TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Дескоска, Џолев и Здравев, судењата им се поважни од здравјето на луѓето-ќе одговараат ли кривично?

Република - 26.03.2020

Дали членовите на Судскиот совет, но и министерката за правда, претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев и самите судии ќе одговараат кривично со недоложувањето на рочиштата доколку некој за време на судењата заболи од корона вирусот.

Хрватската адвокатска комора со Предлог-закон за интервентни мерки во областа на судските и управните постапки

Академик - 26.03.2020

Хрватската адвокатска комора изработи Предлог-закон за интервентни мерки во областа на судските и управните постапки поради епидемијата на коронавирусот. Текстот на предлог-законот, образложуваат од Хрватската комора, е испратен на разгледување во ...

Известувања од судови и од други институции

Академик - 26.03.2020

Адвокатската комора објавува известувања на судовите и други институции во однос на начинот на функционирање за време на кризата со вирусот Ковид 19. Преземи документ: Нови одлуки за заштита од коронавирусот: забрани и уредби Адвокатската комора: Не ...

Адвокатите со иницијатива до Кривичен суд – бараат прекин на судските рочишта

ТВ21 - 25.03.2020

74 адвокати покренаа иницијатива преку која од Кривичниот суд и Министерството за правда бараат времено стопирање на судските рочишта, поради опасност од ширење на вирусот Ковид-19. Иницијативата уследи откако вчера Кривичен закажа 300 судски ...

Јовица Страшевски: Дали важи законот и препораките на Владата за претседателот на Кривичен суд Иван Џолев?

Република - 25.03.2020

Адвокатот Јовица Страшевски упати отворено писмо кое го пренесуваме во целост. Почитувани преставници на Судски совет, Министерство за правда, Министерство за внатрешни работи, Министерството за здраство, Обвинителство имам едно прашање до Вас ДАЛИ ...

Џолев упорен Кривичен да стане жариште на корона: Притвор за обвинетите од „Титаник“ ако ги почитуваат мерките од ...

Република - 25.03.2020

Судијата во предметот „Титаник“ на денешто рочиште се заканувал на обвинетите дека ако не се појават на следното рочиште ќе ги преиспита веќе определените мерки за притвор, потврдуваат за Република“, присутни на рочиштето.

Адвокати бараат прекин на судењата но да не застаруваат и да не се враќаат на почеток

Телма - 25.03.2020

Кривичниот суд со закажани над 300 рочишта во време на вонредна состојба врши дискриминација и постапува спротивно на мерките за ширење на корона вирусот обвинуваат седумдесет и четири адвокати кои испратија писмо до техничкиот премиер, неколкумина ...

Скандалозно судење и школски пример за дискриминација: Прво сте обвинети, а потоа сте луѓе

Курир - 25.03.2020

Денеска се случи уште едно во низа скандалозни судења. Овој пат за случајот „Титаник“. Во овој предмет никој не е во притвор, ниту се очекува брзо да заврши, а уште помалку да застари. Сепак, по налог и инсистирање на Рената Дескоска и Иван Џолев, ...

74 адвокати со апел до Владата: Кривичен суд врши дискриминација и не постапува согласно одредбите во вонредна ...

Курир - 25.03.2020

74 адвокати проследија заедничко Известување за вршење на дискриминација во однос на останатите граѓани во услови на постоење на вонредна состојба и непостапување согласно здравствените прописи и одлуките на Владата на Македонија за време на ...

Адвокати бараат да прекинат судските постапки и да запре застарувањето на предметите

360 степени - 25.03.2020

Да прекинат времено сите судски постапки, освен оние каде се одлучува за определување притвор; владата да донесе уредба со законска сила, со која ќе се спречи застарување на предметите; судските сали да се дезинфицираат по секое рочиште; да се ...

74 адвокати бараат одложување на рочиштата во Кривичниот суд поради коронавирусот

Република - 25.03.2020

74 адвокати преку заедничко писмо бараат одложување на сите рочишта во Кривичниот суд поради состојбата со корона вирусот. Тие сметаат дека Кривичниот суд врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје иако ...

74 адвокати со писмо до Владата бараат одложување на рочиштата во Кривичен поради коронавирусот

Телма - 25.03.2020

Седумдесет и четири адвокати се потпишаа на документот испратен до владата во кое наведуваат дека Основниот Кривичен Суд Скопје со предлог мерката за понатамошен тек на судењата врши дискриминација во однос на останатите граѓани во услови на ...

