза на вакцината – само неколку дена по откажувањето на втората доза. Дејвид Лонгден (43) е еден од првите луѓе во светот кои ја примиле вакцината на „Фајзер“ на 8 декември, ...

Додека чекал втора доза, заболел од корона вирусот

Независен

Шок на островот , британците ја промашија стратегијата! Додека ја чекал втората доза на вакцината испаднал позитивен на коронавирусот

Во Центар

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од ковид

Вечер

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од ковид

24Инфо

Вакциниран велшанец заболел од ковид, додека ја чекал втората доза од вакцината

Centar

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од Ковид-19

Точка

СЗО: Колективен имунитет? Не во 2021

Кајгана - 13.01.2021

Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека масовната вакцинација против новиот коронавирус нема да доведе до колективен имунитет во светот оваа година. Водечкиот научник на СЗО, Сумја Сваминатан, пред новинарите изјави дека е ...

СЗО: Ништо од колективниот имунитет оваа година

Република

СЗО: И покрај вакцината против Ковид-19, во 2021 година нема да има колективен имунитет

Вечер

СЗО: И покрај вакцината, годинава нема да биде постигнат колективен имунитет

USB

СЗО: И покрај вакцината против Ковид-19, во 2021 година нема да има колективен имунитет

Точка

СЗО: И покрај вакцината против Ковид-19, во 2021 година нема да има колективен имунитет

PressingTV

СЗО: И покрај вакцината, во 2021 година нема да има колективен имунитет

Н.Македонија

Иновативност Во Центар Макфакс Фактор МКД Денар Денешен

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Курир - 13.01.2021

Африканската унија обезбеди речиси 300 милиони вакцини против Ковид-19 во најголемиот досега договор за Африка, изјави денеска Никс Ндеми, Виш научен советник на Африканскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), во интервју за ...

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Опсервер

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

24Инфо

Африка обезбеди речиси 300 милиони вакцини против ковид-19

Слободен Печат

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

А1 On

Африка обезбеди 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

+инфо

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Либертас

Нетпрес Република Денешен MakPress

Модерна: Имунитетот по нашата вакцина би требало да трае најмалку една година

МКД - 12.01.2021

Имунитетот по вакцинацијата со вакцината на Модерна би требало да трае најмалку една година, соопшти компанијата. Појавата на нови соеви на вирусот покажа дека технологијата со иРНК (информациона РНК) е добар избор за развој на вакцини, велат од ...

Вирусолог Ана Глигиќ одговори: Може ли вакцинираните лица да пренесуваат коронавирус и колку траат антителата?

Женски магазин

Вирусологот Ана Глигиќ објаснува дали вакцинираните може да пренесуваат корона вирус и колку траат антителата

Република

Имунитетот од вакцината на „Модерна“ ќе трае најмалку една година

+инфо

Од вакцината на „Модерна“ имунитетот ќе трае една година

Република

Имунитетот од вакцината на „Модерна“ ќе трае најмалку една година

Фокус

Од вакцината на „Модерна“ имунитетот ќе трае една година

Скопје инфо

Канал5 Frontline еМагазин Скопје инфо Курир Локално

Јанша: Усвоен планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

Опсервер - 12.01.2021

П ланот за вакцинација против Ковид-19, усвоен од словенечката Влада за првата половина на оваа година, предвидува најпрво да се вакцинираат ранливите групи и постарите лица, додека оние надвор од овие категории ќе бидат вакцинирани на пролет.

Пред пролет нема вакцина за здравата популација во Словенија

+инфо

Јанша: Усвоен планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

24Инфо

Словенија го усвои планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

А1 On

Јанша објави како ќе се спроведе вакцинацијата во Словенија

Република

Јанша: Усвоен планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

MakPress

Јанша: Усвоен планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

Независен

Фокус Слободен Печат Либертас Денешен Нетпрес 360 степени

Оксфордската вакцина би можела да биде одобрена во ЕУ до крајот на јануари

360 степени - 12.01.2021

Со ова, на територијата на ЕУ ќе бидат во оптек три вацини откако ЕМА на 21 декември ја одобри вакцината на „Фајзер“ и на 6 јануари на „Модерна“ Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека добила барање од „АстраЗенека“ и Универзитетот во ...

ЕМА доби барање за одобрување на вакцината на „Астра зенека“ и Оксфорд

Вечер

ЕМА доби барање за одобрување на вакцината на „Астра зенека“ и Оксфорд

24Инфо

ЕМА доби барање за одобрување на вакцината на „Астра зенека“ и „Оксфорд“

Centar

ЕМА доби барање за одобрување на вакцината на „АстраЗенека“ и „Оксфорд“

Точка

ЕМА доби барање за одобрување на вакцината на „Астра зенека“ и „Оксфорд“

MTM

ЕМА го доби барањето за условно одобрување на вакцината на Оксфорд/АстраЗенека во ЕУ

Курир

А1 On Опсервер Н.Македонија Фокус MakPress Слободен Печат ТВ21 Макфакс

Сер Дејвид Атенборо се вакцинирал против коронавирусот на 94 години

А1 On - 13.01.2021

Легендарниот британски природонаучник, ТВ-водител и борец за заштита на природата, Сер Дејвид Атенборо, ja примил првата доза од вакцината против коронавирусот, јавува Би-би-си. Во соопштението издадено од претставник на Атенборо, не е наведено кога ...

Сијарто: Русите и Кинезите нема да им дадат на своите граѓани штетни вакцини

Курир - 12.01.2021

Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, е сигурен дека Русија и Кина нема да им дадат на своите граѓани штетни вакцини против коронавирусот. -Кога бевме мали, никој не размислуваше дали вакцините доаѓаат од истокот, а денеска сето ова е ...

Сијарто: Дали некој мисли дека Русите и Кинезите ќе им даваат штетни вакцини на своите граѓани?

Слободен Печат

Сијарто: Русите и Кинезите нема да им дадат на своите граѓани штетни вакцини

24Инфо

Сијарто: Русите и Кинезите нема да им дадат на своите граѓани штетни вакцини

Либертас

Сијарто: Русите и Кинезите нема да им дадат на своите граѓани штетни вакцини

А1 On

Сијарто: Русија и Кина нема да им дадат штетни вакцини на своите граѓани

Денешен

Сијарто: Русите и Кинезите нема да им дадат на своите граѓани штетни вакцини

MakPress

Опсервер

Украинскиот шеф на дипломатијата против употреба на руската вакцина „Спутник V“

Макфакс - 12.01.2021

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба, изјави дека е против употребата на руската вакцина „Спутник V“ против Ковид-19 поради пропагандниот ефект, пренесува ТАСС. „Би сакал јасно да кажам дека пропагандните способности на „Спутник ...

Украинскиот шеф на дипломатијата против употреба на руската вакцина „Спутник V“

Вечер

Украинскиот шеф на дипломатијата против употреба на руската вакцина „Спутник V“

24Инфо

Украинскиот шеф на дипломатијата против употреба на руската вакцина „Спутник V“

Точка

Проф. д-р Драган Даниловски: Меѓу 600.000 и 860.000 граѓани во Македонија веќе имале контакт со ковид- 19

Република - 12.01.2021

Според професор д-р Драган Даниловски во Македонија се проценува дека контакт со вирусот имале веќе 7 до 10 пати повеќе граѓани од официјално регистрираниот број. изјави д-р Даниловски за „Слободен печат“.