Адвокатите предупредуват за дискриминација и кршење на мерките од вонредната состојба во Кривичниот суд

Нетпрес - 25.03.2020

Седумдесет и четири адвокати проследија заедничко Известување за вршење на дискриминација во однос на останатите граѓани во услови на постоење на вонредна состојба и непостапување согласно здравствените прописи и одлуките на Владата на Македонија за ...

74 адвокати со апел до Владата: Кривичен суд врши дискриминација и не постапува согласно одредбите во вонредна состојба

Press24 - 25.03.2020

74 адвокати проследија заедничко Известување за вршење на дискриминација во однос на останатите граѓани во услови на постоење на вонредна состојба и непостапување согласно здравствените прописи и одлуките на Владата на Македонија за време на ...

Адвокати со писмо до владата обвинуваат дека Кривичниот суд дискриминира и бараат одложување на рочиштата

+инфо - 25.03.2020

Седумдесет и четири адвокати со писмо упатено до Судскиот совет, прмиерот Оливер Спасовски, министрите за правда, здравство и МВР, Рената Дескоска, Венко Филипче и Наќе Чулев, наведуваат дека Основниот Кривичен Суд Скопје со предлог мерката за ...

Адвокати го обвинија Кривичниот суд дека врши директна повреда на мерките против коронавирусот

Макфакс - 25.03.2020

Седумдесет и четири адвокати го обвинија Основниот Кривичен суд Скопје дека врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје. Адвокатите бараат итно да се преиспита одлуката на претседателот на Кривичниот суд за ...

Адвокатите се незадоволни од „дискриминирачкото постапување на Кривичниот суд“

МКД - 25.03.2020

74 адвокати се потпишани на известувањето до сите македонски судови, власта и амбасадите за вршење на дискриминација во однос на останатите граѓани во услови на постоење на вонредна состојба и непостапување согласно здравствените прописи и одлуките ...

Адвокатите бараат времено да прекинат сите судски постапки, освен притворските

Фокус - 25.03.2020

Владата да донесе уредба со законска сила, со која ќе се спречи застарување на предметите, судските сали да се дезинфицираат по секое рочиште, да се обезбедат заштитни маски и ракавици за секое лице кое ќе влезе во судовите како и да прекинат ...

Адвокати го обвинија Кривичен за повреда на мерките против коронавирусот

Н.Македонија - 25.03.2020

Седумдесет и четири адвокати го обвинија Основниот Кривичен суд Скопје дека врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје. Адвокатите бараат итно да се преиспита одлуката на претседателот на Кривичниот суд за ...

Седумдесет и четири адвокати бараат одложување на рочиштата во Кривичниот суд поради коронавирусот

Опсервер - 25.03.2020

До: Судски совет на Р.С Македонија Врховен суд на Р.С.Македонија Технички премиер на Владата на Р.С Македонија – г-н Оливер Спасовски Министер за правда – г-ѓа Рената Десковска Министер за здравство – г-н Венко Филипче Министер за внатрешни работи – ...

Седумдесет и четири адвокати бараат одложување на рочиштата во Кривичниот суд поради коронавирусот

А1 On - 25.03.2020

Седумдесет и четири адвокати го обвинија Основниот кривичен суд Скопје дека врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје. Адвокатите бараат итно да се преиспита одлуката на претседателот на Кривичниот суд за ...

74 адвокати бараат одложување на рочиштата во Кривичниот суд поради коронавирусот

Либертас - 25.03.2020

До: Судски совет на Р.С Македонија Врховен суд на Р.С.Македонија Технички премиер на Владата на Р.С Македонија – г-н Оливер Спасовски Министер за правда – г-ѓа Рената Десковска Министер за здравство – г-н Венко Филипче Министер за внатрешни работи – ...

Адвокати го обвинија Кривичниот суд дека врши директна повреда на мерките против коронавирусот

24Инфо - 25.03.2020

Седумдесет и четири адвокати го обвинија Основниот Кривичен суд Скопје дека врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје. Адвокатите бараат итно да се преиспита одлуката на претседателот на Кривичниот суд за ...

Седумдесет и четири адвокати бараат одложување на рочиштата во Кривичниот суд поради коронавирусот

Скопје инфо - 25.03.2020

До: Судски совет на Р.С Македонија Врховен суд на Р.С.Македонија Технички премиер на Владата на Р.С Македонија – г-н Оливер Спасовски Министер за правда – г-ѓа Рената Десковска Министер за здравство – г-н Венко Филипче Министер за внатрешни работи – ...

Адвокати го обвинија Кривичниот суд дека врши директна повреда на мерките против корона вирусот

Frontline - 25.03.2020

Во ова писмо, изнесуваме три основи заради кои сметаме дека Основниот Кривичен Суд Скопје, врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје, во рамки на Кривичниот Суд со предлог како да се надмине состојбата со ...

Адвокати го обвинија Кривичниот суд дека врши директна повреда на мерките против коронавирусот

Точка - 25.03.2020

Седумдесет и четири адвокати го обвинија Основниот Кривичен суд Скопје дека врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје. Адвокатите бараат итно да се преиспита одлуката на претседателот на Кривичниот суд за ...

Адвокати го обвинија Кривичниот суд дека врши директна повреда на мерките против коронавирусот

MTM - 25.03.2020

Седумдесет и четири адвокати го обвинија Основниот кривичен суд Скопје дека врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје. Адвокатите бараат итно да се преиспита одлуката на претседателот на Кривичниот суд за ...

74 адвокати со апел до Владата: Кривичен суд врши дискриминација и не постапува согласно одредбите во вонредна состојба

Локално - 25.03.2020

74 адвокати проследија заедничко Известување за вршење на дискриминација во однос на останатите граѓани во услови на постоење на вонредна состојба и непостапување согласно здравствените прописи и одлуките на Владата на Македонија за време на ...

Седумдесет и четири адвокати бараат одложување на рочиштата во Кривичниот суд поради коронавирусот

MakPress - 25.03.2020

Во ова писмо, изнесуваме три основи заради кои сметаме дека Основниот Кривичен Суд Скопје, врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје, во рамки на Кривичниот Суд со предлог како да се надмине состојбата со ...

74 aдвокати го обвинија Кривичниот суд дека врши директна повреда на мерките против коронавирусот

Скопје1 - 25.03.2020

Седумдесет и четири адвокати го обвинија Основниот кривичен суд Скопје дека врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје. Адвокатите бараат итно да се преиспита одлуката на претседателот на Кривичниот суд за ...

Адвокати со иницијатива за стопирање на судските постапки за време на вонредната состојба, и да запре застарувањето на ...

CivilMedia - 25.03.2020

74 адвокати денеска потпишаа писмо а испратено до Судскиот совет, Врховниот суд, и до премиерот и надлежните министри и сите амбасади во земјава. Според адвокатите, Кривичниот суд – Скопје врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето ...

Адвокати бараат прекин на судењата но да не застаруваат и да не се враќаат на почеток

Скопје инфо - 25.03.2020

Кривичниот суд со закажани над 300 рочишта во време на вонредна состојба врши дискриминација и постапува спротивно на мерките за ширење на корона вирусот обвинуваат седумдесет и четири адвокати кои испратија писмо до техничкиот премиер, неколкумина ...

Адвокати бараат прекин на судењата но да не застаруваат и да не се враќаат на почеток

Сител - 25.03.2020

Кривичниот суд со закажани над 300 рочишта во време на вонредна состојба врши дискриминација и постапува спротивно на мерките за ширење на корона вирусот обвинуваат седумдесет и четири адвокати кои испратија писмо до техничкиот премиер, неколкумина ...

Страшевски: Дали важи законот и препораките на Владата за претседателот на кривичен суд Иван Џолев?

24Инфо - 25.03.2020

Колега Џолев неколку збора и до тебе. Со твоето последно соопштение испратено во името на Кривичниот суд (твое бидејќи не сите судии се согласуваат со твојот став и јавно ги охрабрувам како тоа што го направи еден многу почитуван судија да кажат што ...

Јовица Страшевски: Дали важи законот и препораките на Владата за претседателот на Кривичен суд Иван Џолев?

Курир - 25.03.2020

Адвокатот Јовица Страшевски упати отворено писмо кое го пренесуваме во целост. Почитувани преставници на Судски совет, Министерство за правда, Министерство за внатрешни работи, Министерството за здравство, Обвинителство.

Адвокатот Страшевски апелира: Стопирајте го самоволието на Џолев, судот ќе стане жариште на корона!

+инфо - 25.03.2020

Дали важи законот и препораките на Владата за претседателот на Кривичен суд Иван Џолев, прашува адвокатот Јовица Страшевски во отворено писмо во кое упатува апел и предупредување до Судскиот совет, Министерство за правда, до Министерство за ...